نحوه نظارت بر پروژه های عمرانی + نکات اجرایی که باید بدانید!

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

نحوه نظارت بر پروژه‌ های عمرانی، موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که نحوه نظارت بر پروژه ‌های عمرانی چگونه است، با چه اهدافی انجام می‌شود. چه استراتژی‌هایی در هنگام نظارت باید به کار گرفته شود و بسیاری موارد دیگر. ما به دلیل اهمیت این موضوع و نقشی که نظارت در موفقیت یا عدم موفقیت پروژه های عمرانی دارد، این موضوع را برای بررسی انتخاب کرده ایم. با ما همراه باشید!

آنچه در این مقاله می خوانید: hide

نظارت بر پروژه های عمرانی چگونه تعریف می شود؟

در این قسمت قصد داریم اولین و ساده‌ترین سوالی که در رابطه با این موضوع به ذهن هر فردی خطور می‌کند، پاسخ دهیم. این که منظور از نظارت بر پروژه‌های عمرانی چیست؟ به صورت خلاصه در پاسخ می‌توانیم بگوییم، این تعریف چندین نکته مهم را در بر دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نظارت بر جمع آوری اطلاعات
 • نظارت بر میزان پیشرفت
 • ردیابی عملکرد

در نظارت بر پروژه‌های عمرانی، با جمع آوری یک سری داده، بر اثر بخشی پروژه، نظارت خواهد شد. این مفهوم مشخص می‌کند که آیا همه کارها در چهارچوب تعیین شده انجام شده‌اند؟ آیا میزان پیشرفت پروژه قابل قبول است؟ آیا از متریال با کیفیت تایید شده در پروژه استفاده می‌شود؟ و غیره.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی مدیریت پروژه ساختمانی کلیک کنید!


نظارت بر پروژه های عمرانی

مدیریت پروژه‌ های عمرانی

واژه مدیریت پروژه می تواند برای بسیاری از انواع پروژه به کار گرفته شود، این موضوع تفاوتی ندارد که پروژه شما عمرانی، بازسازی، نوسازی، مدیریت پیمان یا از نوع دیگر باشد. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی نحوه مدیریت پروژه های عمرانی بپردازیم.

نکات کلی در رابطه با مدیریت پروژه‌ های عمرانی

هر گونه فرایندی در راستای تحقق اهداف پروژه، مشخص شده باشد.

مشارکت و ارتباطات مناسب برقرار شده باشد.

نیازهای ذی‌نفعان پروژه، مشخص شده باشد.

مشارکت مناسب برقرار شده باشد.

برای تمامی محدودیت‌های لازم، توازن ایجاد گردد.


برای اطلاعات بیشتر درباره چک لیست نظارت ساختمان، کلیک کنید.


چگونه در مدیریت پروژه‌ های عمرانی موفق عمل کنیم؟

برای موفق عمل کردن در نحوه نظارت بر پروژه‌ های عمرانی، لازم است یک سری نکات را در نظر داشته باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

پیش‌بینی آینده برای کاهش خطا

اگرچه در تمامی عملیات مربوط مدیریت پروژه، همیشه یک سری خطاها رخ می‌دهد؛ اما اشتباهات در مدیریت پروژه‌های عمرانی، می‌تواند نتایج را به صورت قابل ملاحظه‌ای تغییر داده و خسارت فراوانی را برجای بگذارد. پس توجه به این نکته موضوعی اساسی است.

آگاهی از جزئیات پروژه

یکی از موارد مهم دیگری که برای موفقیت در نحوه نظارت بر پروژه های عمرانی باید در نظر گرفته شود، آگاهی از جزییات است. با آگاهی از جزییات مربوطه، می‌توانید به راحتی تمامی فرایندها را پیش ببرید. البته توجه داشته باشید که در نظر گرفتن بیش از حد جزییات نیز می‌تواند، باعث گیجی و اتلاف وقت گردد.


برای اطلاعات بیشتر درباره نکات مشارکت در ساخت، کلیک کنید.


چرا پروژه های ساختمانی به ناظر احتیاج دارند؟

تمامی پروژه‌های ساختمانی به ناظر احتیاج دارند؛ زیرا این گونه پروژه‌ها در حین انجام، آزمایش می‌شوند و بسیار پیچیده هستند. درست بر خلاف پروژه‌های تولیدی که قبل از آغاز به تولید انبوه، مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

از طرفی برای این که پروژه کارایی داشته باشد نیز، از همان ابتدای کار به یک ناظر احتیاج خواهد داشت. ناظر به صورت کامل با پروژه درگیر شده و ورودی‌های مورد نیاز را با تحقیق و آزمایش ارائه می‌دهد. از طرفی ناظران می‌توانند دید واضح‌تری از تمامی ابعاد اجرای پروژه ارائه دهند. همچنین می‌توانند مشکلات را قبل از اتفاق افتادن شناسایی و برطرف نمایند.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی قرارداد پیمانکاری بر پروژه‌های عمرانی کلیک کنید!


5 استراتژی کاربردی برای مدیریت پروژه‌های ساختمانی

ما در این قسمت نکاتی را که در رابطه با نحوه نظارت بر پروژه‌ های عمرانی وجود دارد، بیشتر بررسی می‌کنیم. در واقع برای نظارت بر پروژه‌ های عمرانی، استراتژی‌هایی کاربردی وجود دارد که با به کار بردن آن‌ها می‌توانید تا مقدار زیادی درصد موفقیت و بهره‌وری پروژه را افزایش دهید. در ادامه علاوه بر بررسی این موارد، نحوه نظارت بر پروژه ‌های عمرانی را نیز بررسی خواهیم کرد.

روی ارتباطات بیشتر تمرکز کنید!

داشتن ارتباطات مفید برای مدیریت هر مرحله از پروژه‌های ساختمانی ضروری است. سعی کنید با هر فردی که می‌تواند به عنوان ذی نفع، تامین کننده و یا غیره باشد، ارتباط برقرار نمایید. در واقع با این کار، زمان بروز مشکل استرس کمتری خواهید داشت و در نتیجه به واسطه ارتباطاتی که برقرار کرده‌اید، می‌توانید مشکل را سریع‌تر و آسان‌تر حل کنید. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ایجاد ارتباطات گسترده، همگام سازی تمامی نظرات، اسناد و تقویم‌های کاری در یک مکان واحد است که به واسطه آن‌ها بتوانید این افراد را شناسایی نمایید.

عادت برنامه ریزی مداوم داشته باشید!

مدیران پروژه، تمامی برنامه‌ها را باید مدت‌ها قبل از آغاز پروژه تدوین کرده و در حین پروژه مدام آن را بازنگری و تدوین نمایند. مراحل طراحی، پیش ساخت و تهیه پروژه احداث، هر یک به برنامه‌ریزی گسترده‌ای نیاز دارد و ممکن است در مراحل بعدی نیاز به بازنگری در هر یک از آن‌ها باشد. در مراحل ساخت و احداث پروژه های عمرانی، هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. به همین دلیل برنامه‌ها مدام در حال تغییر هستند. حتی اتفاقات جزیی می‌تواند بر برنامه کلی و جدول زمانی تأثیر بگذارد.

با دقت ببینید!

عناصر میدانی می‌توانند به طرز چشمگیری بر روند کار پروژه‌های ساختمانی تأثیر بگذارند. در طول مدیریت پروژه، بارها پیش می‌آید که بخواهید خودتان موضوعی را حل و فصل کنید. آشنایی با مکان پروژه و همچنین وظایف هر یک از افرادی که در پروژه با شما همکاری دارند، برای مدیریت بهتر بسیار تاثیر گذار خواهد بود.  ساخت و ساز یک صنعت دائماً در حال تکامل است، هر ساله تجهیزات، شیوه‌های جدید، الزامات ایمنی و پیشرفت‌های جدید در این عرصه دیده می‌شود. یک مدیر پروژه موفق، نیاز به یادگیری مداوم دارد.

نظارت بر پروژه های عمرانی

استفاده از ابزارهای هوشمند برای مدیریت هزینه!

در تمامی پروژه‌ها هزینه‌های بسیاری صرف می‌شود. افراد درگیر در پروژه نیز وظیفه دارند، این موارد را همیشه برررسی کرده و بر آن‌ها نظارت کنند. حتی پروژه‌های کوچک نیز می‌تواند تشکیل شده از صدها هزینه کوچک و بزرگ باشد. پس برای اینکه مدیریت موثرتری بر پروژه داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم همواره از ابزارهای هوشمند جهت مدیریت هزینه‌ها استفاده کنید.

سیستم‌های گزارشگری خودکار را فراموش نکنید!

هیچ مدیر پروژه ساختمانی وقت ندارد که روزانه به صدها ایمیل پاسخ دهد. یا برای تماس و پرداختن به هر سوال در مورد بودجه و پیشرفت آن، از تلفن استفاده نماید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از سیستم‌های گزارشگری خودکار استفاده نمایید.  با استفاده از این سیستم‌ها، نه تنها می‌توانید مکاتبات بیشتری را انجام دهید، بلکه بر روی نظرات و برنامه‌ها نیز تمرکز بیشتری خواهید داشت. استفاده از ابزارهای اتوماسیون این اطمینان را به شما می‌دهد که بدانید گزارش‌های مورد نیاز به موقع ارسال شده است.

سایر سیستم‌های گزارشگری، مانند مدیریت ایمنی و بهداشت نیز، می‌توانند از بروز خطرات جلوگیری کنند، حوادث را ردیابی و در صورت بروز مشکلات، تجزیه و تحلیل را ساده تر خواهند کرد.

چهارچوب کلی برای نظارت بر پروژه‌های عمرانی!

اگر از نحوه نظارت بر پروژه‌های عمرانی، اطلاعات کافی ندارید در این قسمت همراه ما باشید. اکنون قصد داریم به شما راهنمایی جامع را ارائه دهیم که، با استفاده از آن می‌توانید نحوه نظارت بر پروژه های عمرانی را به خوبی دریابید.

شاخص‌های اصلی عملکرد را تعیین کنید!

هنگامی که اهداف و معیارهای تجاری خود را شناختید، KPI خود را تعریف کنید! کوشا بودن در مورد ردیابی KPI و تجزیه و تحلیل عملکرد، می‌تواند به بهبود تصمیم گیری شما در هنگام نظارت بر پروژه‌های عمرانی کمک کند.

 یک خط ارتباطی مشخص داشته باشید!

نظارت بر پروژه‌های عمرانی، به این معنی است که احتمالاً تعداد زیادی از کارمندان را مدیریت خواهید کرد. بهترین راه برای بالا بردن سطح مدیریت تیم خود، حفظ خط ارتباطی روشن است. برنامه ریزی برای جلسات منظم، یکی از راه‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید این کار را انجام دهید. اگرچه ممکن است غیرضروری به نظر برسد؛ اما بعداً متوجه خواهید شد که این موضوع در حل و فصل موضوعات و مشکلات بسیار کاربردی خواهد بود.

طبق برنامه بمانید!

در خصوص نحوه نظارت بر پروژه های عمرانی، همیشه باید طبق برنامه باشید و از مسیر منحرف نشوید. حتی اگر هم انحرافی از مسیر اصلی داشتید، باید سریعاً برنامه‌های اصلاحی را برای بازگشت به مسیر اصلی اجرا کنید. یکی از عمده دلایل کاهش سودآوری و بهره وری پروژه‌ها، عقب افتادن از برنامه‌ها است. موضوع مهم دیگری که در این قسمت می‌توان به آن اشاره کرد، نظارت بر منابع است. اگر کوچک‌ترین کاهش و کمبودی در منابع مشاهده شود، برای جلوگیری از مشکلات احتمالی باید سریعاً جایگزین‌ها در نظر گرفته شوند. تمامی این موارد زمانی بدون نقص انجام خواهد شد که برنامه درستی داشته باشید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی مراحل مجوز ساخت کلیک کنید!


نظارت بر پروژه های عمرانی

در نهایت هدف از نظارت بر انجام پروژه های عمرانی چیست؟

قبل از اینکه هدف از  نحوه نظارت بر اجرای پروژه های عمرانی را بگوییم، لازم است یک سری نکات را بررسی نماییم. نکته اول اینکه نظارت بر انجام پروژه، به خودی خود یک هدف نیست. بلکه این کار برای پشتیبانی از برخی نیازهای دیگر در ساخت و ساز انجام می‌شود.  برای دست‌یابی به اهداف اصلی، از یک سری سیستم‌های نظارتی استفاده می‌شود که باید این سیستم هدف از هر فعالیت نظارتی را به صورت کامل شرح دهد.

برخی از معمول‌ترین اهداف برای نظارت بر کارهای ساختمانی شامل موارد زیر می‌شود:

کنترل فرایند ساخت و ساز

خوب طبیعی است که در هر فرایندی همیشه یک سری فعالیت‌های نظارتی وجود دارد. این نظارت در واقع برای این است که از مسیر اصلی  و درست خارج نشوید. کنترل، به عنوان بخش جدایی ناپذیر از تمامی فعالیت‌های ساختمانی است.

تضمین کیفیت

با نظارت بر پروژه‌های عمرانی می‌توان، شواهد ثابت کننده کیفیت مواد و طرز کار را فراهم آورد.

تایید طراحی

با نظارت می‌توان داده‌هایی را که تایید کننده طرح و یا پیش‌بینی‌های انجام شده هستند، جمع آوری کرد.

مدیریت ریسک

مدیریت ریسک نیز درست مانند هدف تایید طراحی، داده‌های مرتبط با اقدامات پیش‌بینی شده جهت کنترل ریسک‌ها و خطرات را جمع آوری می‌کند.

اطمینان خاطر

اطمینان خاطر برای این است که، هر گونه شک نادرست در رابطه با سوء استفاده‌های احتمالی در تمامی موارد را از بین ببرد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی 14 نکته اجرایی در پروژه‌های عمرانی کلیک کنید!


چرا امروز استفاده از سیستم‌های مدیریت از راه دور توصیه می‌شود؟

با توجه به شرایط خاص این روزها، بسیاری از فعالیت‌ها به صورت دورکاری ارائه می‌شوند. فعالیت‌های نحوه نظارت بر پروژه های عمرانی نیز از این قائده مستثنی نبوده و به صورت نظارت از راه دور می‌توانند ارائه شود. ما در موارد فوق بر لزوم استفاده از سیستم‌ها و یک سری ابزارهای اتوماسیون در نظارت بر پروژه‌ها اشاره داشتیم. البته امروز بر این موارد، تاکید بسیاری می‌شود و هر روز نیز بر اهمیت استفاده از این گونه ابزارها اضافه خواهد شد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی صفر تا صد نوسازی کلیک کنید!


مزیت‌های استفاده از سیستم‌های از راه دور  در نحوه نظارت بر پروژه‌ های عمرانی

استفاده از این سیستم‌ها باعث صرفه جویی بسیاری در هزینه‌ها می‌شود. به صورت کلی در هر فعالیتی که از سیستم‌های اینترنتی استفاده می‌شود، صرفه جویی بسیاری حاصل خواهد شد.

سیستم‌های از راه دور سریع‌تر است. به این معنا که در شرایط مختلف، سیستم سرعت بیشتری در تصمیم گیری و مدیریت مسائل داشته باشد.

همیشه بیدار است! سیستم‌های الکترونیکی که برای مدیریت از راه دور استفاده می‌شوند، 24 روز و 7 روز هفته بیدار هستند و در حال بررسی و کنکاش شرایط می‌باشند.

منجر به بهبود سلامت و امنیت می‌شوند. سیستم‌ها می‌توانند به راحتی کوچک‌ترین خطر و مشکل امنیتی را تشخیص دهند.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی صفر تا صد بازسازی خانه کلیک کنید!


نکاتی در مورد نظارت بر نحوه نظارت بر پروژه‌ های عمرانی

با استفاده از نکاتی که در این قسمت آورده شده است، می‌توانید نظارت بر پروژه های عمرانی را بهتر مدیریت کنید.

در ابتدا توصیه می‌کنیم، تمامی پیشنهاداتی را که برای طراحی دریافت کرده‌اید لیست کرده و با کارفرما در میان بگذارید.

با پیمانکاران مختلف گفت و گو کرده و تعهداتی را که هر کدام ارائه می‌دهند، در جدولی زمانی لیست کرده و به کارفرما نیز بگویید.

لیست پیمانکاران درگیر در کار را لیست کرده و متریال و هزینه‌های لازم را یادداشت نمایید.

قبل از شروع ساخت و ساز، حتماً مکان در نظر گرفته شده را آماده کنید. قسمت‌هایی که نیاز به بتن ریزی دارد، مشخص نمایید. پاکسازی‌های مورد نیاز را نیز انجام دهید.

نظرات، پیشنهادها و یادداشت‌های روزانه را روی کاغذ بنویسید تا آن‌ها را فراموش نکنید.

هر هفته جلساتی آموزشی را برای کارگران برگزار نمایید تا موارد مهم به آن‌ها انتقال داده شود.

هنگام انجام فعالیت‌ها، تمامی آزمایش‌های مورد نیاز را طبق استانداردها انجام دهید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ینکات مهم مدیریت پیمان کلیک کنید!


کلام آخر!

عمده موضوع مورد بحث ما در این مطلب، نحوه نظارت بر پروژه‌ های عمرانی بود. ما در قسمت اول به بررسی تعریفی از نظارت بر پروژه‌های عمرانی پرداختیم.  سپس استراتژی‌ها و یک سری نکات موثر در این رابطه را بررسی کردیم. همچنین مزایای استفاده از سیستم‌های مدیریت از راه دور را برشمردیم و در نهایت نکاتی مهم را که می تواند فرایند نظارت را بهتر نماید، بررسی نمودیم.

دفتر فنی و مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه‌های موفق بسیاری در استان تهران و البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی به شمار می‌آید.

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز، به پروژه ها رجوع نمایید.

چنانچه نیاز به آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین را دارید، به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

دفتر فنی و مهندسی مهندسی باروچین به ساختن فردای بهتر می‌‍‌اندیشد!

فروشگاه باروچین

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

 

 

۱۴ پاسخ

 1. Howdy! I know this is somewhat off-topic but I had to ask.
  Does managing a well-established website like yours
  require a large amount of work? I’m completely new to operating a blog
  however I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I can share my personal experience
  and views online. Please let me know if you have any recommendations or tips for
  new aspiring blog owners. Thankyou!

 2. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring
  on other sites? I have a blog centered on the same topics you discuss and would really like
  to have you share some stories/information. I know my audience would
  enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to
  shoot me an e mail.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید