پانل دیواری پیش ساخته چیست + انواع آن و بررسی مزایا و معایب

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

پانل دیواری پیش ساخته چیست؟ چرا از پانل دیواری پیش ساخته استفاده می‌شود؟ مزایای آن چیست و چه انواعی دارد؟ ما در این مطلب قصد داریم هر اطلاعاتی را که از پانل دیواری پیش ساخته نیاز دارید، در اختیار شما قرار دهیم.در ادامه همراه ما باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید: hide

چرا باید پانل دیواری پیش ساخته استفاد شود؟

هنگامی که انتخاب استفاده از خرپاهای سقفی ساخته شده یا ساخت سقف در محل انجام می‌شود، اکثر سازندگان موافقند که خرپا در زمان، هزینه و انرژی آن‌ها در طول فرایند ساخت خانه صرفه‌جویی بسیاری خواهد داشت.

پانل‌های دیواری پیش ساخته دارای مزایای صرفه‌جویی در زمان و هزینه یکسان با خرپاهای سقفی هستند، با این حال تنها سازندگان پیشرو از این فناوری استفاده می‌کنند.

پانل های دیواری پیش ساخته واحدهای ساخته شده در کارخانه هستند که در محیط داخلی تولید می‌شوند. سازندگان جزئیات ساخت خانه را در اختیار کارخانه‌ای قرار می‌دهند که در آن نقشه‌های ساختمان با یک برنامه رایانه‌ای طراحی می‌شود و پانل‌های دیوار را برای نیازهای خاص خانه طراحی می‌کند. تولیدکنندگان قادر به برش، میخ و پیچاندن واحدها در یک محیط کنترل شده با کیفیت هستند که ساختار دیوار قوی‌تر و با دوام‌تری ایجاد می‌کند. پانل‌های دیواری پیش ساخته نیز از نظر ابعادی دقیق‌تر هستند؛ زیرا از چوب با کیفیت که دارای ابعاد بزرگ‌تری نسبت  به دیوارهای معمولی می‌باشد ساخته شده است.

پس از ساخت واحدهای دیواری، آن‌ها برای نصب برچسب گذاری می‌شوند و مستقیماً به محل کار ارسال خواهند شد. هنگامی که سازنده آماده نصب پانل‌های دیواری می‌شود، آن‌ها به سادگی مراحل نصب و مونتاژ را که توسط مشخصات کارخانه تعیین شده است، دنبال می‌کنند.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با اینکه دیمپل شیت چیست، کلیک کنید.


معایب پانل دیواری پیش ساخته

معایب استفاده از پانل دیواری پیش ساخته

ساخت دیوار فریم سنتی متکی به پیمانکاران تجاری است که تمام قطعات را در محل کار هنگام ساخت خانه مونتاژ کنند. اگرچه معمولاً سازنده می‌تواند فرایند را برای اطمینان از یک خانه با کیفیت بالا بازرسی کند، اما مطمئن شوید که هر واحد دیوار مطابق برنامه‌ها ساخته شده است و به شیوه‌ای سازگار ممکن است دشوار و وقت گیر باشد. آب و هوای بد، خطاهای ساختمانی و حفظ نیروی کار واجد شرایط می‌تواند منجر به تاخیر در کار یا بازسازی پرهزینه شود.

علاوه بر مسائل مربوط به کیفیت، اشکال دیگری در روش قاب‌بندی معمولی دیوار وجود دارد. از آنجا که پیمانکاران تجاری برای چارچوب خانه به چوب خام در محل کار نیاز دارند، سازنده بیشتر مستعد سرقت است. قاب‌بندی دیواری سنتی همچنین مقدار زیادی زباله در محل کار تولید خواهد کرد که با افزایش هزینه‌های نظافت و دفع، هزینه‌های ساخت خانه را افزایش می‌دهد.

مانند خرپاهای سقفی، پانل‌های دیواری پیش ساخته می‌توانند شانس دستیابی به مزیت رقابتی، حاشیه سود بیشتر و زمان چرخه سریع‌تر برای ساخت و ساز را در اختیار سازندگان قرار دهند. آنچه برای سقف مفید است برای بقیه خانه نیز مفید است.


برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتخاب بهترین سنگ و سرامیک برای ساختمان کلیک کنید.


پانل دیواری پیش ساخته چیست؟

پانل‌های سازه‌ای پیش ساخته نوعی محصول ساختمانی هستند که می‌تواند در خارج از محل تولید شده و در محل مونتاژ شود و جایگزینی برای ساخت و سازهای سنتی در محل ارائه می‌دهد.

آن‌ها می‌توانند زمان ساخت سریع‌تر، بهبود کیفیت به دلیل هماهنگ شدن فرآیندهای زنجیره تامین و تولید در محیط‌های کارخانه با شرایط کنترل شده را امکان پذیر کنند. با این حال، طراحی دقیق باید در اوایل فرآیند ارائه شود زیرا هرگونه عدم دقت در تغییرات دیرهنگام می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر هزینه داشته باشد.


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با تاسیسات ساختمان کلیک کنید.


معرفی انواع پانل‌ دیواری پیش ساخته

دو نوع اصلی پانل‌های دیواری پیش ساخته وجود دارد که شامل پانل باز و بسته می‎شود.

پانل‌های ساختاری باز یک چارچوب دیواری از پیش مونتاژ شده هستند که بعداً با عناصر دیگر (مانند عایق، لایه‌های کنترل بخار، روکش خارجی و غیره) در محل نصب می‌شوند. در حالی که این نسبت به ساخت و سازهای سنتی سریع و انعطاف پذیر است برخی معایب را نیز دارد.

در مقابل، پانل‌های ساختاری بسته، پانل های دیواری از قبل مونتاژ شده با سایر عناصر شامل پنجره‌های از پیش نصب شده، درها، لوله کشی برای خدمات داخلی، تکمیل و غیره هستند. پانل‌های بسته بزرگ‌تر و سنگین‌تر هستند و اغلب نیاز به جرثقیل برای مونتاژ در محل دارند.

برخی از رایج‌ترین انواع پانل‌های پیش ساخته سازه‌ای عبارتند از:

پانل دیواری پیش ساخته عایق بتنی

این‌ها شامل یک بتن عایق قوی با یک سطح خارجی آجری هستند و می‌توانند با پنجره‌ها و درهای خارجی ساخته شوند. عمر مفید این محصول بیشتر از 60 سال است.

پانل  دیواری پیش ساخته عایق

پانل‌های عایق ساختاری نوعی سیستم ساندویچ پانل بوده که دارای عایق است و عمدتاً برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری سبک استفاده می‌شود. آن‌ها به شکل یک هسته فوم عایق هستند که بین دو نمای ساختاری قرار گرفته‌اند. SIP ها تحت شرایط کنترل شده توسط کارخانه در خارج از محل تولید می‌شوند و می‌توانند به سرعت در محل نصب شوند. مزایای استفاده از SIP‌ها این است که آن‌ها از استحکام بالا و کارایی بالا برخوردارند و می‌توانند تقریباً برای هر طراحی ساختمان ساخته شوند.

پانل دیواری پیش ساخته قاب چوبی

چندین نوع مختلف از چارچوب‌های چوبی وجود دارد، از سیستم‌های باز “چوبی” گرفته تا پانل‌های بسته که از قبل مجهز به عایق، سیم کشی، لوله کشی و غیره هستند. دیوارهای پایه چوبی شامل میخ‌هایی است که با ورقه‌های تخته سه لا یا تخته تاردر محل ثابت شده‌اند. هنگامی که این کار انجام می‌شود، صفحه باز به یک جعبه سفت و سخت تبدیل می‌شود که می‌تواند عایق را در محل اضافه کند. در این محصول یک سد ضد آب در اطراف قاب پیچیده شده است و سپس دیوار خارجی آن را می‌پوشاند. پانل‌های بسته با این عناصر از پیش نصب شده به سایت تحویل داده می‌شوند و کار مورد نیاز در محل را به حداقل می‌رسانند.

قالب بتن عایق

ICF، همچنین به عنوان قالب عایق دائمی شناخته می‌شود که یک سیستم بتنی عایق‌بندی شده بر اساس اجزای بلوک سبک توخالی است. اجزای بلوک که معمولاً از پلی استایرن منبسط شده با پلاستیک یا استیل ساخته شده‌اند، با یکدیگر قفل شده و نیاز به ملات را برطرف می‌کنند. این یک سیستم قالب سازی ایجاد می‌کند که در آن بتن ریخته می‌شود تا ساختار را تشکیل دهد. این محصول می‌تواند بسیار سریع‌تر نصب شود و عایق بهتری را نسبت به سایر روش‌های ساختمانی ارائه دهد.


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با سنگ قرنیز کلیک کنید.


پانل دیواری پیش ساخته

سیستم‌های پیش ساخته دیوار بتنی

بتن پیش ساخته معماری از اوایل قرن بیستم استفاده شده و در دهه 1960 مورد استفاده گسترده‌تری قرار گرفته است. سطح بیرونی بتن پیش ساخته می‌تواند از روکش سنگدانه‌ای نمایان شده که بسیار زینتی است تا روکش ظاهری که شبیه ریخته‌گری در محل است متفاوت باشد. برخی از پانل‌های پیش ساخته به عنوان روکش ستون عمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر در ارتفاع چند طبقه گسترش یافته و دارای دهانه‌های پنجره هستند.

در بیشتر موارد، معمار مواد روکش را برای ظاهر انتخاب می‌کند، جزئیات مربوط به عایق رطوبت را ارائه می‌دهد و معیارهای عملکرد را مشخص می‌کند. مهندس سازه، سازه‌ای را برای نگهداری روکش طراحی کرده، نقاط اتصال را تعیین می‌کند و تأثیرات حرکت سازه بر روی روکش را ارزیابی خواهد کرد. سازنده بتن پیش ساخته روکش را برای بارهای مشخص شده، بارهای نصب، جزئیات اتصال طراحی کرده و عایق بندی آب و هوا، عملکرد و دوام خود روکش را فراهم می‌کند.

سیستم‌های پیش ساخته دیوار بتنی طیف گسترده‌ای از اشکال، رنگ‌ها، بافت‌ها و تکمیل را به طراح ارائه می‌دهد. در نتیجه، ارزیابی نمونه‌ها جزء کلیدی در استفاده از بتن پیش ساخته است. اکثر مراحل بررسی و تأیید قبل از تولید پانل‌های پیش ساخته در کارخانه پیش ساخته انجام می‌شود. این ارزیابی علاوه بر کنترل کیفیت و آزمایش میدانی است که در مرحله تولید انجام خواهد شد.

به طور معمول، هر پانل پیش ساخته به طور مستقل با استفاده از مجموعه‌ای از اجزای فلزی و لنگرها به ساختار ساختمان پشتیبانی می‌شود. اتصالات اطراف هر یک از پانل‌های پیش ساخته معمولاً با درزگیر پر می‌شوند.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با سنگ فرش بتنی کلیک کنید.


مزایای پانل‌ دیواری  پیش ساخته 

روکش‌های پیش ساخته یا دیوارهای پانلی متداول‌ترین نوع برای ساختن ساختمان‌ها است. این نوع پانل های بتنی پیش ساخته بارهای عمودی را منتقل نمی‌کنند بلکه فقط فضا را محاصره خواهند کرد. آن‌ها فقط برای مقاومت در برابر باد، نیروهای لرزه‌ای ناشی از وزن خود و نیروهای مورد نیاز برای انتقال وزن پانل به تکیه گاه طراحی شده‌اند. واحدهای روکش معمولی شامل پانل‌های دیواری، واحدهای دیوار پنجره، اسپندرل، مولیون و روکش ستون می‌باشد. در صورت لزوم معمولاً می توان این واحدها را جداگانه حذف کرد.

واحدهای دیواری باربر در برابر بارهای دیگر عناصر مقاومت کرده و بار را به زمین منتقل می‌کنند و بدون تأثیر بر استحکام یا پایداری ساختمان نمی‌توان آن‌ها را برداشت کرد. واحدهای دیواری باربر معمولی شامل پانل‌های دیواری جامد و پانل‌های دیواری پنجره‌ای و اسپندل می‌باشد.

پانل‌های دیوار برشی پیش ساخته بتنی برای تأمین سیستم مقاوم در برابر بار جانبی هنگام ترکیب با عملکرد دیافراگمی ساختمان کف استفاده می‌شود. اثربخشی دیوارهای برشی پیش ساخته بستگی زیادی به اتصالات پانل به پانل دارد.

در برخی موارد، از پانل‌های پیش ساخته به عنوان قالب برای بتن ریخته گری استفاده می‌شود. پانل‌های پیش ساخته به عنوان یک فرم عمل می‌کنند و زیبایی ظاهری سیستم را ارائه می‌دهند، در حالی که قسمت ریخته گری شده اجزای ساختاری سیستم را فراهم می‌کند.

پشتیبانی و سیستم های لنگر انداختن

اتصالات پانل‌های بتنی پیش ساخته جزء مهمی از سیستم هستند. تولیدکنندگان پیش ساخته از انواع مختلفی از لنگرها استفاده می‌کنند، اما اغلب آن‌ها به عنوان گرانش و انواع جانبی اتصالات مشخص می‌شوند.

اهداف اولیه اتصال انتقال بار به ساختار نگهدارنده و ایجاد ثبات است. معیارهای مورد استفاده برای طراحی اتصالات پیش ساخته شامل موارد زیر است:

 • استحکام – قدرت
 • شکل پذیری
 • امکانات تغییر حجم
 • دوام
 • مقاوم در برابر آتش
 • قابلیت ساخت
 • مفاصل و درمان های مشترک

اتصالات متعدد در یک پوشش بتنی پیش ساخته جنبه مهمی از طراحی نما هستند. اتصالات بین واحدهای پیش ساخته یا بین پیش ساخته و سایر اجزای ساختمان باید حفظ شوند تا از نشتی در سیستم دیوار پیش ساخته جلوگیری شود.

طراحی مشترک باید عوامل ساختاری، حرارتی و سایر عوامل موثر بر عملکرد و حرکت یک مفصل را در نظر بگیرد. البته مهر و موم مفصل باید به گونه‌ای طراحی شود که بتواند حرکت مفصل را تحمل کند.

جنبه های ساختاری طراحی

سیستم‌های پیش ساخته دیوار بتنی اغلب به عنوان دیوار پرده یا روکش ساخته می‌شوند که در آن‌ها هیچ بار ساختمان به پانل‌های بتنی منتقل نخواهد شد. معمولاً سیستم دیوار پیش ساخته بتنی باید در برابر بارهای جانبی که مستقیماً بر آن وارد می‌شود، مانند باد و زلزله مقاومت کند. همچنین بارهای عمودی ناشی از وزن خود دیوار پیش ساخته را کنترل نماید.

این بارها باید از طریق سیستم دیوار و عناصر سازه‌ای ثانویه به سازه ساختمان منتقل شوند. بارهای دیگر مانند نصب، ضربه، ساخت و ساز و حمل و نقل نیز باید در طراحی در نظر گرفته شوند. ارزیابی طراحی، جزئیات و نصب تابلوهای پیش ساخته به منظور جلوگیری از تحمیل بارهای ناخواسته به پانل‌ها مهم است.

اتصالات بین پانل‌ها باید به اندازه کافی گسترده باشند تا انبساط حرارتی و حرکات افتراقی بین پانل‌‌ها را در خود جای دهند. اتصالات بین صفحات معمولاً با سیلانت آب بندی می‌شوند تا از نفوذ آب در حفره دیوار جلوگیری شود. فضای حفره دیوار و دیوار پشتی که معمولاً با غشای مقاوم در برابر آب پوشانده شده است، یک خط ثانویه حفاظتی در برابر نفوذ آب به داخل ساختمان ایجاد می‌کند.


برای اطلاعات بیشتر درباره پوشش‌های ضد حریق کلیک کنید.


ویژگی های پانل دیواری پیش ساخته

عملکرد پانل دیواری پیش ساخته

در این قسمت همراه ما باشید تا عملکرد پانل دیواری را برای محیط‌های مختلف بررسی کنیم.

عملکرد گرمایی پانل دیواری پیش ساخته

پانل‌های دیواری پیش ساخته ویژگی‌های عملکرد حرارتی خود را در درجه اول از میزان عایق قرار داده شده در حفره یا داخل دیوار پشتیبان، که معمولاً یک دیوار میخ فلزی در ساختمان‌های تجاری است، می‌گیرند.

حفاظت از رطوبت در پانل دیواری پیش ساخته

رایج‌ترین سیستم حفاظت از رطوبت مورد استفاده در سیستم‌های پیش ساخته دیوار بتنی، یک سیستم مانع است که دارای مهر و موم کافی است. در برخی موارد که نیاز به حفاظت بیشتر از رطوبت است، از سیلر یا پوشش بتنی نیز استفاده می‌شود. اگر از سیلرها برای تقویت ظاهر پیش ساخته استفاده شود، می‌توان آن‌ها را شفاف یا دارای رنگ‌دانه کرد. پوشش‌های تشکیل دهنده فیلم معمولاً سطح بالاتری از عملکرد را ارائه می‌دهند، اما تأثیر قابل توجهی در ظاهر واحد پیش ساخته بتنی خواهند داشت.

پانل بتنی پیش ساخته نیز باید طوری طراحی شود که دوام مناسبی را برای قرار گرفتن در معرض برنامه‌ریزی فراهم کند. دوام را می‌توان با تعیین حداقل مقاومت فشاری، حداکثر نسبت آب به سیمان و محدوده مناسب هوا جذب شده، بهبود بخشید.

ایمنی در برابر آتش

پانل دیواری پیش ساخته دیوار بتنی هیچ گونه بهبودی در ایمنی آتش نسبت به بتن ریخته‌گری ندارد. در واقع، برای ساختمان‌های بلند، پانل‌های بتنی پیش ساخته می‌توانند هنگام ایجاد آتش سوزی که به اتصالات پانل آسیب می‌رساند و باعث سقوط تخته از ساختمان می‌شود، خطرات جدی ایمنی را به همراه داشته باشد.

آکوستیک

پانل دیواری پیش ساخته بتنی و نمای چوبی در محل عملکرد مشابهی را در مورد انتقال صدا از نمای بیرونی به داخل ساختمان ارائه می‌دهد. با این حال، اتصالات مضطرب و باز بین پانل‌ها می‌توانند شرایطی را ایجاد کنند که در آن انتقال صدا به داخل افزایش یابد.

ماندگاری ماده

پانل دیواری پیش ساخته که در سیستم‌های دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای انواع مختلف تکمیل و شکل‌های مختلف می باشند. اغلب پایان کار شامل سایش یا اصلاح سطح با سندبلاست، آشکارسازی سنگدانه، اسید شویی، چکش زدن بوته‌ای یا تکنیک‌های دیگر می‌شود. هر یک از این تکمیل‍‌ها چالش متفاوتی را در تولید یک پانل بتنی پیش ساخته با دوام ارائه می‌دهد. سندبلاست سطح بتنی می‌تواند سطحی تولید کند که در برابر نفوذ رطوبت مقاومت کم‌تری دارد. در نتیجه، یک درمان سطحی مانند سیلر باید در نظر گرفته شود که در آن از این تکنیک برای تکمیل استفاده خواهد شد.

پروفیل‌های پیچیده‌تر در سطح پانل معمولاً به کارکرد بیشتر در مخلوط بتن، تکنیک‌های تثبیت بهتر و اغلب تعمیرات سطحی پس از تولید بیشتر نیاز دارند. پانل‌های پیش ساخته با عمق متفاوت پروفیل سطح نیز نیاز به مراقبت بیش‌تری در حفظ پوشش بتنی کافی بر روی فولاد تقویت شده تعبیه شده دارند. به طور خلاصه، هرچه ظاهر یک پانل بتنی پیش ساخته پیچیده‌تر باشد، روند بررسی و تأیید و برنامه کنترل کیفیت چالش برانگیزتر است.

بیش‌ترین مشکل و خرابی در سیستم‌های پیش ساخته دیوار بتنی می‌تواند ناشی از مشکلات در هنگام نصب، لنگرهای مورد استفاده برای اتصال صفحات به سازه یا خوردگی فولاد تقویت شده تعبیه شده باشد. ترک خوردگی پانل، جابجایی یا سایر شرایط پریشانی می‌تواند در مکان‌هایی رخ دهد که لنگرها به طور نامناسب یا نامناسب به هم متصل شده‌اند. ساخت و ساز ضعیف اغلب نتیجه کنترل بی کیفیت و عدم تحمل ساخت یا نصب پانل‌ها است. همچنین، آسیب ناشی از جابجایی در حین ساخت می‌تواند منجر به ترک خوردگی پانل شود، که ممکن است برخی از آن‌ها تا چندین سال آشکار نشوند.


برای اطلاعات بیشتر درباره انواع دیوار پوش کلیک کنید.


ارزیابی بتن پیش ساخته چگونه انجام می‌شود؟

بررسی دوام به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. اغلب الزامات (جذب هوا، حداکثر جذب، حداقل مقاومت فشاری و غیره) برای افزایش دوام بتن مشخص می‌شود. تاریخچه ترکیب و تکمیل بتن نیز می تواند اطلاعات مفیدی ارائه دهد. ACI 318 معیارهای مختلفی را برای پذیرش مخلوط بتن مشخص می‌کند. علاوه بر این، نسبت آب به سیمان، حداقل مقاومت فشاری، محدوده جذب هوا و سایر معیارها نیز ذکر شده است. در صورت لزوم، آزمایش انجماد و ذوب نیز می‌تواند مطابق با ASTM C666 انجام شود.

علاوه بر مخلوط بتن پیش ساخته که الزامات و توصیه‌های ACI 318 را برآورده می‌کند، ارزیابی و مطالعه عملکرد تاریخی یک مخلوط بتنی خاص در یک محیط خارجی مشابه نیز می‌تواند انجام شود. ارزیابی سنگ نگاری نیز معمولاً برای ارزیابی سنگدانه در تلاش برای شناسایی ترکیب معدنی بتن و به ویژه سنگدانه و بر اساس این مشاهدات و دانش گذشته از این ویژگی‌ها، برای پیش بینی عملکرد آینده استفاده می‌شود. روش دیگر ارزیابی این است که نمونه‌های بتن را در معرض هوازدگی سریع قرار دهید و خواص فیزیکی و مکانیکی را برای تغییرات ارزیابی کنید.

به صورت کلی تمامی پانل‌های دیواری نیاز به تعمیر و نگهداری دارند. در صورت استفاده، مهمترین مورد نگهداری پانل‌های پیش ساخته، سیلانت در اتصالات و سیستم حفاظتی است. اگر از یک سیلر یا روکش بتنی برای زیبایی یا به حداقل رساندن نفوذ رطوبت به پانل استفاده شده است، سیلر یا روکش نیاز به ترمیم خواهد داشت. چارچوب زمانی برای سیستم‌های درزگیر و حفاظت سطح بسیار متفاوت است؛ اما معمولاً بین 7 تا 20 سال متغیر خواهد بود.


برای اطلاعات بیشتر درباره اصول خاکبرداری کلیک کنید.


کاربرد پانل‌های دیواری پیش ساخته

سیستم‌های پیش ساخته دیوارهای بتنی با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، تزئینات و اشکال معماری سازگار خواهد بود. بتن پیش ساخته را می‌توان در محیط‌هایی استفاده کرد که امکان استفاده از بتن معمولی ریخته گری را فراهم می‌کند. علاوه بتن پیش ساخته ممکن است در محیطی کنترل شده ساخته شده و در محیطی نصب شود که اجازه ریخته‌گری بتن در محل را ندهد. بتن مورد استفاده در صفحات پیش ساخته باید در محیطی که در آن استفاده می‌شود مقاوم باشد.

انواع دیوارهای بتنی پیش ساخته

در این قسمت همراه ما باشید تا انواع دیوارهای بتنی پیش ساخته را بیش‌تر بررسی کنیم.

 1. روکش یا دیوار پرده

روکش دیوارها یا پرده دیوارها بیش‌ترین استفاده از دیوارهای پیش ساخته را دارند. آن‌ها دیوارهای بدون بار هستند که برای استفاده در مقابل باد و محاصره فضا طراحی شده‌اند. این نوع دیوارهای پیش ساخته دارای تخته‌های جداکننده، واحدهای تقسیم پنجره، اسپندرل‌ها، مولیون‌ها و روکش‌های مقطع می‌باشد.

 1. دیوار باربر

واحدهای دیواری باربر با اجزای مختلف مخالف و مبادله می کنند و بدون تأثیر بر کیفیت یا قابلیت اطمینان ساختمان نمی‌توان آن‌ها را برداشته یا برچید.

 1. دیوارهای برشی

دیوارهای برشی برای ایجاد یک بار مخالف چارچوب مخالف هنگام اتصال به کف استفاده می‌شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره انواع شلف دیواری کلیک کنید.


انواع اتصالات در دیوارهای بتنی پیش ساخته

همان‌طور که گفته شد اتصالات یکی از قسمت‌های مهم دیوارهای بتنی پیش‌ ساخته هستند که در ادامه انواع آن را بررسی خواهیم کرد.

 1. اتصالات پیچ دار

اتصالات پیچ دار ساده‌ترین و سریع‌ترین موارد هستند. تراز نهایی و تنظیم را می‌توان بعداً بدون بستن زمان جرثقیل انجام داد. پیچ و مهره باید مطابق نقشه‌های نصب، با استفاده از مواد مشخص شده توسط طراح باشد.

 1. اتصالات جوش داده شده

اتصالات جوش داده شده متداول‌ترین و معمولی‌ترین اتصالی است که در نصب بتن پیش ساخته استفاده می‌شود. این اتصالات از لحاظ ساختاری کارآمد هستند و به راحتی با شرایط مختلف میدان تنظیم می‌شوند.

 1. اتصالات پیچ و مهره

در اتصال رولپلاک، قدرت رولپلاک در کشش یا برش به قطر رولپلاک، طول تعبیه شده و پیوند ایجاد شده بستگی دارد. پیچ‌های لنگر رزوه‌دار و رولپلاک‌های مهار میلگرد که از فونداسیون بیرون می‌آیند و اولین اتصال مهم به اعضای پیش ساخته هستند.


برای اطلاعات بیشتر درباره سقف کشسان کلیک کنید.


ویژگی های دیوارهای بتنی پیش ساخته

در این قسمت قصد داریم ویژگی های دیوارهای بتنی پیش ساخته را بیش‌تر بررسی کنیم.

 1. مقاومت حرارتی

مقاومت حرارتی از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های دیوارهای بتنی پیش ساخته محسوب می‌شود.

 1. حفاظت از رطوبت

حفاظت از رطوبت در دیوارهای پیش ساخته از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اعضای سازه‌ای مانند ستون‌ها و تیرها از نظر ساختاری با دیوارهای پیش ساخته ارتباط ندارند.

سیلر یا مهر و موم مفصل در اتصالات برای جلوگیری از ورود رطوبت به ساختمان استفاده می‌شود. برای حفظ یکنواختی دیوارهای پیش ساخته و درزگیرها، از درزگیرهای رنگی نیز استفاده خواهد شد.

 1. ایمنی در برابر آتش

دیوارهای پیش ساخته با بتن ساخته شده است که دارای مواد مقاوم در برابر آتش نیز می‌باشد.

 1. آکوستیک

یک دیوار پیش ساخته با روکش می‌تواند نسبت به جلوگیری از انتقال صدا از بیرون به داخل ساختمان مناسب باشد.

 1. دوام

پارامتر دوام دیوارهای پیش ساخته با بتن یکسان است. به هر حا ، دوام بستگی به نوع اتصالات ایجاد شده با عضو سازه‌ای دارد.

هرگونه بی نظمی در عضو را می توان با سندبلاست ، کشف عیب ، شستشوی خورنده ، کوبش پرچین یا روشهای مختلف برطرف کرد.


برای اطلاعات بیشتر درباره کوپلر کلیک کنید.


آشنایی با پانل دیواری پیش ساخته

مزایای دیوارهای بتنی پیش ساخته

دیوارهای بتنی پیش ساخته به عنوان ذخیره‌ساز حرارتی عمل کرده و بارهای حرارتی پیک را تاخیر و کاهش می‌دهند.

دیوار پیش ساخته بتنی به عنوان یک سطح داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد که با حذف نیاز به چارچوب بندی جداگانه و هزینه های دیوار خشک، در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی می‌شود.

دیوار پیش ساخته بتنی می‌تواند به عنوان سازه‌های باربر استفاده شود و با حذف نیاز به سیستم قاب بندی سازه ای اضافی، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

دیوارهای بتنی پیش ساخته را می‌توان طوری طراحی کرد که مجدداً برای توسعه ساختمان‌های بعدی مورد استفاده قرار گیرند.

دوام بتن پیش ساخته یک ساختار تعمیر و نگهداری کم ایجاد می‌کند که در برابر شرایط آب و هوایی سخت مقاومت خواهد مرد.

با استفاده از سنگدانه‌های مختلف می توان رنگ‌ها و رنگ‌های بتنی پیش ساخته را تغییر داد.

پانل‌های دیواری بتنی پیش ساخته می‌توانند از روکش آجری نازک استفاده کنند که می‌تواند نمای سنتی را بدست آورد.

دیوارهای بتنی پیش ساخته را می‌توان با بافت‌هایی از جمله اشکال آستری فرم، آثار هنری و حروف ایجاد کرد تا جلوه‌های متمایزی را ارائه دهد.

پانل های دیواری پیش ساخته بتنی می‌توانند دارای جعبه‌های الکتریکی و لوله‌های چسبیده به داخل پانل‌ها باشند تا وسایل برقی را روی دیوارهایی که قرار نیست قاب شوند، هموار کنند.


برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روش مقاوم سازی ساختمان کلیک کنید.


سخن آخر

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی انواع پانل دیواری پیش ساخته، ویژگی‌های آن، مزایای پانل دیواری پیش ساخته و بسیاری موارد دیگر پرداختیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در این باره داشتید می‌توانید با ما در تماس باشید و یا در کامنت سوالات خود بپرسید.

۱۹۹ پاسخ

 1. First of all I would like to say awesome blog! I had a quick
  question in which I’d like to ask if you don’t mind.

  I was interested to find out how you center yourself and clear your head
  prior to writing. I have had a hard time clearing my thoughts in getting
  my thoughts out. I truly do take pleasure in writing however it just seems like
  the first 10 to 15 minutes are usually wasted simply just
  trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
  Kudos!

 2. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same topics you discuss
  and would love to have you share some stories/information.
  I know my subscribers would value your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to
  send me an e mail.

 3. Simply wish to say your article is as amazing. The clarity
  for your publish is simply nice and that i could think
  you’re an expert on this subject. Well along with your permission let me to seize your feed to
  keep updated with forthcoming post. Thanks 1,000,000 and please keep
  up the gratifying work.

 4. Woah! I’m really enjoying the template/theme of
  this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between usability and visual appearance.
  I must say that you’ve done a amazing job with this. Additionally,
  the blog loads super fast for me on Chrome. Exceptional Blog!

 5. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog
  before but after browsing through some of the
  post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and
  I’ll be book-marking and checking back often!

 6. І don’t know if it’sjust me or if perhaps everyƅody еlse encountering
  iѕsues with yоur site. It looks like sоmе of the text on your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if thіs is happening tⲟ them аs well?
  This may be a problem wiith my ᴡeb br᧐wser
  because I’ve had this happen previously. Thank үou

  Feeⅼ free to visit my ѡebpage … cachonda japanese mature

 7. Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your website,
  how can i subscribe for a blog website? The account aided me a
  acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 8. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same information you discuss and would
  love to have you share some stories/information. I know my visitors
  would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an email.

 9. hello there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise several technical issues using this web site,
  since I experienced to reload the site lots of times previous
  to I could get it to load properly. I had been wondering
  if your web hosting is OK? Not that I am complaining,
  but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a
  lot more of your respective exciting content.
  Ensure that you update this again soon.

 10. Its like you read my thoughts! You seem to know a lot about this, like you wrote the e-book in it or something.
  I think that you just can do with a few percent to force the message house a little bit, but instead of that, that is
  great blog. A great read. I’ll certainly be back.

 11. Hi there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.

  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure
  where to begin. Do you have any tips or suggestions?
  Thank you

 12. Amazing blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost
  on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for
  a paid option? There are so many options out there that I’m
  totally confused .. Any recommendations? Appreciate
  it!

 13. Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems
  with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 14. I do agree with all the ideas you’ve introduced to your
  post. They’re very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts
  are too brief for beginners. May you please prolong them a
  bit from subsequent time? Thank you for the post.

 15. This design is incredible! You obviously know how to keep a
  reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
  (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what
  you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 16. Thank you, I’ve just been searching for info about this topic for ages and yours is the best I have came upon till now.

  However, what about the bottom line? Are you sure in regards to the source?
  china wholesale companies in china (Rodrigo) online

 17. May I simply say what a relief tto discover someone that really understands whhat
  theey are discussing over the internet. You actually understand
  how to bring a problem to light aand make it important.
  More people shoul look at this and understand this side of your story.
  I was surprised that you’re noot more popular given that you surely haave the
  gift.

  Feel free to surf to my blog – Tiktok takipçi satın al

 18. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own weblog and was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

 19. Greetings from California! I’m bored at work so I decided
  to browse your blog on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get
  home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent site!

 20. Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this site? I’m getting tired
  of WordPress because I’ve had issues with
  hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 21. Thanks a bunch for sharing this with all of us you really recognise what you’re
  talking approximately! Bookmarked. Kindly additionally talk over with my site =).
  We will have a link change agreement between us

 22. Woah! I’m really loving the template/theme of this
  blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult
  to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance.
  I must say you have done a fantastic job with this.
  Additionally, the blog loads super quick for me on Safari.
  Excellent Blog!

 23. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My blog has a lot of exclusive content I’ve either created myself
  or outsourced but it appears a lot of it is popping
  it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off?
  I’d definitely appreciate it.

 24. Hello are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set
  up my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 25. Thank you for another fantastic post. The place
  else may anybody get that kind of information in such an ideal manner of writing?
  I have a presentation subsequent week, and I’m on the search for such info.

 26. It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to
  be happy. I have learn this post and if I may I desire to recommend
  you some attention-grabbing issues or tips. Perhaps you can write subsequent articles referring to this article.

  I desire to read even more issues about it!

 27. Greate article. Keep writing such kind of information on your page.

  Im really impressed by your blog.
  Hello there, You’ve performed a great job. I will certainly
  digg it and in my view recommend to my friends.
  I’m confident they’ll be benefited from this site.

 28. After looking into a number of the blog posts on your
  web page, I truly like your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list
  and will be checking back soon. Please visit my website too and tell me your opinion.

 29. I really like your blog.. veryy nice coloors & theme. Did
  you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz respond as I’m looking to conwtruct my own blog and would like to find out where u
  got this from. thank you
  website

 30. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance.
  I must say you have done a amazing job with this.
  In addition, the blog loads super quick for me on Safari.

  Outstanding Blog!

 31. I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your blog.
  It appears like some of the text within your posts are running off the screen. Can somebody else please
  comment and let me know if this is happening to them too?
  This may be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Thanks

 32. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked
  and I ended up losing many months of hard work due
  to no data backup. Do you have any methods to protect against hackers?

 33. Heya this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get
  guidance from someone with experience. Any
  help would be greatly appreciated!

 34. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time
  to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things
  or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 35. Undeniably believe that which you stated. Your favorite
  reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people
  think about worries that they plainly do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top and also defined
  out the whole thing without having side-effects , people could
  take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 36. Hey would you mind stating which blog platform you’re working with?

  I’m planning to start my own blog in the near future
  but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something
  completely unique. P.S My apologies for
  being off-topic but I had to ask!

 37. I really love your website.. Pleasant colors & theme.
  Did you develop this amazing site yourself?
  Please reply back as I’m hoping to create my own personal website and want to find out where you got
  this from or what the theme is named. Thank
  you!

 38. I truly love your blog.. Great colors & theme. Did you make
  this web site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal blog and
  would love to know where you got this from
  or just what the theme is named. Thanks!

 39. Very great post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I’ve really loved browsing your weblog posts.
  In any case I will be subscribing for your rss feed and
  I’m hoping you write once more very soon!

 40. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4
  year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside
  and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 41. Does your site have a contact page? I’m having
  a tough time locating it but, I’d like to shoot you an email.
  I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 42. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit
  acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 43. Thanks for every other informative site.
  Where else may just I am getting that kind of information written in such a perfect method?
  I’ve a mission that I’m simply now running on, and I have been at the look out for such
  info.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید