از سیمان پوزولانی، ویژگی‌ها و تفاوت آن با دیگر سیمان‌ها چه می‌دانید؟

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

سیمان پوزولانی موضوع مورد بحث ما در این مطلب بود. ما سعی کردیم تمامی نکات مربوط به نحوه استفاده، مزایا، معایب و نحوه ساخت این سیمان را بررسی کنیم. در ادامه همراه ما باشید تا این سیمان و ویژگی‌های آن را بیشتر بشناسید.

آنچه در این مقاله می خوانید: hide

سیمان پوزولانی چیست؟

پوزولان نام ماده ای است که برای تولید سیمان استفاده می شود. گفته می شود این ماده ارزان و فراوان است و در مقایسه با سیمان پرتلند این ماده 5 الی 15 درصد از ترکیبات را تشکیل خواهد داد. پوزولان به دو روش طبیعی و مصنوعی تولید شده و ساختار و ترکیبات آن با پرتلند متفاوت می باشد. پوزولان به ماده‌ای گفته می‌شود که از آلمینیوم و سیلیس تشکیل شده و در دمای معمولی اگر در مجاورت با آب و آهک مخلوط شده با آن قرار بگیرد، قابلیت تبدیل به سیمان را پیدا خواهد کرد.

اگر به سیمان پرتلند، پوزولان افزوده شود، منجر به تغییر خواص و مکانیزم سیمان خواهد شد. از جمله این موارد می‌توان به افزایش مقاومت اشاره کرد. البته این استحکام در برابر یخ‌بندان بسیار کم بوده و باعث می‌شود در مقابل یخ‌بندان چندان مقاوم نباشد.

سیمان پوزولانی چیست


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با اینکه دیمپل شیت چیست، کلیک کنید.


مزایای استفاده از سیمان پوزولانی

استفاده از سیمان پوزولان، مزایای بسیاری دارد که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

1.افزایش مقاومت بتن

2.مقرون به صرفه و اقتصادی

3.افزایش نفوذ ناپذیری بدلیل وجود میکروسیلیس

4.مقاوم در برابر یخ زدگی و سرما

5 .کاهش سرعت تولید حرارت به دلیل هیدراتاسیون

6.کاهش احتمال ترک خوردگی سطح بتن به دلیل ویژگی‌های ممتاز فیزیکی و شیمیایی

7.کاهش حجم بتن‎‌ریزی به دلیل استفاده از سیمان پرتلند

8.کاهش مصرف سیمان در بتن

9.کاهش تولید هزینه‌های سیمان

10.محافظت از خوردگی بتن و میلگردها

11.مقاومت بالا در برابر فاضلاب و مواد شیمیایی

12.جلوگیری از واکنش قلیایی سیلیکا در سنگ‌دانه‌های بتن

13.مناسب برای استفاده در مناطق گرم و مرطوب

14.بالا بردن کارایی بتن

15.استفاده در بتن‌ریزی‌های حجیم

16.مقاومت بالا در برابر حمله سولفات‌ها

17.مقاومت نهایی بالا

18.ترک‌های عمقی و سطی کم‌تر

19.مقاوم در برابر سولفات اصلاح شده

20.ضد سولفات اصلاح شده


برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتخاب بهترین سنگ و سرامیک برای ساختمان کلیک کنید.


معایب سیمان پوزولانی

همانور که سیمان پوزولانی مزایای بسیاری دارد و در موارد فوق این مزایا بررسی گردید. این ماده می‌تواند معایبی را نیز داشته باشد که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

اولین عیب آن مربوط به ترکیبات شیمیایی می‌شود. ترکیبات شیمیایی سیمان پوزولانی بگونه‌ای است که منجر به فرسایش و هوازدگی سیمان خواهد شد.

برای پروژه‌های بتن‌ریزی عظیم بهتر است که از این نوع سیمان استفاده نشود؛ زیرا احتمال هوازدگی وجود خواهد داشت.

مقاومت فشاری سیمان پوزولانی در روزهای اولیه استفاده بسیار پایین است، به همین دلیل باید برای دست‌یابی به کیفیت مطلوب، 28 روز صبر کرد.


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با تاسیسات ساختمان کلیک کنید.


انواع پوزولان چیست؟

در این قسمت همراه ما باشید تا با انواع پوزولان بیش‌تر آشنا شوید.

پوزولان‌ طبیعی

پوزولان طبیعی، می‌تواند شامل انواع خاک دیاتمه‌دار، شیل و چرت‌های اوپالینی باشد. توف‌های شیشه‌ای، خاکسترهای آتش‌فشانی و پوکه سنگ طبیعی نیز از جمله موادی است که در پوزولان استفاده می‌شود. به علاوه، در پوزولان ممکن است برخی از رس‌ها، شیل‌ها که نیاز به عملیات تکلیس دارند نیز استفاده شده باشد.

در کشور ما ذخایر بزرگی از پوزولان‌های طبیعی وجود دارد که در مناطقی همچون، تراس جاجرود، پوکه سنگ هراز (دماوند)، پوکه سهند و پوکه سنگ تفتان واقع شده است.

پوزولان مصنوعی

پوزولان مصنوعی، در واحدهای نیروگاه‌های برقی تولید شده و در آن از ذغال سنگ به عنوان سوخت استفاده می‌شود. این ماده با این نوع با بیش از 85 درصد سیلیس بلوری نشده با ذرات بی نهایت ریز و کروی شکل با قطر متوسط حدود 0.1 الی 0.2 میکرون، تولید می‌شود. وزن مخصوص دوده سیلیسی حدود 2.2 گرم بر سانتی متر مکعب است.

ویژگی های مثبت سیمان پوزولانی


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با سنگ قرنیز کلیک کنید.


تفاوت سیمان پرتلند و پوزولانی

سیمان پوزولانی از پرتلندی کاملاً متفاوت ساخته شده است.

گرمای متصاد شده از سیمان پوزولان کم‌تر از پرتلند است.

سیمان پوزولان در برابر یون‌ها و سولفات‌ها مقاومت بسیار بالایی دارد. در حالی که پرتلند مقاومت چندانی ندارد.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با سنگ فرش بتنی کلیک کنید.


کاربرد سیمان پوزولانی

در این قسمت با ما همراه ما باشید تا با کاربردهای اصلی این نوع سیمان آشنا شوید.

  • تهیه بتن معمولی
  • پروژه های سد سازی
  • ساخت اسکله و بنادر
  • بتن ریزی حجیم

به صورت کلی از سیمان پرتلند پوزولانی برای تولید بتن معمولی همچون، پروژه‌های سدسازی، ساختن اسکله و بندرها استفاده می‌شود. به علاوه بر از سیمان پرتلند پوزولانی در تولید بتن معمولی، پروژه های سد سازی، ساخت اسکله و بندرها و بتن ریزی های حجیم، سازه‌های دریایی، سازه‌های هیدرولیکی، کارهای بتن‌ریزی گسترده و حجیم، شرایط بتن‌ریزی سخت، کارهای تزیینی و هنری، ملات سنگ تراشی و گچ کاری، در شرایط آب و هوایی گرم، لوله‌های فاضلاب پیش‌ساخته و موقعیت‌هایی که در معرض شدید سولفات قرار دارند، استفاده می‌شود.

برای پروژه‌های روی آب همچوم بنادر و اسکله‌ها یکی از مشکلات اصلی مربوط به یون‌های کلر و سولفات است که منجر به خوردگی سازه‌ها خواهد شد.


برای اطلاعات بیشتر درباره پوشش‌های ضد حریق کلیک کنید.


مشخصات فنی سیمان پوزولانی

در خصوص مشخصات فنی این ماده باید به شما بگوییم که زمان گیرش آن در کم‌ترین زمان ممکن 30 دقیقه و در بیش‌ترین زمان ممکن 600 دقیقه می‌باشد. به علاوه مقاومت فشاری آن نیز در سه روز اول حداقل سیزده مگاپاسکال و در هفت روز حداقل بیست و دو مگاپاسکال است. در بیست و هشت روز نیز حداقل سی و سه مگاپاسکال خواهد بود.


برای اطلاعات بیشتر درباره صفر تا صد بازسازی خانه کلیک کنید.


نکات نگهداری از سیمان پوزولانی

در خصوص نگهداری از سیمان پوزولانی باید بدانید که نباید از تاریخ تولید آن بیش‌تر از یک سال گذشته باشد.

هم‌چنین، در هنگام ذخیره سازی در انبار باید توجه داشته باشید که حداقل هر پاکت سیمان، 19 سانت از زمین و دیوار قرار داشته باشد.


برای اطلاعات بیشتر درباره 10 ایده طراحی حیات خلوت کلیک کنید.


پوزولان چیست؟ انواع و تاثیر آن در بتن

ما در موارد فوق سعی کردیم در رابطه با سیمان پوزولان صحبت کنیم. حال در این قسمت می‌خواهیم به بررسی ماده پوزولان بپردازیم و اطلاعات شما را از این ماده افزایش دهیم. پوزولان کلمه‌ای است که نام آن از اسم دهکده pouzzuoli گرفته شده است. این دهکده در نزدیکی آتش‌فشان وزو بوده و برای اولین بار خاکستر آتش‌فشانی از این محل پیدا شده بوده است.

بر طبق آیین ناهای ASTM C618-94a تعریف این ماده به شرح زیر است: پوزولان سیلیسی یا سیلیس آلومینیومی است که به تنهایی خاصیت چسبندگی ندارد و یا چسبندگی کمی دارد. این مصالح در حالت گرد شدن (ذرات ریز) و در مجاورت رطوبت و حرارت معمولی طی واکنش شیمیایی با هیدروکسید کلیسیم، ترکیبی با خاصیت سیمانی به وجود می‌آورد.

در استاندارد ایران تعریف این ماده به شرح زیر است:

مواد سیلیسی یا آلومینو سیلیسی که خود دارای قابلیت سیمانی شدن کم یا هیچ باشند؛ اما به صورت پودر شده بسیار نرم در حضور رطوبت با هیدرواکسیدهای قلیایی و قلیایی خاکی در دمای معمولی واکنش‌های شیمیایی می‌دهند.

در مقررات ملی ساختمان این نیز این ماده بدین شکل تعریف شده است که خود، خاصت چسبانندگی نداشته اما براثر قرارگرفتن در مجاورت رطوبت واکنش داده و ماده‌ای شبیه به سیمان پرتلند را تولید می‌کنند.


برای اطلاعات بیشتر درباره انواع نمای ساختمان کلیک کنید.


اهمیت استفاده از سیمان پرتلند پوزولانی چیست؟

امروزه به دلیل تغییراتی که در شیوه‌های ساخت به وجود آمده و همچنین ظهور انواع متریال‌های جدید، استفاده از این مواد اجتناب‌ناپذیر شده است.

معایب سیمان پوزولانی


برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه مدیریت پروژه ساخت کلیک کنید.


خواص بتن با استفاده از سیمان‌های آمیخته با پوزولان‌ها طبیعی

اصولاً زمان گیرش این نوع سیمان بیش‎تر است. البته این ویژگی‌ برای مناطق سرد مشکلاتی را به وجود خواهد آورد که لازم است نکات مورد نیاز برای این مناطق رعایت گردد.

کارایی

از آنجایی که سیمان پوزلان طبیعی، جذب بالایی از آب را دارد، به همین دلیل با افت کارایی روبه‌رو بوده و توصیه می‌شود، برای برطرف کردن این مورد از روان‌کننده یا فوق روان‌کننده استفاده شود.

جداشدگی

در این نوع سیمان به دلیل جذب آب و چسبندگی، خطرجدا شدن دوغاب از سنگدانه وجود نداشته و یا کم‌تر می‌باشد.

گرمای هیدراتاسیون

سیمان پوزولان، منجر به کاهش حرارت هیدراسیون شده و همین ویژگی منجر به صرفه‌جویی در مصرف انرژی برای ساخت سدها، دیوارها، پی‌ها وغیره می‌شود.

مقاومت فشاری

در خصوص این نوع سیمان باید بدانید که در ابتدا مقاومت فشاری آن کم‌تر از سایر سیمان‌ها می‌باشد. اما بعد از گذشت 90 روز می‌تواند مقاومت مورد نیاز را بدست آورد و حتی مقاومت بیش‌تری را نیز داشته باشد. اگر از پوزولان طبیعی و سیمان ریزتر استفاده می‌شود، تا حدودی این ویژگی اصلاح خواهد شد.

مدول الاستیسیته، جمع‌شدگی و خزش

این ویژگی نیز بدین صورت است که سیمان پوزولان در ابتدا مقاومت کم‌تر و در درازمدت مقاومت بیش‌تری خواهد داشت. جمع شدگی این سیمان کمی بیش‌تر و خزش آن بیش‌تر از بتن‌های ساخته شده با سیمان پرتلند معمولی است.

تخلخل و نفوذپذیری

در سیمان پوزولان به دلیل ایجاد واکنش ثانویه و تشکیل نوعی ژل، حفره‌های ایجاد شده پر شده و این ماده نفوذناپذیر می‌گردد. در نتیجه همین موضوع منجر به افزایش دوام گشته  مقاومت آن‌ها را در محیط‌های مهاجم افزایش خواهد داد.

دوام بتن

دوام بتن، موردی است که می‌تواند تحمل آن را در شرایط محیطی خاص افزایش دهد. توجه داشته باشید که بالا بودن مقاومت بتن، منجر به افزایش دوام آن نخواهد شد. ویژگی اصلی که این مورد را افزایش می دهد، واکنش سیمان در برابر هیدراتاسیون است که باید بیشترین مقدار سیلیکات کلسیم هیدارته و کمترین مقدار هیدروکسید کلسیم را داشته باشد.

خرابی سولفاتی

در موردی که مربوط به خرابی سولفات می‌شود؛ مشاهده شده است که عملکردهای بتن ساخته شده با سیمان پوزولان، بسیار بهتر از بتن‌های ساخته شده با پرتلند معمولی است.

خرابی کلریدی و زنگ آرماتور

سیمان آمیخته شده با پوزولان در محیط‌های دریایی که احتمال تهاجم یون کلرید وجود دارد، دوام بیش‌تری دارد. اگر نسبت آب به سیمان مخلوط به درستی رعایت شود، حتی دوام آن بیش‌تر نیز خواهد شد.

کربناسیون

درصد کربناسیون، میزان دوام بتن را مشخص خواهد کرد. در سیمان با درصدی از پوزولان، مقدار درصد کربناسیون کم‌تری به کار رفته به همین دلیل مقاومت آن را در برابر خوردگی افزایش می‌دهد.

خرابی ناشی از واکنش قلیایی سنگدانه‌ها (سرطان بتن)

از جمله ویژگی‌های مثبت سیمان پوزولان، کنترل شدن پدیده مخرب واکنش قلیایی در آن است. به همین دلیل است که برای سازه‌های هیدرولیکی، پل‌ها و سازه‌های دریایی از آن استفاده می‌شود.

خرابی ناشی از یخ زدن- آب شدن

یکی از عیب‌های سیمان پوزولان مشکل یخ زدگی در آن است. برای کنترل این مورد باید از اختلاط بتن به‌ویژه نسبت آب به سیمان مناسب استفاده کرد.

خرابی در محیط‌های اسیدی و فاضلاب‌ها

یکی از ویژگی‌های مثبت سیمان پوزولان، کاهش خرابی در محیط‌های اسیدی و فاضلاب‌ها است زیرا در آن هیدروکسید کلسیم سیمان مصرف شده است.


برای اطلاعات بیشتر درباره انواع دیوار پوش کلیک کنید.


راهکارهای لازم برای ارتقاء کیفیت بتن استفاده شده از سیمان‌های پوزولانی

در این قسمت همراه ما باشید تا راهکارهای لازم برای ارتقاء کیفیت بتن استفاده شده از سیمان‌های پوزولانی، را بررسی کنیم.

درمرحله حین تولید(درمحل کارخانه)

در این مرحله می‌توان از پوزولان و سایر مواد افزودنی با کیفیت بالا استفاده نمود. یا از کلینر با کیفیت بالا و همچنین تنظیم مقدار نرمی بهره برد. به علاوه اضافه کردن افزودنی‌های شیمیایی مناسب نیز کارساز خواهد بود.

در مرحله حین مصرف(در محل کارگاه): توجه ویژه به عمل‌آوری سیمان‌های پوزولانی

از جمله موارد مهم در این مرحله می‌توان به عملیات بتن‌ریزی و بعد از آن اشاره کرد. عمل‌آوری بتن، به معنای نگاه داشتن مقدار رطوبت و دمای بتن، در حد رضایت بخش است که درست بعد از بتن‌ریزی و اتمام عملیات آغاز خواهد شد.

در سیمان پرتلند، برای کامل کردن واکنش بین اجزا با با اکسید کلسیم هیدراته، لازم است فعالیت‌های عمل‌آوری با دقت انجام شده ومدت زمان و مقدار پاشش آب به بتن‌های ساخته شده از سیمان پوزولانی بیشتر باشد.

معایب سیمان پوزولانی


برای اطلاعات بیشتر درباره اصول خاکبرداری کلیک کنید.


خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی ویژگی‌های سیمان پوزولانی بپردازیم. مزایا، معایب، تفاوت آن با دیگر سیمان‌ها و ویژگی‌های خاص آن را نیز بررسی کردیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیش‌تری داشتید می‌توانید با ما تماس بگیرید و یا نظرات خود را با ما در این بگذارید.

۳ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید