قرارداد پیمانکاری در پروژه‌های عمرانی

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

به صورت کلی هدف از تنظیم هر قراردادی، تنظیم روابط میان افراد است. قراردادهای پیمانکاری عمرانی نیز به همین منظور تنظیم می‌شود. هدف اصلی آن تنظیم روابط بین کارفرما و پیمانکار است. قراردادهای پیمانکاری انواع مختلفی دارند. علاوه بر این از روش‌های مختلفی نیز برای دسته بندی آن‌ها استفاده می‌شود. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی جزییات قراردادهای پیمانکاری عمرانی بپردازیم. همچنین قسمت‌های مختلف یک قرارداد عمرانی را نیز بررسی خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا چند نمونه قرارداد پیمانکاری بر پروژه‌های عمرانی را بررسی کنیم.

مدیریت پیمان

انواع نمونه قرارداد پیمانکاری در پروژه‌های عمرانی

عموماً قراردادهای عمرانی از نظر فنی به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند. فاکتورهای کلی برای دسته بندی قراردادها شامل، قراردادهای عمرانی، قراردادهای نحوه پرداخت، قراردادهای تامین منابع و قراردادها از نظر موضوع هستند.

ما در این مطلب قصد داریم به بررسی نمونه قرارداد پیمانکاری بر پروژه‌های عمرانی از نظر فنی بپردازیم. این قراردادها خود به چند نوع تقسیم بندی می‌شوند که شامل، قراردادهای عمرانی امانی، قرادهای عمرانی سه عاملی، قراردادهای عمرانی دو عاملی، قراردادهای عمرانی چهار عاملی می‌باشد. در قراردادهای امانی، کارفرما وظیفه تامین مالی پروژه و همچنین کلیه مراحل ساخت و مدیریت را بر عهده دارد. این نوع مخصوص پروژه‌های کوچک است. در قراردادهای سه عاملی، سه نفر دخیل هستند. این افراد شامل کارفرما، مشاور و پیمانکار می‌شوند. در این نوع قرارداد پیمانکار در مرحله آخر وارد عمل می‌شود. در نوع سوم قراردادهای عمرانی، کارفرما به کلی کنار کشیده و مسئولیت همه موارد با پیمانکار است.


برای اطلاعات بیشتر درباره مراحل مجوز ساخت  کلیک کنید!


انواع نمونه قرارداد پیمانکاری در پروژه‌های عمرانی از نظر نحوه پرداخت

قراردادهای پروژه‌های عمرانی از نظر نحوه پرداخت به قرارداد تک قلم، قرارداد با بازپرداخت هزینه، قرارداد با مبلغ مقطوع، قرارداد با بهای واحد کار و قرارداد ترکیبی براساس مبلغ مقطوع و بهای واحد کار تقسیم می شوند. در ادامه با توضیحات هر کدام بیشتر آشنا خواهیم شد.

قراردادهای عمرانی با روش پرداخت مقطوع

در روش پرداخت مقطوع، پیمانکار باید تعهد دهد که پروژه با مبلغی مشخص پایان خواهد یافت؛ در مقابل کارفرما نیز تنها برای پرداخت همین مبلغ تعهد می‌دهد. در این حالت پیمانکار باید به تعهد خود پایبند باشد؛ زیرا در غیر این صورت خودش متضرر خواهد شد. استفاده از این روش را هنگامی توصیه می‌کنیم که از هزینه‌ها تصور درستی دارید. در نهایت این روش می‌تواند به نفع کارفرما هم باشد. گاهی برخی پیمانکاران از این مورد سوء استفاده می‌کنند. به این صورت که از کیفیت مصالح کاسته و روی حفظ سود خود تمرکز می‌نمایند. در برخی موارد نیز با این روش، پروژه نیمه کاره رها خواهد شد.

قراردادهای عمرانی با روش فهرست بها یا واحد بها

در این روش هزینه پروژه براساس جمع هزینه‌ها محاسبه خواهد شد. برای تخمین صحیح هزینه، لازم است پیمانکار تخمین دقیقی از حجم مصالح مورد نیاز داشته باشد. در این حالت ممکن است، حین کار در هزینه‎‌ها تغییراتی اعمال شود.

از جمله معایب این روش می‌توان به این اشاره کرد که ممکن است پروژه بیش از حد طولانی شود. با طولانی‌تر شدن پروژه، هزینه‌ها و قیمت‌ها تغییر پیدا خواهند کرد.  در نهایت برآوردهای اولیه هم تغییر می‌کنند.

قراردادهای عمرانی با روش پرداخت درصدی

در این روش، هزینه براساس قیمت متریال و درصدی سود پرداخت می‌شود. در نتیجه این موضوع می‌تواند منجر به بروز اختلاف بین پیمانکار و کارفرما شود؛ زیرا کارفرما مجبور است به ریز مسائل نفوذ کند. عمدتاً این روش را در مواردی توصیه می‌کنیم که افراد درک درستی از هزینه‌ها ندارند.

قراردادهای عمرانی با روش پرداخت هزینه به علاوه حق الزحمه ثابت

در این روش برای پیمانکار حقوقی ثابت در نظر گرفته خواهد شد. پس نگرانی از بابت افزایش هزینه‌ها جهت افزایش حقوق دریافتی توسط پیمانکار وجود ندارد؛ زیرا پیمانکار علاوه بر دریافت هزینه، مبلغی را نیز به عنوان حقوق دریافت خواهد کرد. از جمله معایب این روش نیز می‌توان به ورود مستقیم کارفرما به مباحث مالی اشاره کرد. در نتیجه این موضوع به احتمال زیاد، بین تعیین هزینه‌ها و حقوق اختلاف نظر به وجود خواهد آمد.

قراردادهای عمرانی با روش بازپرداخت هزینه

اگر پیمانکار زیر نظر موسسه‌های خیریه پروژه‌ای را قبول کند، یا سابقه کاری در انجام پروژه‌های عمرانی نداشته باشد، از این روش استفاده خواهد شد. در این روش فقط هزینه‌های پروژه پرداخت خواهد شد و هیچ هزینه‌ای به عنوان حقوق پرداخت نمی‌شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره صفر تا صد بازسازی خانه کلیک کنید!انواع قرارداد در مدیریت پیمان

انواع نمونه قرارداد پیمانکاری در پروژه های عمرانی از منظر تأمین منابع

انواع نمونه قرارداد پیمانکاری در پروژه های عمرانی از منظر تأمین منابع، به قرارداد با مصالح و قرارداد دستمزدی تقسیم‌بندی می‌شوند. ما در ادامه قصد داریم تعهدات پیمانکار و کارفرما را براساس این قرارداد بررسی کنیم.

 • قرارداد با مصالح (تأمین مصالح و نیروی کار)
 • قرارداد دستمزدی (تأمین نیروی کار)

قرارداد پیمانکاری

تعهدات پیمانکاردر قرارداد با مصالح

در این قسمت مهم‌ترین موردی که باید به آن اشاره شود، انجام پروژه طبق نظر کارفرما است. همچنین پیمانکار باید تعهد دهد که هر چیزی تحویل گرفته شده را سالم نگاه دارد. پیمانکار باید برای حسن انجام کار نیز تعهد دهد. دیگر تعهدات پیمانکار در این حالت شامل موارد زیر می‌شود:

 • پیمانکار باید مصالح درجه یک استفاده کند.
 • هر گونه نقصی را باید به اطلاع کارفرما برساند.
 • پس از ابلاغ قرارداد، باید بلافاصله کار شروع شود.
 • پیمانکار باید با تمام توان از هدر رفتن منابع جلوگیری نماید.
 • کلیه نقل و انتقالات بر عهده پیمانکار است.
 • پیمانکار باید کلیه موارد ایمنی را رعایت کند.
 • مسئولیت رخداد هر جرمی در محل پروژه بر عهده پیمانکار است.
 • پیمانکار خود باید به کارکنانش حقوق، مزایا و غیره پرداخت نماید.
 • رعایت ساعت‌های کاری در کارگاه بر عهده پیمانکار است.
 • هر حکمی که منجر به تخریب و یا عدم ادامه پروژه شود، بر عهده پیمانکار است.
 • نظافت محل پروژه نیز بر عهده پیمانکار و کارکنان اوست.

تعهدات کارفرما در قرارداد با مصالح

 • در قرارداد با مصالح، کارفرما نیز یک سری تعهدات دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.
 • کارفرما می‌تواند حواله‌های مربوط به مصالح و تدارکات را صادر نماید.
 • نظارت بر حسن انجام کار پیمانکار، بر عهده کارفرما است.
 • پرداخت آب، برق و گاز بر عهده کارفرما است.
 • تعیین محلی برای استراحت و صرف غذا و همچنین استفاده از سرویس بهداشتی، بر عهده کارفرما است.

برای خرید انواع مصالح عمرانی با کیفیت به محصولات آکوارزین مراجعه نمایید!

نکات مهم از قرارداد پیمانکاری عمرانی

 • در قراردادهای عمرانی، باید نام مناسب برای قرارداد را انتخاب کنید.
 • مورد بعدی یکی از تعهدات مهم پیمانکار است، که مربوط به پرداخت حقوق و مزایا کارگران می‌شود.
 • هزینه‌های تجهیز کارگاه و برچیدن آن نیز بر عهده پیمانکار است.
 • توجه داشته باشید که با رعایت هرچه بیشتر نکات و دستورالعمل‌ها می‌توانید از بروز اختلافات جلوگیری نمایید.
 • مورد مهم بعدی مربوط به درج گزارش‌های پیشرفت روزانه است. باید به کارفرما گزارش‌های روزانه از انجام کار ارائه شود.
 • یکی از موارد کاربردی که می‌توانید در قرارداد عمرانی بیاورید، مربوط به ترتیب پرداخت‌ها است.
 • می‌توانید در قرارداد به این موضوع نیز اشاره کنید که کارفرما یک سری اطلاعات را در اختیار پیمانکار قرار دهد.

برای اطلاعات بیشتر درباره 14 نکته اجرایی در پروژه‌های عمرانی کلیک کنید!


منظور از پروژه چیست؟

ما سعی کردیم تا به این قسمت از مطلب، در رابطه با نکته‌های مرتبط با قراردادهای پروژه‌های عمرانی با شما صحبت کنیم. از آنجایی که ممکن است بسیاری از افراد از برخی اصطلاحات مرتبط با پروژه‌ها اطلاعات کافی نداشته باشند. به همین دلیل در ادامه به بررسی تعریف پروژه و یک سری موارد دیگر می‌پردازیم.

ما پروژه را از دو منظر بررسی خواهیم کرد. یکی از این موارد مرتبط با اهداف پروژه و مورد بعدی مربوط به ویژگی‌های پروژه است.اگر منظور از تعریف پروژه بررسی اهداف آن باشد، شامل یک موقعیت تجاری خواهد بود. اگر منظور از پروژه بررسی ویژگی‌های آن باشد، شامل یک سازمان موقتی خواهد بود که باید نتیجه‌ای خاص در بر داشته باشد.


برای اطلاعات بیشتر درباره مدیریت پروژه ساختمانی کلیک کنید!


پیمانکاران در پروژه عمرانی

بررسی یک نمونه قرارداد پیمانکاری عمرانی

در ابتدای قرارداد، لازم است نام طرفین قرارداد قید شود. در این قسمت می‌توانید شماره تلفن‌ها و آدرس طرفین را نیز قید نمایید.

ماده یک مربوط به موضوع قرارداد می‌شود که نکات مربوط به آن را بررسی کردیم. مورد بعدی مربوط به مبلغ قرارداد است. در قسمت سوم، می‌توانید مدت زمان مورد نیاز برای قرار دارد را قید کنید. برای مورد چهار، عموماً روش و شرایط پرداخت آورده می‌شود. در مورد بعدی، مبلغ پیش پرداخت، قید خواهد شد. همچنین مراحل و مراتب پرداخت نیز در نظر گرفته می‌شود.

آیتم‌های بعدی، مربوط به مدارک می‌شود. لازم است نام تمامی مدارک به همراه شماره صفحه هر مدرک، قید گردد. نحوه نظارت بر انجام پروژه، یکی از قسمت‌های مهم دیگر در قرارداد است. در قرارداد باید مشخص شود که نظارت در پروژه چگونه انجام می‌شود.

بررسی ماده هفتم، هشتم، نهم، دهم و یازدهم در نمونه قرارداد پیمانکاری عمرانی

ماده هفتم و هشتم قرارداد، مربوط به تعهدهای پیمانکار و کارفرما خواهد بود. دقت کنید که در این قسمت، تمامی موارد را با جزییات کامل، وارد کرده باشید. در قسمت تعهدات پیمانکار، می‌توانید به امانت داری پیمانکار اشاره کنید که لازم است از تمامی مدارک و اطلاعات به صورت محرمانه نگهداری نماید. مورد بعدی استفاده از نیروی کار متخصص می‌باشد. پیمانکار نباید بدون اجازه کارفرما اشخاص ثالث را در پروژه وارد نماید. در برخی قراردادها پرداخت بیمه و هزینه‌های حوادث مربوط به کارفرما و در برخی بر عهده پیمانکار است. این مورد را نیز باید در قرارداد مشخص نمایید. ماده نهم مربوط به تجهیز کارگاه، ماده دهم فسخ قرارداد و ماده یازدهم اختلافات ناشی از قرارداد می‌باشد. در تجهیز کارگاه، این موضوع باید مشخص شود که تامین تجهیزات مربوط به پیمانکار است.


برای اطلاعات بیشتر درباره نکات مهم مدیریت پیمان  کلیک کنید!


کلام آخر!

ما در این مطلب سعی کردیم تمامی نکات مربوط به نمونه قرارداد پیمانکاری بر پروژه‌های عمرانی را بررسی کنیم. از موضوعات مختلف برای دسته بندی قراردادها صحبت کردیم. از مفاد قرارداد و این که هر قسمت باید شامل چه مواردی باشد. توجه داشته باشید که قراردادهای پیمانکاری انواع مختلفی دارند و این که از کدام نوع استفاده کنید، بستگی به پروژه خودتان خواهد داشت. موضوعات قرادادهای پیمانکاری بسیار متنوع و گسترده می‌باشند که برای اطلاع از این موارد می‌توانید با کارشناسان مشورت کنید. در نهایت نیز به شما توصیه می‌کنیم برای انعقاد قرارداد حتماً با مشاوران زبده مشورت نمایید؛ زیرا کوچک‌ترین بی‌توجهی به مفاد آن می‌تواند منجر به ضررهای هنگفتی شود.

دفتر فنی و مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه‌های موفق بسیاری در استان تهران و البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی به شمار می‌آید.

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز به پروژه ها رجوع نمایید.

چنانچه نیاز به آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین را دارید، به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

دفتر فنی و مهندسی باروچین، به ساختن فردایی بهتر می‌اندیشد!

فروشگاه باروچین

 

۲۳ پاسخ

 1. I am really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any
  internet browser compatibility problems? A number
  of my blog readers have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any suggestions to help fix this issue?

 2. I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is attractive, your authored material stylish.

  nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 3. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger,
  and I was wanting to know your situation; we have developed some nice practices and we are looking to swap
  solutions with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید