5 مرحله سفت‌کاری چیست؟ + نکات فنی

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

سفت‌کاری چیست؟ 

سفت‌کاری یکی از مراحل بسیار مهم در تمامی ساخت و سازهای ساختمانی است. این مرحله شامل فعالیت‌های متفاوتی می‌شود که ما در ادامه قصد داریم جزییات هر یک از این مراحل را بررسی کنیم. علاوه بر این اهمیت هر یک را نیز به صورت جداگانه شرح خواهیم داد. اگر به دنبال پاسخی جامع و کامل برای سوال سفت کاری چیست؟ هستید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

پیش ار هر سخنی از شما دعوت می‌کنیم تا ویدیو زیر را نگاه کنید و سپس به خواندن مقاله بپردازید:

همچنین برای مشاهده سایر ویدیو های مربوط به بحص سفت کاری و نازک کاری روی لینک زیر کلیک کنید:

ویدیو اجرا کامل مراحل سفت کاری تا نازک کاری 

چه زمانی نوبت به انجام سفت‌کاری می‌رسد؟

سفت‌کاری اولین مرحله از هر ساخت و سازی است. این مرحله جزء مهم ترین مواردی است که برای آغاز پروژه‌ها باید مورد توجه قرار بگیرید. در ادامه مراحل آن را بیشتر بررسی خواهیم کرد.


برای اطلاعات بیشتر درباره صفر تا صد بازسازی خانه  کلیک کنید!


سفت‌کاری چیست و شامل چه مراحلی می‌شود؟

سفت‌کاری را می‌توان شامل همه فعالیت‌هایی دانست که می‌تواند منجر به افزایش استحکام ساختمان گردد. از جمله فعالیت‌های مرتبط با سفت‌کاری می‌توان به خاک‌برداری، آرماتوربندی، اسکلت‌بندی، اجرای سقف و تیغه‌کشی دیوارها اشاره کرد. هر کدام از این مراحل اهمیت خاص خود را دارند و اگر یک مرحله به خوبی انجام نشود، قطعاً در کیفیت نتیجه نهایی و همچنین نتایج دیگر مراحل، تاثیر گذار خواهد بود.

مرحله اول سفت‌کاری: خاک‌برداری

خاک‌برداری شامل انتقال خاک، سنگ یا سایر موارد با هدف ساخت و ساز گفته می‌شود. در خاک‌برداری اهداف دیگری همچون اکتشاف، تونل زنی، احیای محیط زیست و استخراج معدن نیز می‌تواند وجود داشته باشد. ساخت و ساز یکی از رایج‌ترین اهداف حفاری است. از خاک‌برداری در ساخت و ساز به عنوان ایجاد پایه‌های ساختمان، مخازن و یا احداث جاده استفاده می‌شود.

برخی از فرآیندهای مختلف مورد استفاده در خاک‌برداری شامل ترانشه، حفاری، لایه روبی و توسعه سایت است. هر یک از این فرآیندها برای انجام صحیح کار به تکنیک‌ها، ابزارها و ماشین آلات منحصر به فردی نیاز دارد. فرآیندهای استفاده شده به سازه‌ای بستگی دارد که، از روند ساخت و ساز حاصل خواهد شد. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر در زیمنه خاک برداری به مقاله‌ی آزمایش خاک مراجعه کنید!

روند خاک‌برداری چگونه است؟

قبل از شروع عملیات خاک‌برداری و کارهای سنگین زمینی، مکان باید به دقت بررسی شود. هدف این است که، مطمئن شویم زیستگاه طبیعی و مصنوعات اطراف آن در طول مراحل حفاری پایدار خواهند ماند. در مراحل بعدی اندازه و عمق حفاری روی نقشه مشخص خواهد شد.

کل روند حفاری شامل مراحل زیر است:

 • تنظیم معیارهای گوشه‌ای
 • نقشه‌برداری از سطح زمین و سطح بالا
 • حفاری تا عمق تایید شده
 • ساخت چاه‌های آبگیری و ترانشه‌های بهم پیوسته
 • ایجاد مرزهای ساختمانی
 • ساخت نرده‌های محافظ و زهکشی

نکات مهم قبل از آغاز فعالیت خاک‌برداری

همانطور که در موارد فوق اشاره کرده بودیم، هر یک از مراحل سفت‌کاری جزییات مخصوص به خود را دارند. در این قسمت ما قصد داریم فعالیت‌های مهمی را که باید قبل از اجرای خاک‌برداری انجام شود، بررسی کنیم.

 1. رعایت موارد ایمنی

ایمنی یکی از مواردی است که در هر مرحله‌ای، باید در اولویت باشد. ایمنی در خاک‌برداری یعنی، شناخت خوبی از محیط داشته باشیم. استفاده از تجهیزات حفاظتی، مانند کلاه و عینک جزء موارد ایمنی است. همچنین باید تمامی علائم ایمنی را در محیط مورد نظر نصب نماییم.

 1. شناخت انواع خاک

در طی فرایند خاک‌برداری و قبل از آن باید شناخت خوبی از انواع خاک داشته باشید. ما در ادامه به اختصار انواع خاک را بررسی خواهیم کرد.

 • نوع A پایدارترین حالت خاک است. خاک رس معمولاً نمونه بارزی از خاک نوع A می‌باشد.
 • خاک نوع دوم، خاک نوع B است. این خاک از نظر پایداری متوسط است.
 • خاک نوع C به اندازه دو نوع بالا مستحکم نبوده و از جمله انواع آن می توان به شن و ماسه اشاره کرد.

قبل از انجام عملیات خاک‌برداری، ابتدا باید خاک را بشناسید تا میزان پایداری آن را بسنجید. اگر خاک پایداری لازم را نداشته باشد، لازم است حتماً محل مورد نظر خود را عوض کنید.

 1. خسارت احتمالی آب

اگر زهکشی مناسب نداشته باشید، آب می‌تواند خسارت زیادی به یک سایت ساختمانی وارد کند. برای مقابله با این موضوع، اطمینان حاصل کنید که مکان مورد نظر شما، مکانی برای گذر آب را دارد. همچنین، مطمئن شوید که محل ساخت و ساز شما روی زمینی با شیب مناسب قرار گرفته است.

 1. استفاده از رادار

یکی از فعالیت‌های مهم دیگری که لازم است قبل از خاک‌برداری انجام دهید، استفاده از رادار است. رادارها به شما محل قرارگیری خطوط برق و آب را نشان می‌دهند. همچنین به مهندسان کمک می‌کنند تا، وجود تاسیسات و پایه‌های قبلی و همچنین مخازن ذخیره‌سازی را تعیین نمایند.

هر یک از این موارذ می‌تواند در برنامه‌‌ریزی، مهندسی و ایمنی در حین ساخت تأثیر بگذارد. قبل از شروع آماده سازی در زمین مورد نظر، باید از این موارد آگاه باشید.

 1. پاکسازی مکان مورد نظر

آخرین مورد مهمی که قبل از خاک‌برداری باید به آن توجه کنید، پاکسازی محیط است. هر گونه پوشش گیاهی اضافی، از درختان تا بوته ها باید پاکسازی شوند. توجه داشته باشید که حتی باقی مانند ریشه‌های گیاهان پوسیده در خاک، می‌تواند منجر به عدم پایداری سازه شود. علاوه بر این گاهی ممکن است، نیاز به برداشتن برخی ساختمان‌ها یا سازه‌های قدیمی نیز پیدا کنید.


برای اطلاعات بیشتر درباره مراحل مجوز ساخت  کلیک کنید!


خاک-برداری

مرحله دوم سفت‌کاری : آرماتوربندی

منظور از آرماتوربندی، استفاد از بتن و فولاد در کنار یکدیگر است. این دو ماده کنار یکدیگر، می‌توانند به خوبی نیروهای مزاحم را دفع کنند. در واقع فولاد تقویت کننده در میله‌ها، می‌تواند فشارهای سازه بتنی را جذب نماید. بتن به تنهایی، در برابر تنش‌های کششی و برشی ناشی از باد، زلزله، ارتعاشات و سایر نیروها، مقاوم نیست؛ به همین دلیل در سازه‌ها نمی‌تواند به تنهایی کاربردی داشته باشد. اما در بتن مسلح، مقاومت کششی فولاد و مقاومت فشاری بتن با هم کار می‌کنند تا به عضو اجازه دهند این تنش‌ها را در دهانه‌های قابل توجهی حفظ کنند. اختراع بتن مسلح در قرن نوزدهم انقلابی در صنعت ساخت و ساز ایجاد کرد و بتن به یکی از متداول‌ترین مصالح ساختمانی در جهان تبدیل شد.


برای اطلاعات بیشتر درباره سیستم ICF دیواری برای عایق ساختمان  کلیک کنید!


 مرحله سوم سفت‌کاری: اسکلت‌بندی ساختمان (اسکلت فلزی یا بتنی)

منظور از اسکلت‌بندی، استفاده از ساختار اسکلتی یک قاب فولادی است، که برای پشتیبانی از یک ساختمان بزرگ یا آسمان خراش ساخته شده است. سازه های ساختمانی اسکلتی، در اثر پرچ کردن پرتوهای نگهدارنده فولادی و تیرچه‌ها بهم متصل هستند. برای ساختمان‌های عظیم و مرتفع، تیرهای مورب برای پشتیبان گیری بیشتر اضافه می‌شوند.

یک اسکلت بندی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

همانطور که نکات مرتبط با خاک‌برداری را در سفت‌کاری شرح دادیم، در این قسمت نکات مرتبط با اسکلت‌بندی را، بررسی خواهیم کرد.

 1. قابل انعطاف

یک اسکلت‌بندی خوب، باید سازگار با هر نوع طراحی، هر نوع نیاز معماری و هر نوع فضای زندگی باشد. در واقع اگر اسکلت‌بندی سازگار با هر نوع طراحی باشد، در هزینه‌ها صرفه جویی بسیاری شده و می‌توان ساختمان را به هر شکلی سفارشی سازی کرد.

 1. غیر قابل نفوذ بودن

اسکلت ساختمان نباید خم، خرد و یا دارای ترک شود. سازه‌ای که اسکلت‌بندی غیر قابل نفوذ دارد، حتی پس از مدت زمان طولانی نیز دچار خرابی نخواهد شد.

 1. قابلیت پیکربندی

اگر اسکلت‌بندی ساختمان، دارای قابلیت پیکربندی باشد، می‌توانید به راحتی برای بازسازی، به روزرسانی و تعمیر آن اقدام کنید. حتی چیدمان این خانه‌ها نیز بسیار آسان‌تر خواهد بود.

 1. صرفه‌جویی در زمان

روش ساخت خانه‌های دارای اسکلت‌بندی، به زمان بسیار کمتری نسبت به خانه‌های معمولی نیاز دارد. گفته می‌شود با این روش، به اندازه دو برابر سریع‌تر می‌توانید خانه خود را بسازید.


برای اطلاعات بیشتر درباره سیستم ICF دیواری برای عایق ساختمان  کلیک کنید!


سفت-کاری

 

مرحله چهارم سفت‌کاری: سقف‌گذاری

سقف از جمله مهم ترین قسمت‌های هر خانه محسوب می‌شود. اگر سقف‌گذاری به درستی انجام نشده باشد، سیستم‌های ضروری منزل در معرض عناصر بیرونی قرار می‌گیرند. در هنگام نصب سقف،  پیمانکار شما با طراحی ساختار کلی سقف کار خود را شروع خواهد کرد. ساختار سقف از چندین عنصر مختلف، از جمله تیرچه و خرپا تشکیل شده است. تیرها و خرپاها باید به دقت قرار بگیرند تا وزن سقف به طور مساوی در دیواره‌های خارجی خانه توزیع شود. اگر بار سقف به درستی توزیع نشده باشد، در آینده با ریزش سقف رو به رو خواهید شد. مورد مهم دیگری که پس از نصب سقف باید به آن توجه شود، عایق‌بندی است. اگر عایق‌بندی به درستی انجام نشود، تمامی زحمات در مرحله سقف‌گذاری هدر خواهد رفت؛ زیرا عایق نیز محافظ سقف در برابر نم و رطوبت ناشی از بارش‌ها است. برای خرید محصولات عایق بندی کلیک کنید!

پوشش سقف

مرحله آخر نصب سقف قرار دادن پوشش سقف، در جای خود است. پوشش سقف شما لایه خارجی سقف را ایجاد می کند و تأثیر چشمگیری در کیفیت و ظاهر طراحی نهایی سقف خواهد داشت. برخی از محبوب‌ترین انواع پوشش سقف شامل زوناهای آسفالته، زوناهای چوبی و کاشی است. پیمانکار سقف‌سازی شما می‌تواند کمک کند، بهترین سبک را برای سبک کلی خانه خود انتخاب کنید.


برای اطلاعات بیشتر درباره سقف کاذب کلیک کنید!


سفت-کاری

 

مرحله پنجم از سفت‎‌کاری: دیوارکشی

دیوارکشی نیز اهمیت خاص خود را در سفت‌کاری ساختمان دارد. ما در این بخش قصد داریم انواع متریالی که برای دیوارکشی استفاده می‌شود، مورد بررسی قرار دهیم. به صورت کلی بهترین متریال برای دیوارکشی، آجر است. آجر به صورت کلی ماده‌ای نسوز است. ضد آب است و می‌تواند از ساختمان در برابر نفوذ آب، محافظت کند. انواع مختلفی دارد و می‌تواند برای تمامی سلیقه‌ها، پاسخگو باشد. باعث افزایش جرم حرارتی ساختمان می‌شود. طول عمر آجر از هر نوع ماده دیگری که بخواهید برای دیوارکشی استفاده کنید، بیشتر است.

شناخت انواع آجر برای دیوارکشی

همانطور که در قسمت فوق اشاره کردیم، آجرها انواع مختلفی دارند. در این قسمت انواع آجر را که به خشتی، سنگی و بتنی تقسیم می‌شود، بیشتر بررسی خواهیم کرد.

 1. آجر خشتی

آجر خشتی به نیروی کار بسیار ماهر نیاز ندارد، زیرا شکل و اندازه آن یکنواخت است. آجرهای خشتی سبک هستند. کار با آن‌ها آسان است. حمل و نقل آن ها ارزان تر از سنگ ها و بلوک های بتونی است. دیوارهای آجری نازک‌تر هستند و بسته به نیاز می‌‌توان با انواع مختلف ملات آن ها را چسباند. دهانه درها و پنجره ها به راحتی با آجر ساخته می‌شوند و همچنین به دلیل نازک شدن اتصالات، هزینه ها نیز کاهش می‌یابد. البته آجرهای خشتی در برابر فشارها و لرزش‌ها حساس‌تر هستند. نسبت به نوع بتنی و سنگی مقاومت کمتری دارند. از نظر رنگ و اندازه محدود هستند. به گچ‌کاری نیاز دارند که باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود.

 1. آجر سنگی

آجرهای سنگی، به صورت طبیعی خاصیت مقاومت و دوام بالایی دارند. یکی از بهترین مزایای این نوع آجر، زیبایی ظاهری و تنوع زیاد آن است. از جمله معایب آجرهای سنگی می‌توان به این مورد اشاره کرد که دیوارها را خیلی ضخیم و سنگین می‌کنند. به کارگران ماهر برای نصب احتیاج دارند. به راحتی قابل تعمیر و جابه‌جایی نیستند.

 1. آجر بتنی

بلوک‌های بتونی در برابر آب و هوا، آفات، کپک و آتش مقاوم هستند. این آجرها در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف موجود هستند. آجرهای بتونی می‌توانند به صورت کاملاً سفارشی ساخته شوند. بعضی از بلوک‌های بتونی با استفاده از مواد بازیافتی ساخته می‌شوند. علاوه بر این  از جمله ویژگی های مثبت آن ها نیز می‌توان به عایق بودن در برابر گرما، صدا و رطوبت اشاره کرد. نکات منفی آن ها شامل این موارد می‌شود که بزرگ و سنگین هستند. به سیمان بیشتری احتیاج دارند. قیمت های متفاوتی دارند.

4.آجر فشاری

آجر فشاری یکی از قدیمی‌ترین انواع آجرهاست. این محصول به صورت ماشینی، دستی و کوره‌ای تولید می‌شود. البته از این محصول امروزه، کمتر استفاده می‌شود. گفته می‌شود، اجر فشاری از جمله محصولات دوست دار محیط زیست است و همچنین عمر طولانی دارد. از این آجر بیشتر برای طبقات همکف و دیوارهای باربر استفاده می‌شود.

5.بلوک سیمانی

بلوک سیمانی ساخته شده از سیمان، آب، شن و ماسه است. این بلوک به دو نوع جامد و توخالی دسته بندی می‌شود. البته دسته بندی‌های این محصول از نظر نوع حجم، کاربری و فاکتورهای دیگر نیز می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد.

6.بلوک لیکا

این بلوک از سیمان و آب و ساخته شده و مشخصه اصلی آن کم وزن بودنش می باشد. گفته می شود این بلوک، عایق حرارتی و عایق صوتی نیز هست، هم چنین مقاومت مطلوبی را نیز دارد.

7.بلوک هبلکس

بلوک‌های هبلکس به دلیل کاربردهای بسیاری که دارند، در ساخت و سازها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بلوک‌ها، از بتن ساخته شده اند و مانع از هدر رفتن انرژی می‌شوند. علاوه بر این مقاومت حرارتی بالایی دارند، سازگار با محیط زیست هستند و همچنین سرعت دیوارچینی را افزایش می‌دهند.


برای اطلاعات بیشتر درباره صفر تا صد نوسازی کلیک کنید!


سفت کاری

معرفی دیوار سازه‌ای و غیرسازه‌ای

دیوار سازه‌ای، برای تحمل بار قائم یا جانبی در ساختمان ساخته می‌شود. ارتفاع آن نیز باید مطابق با ارتفاع طبقه باشد. در رابطه با دیوار سازه‌ای قوانین متعددی تعیین شده است که باید مطابق با آن‌ها برای اجرا اقدام کرد. در مقابل دیوار غیرسازه‌ای برای جداکردن قسمت‌‌های مختلف سازمان به کار گرفته می‌شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره انواع دیوارپوش کلیک کنید!


کلام آخر!

ما در این مطلب در رابطه با سفت‌کاری با شما صحبت کردیم. فرآیندهای مختلفی که با سفت‌کاری در ارتباط هستند را، بررسی کردیم. از جمله این موارد می‌توان به دیوارکشی، گذاشتن سقف، خاک برداری و غیره اشاره کرد. علاوه بر این جزییات و نکات مهم در رابطه با هر یک از این موارد نیز بررسی شد که قطعاً مطالعه آن‌ها خالی از لطف نمی‌باشد.

گروه مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه‌های موفق بسیاری در استان تهران و استان البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی به شمار می آید.

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز، به پروژه ها رجوع نمایید.

همچنین چنانچه نیاز به آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین را دارید، به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

دفتر فنی و مهندسی باروچین به ساختن فردای بهتر می اندیشد!

فروشگاه باروچین

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

 

 

۳۹ پاسخ

 1. Its such as you learn my mind! You appear to grasp so much approximately this, such as you wrote the guide in it or something.
  I think that you simply can do with a few % to pressure
  the message home a little bit, but instead of that, that is magnificent blog.
  A fantastic read. I’ll definitely be back.

 2. Howdy! I understand this is somewhat off-topic but I needed to
  ask. Does building a well-established blog such as
  yours take a lot of work? I am brand new to
  blogging however I do write in my journal daily. I’d like to start a blog
  so I can share my own experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of recommendations
  or tips for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

 3. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like
  you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead of
  that, this is excellent blog. An excellent read. I will
  definitely be back.

 4. Howdy! This article could not be written much better!

  Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I am going to
  send this post to him. Pretty sure he’ll have a very good read.
  I appreciate you for sharing!

 5. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright
  violation? My site has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it
  looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any methods to help stop
  content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.
  scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 6. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this.
  And he actually ordered me breakfast simply because
  I found it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to
  discuss this subject here on your site.

 7. Definitely consider that which you said. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing
  to bear in mind of. I say to you, I certainly get irked even as people consider worries that
  they plainly don’t understand about. You controlled to
  hit the nail upon the highest as smartly as outlined out the entire thing
  without having side effect , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thank you

 8. بازتاب: Netflix bez VPN
 9. What i do not understood is if truth be told how you’re no
  longer actually much more neatly-favored than you may be right now.
  You’re so intelligent. You recognize therefore significantly relating to this matter,
  produced me individually consider it from numerous various angles.

  Its like women and men are not fascinated except it is something to do with
  Lady gaga! Your personal stuffs great. All the time deal with it up!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید