انواع نمای ساختمان کدام است؟ + عکس

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

انواع نمای ساختمان بسیار چشمگیر هستند. قطعا همه ما هنگامی که از کنار یک ساختمان گذر می‌کنیم اولین موردی که می‌تواند توجه ما را به خود جلب کند نمای آن سازه یا ساختمان است. در واقع نمای یک سازه یا ساختمان پوسته ساختمان است و اهمیت بسیار زیادی در میزان جذابیت و زیبایی آن اجرا ایفا می‌کند. مهندسان و معماران ساختمانی اغلب با توجه به فاکتورهای بسیار مهمی تعیین می‌کنند که در نمای آن ساختمان از چه مصالح و طرح‌هایی می‌توان استفاده نمود، عوامل مهمی که در تعیین نما تاثیر گذار است عبارت است از: شرایط و جو آب و هوای آن منطقه، موقعیت جغرافیایی ساختمان، تعداد طبقه‌های ساختمانی، سلیقه و نظر ساکنین و در نهایت بودجه افراد.

https://baroochin.com/انواع نمای ساختمان

نمای بیرونی ساختمان چیست؟

نمای بیرونی ساختمان‌ها در واقع یک لایه محافظی است که می‌تواند ساختمان را در برابر عامل‌های مختلفی حفظ کرده و نقش بسیار زیادی در جذابیت و زیبایی آن ساختمان دارد. منظره یک شهر می‌تواند با نمای  ساختمان‌های مختلفی که در شهر وجود دارد زیباتر شده و به همین علت است که در اغلب شهرهای مهم تاکید می‌شود از نماهایی که می‌تواند جذابیت شهررا نیز افزایش دهد استفاده نمایند. البته در برخی شهرهای جهان نیز باید نمای ساختمان‌های مختلف با یکدیگر هماهنگی و همخوانی بالایی داشته باشد تا نظم و زیبایی شهر از بین نرود.

انواع نمای بیرونی ساختمان‌ها در واقع یک لایه محافظی است که می‌تواند ساختمان را در برابر عامل‌های مختلفی حفظ کرده و نقش بسیار زیادی در جذابیت و زیبایی آن ساختمان دارد. مهندسان و معماران ساختمانی اغلب با توجه به فاکتورهای بسیار مهمی تعیین می‌کنند که در نمای آن ساختمان از چه مصالح و طرح‌هایی می‌توان استفاده نمود.

از مواردی که در ساخت و سازها باید مورد توجه قرار گرفته شود هارمونی و هماهنگی است که درب ورودی یک ساختمان باید با نمای ساختمان داشته باشد، ضوابط شهرسازی است که باید مهندسان در هنگام ساخت آن را گوشزد کنند و هارمونی رنگ و طرح ساختمان با فرهنگ آن منطقه است. اغلب برای نمای ساختمان‌ها از مصالح مختلفی استفاده می‌شود و نماهایی همچون: آجر، سنگ، شیشه، سیمان، سرامیک، کامپوزیت، نمای خشک و ترموود ایجاد می‌شود. البته دقت داشته باشید که مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان می‌تواند در جلوگیری از اتلاف انرژی ساختمان نیز تاثیر گذار باشد. در این مقاله قصد داریم روش‌های پیاده سازی انواع نما، مزایا و معایب استفاده از انواع نماها را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید. برای مشاهده انواع کاشی‌های پرکاربرد و زیبا که در نمای ساختمان به کار برده می‌شوند به قروشگاه باروچین / خرید کاشی مراجعه نمایید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی قرارداد پیمانکاری کلیک کنید!


آشنایی با انواع نمای ساختمان

همانطور که در بخش مقدمه برایتان شرح داده شد با توجه به عوامل بسیار مختلفی می‌توان نماهای متفاوتی را برای ساختمان اجرا نمود. در ادامه قصد داریم محبوب‌ترین و رایج‌ترین نماهایی که در ساخت و ساز استفاده می‌شود را برایتان شرح دهیم:

 • نمای آجری ساختمان

با استفاده از نمای آجری می‌توانید فضایی زیبا و دل نشین را فراهم کنید زیرا به دلیل داشتن شریب انتقال حرارتی پایین نقش بسسار بالایی در ایجاد عایق حرارتی برای یک ساختمان را اجرا می‌کند. آجرهایی که برای این نوع نما به کار برده می‌شود کاملا مقاوم و با استحکام هستند و در رنگ‌ها و طرح‌های بسیار مختلفی در کوره‌ها آماده شده  و  با ویژگی کاملا نسوز مورد استفاده  معماران ساختمانی قرار می‌گیرند. در اجرای این نوع نما آجرها به وسیله ملات که یک مخلوطی از سیمان، ماسه و آب است در کنار یکدیگر و به یکدیگر متصل می‌شوند، که البته امروزه با پیشرفت‌هایی که در تمام حوزه‌ها به وجود آمده است با استفاده از سیستم نمای خشک نمای آجری را اجرا می‌کنند و در اجرای آن به جای ملات از ریل و تجهیزات فلزی استفاده می‌کنند.

https://baroochin.com/نمای-آجر_ساختمان

مزایای نمای آجری:

 1. به صورت عایق صوتی و حرارتی عمل می‌کنند.
 2. جلوگیری از اتلاف انرژی می‌کنند.
 3. به دلیل داشتن ساختار طبیعی از محیط زیست حمایت می‌کنند.
 4. دارای مقاومت و طول عمر بسیار بالا هستند.
 5. هویت تاریخی را حفظ می‌کنند.

معایب نمای آجری:

کمی قبل تر هنگامی که می‌خواستند نمای آجری را اجرا کنند سیستم‌های اتصال دهنده دارای مشکلات بسیار زیادی مانند افزایش وزن ساختمان، اتصال ناقص به دیوار‌های اصلی ساختمان و عدم مقاومت کافی در برابر بحران و مشکلات طبیعی چون زلزله، طوفان و سیل بودند. امروزه با روش‌های نوینی که به وجود آمده است این عیب نمای آجری از بین رفته است و میزان بازدهی این نما برای ساختمان به طور چشم گیری افزایش یافته است.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی خاکبرداری کلیک کنید!


 • نمای سنگی ساختمان

یکی از پر کاربردترین ابزارهایی که برای نمای خارجی و برخی نماهای داخلی یک ساختمان استفاده می‌شود سنگ است که از قدیم تا به امروز جایگاه خود را حفظ کرده است. امروزه سنگ تراورتن با داشتن طرح‌ها و رنگ‌های کاملا مختلف بین انواع دیگر سنگ‌ها رتبه و جایگاه بسیار خوبی پیدا کرده است و جزو سنگ‌های پر کاربرد شده است.  سنگی که در نما استفاده می‌شود اغلب با استفاده از ملات بر روی بنا نصب می‌شود و یک ظاهری کاملا صیقلی و مسطح برای ساختمان به وجود می‌آورد. سنگی که در نما استفاده می‌شود با زوایا و اشکال هندسی بسیار مختلفی قابل اجرا هستند تا به جذابیت ساختمان بیافزایند.

نمای-سنگی

مزایای نمای سنگی:

 1. استفاده از این نما دارای ثبات رنگی است.
 2. با استفاده از این نما آلودگی و کثیفی دیده نمی‌شود و یا کمتر دیده می‌شود.
 3. این نما دارای تنوع زیاد در رنگ و جنس است.

معایب نمای سنگی:

اجرای نمای سنگی نیازمند هزینه اجرایی بالایی است.

نیاز به زمان زیادی برای نصب و اجرای آن است.

ممکن است در ارتفاعات زیاد با کمی سختی بتوان آن را اجرا نمود.

دقت داشته باشید برای اجرای نمای سنگی پشت کار به صورت کامل با ملات پر شود تا بعد از گذشت زمان این فاصله موجب کنده شدن سنگ از دیوار نشود. زیرا پیدا کردن سنگ با همان اندازه و طرح بعد از گذشت زمان ممکن است کمی سخت و آزاردهنده باشد. البته سنگ‌های تراورتن دارای استحکام و دوام بالاتری نسبت به دیگر سنگ‌ها هستند.

 • نمای ترکیبی ساختمان

همانطور که از نام این متد پیداست، در برخی ساختمان‌ها ممکن است ترکیبی از چند متریال مختلف برای نما به کار گرفته شود. در این حالت استفاده از متریال محدود به موارد خاص نیست و معماران با استفاده از قدرت خلاقیت خود می‌توانند انواع مختلفی از آن‌ها را به کار بگیرند. به طور مثال امکان استفاده از آجر و سنگ، بتن و شیشه، چوب و سنگ، چوب و شیشه و بسیاری موارد دیگر وجود دارد.

مزایای نمای ترکیبی

 • به نمای ساختمان روح می‌بخشد.
 • نمای بیرونی را برجسته‌تر می‌کند.
 • از روش‌های مدرن محسوب می‌شود.

معایب نمای ترکیبی

 • ممکن است برخی مواد در کنار هم سازگاری کمتری داشته باشند.
 • می‌تواند منجر به ایجاد خطای دید شود.
 • در برخی پروژه‌ها امکان استفاده از این متد وجود ندارد.
 • امکان استفاده از دو یا سه رنگ در این متد وجود دارد؛ زیرا تنوع بیش از حد رنگ، زیبایی نما را از بین می‌برد.

 


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی مخزن بتنی کلیک کنید!


 • نمای کامپوزیت ساختمان

از ورق‌های کامپوزیت برای اجرای نمای کامپوزیت استفاده می‌شود که در واقع این ورق‌ها دارای مواد ترکیبی است. این مواد ترکیبی دارای دو لایه ورق از نوع آلومینیوم و مواد پلی اتیلن است که ضخامت این ورق‌های ترکیبی حدود 4 میلی متر است.ورق‌های تهیه شده بسیار سبک بوده و لایه بیرونی آن با استفاده از آپوکسی رزین و یک لایه PVDF که باعث تثبیت رنگ می‌شود پوشیده شده و جهت حفاظت از ورقها از یک لایه فیلم باید استفاده شود تا بعد از نصب در جایگاه این لایه را از روی کار بکنند. کامپوزیت‌های پنل آلومینیوم را با استفاده از طرح سنگ و چوب پیاده سازی می‌کنند. ورق‌هایی که دارای طرح سنگی هستند دارای سه لایه پوشش رنگی لمینیت شده روی سطح آلومینیوم در رنگ و طرح متفاوتی است. در نمای داخلی و نمای خارجی می‌توانید از ورق طرح چوب استفاده نمائید.

https://baroochin.com/نمای-کامپوزیت-ساختمان

مزایای نمای کامپوزیت:

 1. زیبایی و درخشندگی خودکار ورق های آلومینیومی بسیار بالا است.
 2. قابلیت تمیزی خودکار دارد.
 3. در رنگ های متنوع میتوان آن را پیاده سازی کرد
 4. انعطاف پذیری ورقها بسیار بالا است.
 5. بسیار سبک هستند.
 6. دارای طول عمر بالایی است.
 7. دارای عایق صوتی و حرارتی است.
 8. بسیار سریع اجرا می‌شود.

معایب نمای کامپوزیت:

این نوع نما دارای مقاومت بسیار پایینی در برابر ضربه‌های شدید و فشار است.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی 14 نکته اجرایی در پروژه‌های عمرانی کلیک کنید!


 • نمای ترموود ساختمانی

جالب است بدانید ترموود نوعی از چوب فرآوری شده است که دارای استحکام و مقاومت بالایی است. ترموودها  به دلیل گذشتن از مرحله‌های فرآوری در برابر شرایط‌های نا مساعد آب  و هوا، حرارت و پوسیدگی دارای مقاومت بسیار بالایی هستند. هنگامی که از تیمار حراریت چوب استفاده می‌شود هرگونه ماده مضر و رزین چوب از بین میرود، باکتری‎های آن حذف میشود و در نهایت یک ماده خالص بدست می‌آید که استریل شده است. در این صورت می‌توانید از آن برای نمای داخلی ساختمان مانند پله، درب و پنجره، سونا و … استفاده نمائید. این ماده‌ای که بدست می‌آید می‌تواند با دیگر متریال‌ها ترکیب شود و یک ظاهر بسیار جذاب برای ساختمان ایجاد کند که در اغلب کشورهای غربی برای نمای بیرونی ویلاها استفاده می‌شود.

ترمودد

مزایای نمای ترموود:

 1. نصب این نما بسیار سریع و آسان است.
 2. در برابر ساییدگی و شرایط محیطی دارای ثبات و دوام بسیار بالایی است.
 3. امکان برش و ایجاد مدل های قوس دار در اجرای آن امکان پذیر است.
 4. امکان نصب و جداسازی آن بسیار راحت و آسان است.
 5. نگهداری و شستشوی آسان
جالب است بدانید ترموود نوعی از چوب فرآوری شده است که دارای استحکام و مقاومت بالایی است. ترموودها  به دلیل گذشتن از مرحله‌های فرآوری در برابر شرایط‌های نا مساعد آب  و هوا، حرارت و پوسیدگی دارای مقاومت بسیار بالایی هستند.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی معماری پایدار کلیک کنید!


 • نمای سیمانی ساختمان

نماهایی که با سیمان اجرا می‌شود دارای قیمت بسیار مناسبی است. این نما را میتوان با سرعت بسیار بالایی اجرا کرد و زمان بسیار کمی برای زیباسازی ساختمان صرف کرد.  نماهایی که سیمانی هستند دارای مقاومت بسیار بالا در برابر هرگونه حریق و آتش سوزی هستند. در صورتی که مایل به استفاده از نمای سیمانی هستید می‌توانید از سیمان سفید یا سیمان رنگی استفاده نمائید. این نوع نما دارای سهولت بسیار زیاد در شست و شو تمیز کردن است و اگر به دنبال نمایی ساده با قیمت پایین هستید این گزینه را توصیه می‌کنیم.

نمای-سیمانی

مزایای نمای سیمانی:

 1. صرفه جویی مالی بسیار زیادی دارد
 2. سرعت اجرای آن بسیار بالا است و صرفه جویی زیادی در زمان دارد.
 3. بسیار راحت تهیه شده و دسترسی به آن زیاد است.
 4. در بلند مدت دچار ریزش و پوسته شدن نخواهد شد.

معایب نمای سیمانی:

 1. یکی از مهم‌ترین معایب این نما احتمال شکستگی و ترک خوردگی بالای آن است.
 2. این نما دارای عایق صوتی بسیار ضعیف است.
 3. نمای سیمانی گرد و غبار را به راحتی جذب خواهد کرد.
 • نمای شیشه‌ای ساختمان

پیشرفت‌های امروزی منجر به استفاده از شیشه در بسیاری از صنایع شده است. صنایع ساختمان سازی نیز یکی از مواردی است که استفاده از شیشه در آن کاربرد بسیاری دارد. در گذشته از شیشه به عنوان عنصری تزئینی استفاده می‌شد، اما امروز این موارد افزایش داشته است. با توجه به نیاز  ساختمان‌های امروزی برای بهره‌وری انرژی استفاده از شیشه اهمیت پیدا کرده است. امروزه

امروزه تحقیق در مورد شیشه برای توسعه خصوصیاتی مانند، ضریب شکست، افت انعکاس، انتقال حرارت، انتقال نور مرئی، انتقال نور مادون قرمز و غیره انجام می‌شود.

در ادامه مزایا  و معایب استفاده از شیشه در ساختمان‌ را بیشتر بررسی می‌کنیم.

مزایای نمای شیشه‌ای

 1. نمای شیشه‌ای، به زیبایی و جلوه ساختمان می افزاید.
 2.  از آنجایی که می‌توان آن را به انواع متفاوتی تغییر داد، از نظر کاربرد انعطاف پذیری بسیاری دارد.
 3. می‌تواند 75٪ -80٪ ​​نور طبیعی را از هر دو جهت منتقل کند، کاری که هیچ جایگزین دیگری آن را انجام نمی‎‌دهد. شیشه می‌تواند نور را بدون کدر شدن یا زرد شدن انتقال دهد.
 4.  معمولاً در برابر آب و هوا مقاوم است. بنابراین می‌تواند به راحتی شرایط مختلف آب و هوایی مانند باران و باد را تحمل کند.
 5. این ماده زنگ نمی‌زند بنابراین از آهن بهتر است و تسلیم شرایط محیط اطراف نمی‌شود.
 6. معمولاً سطح صافی دارد، بنابراین به نوعی ضد گرد و غبار است.
 7. به حداقل نظافت نیاز دارد.
 8. بسیار انعطاف پذیر از نظر طراحی است؛ زیرا  با ورقه‌های لمینت یا رنگ ترکیب شده و ظاهر متفاوتی خواهد داشت.
 9. باعث کاهش وزن در پی ساختمان می‌شود.
 10. اگر از نوع مناسب استفاده کنید، منجر به کاهش مصرف انرژی نیز خواهد شد.
 11. نماهای شیشه‌ای به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند.
 12. انواع شیشه‌ها در برابر سایش مقاوم هستند.

معایب نمای شیشه‌ای

 1. نمای شیشه باعث ایجاد تابش خیره کننده در یک نقطه خواهد شد.
 2. شیشه گرما را جذب می‌کند. این بدان معنی است که می‌تواند به عنوان گلخانه عمل کند و از این رو برای مناطقی که دارای آب و هوای گرم هستند مناسب نیست.
 3. در مناطق زلزله خیز نیز استفاده از شیشه توصیه نمی‌شود. البته یک نوع بسیار گران قیمت از شیشه وجود دارد که در مقابل زلزه مقاوم است.
 4. استفاده از شیشه در ساختمان ممکن است منجر به افزایش هزینه‌های امنیتی و ایمنی گردد.
 5. شیشه ماده‌ای سفت و سخت و شکننده است. این بدان معناست که وقتی فشار ناگهانی به آن وارد شود به راحتی شکسته خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی نحوه نظارت بر پروژه های عمرانی کلیک کنید!


 • نمای خشک ساختمان

نمای خشک ساختمانی بر خلاف روش‌های سنتی دیگر از ملات در اجرای نما استفاده نخواهد کرد. در این نوع نما از سیستم نصب سبک جایگزین ملات  با استفاده از اتصالات مکانیکی جهت اجرا استفاده می‌شود. در نمای خشک از لایه‌های متعددی استفاده میشود که شامل پوسته بیرونی، فضای داخلی تهویه پذیر، لایه‌های عایق حرارتی و دیواره داخلی ساختمان است. به همین علت بین مصالحی که برای نما استفاده می‌شود با دیواره اصلی ساختمان فاصله مشخصی وجود دارد. اغلب لایه‌های این نما به وسیله اتصال‌هایی از جنس فولاد و آلومینیوم به اسکلت ساختمان نصب می‌شود.

نمای-خشک

مزایای نمای خشک ساختمانی:

 1.  باعث افزایش عمر ساختمان می‌شود.
 2. استفاده از این نما موجب کاهش وزن و حجم فوندانسیون ساختمان می‌شود.
 3. طراحی این نما کاملا مهندسی شده است و پرتی مصالح نخواهید داشت.
 4. مصالح آن دارای قابلیت سازگاری کامل در برابر تغییرات دما هستند.
 5. امکان بازیافت مصالح مورد استفاده برای سازنده وجود دارد.
 6. نیازی به یکپارچه سازی و به هم پیوسته بودن سطح زیرین و سطح ساختمان نخواهید داشت.
 7. دارای سازگاری کاملی با سیستم های مختلف سازه ای مانند اسکلت فلزی و بتنی ساختمان است.
نمای خشک ساختمانی بر خلاف روش‌های سنتی دیگر از ملات در اجرای نما استفاده نخواهد کرد. در این نوع نما از سیستم نصب سبک جایگزین ملات  با استفاده از اتصالات مکانیکی جهت اجرا استفاده می‌شود. اغلب لایه‌های این نما به وسیله اتصال‌هایی از جنس فولاد و آلومینیوم به اسکلت ساختمان نصب می‌شود.

 


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی صفر تا صد بازسازی خانه کلیک کنید!


کلام آخر!

در این مقاله تلاش شد تا شما را با انواع نمای ساختمان آشنا کنیم و به مهم ترین نکات مربوطه بپردازیم.

گروه مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه های موفق بسیاری در استان تهران و استان البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی به شمار می آید.

برای دانلود پی دی اف این مقاله می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

سقف کاذب کاربردی

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز، به پروژه ها رجوع نمایید.

برای آشنایی بیشتر با مجموعه عمرانی باروچین به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

محصولات باروچین

دفتر فنی و مهندسی باروچین به ساختن فردای بهتر می اندیشد!

 

۵۲ پاسخ

 1. I do agree with all the concepts you have presented for your
  post. They are very convincing and can definitely work.

  Still, the posts are too quick for beginners. May you please prolong them a
  bit from next time? Thank you for the post.

 2. Hi! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest
  authoring a blog article or vice-versa? My
  site addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to send me an email.

  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 3. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate
  to this fantastic blog! I suppose for now i’ll settle
  for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to new updates and will share this site with my Facebook group.

  Talk soon!

 4. بازتاب: Netflix bez VPN
 5. بازتاب: online moskva psiholog
 6. بازتاب: psy online
 7. بازتاب: uels ukrain
 8. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little research
  on this. And he actually ordered me dinner because I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But
  yeah, thanx for spending some time to discuss this issue here on your internet
  site.

 9. Hi there just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your article seem to be running off the
  screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a formatting
  issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post
  to let you know. The design look great though!
  Hope you get the problem solved soon. Cheers

 10. Today, I went to the beach front with my kids.

  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed
  the shell to her ear and screamed. There was
  a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is completely off topic but I had to tell
  someone!

 11. بازتاب: DPTPtNqS
 12. بازتاب: qQ8KZZE6
 13. بازتاب: D6tuzANh
 14. بازتاب: SHKALA TONOV
 15. بازتاب: Øêàëà òîíîâ
 16. بازتاب: russianmanagement.com
 17. بازتاب: chelovek-iz-90-h
 18. بازتاب: 3Hk12Bl
 19. بازتاب: 3NOZC44
 20. بازتاب: 01211
 21. بازتاب: tor-lyubov-i-grom
 22. بازتاب: film-tor-2022
 23. بازتاب: hd-tor-2022
 24. بازتاب: hdorg2.ru
 25. بازتاب: Psikholog
 26. بازتاب: netstate.ru
 27. بازتاب: Link
 28. بازتاب: tor-lyubov-i-grom.ru
 29. بازتاب: psy
 30. بازتاب: chelovek soznaniye mozg
 31. بازتاب: bit.ly
 32. بازتاب: cleantalkorg2.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید