معماری پایدار چیست؟

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

معماری پایدار چیست؟

معماری-پایدار
معماری پایدار یکی از مهم‌ترین و تحولات بسیار بزرگ در صنعت معماری است. هدف از این نوع معماری، طراحی بناها بر اساس اصولی پایدار و صرفه جویی در مصرف بیش از حد انرژی می‌باشد.  توسعه پایدار بسیار مورد توجه و محبوبیت معماران و طراحان واقع شده است. دلیل آن هم کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و بهینه کردن مصرف انرژی می‌باشد. این معماری یک واکنش بسیار مثبت در برابر بحران‌هایی است که امروزه در دنیای مدرن و صنعت به وجود آمده است. با توجه به شرایط به وجود آمده، ایجاد پایداری، حفظ و توسعه آن، امری حیاتی تلقی می‌شود. علت آن هم کاهش آسیبی است که به محیط زیست و منابع انرژی وارد می‌شود. ساختمان‌هایی که طبق معماری پایدار طراحی می‌شوند، دارای سازگاری بالایی با محیط زیست هستند.
متاسفانه عصر ارتباطات و صنعتی شدن جامعه‌ها بر صنعت معماری نیز تاثیر منفی داشته است. ممکن است به دلیل شرایطی خاص و یا فرم‌های جالبی که برخی نماها دارند، تفاوت های بسیار زیادی در صنعت معماری مشاهده کرده باشید. که متاسفانه موجب هدر دادن انرژی می‌شوند و برخلاف سازگاری با طبیعت و محیط زیست عمل می‌کنند. برخی از طراحان نام دیگر این نوع معماری را، طراحی سبز نامیده‌اند که با الگوهای رایج بسیار متفاوت است. این الگو بر خلاف الگوهای دیگر عمل می‌کند. الگوی معماری پایدار بر اساس اکولوژی و منطبق با طبیعت طراحی شده است. طراحی سبز همان مثلثی است که سه راس آن را انرژی، اقلیم و اکولوژی تشکیل می‌دهد. البته هیچ بنایی وجود ندارد که بتوان صد در صد تایید کرد که پایداری کامل دارد؛ اما معماری‌های پایدار درصد بسیار بالایی توانسته اند موجب بهره برداری از منابع انرژی شوند. و بر اساس اصول اکولوژی و سازگار با طبیعت ساخته شده باشند.


برای کسب اطلاعات بیشتر از سبک معماری مدرن کلیک کنید.


منظور از معماری پایدار چیست؟

برخی تصور می‌کنند منظور از پایداری در عرصه صنعت معماری خلق بنایی‌ با عمر طولانیست. اما این تفکر غلط است؛ زیرا اگر عمر بنا زیاد باشد قطعا در بلند مدت نمی‌تواند نیازهای شما را رفع کند. نیازهایی که شما در این دهه دارید ممکن است در دهه بعدی تغییر کرده و البته پیشرفته‌تر شود. به همین علت منظور از پایداری در معماری عمر طولانی بنا نیست. برای مثال در منازل و بناهای قدیمی، اغلب مشاهده می‌کنید که بنا بر اساس شرایط اقلیمی و فرهنگی با مصالح با کیفیت ساخته شده است. اما نیازهایی که امروزه وجود دارد، بناهای سنتی نمی‌تواند به دلیل محدودیت‌هایی زیر ساختی، برطرف کنند.
در این معماری بیشتر سعی می‌شود میزان اثرهای منفی که انسان بر محیط زیست گذاشته را، رفع کرد. و در قبال آن از مواد و مصالحی استفاده نمود که دارای قابلیت زیست سازگاری هستند. معماری پایدار دارای اصول مشخصی است که باید در ابتدا آن‌ها را برای شما شرح دهیم:

• تاثیر گرفتن از شرایط اقلیمی، محیطی و فرهنگی
• قابلیت زیست سازگاری و هماهنگی با محیط زیست و رساندن آسیب حداقلی به محیط زیست.
• کاهش اتلاف انرژی، صرفه جویی و نگهداری انرژی
• دارای پاسخی مناسب برای نیازهای عملکردی
• دارای میزان خوانایی واضح و دور از ابهام برای درک بهتر همه اقشار جامعه
• تاثیر گرفتن از معماری بومی بر اساس شرایط روز
• استفاده کردن به صورت صحیح از مصالح زیست محیطی و بصری

 

ساختمانی با طراحی سبز

هدف‌های کلی معماری پایدار چیست؟

معماری پایدار دارای اهداف بلند مدتی است. قبل از اقدام به اجرای آن، اهداف را ابتدا مرور کنید. و در صورت اجرای تمام اهداف، اقدام به انجام معماری پایدار نمائید:
• دقت کافی به زندگی انسان و پرداختن به بهبود وضعیت فیزیکی و روانی انسان‌ها
• استفاده کردن از تمامی مصالحی که تولید، مصرف و یا تخریب آن ها دارای قابلیت زیست محیطی باشد.
• بالا بودن میزان تطابق و هماهنگی معماری با محیط زیست و طبیعی
• استفاده کردن به صورت محدود از سوخت های فسیلی
• از انرژی های طبیعی مانند نور خورشید، به خوبی استفاده نمائید.
• کمترین آسیب را به محیط پیرامون برساند.
• میزان تولید گاز دی اکسید کربن را به حداقل برساند.
• احترام گذاشتن به طبیعت و به کارگرفتن پتانسیل هایی که در طبیعت موجود است.
استفاده کردن مجدد از مصالح ساختمانی و مواد بازیافتی

• تولید نخاله های ساختمانی را به حداقل رسانید.
• عمر مفید ساختمان را افزایش دهد.
• از به کار گرفتن مصالح ساختمانی که دارای ناسازگاری با طبیعت هستند، به شدت پرهیز کنید.

هدف-معماری-پایدار

آشنایی با ویژگی‌های معماری پایدار

همانطور که می‌دانید استفاده از معماری پایدار دارای ویژگی‌های خاص خود است. البته که هر سبک از معماری قطعا ویژگی خاص خود را دارد؛ اما ویژگی‌های معماری پایدار بسیار حائز اهمیت و سودمند است. در ادامه قصد داریم ویژگی‌های این نوع معماری را به صورت کامل شرح دهیم. با ما همراه باشید!

ویژگی های این سبک معماری
• هماهنگ بودن با محیط زیست

در این نوع معماری باید سازه با محیط اطراف خود بالاترین حد سازگاری را داشته باشد. بدین منظور که با شرایط اقلیمی کاملا سازگار باشد. دلیل این ویژگی، نیاز بشر به منابع انرژی، در سالیان آتی است.

• حفظ، نگهداری و صرفه جویی در مصرف انرژی

این معماری دارای بیشترین میزان انعطاف، کمترین میزان اتلاف و بالاترین راندمان در حفظ و نگهداری منبع انرژی است. در راستای این امر میزان استفاده از منابع محدود که در طبیعت موجود است کاهش می‌یابد. و در نهایت برای جلوگیری کردن از اختلال در چرخه طبیعت باید آلاینده‌های زیست محیطی کنترل و کاهش یابد. یک معمار در این نوع معماری می‌تواند به راحتی میزان استفاده از منابع انرژی را در ساخت یک بنا و سازه کاهش دهد. در این معماری باید برای حفظ انرژی از مصالح بومی با قابلیت بازیافت استفاده نمود.

• از مصالح به صورت صحیح استفاده شود.

مصالحی که در این معماری استفاده می‌شود، باید دارای مقاومت و دوام بسیار بالایی باشند. آماده کردن مصالح مورد نیاز برای ساخت و ساز، با صرف کمترین میزان انرژی انجام شود. و میزان استفاده از مواد شیمیایی در ساخت سازه‌های سبز به شدت کاهش یابد. مهم‌ترین اصلی که در این معماری وجود دارد، انتخاب کردن مصالحی خوب با عملکرد بسیار مقاوم است. ساختمانی که با این نوع معماری ساخته می‌شود باید دارای 80 درصد خودکفایی در تامین انرژی باشد. که برای خودکفایی در تامین انرژی، مصالح مورد استفاده بسیار تاثیر گذار خواهند بود.

• به نیازهای انسانی پاسخ دهی مناسبی داشته باشد.

با استفاده از اصل توسعه پایدار، نیازهای اساسی انسان تامین می‌شود. میزان سطح زندگی انسان، در این نوع معماری افزایش می‌یابد. متاسفانه با مشکلاتی که پیش آمده است ادامه دادن یک زندگی سالم، مستلزم تجدید نظر در ساخت و ساز است. منظور از پایداری در این معماری تداوم زندگی در نسل‌های آتی است. که به پایداری در عوامل اقتصادی، زیست محیطی و اقتصادی اشاره دارد. در واقع مفهوم پایداری در این صنعت باید بر سه اصل صرفه جویی در کاربرد منابع، طراحی انسانی و طراحی هماهنگ با چرخه حیات استوار برقرار باشد.
همه معماران در این عصر، به دنبال ایجاد و استفاده از راه حل‌هایی هستند که با فراهم کردن زندگی مطلوب برای انسان هم خوانی داشته باشد. یک بنا می‌تواند با نقاط ضعف و نقاط قوت خود بر محیط زیست تاثیر مستقیم بگذارد. به همین علت معماران و مهندسان مسئولیت تداوم زندگی بشری و حفظ محیط زیست را بر عهده دارند.
معماران در معماری پایدار، نظم هارمونیک که باید بین عناصر طبیعی وجود داشته باشد را الگوی خود می‌کنند. همچنین معماری پایدار، ارتباط مستقیمی با مهندسی سازه، برق و مکانیک دارد. برای طراحی یک سازه، باید بافت، نور، زیبایی و تناسب را در نظر گرفت. البته عوامل زیست محیطی، انسانی و اقتصادی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

معماری پایدار چه مزیت‌هایی دارد؟

معماری پایدار نسبت به دیگر سبک‌های معماری دارای مزیای بی شماری است. که امروزه مورد توجه بسیاری از معماران و مهندسان واقع شده. در صورتی که شرایط استفاده از این سبک در معماری برای شما مهیا است، توصیه می‌کنیم انتخاب آن را برای معماری سازه خود در اولویت قرار دهید. زیرا با استفاده از آن هم به محیط زیست خود کمک کرده‌اید و هم به فکر منابع انرژی و زندگی انسان‌های آتی بعد از خود بوده‌اید. در این بخش قصد داریم مزیت‌هایی که این نوع معماری به ارمغان می‌آورد را برای شما شرح دهیم.

1. با استفاده از این سبک معماری می‌توانید هزینه‌ها را به شدت کاهش دهید.
2. به وسیله معماری پایدار می‌توانید موجب افزایش بهره‌وری در سازه خود شوید.
3. معماری پایدار برای شما موجب بهبود سلامت و بهداشت خواهد شد.
4. این سبک معماری موجب به حداقل رساندن ضایعات و فاضلاب خواهد شد.
5. با استفاده از معماری پایدار موجب استفاده درست‌تر و مناسب‌تر از مواد و مصالح خواهید شد.
6. حفاظت از محیط‌ زیست یکی از مزایای بسیار مهم این سبک معماری است.
7. در صورت استفاده از این سبک می‌توانید باعث کاهش آلودگی صوتی در محیط پیرامون خود شوید.
8. با این نوع معماری می‌توانید باعث بهبود کیفیت زندگی خود و خانواده خود شوید.

هر آنچه در رابطه با معماری پایدار باید بدانید!

همانطور که می‌دانید، بحران انرژی ، آلودگی محیط زیست، پدیده گرم شدن زمین و جزیره گرمایی شهرهای بزرگ از عوامل بحث بر انگیز روز است.مسائلی از این قبیل، موجب اتلاف انرژی می‌شود. و اغلب افراد مجبور به صرف انرژی برای خنک کردن یا گرم کردن محیط خود می‌شوند. برای صرف این انرژی‌ها باید به محیط زیست خود آسیب رسانده و آن را تخریب کنند. اما طبق تحقیقات انجام شده معماران می‌توانند تاثیر خوبی بر این مورد داشته باشند. معماران می‌توانند با تجدید نظر در ساخت سازه‌های خود به حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از اتلاف منابع انرژی بپردازند.
قطعا برای شما سوال خواهد شد که چگونه اقدام به این عمل کنند؟

با استفاده از طراحی ساختمان‌ها با معماری پایدار یا ساخت ساختمان‌های سبز این امر امکان پذیر است.

کلام آخر!

ساختمان‌های سبز می‌توانند از اتلاف انرژی جلوگیری کنند. و همچنین از انرژی استفاده مجدد داشته باشند. در این نوع معماری از مصالحی باید استفاده شود که مناسب با آن اقلیم باشد. در این صورت می‌تواند نقش مهمی در صرفه جویی انرژی و قابلیت زیست سازگاری با محیط باشد. در ساخت این ساختمان‌ها از مصالحی استفاده می‌شود که ضمن داشتن مقاومت و دوام بالا قابلیت سازگاری با محیط زیست را دارند و به دامان طبیعت بازگردد.

دفتز فنی و مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه‌های موفق بسیاری در استان تهران و البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی های عمرانی به شمار می آید.

مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز، به پروژه ها رجوع نمایید.

آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

دفتر فنی و مهندسی باروچین به ساختن فردای بهتر می اندیشد!

 

 

۱۱ پاسخ

 1. I have been exploring for a little for any
  high-quality articles or blog posts on this kind of house .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site.
  Studying this info So i am satisfied to express that I have an incredibly just right uncanny feeling I found
  out exactly what I needed. I such a lot undoubtedly will make sure to do not put out
  of your mind this web site and give it a glance on a relentless basis.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید