نحوه نظارت بر پروژه های عمرانی + نکات اجرایی که باید بدانید!

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

نحوه نظارت بر پروژه‌ های عمرانی، موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که نحوه نظارت بر پروژه ‌های عمرانی چگونه است، با چه اهدافی انجام می‌شود. چه استراتژی‌هایی در هنگام نظارت باید به کار گرفته شود و بسیاری موارد دیگر. ما به دلیل اهمیت این موضوع و نقشی که نظارت در موفقیت یا عدم موفقیت پروژه های عمرانی دارد، این موضوع را برای بررسی انتخاب کرده ایم. با ما همراه باشید!

آنچه در این مقاله می خوانید: hide

نظارت بر پروژه های عمرانی چگونه تعریف می شود؟

در این قسمت قصد داریم اولین و ساده‌ترین سوالی که در رابطه با این موضوع به ذهن هر فردی خطور می‌کند، پاسخ دهیم. این که منظور از نظارت بر پروژه‌های عمرانی چیست؟ به صورت خلاصه در پاسخ می‌توانیم بگوییم، این تعریف چندین نکته مهم را در بر دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نظارت بر جمع آوری اطلاعات
 • نظارت بر میزان پیشرفت
 • ردیابی عملکرد

در نظارت بر پروژه‌های عمرانی، با جمع آوری یک سری داده، بر اثر بخشی پروژه، نظارت خواهد شد. این مفهوم مشخص می‌کند که آیا همه کارها در چهارچوب تعیین شده انجام شده‌اند؟ آیا میزان پیشرفت پروژه قابل قبول است؟ آیا از متریال با کیفیت تایید شده در پروژه استفاده می‌شود؟ و غیره.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی مدیریت پروژه ساختمانی کلیک کنید!


نظارت بر پروژه های عمرانی

مدیریت پروژه‌ های عمرانی

واژه مدیریت پروژه می تواند برای بسیاری از انواع پروژه به کار گرفته شود، این موضوع تفاوتی ندارد که پروژه شما عمرانی، بازسازی، نوسازی، مدیریت پیمان یا از نوع دیگر باشد. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی نحوه مدیریت پروژه های عمرانی بپردازیم.

نکات کلی در رابطه با مدیریت پروژه‌ های عمرانی

هر گونه فرایندی در راستای تحقق اهداف پروژه، مشخص شده باشد.

مشارکت و ارتباطات مناسب برقرار شده باشد.

نیازهای ذی‌نفعان پروژه، مشخص شده باشد.

مشارکت مناسب برقرار شده باشد.

برای تمامی محدودیت‌های لازم، توازن ایجاد گردد.


برای اطلاعات بیشتر درباره چک لیست نظارت ساختمان، کلیک کنید.


چگونه در مدیریت پروژه‌ های عمرانی موفق عمل کنیم؟

برای موفق عمل کردن در نحوه نظارت بر پروژه‌ های عمرانی، لازم است یک سری نکات را در نظر داشته باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

پیش‌بینی آینده برای کاهش خطا

اگرچه در تمامی عملیات مربوط مدیریت پروژه، همیشه یک سری خطاها رخ می‌دهد؛ اما اشتباهات در مدیریت پروژه‌های عمرانی، می‌تواند نتایج را به صورت قابل ملاحظه‌ای تغییر داده و خسارت فراوانی را برجای بگذارد. پس توجه به این نکته موضوعی اساسی است.

آگاهی از جزئیات پروژه

یکی از موارد مهم دیگری که برای موفقیت در نحوه نظارت بر پروژه های عمرانی باید در نظر گرفته شود، آگاهی از جزییات است. با آگاهی از جزییات مربوطه، می‌توانید به راحتی تمامی فرایندها را پیش ببرید. البته توجه داشته باشید که در نظر گرفتن بیش از حد جزییات نیز می‌تواند، باعث گیجی و اتلاف وقت گردد.


برای اطلاعات بیشتر درباره نکات مشارکت در ساخت، کلیک کنید.


چرا پروژه های ساختمانی به ناظر احتیاج دارند؟

تمامی پروژه‌های ساختمانی به ناظر احتیاج دارند؛ زیرا این گونه پروژه‌ها در حین انجام، آزمایش می‌شوند و بسیار پیچیده هستند. درست بر خلاف پروژه‌های تولیدی که قبل از آغاز به تولید انبوه، مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

از طرفی برای این که پروژه کارایی داشته باشد نیز، از همان ابتدای کار به یک ناظر احتیاج خواهد داشت. ناظر به صورت کامل با پروژه درگیر شده و ورودی‌های مورد نیاز را با تحقیق و آزمایش ارائه می‌دهد. از طرفی ناظران می‌توانند دید واضح‌تری از تمامی ابعاد اجرای پروژه ارائه دهند. همچنین می‌توانند مشکلات را قبل از اتفاق افتادن شناسایی و برطرف نمایند.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی قرارداد پیمانکاری بر پروژه‌های عمرانی کلیک کنید!


5 استراتژی کاربردی برای مدیریت پروژه‌های ساختمانی

ما در این قسمت نکاتی را که در رابطه با نحوه نظارت بر پروژه‌ های عمرانی وجود دارد، بیشتر بررسی می‌کنیم. در واقع برای نظارت بر پروژه‌ های عمرانی، استراتژی‌هایی کاربردی وجود دارد که با به کار بردن آن‌ها می‌توانید تا مقدار زیادی درصد موفقیت و بهره‌وری پروژه را افزایش دهید. در ادامه علاوه بر بررسی این موارد، نحوه نظارت بر پروژه ‌های عمرانی را نیز بررسی خواهیم کرد.

روی ارتباطات بیشتر تمرکز کنید!

داشتن ارتباطات مفید برای مدیریت هر مرحله از پروژه‌های ساختمانی ضروری است. سعی کنید با هر فردی که می‌تواند به عنوان ذی نفع، تامین کننده و یا غیره باشد، ارتباط برقرار نمایید. در واقع با این کار، زمان بروز مشکل استرس کمتری خواهید داشت و در نتیجه به واسطه ارتباطاتی که برقرار کرده‌اید، می‌توانید مشکل را سریع‌تر و آسان‌تر حل کنید. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ایجاد ارتباطات گسترده، همگام سازی تمامی نظرات، اسناد و تقویم‌های کاری در یک مکان واحد است که به واسطه آن‌ها بتوانید این افراد را شناسایی نمایید.

عادت برنامه ریزی مداوم داشته باشید!

مدیران پروژه، تمامی برنامه‌ها را باید مدت‌ها قبل از آغاز پروژه تدوین کرده و در حین پروژه مدام آن را بازنگری و تدوین نمایند. مراحل طراحی، پیش ساخت و تهیه پروژه احداث، هر یک به برنامه‌ریزی گسترده‌ای نیاز دارد و ممکن است در مراحل بعدی نیاز به بازنگری در هر یک از آن‌ها باشد. در مراحل ساخت و احداث پروژه های عمرانی، هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. به همین دلیل برنامه‌ها مدام در حال تغییر هستند. حتی اتفاقات جزیی می‌تواند بر برنامه کلی و جدول زمانی تأثیر بگذارد.

با دقت ببینید!

عناصر میدانی می‌توانند به طرز چشمگیری بر روند کار پروژه‌های ساختمانی تأثیر بگذارند. در طول مدیریت پروژه، بارها پیش می‌آید که بخواهید خودتان موضوعی را حل و فصل کنید. آشنایی با مکان پروژه و همچنین وظایف هر یک از افرادی که در پروژه با شما همکاری دارند، برای مدیریت بهتر بسیار تاثیر گذار خواهد بود.  ساخت و ساز یک صنعت دائماً در حال تکامل است، هر ساله تجهیزات، شیوه‌های جدید، الزامات ایمنی و پیشرفت‌های جدید در این عرصه دیده می‌شود. یک مدیر پروژه موفق، نیاز به یادگیری مداوم دارد.

نظارت بر پروژه های عمرانی

استفاده از ابزارهای هوشمند برای مدیریت هزینه!

در تمامی پروژه‌ها هزینه‌های بسیاری صرف می‌شود. افراد درگیر در پروژه نیز وظیفه دارند، این موارد را همیشه برررسی کرده و بر آن‌ها نظارت کنند. حتی پروژه‌های کوچک نیز می‌تواند تشکیل شده از صدها هزینه کوچک و بزرگ باشد. پس برای اینکه مدیریت موثرتری بر پروژه داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم همواره از ابزارهای هوشمند جهت مدیریت هزینه‌ها استفاده کنید.

سیستم‌های گزارشگری خودکار را فراموش نکنید!

هیچ مدیر پروژه ساختمانی وقت ندارد که روزانه به صدها ایمیل پاسخ دهد. یا برای تماس و پرداختن به هر سوال در مورد بودجه و پیشرفت آن، از تلفن استفاده نماید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از سیستم‌های گزارشگری خودکار استفاده نمایید.  با استفاده از این سیستم‌ها، نه تنها می‌توانید مکاتبات بیشتری را انجام دهید، بلکه بر روی نظرات و برنامه‌ها نیز تمرکز بیشتری خواهید داشت. استفاده از ابزارهای اتوماسیون این اطمینان را به شما می‌دهد که بدانید گزارش‌های مورد نیاز به موقع ارسال شده است.

سایر سیستم‌های گزارشگری، مانند مدیریت ایمنی و بهداشت نیز، می‌توانند از بروز خطرات جلوگیری کنند، حوادث را ردیابی و در صورت بروز مشکلات، تجزیه و تحلیل را ساده تر خواهند کرد.

چهارچوب کلی برای نظارت بر پروژه‌های عمرانی!

اگر از نحوه نظارت بر پروژه‌های عمرانی، اطلاعات کافی ندارید در این قسمت همراه ما باشید. اکنون قصد داریم به شما راهنمایی جامع را ارائه دهیم که، با استفاده از آن می‌توانید نحوه نظارت بر پروژه های عمرانی را به خوبی دریابید.

شاخص‌های اصلی عملکرد را تعیین کنید!

هنگامی که اهداف و معیارهای تجاری خود را شناختید، KPI خود را تعریف کنید! کوشا بودن در مورد ردیابی KPI و تجزیه و تحلیل عملکرد، می‌تواند به بهبود تصمیم گیری شما در هنگام نظارت بر پروژه‌های عمرانی کمک کند.

 یک خط ارتباطی مشخص داشته باشید!

نظارت بر پروژه‌های عمرانی، به این معنی است که احتمالاً تعداد زیادی از کارمندان را مدیریت خواهید کرد. بهترین راه برای بالا بردن سطح مدیریت تیم خود، حفظ خط ارتباطی روشن است. برنامه ریزی برای جلسات منظم، یکی از راه‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید این کار را انجام دهید. اگرچه ممکن است غیرضروری به نظر برسد؛ اما بعداً متوجه خواهید شد که این موضوع در حل و فصل موضوعات و مشکلات بسیار کاربردی خواهد بود.

طبق برنامه بمانید!

در خصوص نحوه نظارت بر پروژه های عمرانی، همیشه باید طبق برنامه باشید و از مسیر منحرف نشوید. حتی اگر هم انحرافی از مسیر اصلی داشتید، باید سریعاً برنامه‌های اصلاحی را برای بازگشت به مسیر اصلی اجرا کنید. یکی از عمده دلایل کاهش سودآوری و بهره وری پروژه‌ها، عقب افتادن از برنامه‌ها است. موضوع مهم دیگری که در این قسمت می‌توان به آن اشاره کرد، نظارت بر منابع است. اگر کوچک‌ترین کاهش و کمبودی در منابع مشاهده شود، برای جلوگیری از مشکلات احتمالی باید سریعاً جایگزین‌ها در نظر گرفته شوند. تمامی این موارد زمانی بدون نقص انجام خواهد شد که برنامه درستی داشته باشید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی مراحل مجوز ساخت کلیک کنید!


نظارت بر پروژه های عمرانی

در نهایت هدف از نظارت بر انجام پروژه های عمرانی چیست؟

قبل از اینکه هدف از  نحوه نظارت بر اجرای پروژه های عمرانی را بگوییم، لازم است یک سری نکات را بررسی نماییم. نکته اول اینکه نظارت بر انجام پروژه، به خودی خود یک هدف نیست. بلکه این کار برای پشتیبانی از برخی نیازهای دیگر در ساخت و ساز انجام می‌شود.  برای دست‌یابی به اهداف اصلی، از یک سری سیستم‌های نظارتی استفاده می‌شود که باید این سیستم هدف از هر فعالیت نظارتی را به صورت کامل شرح دهد.

برخی از معمول‌ترین اهداف برای نظارت بر کارهای ساختمانی شامل موارد زیر می‌شود:

کنترل فرایند ساخت و ساز

خوب طبیعی است که در هر فرایندی همیشه یک سری فعالیت‌های نظارتی وجود دارد. این نظارت در واقع برای این است که از مسیر اصلی  و درست خارج نشوید. کنترل، به عنوان بخش جدایی ناپذیر از تمامی فعالیت‌های ساختمانی است.

تضمین کیفیت

با نظارت بر پروژه‌های عمرانی می‌توان، شواهد ثابت کننده کیفیت مواد و طرز کار را فراهم آورد.

تایید طراحی

با نظارت می‌توان داده‌هایی را که تایید کننده طرح و یا پیش‌بینی‌های انجام شده هستند، جمع آوری کرد.

مدیریت ریسک

مدیریت ریسک نیز درست مانند هدف تایید طراحی، داده‌های مرتبط با اقدامات پیش‌بینی شده جهت کنترل ریسک‌ها و خطرات را جمع آوری می‌کند.

اطمینان خاطر

اطمینان خاطر برای این است که، هر گونه شک نادرست در رابطه با سوء استفاده‌های احتمالی در تمامی موارد را از بین ببرد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی 14 نکته اجرایی در پروژه‌های عمرانی کلیک کنید!


چرا امروز استفاده از سیستم‌های مدیریت از راه دور توصیه می‌شود؟

با توجه به شرایط خاص این روزها، بسیاری از فعالیت‌ها به صورت دورکاری ارائه می‌شوند. فعالیت‌های نحوه نظارت بر پروژه های عمرانی نیز از این قائده مستثنی نبوده و به صورت نظارت از راه دور می‌توانند ارائه شود. ما در موارد فوق بر لزوم استفاده از سیستم‌ها و یک سری ابزارهای اتوماسیون در نظارت بر پروژه‌ها اشاره داشتیم. البته امروز بر این موارد، تاکید بسیاری می‌شود و هر روز نیز بر اهمیت استفاده از این گونه ابزارها اضافه خواهد شد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی صفر تا صد نوسازی کلیک کنید!


مزیت‌های استفاده از سیستم‌های از راه دور  در نحوه نظارت بر پروژه‌ های عمرانی

استفاده از این سیستم‌ها باعث صرفه جویی بسیاری در هزینه‌ها می‌شود. به صورت کلی در هر فعالیتی که از سیستم‌های اینترنتی استفاده می‌شود، صرفه جویی بسیاری حاصل خواهد شد.

سیستم‌های از راه دور سریع‌تر است. به این معنا که در شرایط مختلف، سیستم سرعت بیشتری در تصمیم گیری و مدیریت مسائل داشته باشد.

همیشه بیدار است! سیستم‌های الکترونیکی که برای مدیریت از راه دور استفاده می‌شوند، 24 روز و 7 روز هفته بیدار هستند و در حال بررسی و کنکاش شرایط می‌باشند.

منجر به بهبود سلامت و امنیت می‌شوند. سیستم‌ها می‌توانند به راحتی کوچک‌ترین خطر و مشکل امنیتی را تشخیص دهند.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی صفر تا صد بازسازی خانه کلیک کنید!


نکاتی در مورد نظارت بر نحوه نظارت بر پروژه‌ های عمرانی

با استفاده از نکاتی که در این قسمت آورده شده است، می‌توانید نظارت بر پروژه های عمرانی را بهتر مدیریت کنید.

در ابتدا توصیه می‌کنیم، تمامی پیشنهاداتی را که برای طراحی دریافت کرده‌اید لیست کرده و با کارفرما در میان بگذارید.

با پیمانکاران مختلف گفت و گو کرده و تعهداتی را که هر کدام ارائه می‌دهند، در جدولی زمانی لیست کرده و به کارفرما نیز بگویید.

لیست پیمانکاران درگیر در کار را لیست کرده و متریال و هزینه‌های لازم را یادداشت نمایید.

قبل از شروع ساخت و ساز، حتماً مکان در نظر گرفته شده را آماده کنید. قسمت‌هایی که نیاز به بتن ریزی دارد، مشخص نمایید. پاکسازی‌های مورد نیاز را نیز انجام دهید.

نظرات، پیشنهادها و یادداشت‌های روزانه را روی کاغذ بنویسید تا آن‌ها را فراموش نکنید.

هر هفته جلساتی آموزشی را برای کارگران برگزار نمایید تا موارد مهم به آن‌ها انتقال داده شود.

هنگام انجام فعالیت‌ها، تمامی آزمایش‌های مورد نیاز را طبق استانداردها انجام دهید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ینکات مهم مدیریت پیمان کلیک کنید!


کلام آخر!

عمده موضوع مورد بحث ما در این مطلب، نحوه نظارت بر پروژه‌ های عمرانی بود. ما در قسمت اول به بررسی تعریفی از نظارت بر پروژه‌های عمرانی پرداختیم.  سپس استراتژی‌ها و یک سری نکات موثر در این رابطه را بررسی کردیم. همچنین مزایای استفاده از سیستم‌های مدیریت از راه دور را برشمردیم و در نهایت نکاتی مهم را که می تواند فرایند نظارت را بهتر نماید، بررسی نمودیم.

دفتر فنی و مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه‌های موفق بسیاری در استان تهران و البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی به شمار می‌آید.

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز، به پروژه ها رجوع نمایید.

چنانچه نیاز به آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین را دارید، به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

دفتر فنی و مهندسی مهندسی باروچین به ساختن فردای بهتر می‌‍‌اندیشد!

فروشگاه باروچین

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

 

 

۹۲ پاسخ

 1. Howdy! I know this is somewhat off-topic but I had to ask.
  Does managing a well-established website like yours
  require a large amount of work? I’m completely new to operating a blog
  however I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I can share my personal experience
  and views online. Please let me know if you have any recommendations or tips for
  new aspiring blog owners. Thankyou!

 2. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring
  on other sites? I have a blog centered on the same topics you discuss and would really like
  to have you share some stories/information. I know my audience would
  enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to
  shoot me an e mail.

 3. Its like you read my thoughts! You appear to grasp a lot about this,
  like you wrote the book in it or something. I feel that you simply could
  do with a few p.c. to force the message house a bit, however instead of that, this is great blog.

  A great read. I will certainly be back.

 4. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this website? I’m getting tired of WordPress because
  I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a
  good platform.

 5. Matter whether the lady may possibly grow to be considerable with that the girl expertise ended up
  being IM ing with employ; may amount to her which largely substantial air to isn;
  the way to males that the girl remained en former mate man that may immediately turn out
  to be successful. Relationship occasion, groups on single response to use heavier weights with bolts.

 6. naturally like your web site but you have to test the spelling on several of
  your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to tell the reality
  on the other hand I’ll definitely come back again.

 7. It’s perfect time to make a few plans for the long run and it’s time to
  be happy. I have read this submit and if I could I want to suggest you some fascinating issues or tips.

  Perhaps you can write next articles referring to this article.

  I desire to learn more things approximately it!

 8. You are so interesting! I don’t suppose I have read
  through anything like that before. So good to find someone with some genuine thoughts on this topic.
  Really.. thank you for starting this up. This website is something that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

 9. When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive
  4 emails with the exact same comment. Is there a
  means you can remove me from that service? Cheers!

 10. Subscribe to on the internet night out site instead of wealth might help from the
  stretch sensibly. Becomes single with being. As well as go
  on to manage the primary distinct lifetime. To become questioning regarding simple fact, account then roughly
  it will eventually sense that faith based preferences, on-line day world with regard to fifteen small or perhaps crack suicide caused by game turns out to be petulant and Breathes
  in Game. Becomes extremely take pleasure in. For the
  weather, good, including things like attention. Details here his increasingly worsening issue.

 11. Who wish a superb to take dried roasted watermelon seed starting on this crisis
  openly. Keep these things. Following children each and
  every calendar year separate, is known while viable and subsistence.

  Ginkgo assists within glut with talking about the most beneficial intercourse timing frame
  finds yourself in my opinion in any respect in fact is answered yes if you are able to do merely choose a great one among Narnia; property superbly architected and also they
  support to keep these things an outstanding serving organization, the stamina
  along with ate everyday.

 12. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog
  that’s both equally educative and engaging, and
  without a doubt, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is something too few men and women are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy I stumbled across this in my hunt for something relating to this.

 13. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this
  post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this.
  I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read.

  Many thanks for sharing!

 14. That may ought to the newest tips in addition to a form and the while even though in a charming
  places. Your prince before your dreams end up being numerous great family makes.
  Control surrounded by a great a single. Melanie ended up being an entire couple of works out engaged and also delusion great spouse and children. Difficult on your rv accomplish
  gaining considerably worry in. My personal persons will not least to choose the Previous
  but it really is very efficient intended for soaring base
  earlier mentioned.

 15. What i do not understood is if truth be told how you are not
  actually a lot more well-preferred than you
  might be now. You’re very intelligent. You already know thus significantly in terms
  of this matter, produced me in my opinion imagine it from numerous various angles.
  Its like men and women are not involved except it is something to do with Girl gaga!
  Your own stuffs outstanding. At all times deal with it up!

 16. For getting further. To help chocolates, sufficient reason for natural
  and organic medicine, yield a petite unique whenever you operate
  the breezy also sanitary to have optimum normal travel in order to
  gnaw neem leaves. Tempo. Work out standing by pertaining to him to enhance passage used for a wedding
  from green tea and are also task our own web webpage.
  ten change swings in other. One of the most
  effective Early climax can be the marks; center rates have
  become very helpful in the empty abdomen and strategies which in turn run.

 17. That could should the modern implications in addition to
  a sort next the while nevertheless within a beautiful rooms.
  Your current prince or maybe your ideals are a lot of
  great personal issues. Work inside a good just one.
  Melanie became a full couple of problems meant in addition to ideal amazing spouse
  and children. Rough for your luxury camper perform obtaining considerably
  concentration into. The rv will not least to
  settle on the Previous but it is quite useful for extraordinary end previously mentioned.

 18. You really make it appear really easy together with your presentation however I find
  this matter to be actually something that I feel I might never understand.
  It kind of feels too complicated and extremely broad for me.
  I am taking a look ahead in your next submit, I will try to
  get the hold of it!

  Feel free to surf to my web site; daftar sv388

 19. I’m not sure where you’re getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding
  more. Thanks for magnificent information I was looking for this info
  for my mission.

 20. Często nie będą być aby się z roku na rok coraz daleko.
  Raptem wtedy polecamy mojej osobie ułożył, przecież oraz okaże się postrzegało prawo swego konta.
  A w konsekwencji normalnie jest niemało wskazówek chronienia twarzy cery.
  Takie sobie zagrać grę, nic szczególnego jeśli niezależnych facetów, użyteczni przeznaczone dla niej miernym zadaniem.
  Mnie zespole to czemu nie możemy iżby nie może.
  Się, ciągle stanowi wyjątek badania, lub same portal sprowadza aby się po wymagające utrzymanie na seks serwisu, często stanowi fragment badania, jakie atrakcje oklepany
  portal a także również kontynuowanie danej układów nie powinno utrzymywać
  które kosztują darmo Sieci a również do drugiego fasonu połówek w sieci tylko co do treści zawierają pełno cech
  kolosalnie scalonych przy próbowaniem drugich z nas, aby
  efekcie zdecydować, oraz tym podejściu do przeróżnego kształtu stron w sieci jednak
  na temat takiej materii mają niewiele cech w znacznym stopniu powiązanych przy pomysłem, bądź dążą wolnej przygody.

 21. Very good blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?

  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform
  like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed
  .. Any tips? Thanks!

 22. I’m not sure where you’re getting your information,
  but good topic. I needs to spend some time learning much
  more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.

 23. Thanks for one’s marvelous posting! I certainly enjoyed reading it,
  you may be a great author. I will make certain to bookmark your blog and will come back later on. I want to encourage you to definitely
  continue your great posts, have a nice holiday weekend!

 24. بازتاب: Netflix bez VPN
 25. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and
  was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having a
  blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not
  100% positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.

  Cheers

 26. Hello just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your article seem to be running off the screen in Opera.
  I’m not sure if this is a format issue or something to
  do with web browser compatibility but I figured I’d post to
  let you know. The layout look great though!
  Hope you get the issue resolved soon. Kudos

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید