صفر تا صد نوسازی + نکات طلایی کاهش هزینه

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
آنچه در این مقاله می خوانید: hide

همه چیز درباره‌ی صفر تا صد نوسازی ساختمان!

تفاوتی ندارد که نوسازی منزل‌تان را با چه هدفی انجام می‌دهید. برخی به دنبال نوسازی ملک جهت فروش و کسب سود هستند. در حالی که برخی دیگر برای ساختن خانه ایده‌آل خود این کار را انجام می‌دهند. در هر صورت نیاز است قبل از شروع پروژه نوسازی یک سری نکات را بدانید. مهم‌ترین نکته توجه به تمامی جزییات است که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم. ما در ادامه قصد داریم تمامی نکات مربوط به نوسازی منازل و حتی ساختمان‌های غیر مسکونی را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

نوسازی به صرفه‌تر است یا خرید یک خانه جدید؟

قبل از اینکه به بررسی جزییات مربوط به نوسازی منازل بپردازیم، در این قسمت قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم که خرید یک خانه نو بهتر است یا نوسازی. در این مورد نمی‌توان نظر قطعی داد؛ زیرا پاسخ می‌تواند به معیارهای متفاوتی بستگی داشته باشد. در ادامه با بررسی این معیارها به شما در یافتن پاسخ کمک خواهیم کرد.

به کاراکترها دقت کنید!

قبل از اینکه در رابطه با نوسازی یا خرید خانه تصمیم بگیرید، کاراکترهای منزل‌تان را بررسی کنید. مشخص کنید که آیا منزل شما دارای اجزای تکرار نشدنی و منحصر به فرد است یا خیر. در برخی خانه‌های قدیمی ما شاهد هستیم از طرح‌ها و متریال بسیار خاص استفاده شده است. اگر به این کاراکترها علاقه مند هستید، توصیه ما به شما نوسازی است؛ زیرا در بسیاری از خانه‌های جدید این متریال دیده نمی‎‌شود.

ساختار منزل‌ را بررسی کنید!

اگر پروژه مورد نظر شما دارای مشکلات ساختاری است، توصیه ما خرید خانه جدید است. مگر اینکه صاحب پروژه توانایی و یا شرایط خرید نداشته باشید؛ زیرا در اینگونه پروژه‌ها نیاز به بازسازی تمامی تجهیزات بنیادی سازه می‌باشد که زمان و هزینه زیادی را می‎‌طلبد.

مقررات محل زندگی خود را بررسی کنید!

گاهی تصمیم در رابطه با نوسازی تنها به شخص شما بستگی ندارد. شهرداری محل زندگی‌تان ممکن است انجام پروژه‌های نوسازی را غیرقانونی تلقی کرده و درنتیجه پروژه منتفی محسوب گردد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی 10 سبک معماری مدرن + عکس‌هایی که باید ببینید! کلیک کنید!

نکات مهم هنگام نوسازی منزل

ما در این قسمت قصد داریم مهم‌ترین نکاتی را که لازم است قبل از نوسازی بدانید، بررسی کنیم.

مشخص کردن هدف نوسازی منزل!

 این موضوع مهمی است که مشخص کنید دقیقاً از پروژه نوسازی چه انتظاری دارید. هر کاری که در پروژه انجام دهید، قرار است نیازهای آینده‌تان را تامین نماید. به این فکر کنید که ممکن است در آینده چه تعداد اتاق خواب و یا حتی سرویس بهداشتی و حمام نیاز داشته باشید.

اگر هدف شما از پروژه نوسازی افزایش ارزش ملک است، حتماً از بنگاه‌ها املاک جهت فروش بهتر کمک بگیرید. حتی می‌توانید قبل از خرید ملک نیز مشورتی با این افراد داشته باشید.

اگر واقعاً هدف‌تان افزایش ارزش ملک است، باید بدانید که در هر منطقه یک سری از املاک ارزش به نسبت بهتری دارند.

در مشخص کردن هزینه‌ها واقع بین باشید!

برای مشخص کردن هزینه های نوسازی، پیشنهاد می کنیم با چندین پیمانکار صحبت کنید. پیمانکاران می‌توانند آمار دقیقی از هزینه‌های نوسازی را به شما ارائه دهند. فراموش نکنید که علاوه بر هزینه‌های متریال، نیروی کار و دستمزد پیمانکار، باید یک سری هزینه‌های اضافی را نیز برای پرداخت عوارض و مالیات و همچنین هزینه‌های دریافت مجوزها کنار بگذارید.

برای طراحی داخلی حتماً از کارشناسان کمک بگیرید!

برای طراحی داخلی یک معمار می‌نواند با کمترین هزینه و در کمترین زمان ممکن، به شما کمک کند.  همچنین برای طراحی نقشه‌ها معماران می‌توانند مطابقت نقشه مورد نظر شما را با قوانین و با فضای داخلی بررسی نمایند.

زیاده روی نکنید!

ممکن است این سوال برای برخی پیش بیاید که چه قدر هزینه برای نوسازی می‌تواند معقول باشد؟ در این مورد باید به شما بگوییم که نباید هزینه بیش از حد برای نوسازی منزل‌تان در نظر بگیرید. استانداردها می‌گویند که اختصاص داده 10 درصد از ارزش کل خانه برای نوسازی مناسب است. یعنی به طور مثال اگر منزل شما یک میلیارد قیمت دارد. نهایت می‌توانید 100 میلیون تومان برای نوسازی آن در نظر بگیرید. البته با توجه به قیمت‌های سرسام آور متریال و نوسان شدید قیمت‌ها به نظر می‌رسد این تناسب برای خانه‌های امروزی خیلی کاربردی نباشد.

روی مواد اولیه با کیفیت سرمایه گذاری کنید!

استفاده از مواد اولیه با کیفیت نه تنها منجر به افزایش طول عمر منزل شما خواهد شد. همچنین در طولانی مدت منجر به صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهد شد.

در هنگام انتخاب مواد اولیه به فاکتورهایی همچون، پایداری در برابر شرایط متغیر محیطی، قابلیت ساختاری، عملکرذ حرارتی، عایق بودن در برابر صدا و مقاومت در برابر آتش، حشرات موذی و همچنین رطوبت توجه داشته باشید.

در مورد سبک طراحی خود تصمیم بگیرید!

به سبک‌های مدرن علاقه‌مند هستید، یا سبک‌های سنتی برای شما جذاب‌تر است؟ در هنگام نوسازی باید در رابطه با نوع سبک طراحی خود تصمیم بگیرید. سبک طراحی بر نحوه نوسازی، دیوارها، کف‌ها، پنجره‌ها و غیره تاثیر گذار خواهد بود.

طبق برنامه پیش بروید!

همه ما در پروژه‌های شخصی و یا پروژه‌های اطرافیان خود تجربه عقب افتادگی را داشته‌ایم. ازآنجایی که هنگام نوسازی ممکن  است اتفاقات پیش بینی نشده متعددی رخ دهد، به همین دلیل در اغلب پروژه‌ها عقب افتادن از برنامه مشاهده می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاقا، توصیه می‌کنیم فاکتورها، رسیدها، قراردادها و برنامه‌ها را منظم نگه دارید. در تقویم خود ضرب‌الاجل‌هایی را که باید رعایت کنید یادداشت کنید تا پروژه بدون دردسر اجرا شود.

تنظیم قرارداد را فراموش نکنید!

تفاوتی ندارد قصد نوسازی یک خانه کوچک یا یک خانه بزرگ را داشته باشید. در هر صورت لازم قراردادی را تنظیم نمایید که در آن تمامی جزییات آورده شده است. برخی قراردادها به صورت مشارکتی و برخی دیگر به صورت پیمانکاری هستند. امروزه بیشتر شرکت‌ها برای نوسازی منازل، از قرارداد پیمانکاری استفاده می‌کنند. در قرارداد پیمانکاری، شرکت متعهد می‌شود که با هزینه شما و تخصص کارشناسان خودش، منزل‌تان را نوسازی نماید.

نحوه زندگی در منزل را مشخص کنید!

برخی پروژه‌های نوسازی محدود به قسمت‌هایی خاص از منزل می‌شود. در اینگونه مواقع فرد صاحب منزل می‌توان همزمان با انجام کار به زندگی روزانه خود در کنار سازنده‌گان بپردازد. اما در برخی مواقع پروژه تنها محدود به قسمتی خاص نیست. در این حالت، باید مشخص کنید که دقیقاً کدام قسمت‌ها قابل استفاده و کدام قسمت‌ها غیر قابل استفاده خواهد بود. شاید لازم باشد کمی خلاقیت به خرج دهید. در این حالت باید، مناطق دیگر خانه را با هدفی متفاوت تصور کنید. این استراتژی ممکن است به معنای استفاده از زیرزمین به عنوان اتاق خواب یا استفاده از اتاق ناهار خوری به عنوان یک آشپزخانه موقت باشد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی قرارداد پیمانکاری بر پروژه‌های عمرانی کلیک کنید!

در هنگام نوسازی چگونه از دیگر قسمت‌های منزل محافظت کنیم؟

 در هنگام نوسازی از آنجایی که ممکن است یک یا چند قسمت از منزل محدود به فعالیت‌های بازسازی شود، به همین دلیل لازم است از دیگر قسمت‌ها محافظت کنید. اولین مشکل مربوط به گرد وغبار است. گرد و غبار هم می‌تواند ناشی از کارکردن با سرامیک و سنگ باشد و هم ناشی از برش چوب که به گرد چوب معروف است. در ادامه توصیه‌هایی را آورده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها برای محافظت بهتر از منزل خود استفاده کنید.

پرده‌ها و هر چیز دیگری را که می‌تواند گرد و غبار جمع کند، بردارید.

مبلمان را با محافظ بپوشانید.

وسایل شکننده یا گران قیمت را بردارید.

تجهیزات غیرضروری را تا جای ممکن بیرون ببرید.

موارد ضروری را در یک جعبه مخصوص گذاشته و در دسترس قرار دهید.

ظروف و لباس‌ها را از کابینت و کمد خارج کنید.

نکته : برای محافظت از برخی اشیاء می‌توانید از سطل‌های شفاف استفاده کنید. این سطل‌ها نه تنها مانع ورود هرگونه غبار می‌شوند، امکان مشاده داخل سطل را نیز فراهم می‌کنند.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سیستم ICF دیواری برای عایق ساختمان کلیک کنید!


تفاوت بازسازی و نوسازی

شاید تا به این قسمت از مطلب، تصور می‌کردید نوسازی و بازسازی مفاهیم یکسانی دارند. اما اینطور نیست و بازسازی و نوسازی دو مفهوم کاملاً متفاوت هستند. ما در ادامه قصد داریم تفاوت این دو را بررسی کرده و مفهوم تغییر مدل منزل را بیشتر بررسی کنیم.

بازسازی

مرمت یا بازسازی فرآیندی است که در آن ساختمان را به حالت اولیه خود باز می‌گردانید.

ساختمان‌های تاریخی از پروژه‌های ثابت مرمت هستند، اما ساختمان‌های مدرن نیز مورد مرمت قرار می‌گیرند. پروژه‌های مرمت معمولاً شامل موارد زیر است:

 • ترمیم سوراخ‌های دیوارها
 • تعمیر وسایل قدیمی
 • جایگزینی وسایل قدیمی با ماکت‌های اصلی
 • برداشتن کف‌‌پوش قدیمی
 • کف‌سازی مجدد کف چوب

از نظر زیست محیطی، ترمیم از منابع کمتر و انرژی کمتری استفاده می‌کند.

نوسازی

فرآیند نوسازی ساختمان یا سازه به اصلاح آنچه در حال حاضر وجود دارد، اشاره می‌کند. در برخی موارد نیز لازم است اجزای جدید به آن اضافه گردد.

به طور معمول، نوسازی همراه با ترمیم انجام می‌شود. به عنوان مثال، هنگام بازسازی حمام ممکن است یک دوش و یا وان جدید نیز به آن اضافه گردد.

تغییر مدل

در تغییر مدل دکوراسیون اتاق‌ها و فضای کلی منزل تغییر داده می‌شود.

تغییر مدل معمولاً قسمت‌های بیشتری از یک ساختمان را درگیر خواهد کرد.

نمونه‌هایی از تغییر مدل شامل :

 • گسترش مساحت ساختمان
 • برداشتن یا افزودن دیوار
 • بالا بردن سقف
 • لوله کشی
 • افزودن سیستم گرمایش یا سرمایش

تغییرمدل به طور معمول بیشترین هزینه دارند و برای تکمیل آن‌ها بیشترین مواد و زمان لازم است.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی صفر تا صد بازسازی خانه + نکاتی که باید بدانید! کلیک کنید!

نوسازی براساس نوع ملک

اگرچه بیشتر پروژه‌های نوسازی ممکن سات معطوف به ساختمان‌های مسکونی باشد؛ اما ساختمان‌های غیر مسکونی نیز گاهی نیاز به نوسازی پیدا می‌کنند. در ابتدا لازم است بدانید نوسازی ساختمان‌های غیر مسکونی با مسکونی متفاوت است. در ادامه این تفاوت‌ها را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

1. ساختمان‌های تجاری

وقتی صحبت از ساختمان‌های تجاری می‌شود، اغلب تمرکز بر زیبایی ظاهری است. اگرچه عملکرد ساختمان نیز مهم است، اما هدف اصلی جلب توجه مشتریان در هنگام مشاهده این قبیل ساختمان‌ها است.

بیایید برخی از انواع خاص ساختمان‌های تجاری و اولویت‌های آنها را بررسی کنیم.

2.ساختمان‌های اداری

حتی اگر طیف گسترده‌ای از انواع مشاغل در یک فضای اداری مشغول باشند، همه آنها نیازهای مشترکی دارند.

در این موارد باید روی قسمت‌های کار مشترک، فضاهای اداری کاربردی و اتاق‌ها تمرکز کنید.

3.ساختمان‌های خرده فروشی

ساختمان‌های خرده فروشی شامل فروشگاه‌ها و رستوران‌ها هستند. بنابراین نیازهای آنها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در هر دو حالت، ساکنان به فضایی نیاز دارند که برند آن‌ها را به نمایش بگذارد. در این موارد باید روی فضایی برای قراردادن کالاها، دیزاین ورودی ساختمان، انبار و قسمتی که برای ارائه خدمت به مشتریان استفاده می‌شود؛ تمرکز کرد.

4. مجتمع‌های آپارتمانی

مجتمع‌های آپارتمانی نگرانی‌های مختلفی را در ذهن خود دارند. آنها در تهیه فضای کافی برای ساکنان، از جمله فضای ذخیره سازی و محل زندگی  متمرکز شده اند. در این موارد از طراحی داخلی تا کوچکترین جزئیات مهم است. در این ساختمان‌ها نیز باید به تمامی موارد از جمله آشپزخانه، کف‌پوش، سرویس‌بهداشتی و غیره توجه کرد.

5. بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها

این فضا برای پذیرش افراد در ساعات مختلف شبانه‌روز ساخته شده است. .اولویت‌ها در اینجا شامل کدهای ساختمانی، اقدامات ایمنی و قابلیت دسترسی است. طراحی داخلی در این مورد از اهمیت کمتری برخوردار است. نکات مهم در نوسازی ساختمان‌های درمانی مربوط به وجود اتاق‌ها متعدد، اتاق انتظار، فضای اداری و سرویس بهداشتی می‌شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی 14 نکته اجرایی در پروژه‌های عمرانی !!! کلیک کنید!


نوسازی نمای بیرونی ساختمان

در حالی که نوسازی داخلی بسیار حیاتی است، نوسازی قسمت بیرونی نیز بسیار مهم می‌باشد. به گفته دیوید سیامارلی، نایب رئیس خدمات املاک تجاری مک کنزی، بیشترین ارزش زمانی به ملک اضافه می‎گردد که نمای بیرونی مدرن گردد.

در قسمت‌های فوق عمده بحث ما پیرامون نوسازی فضای داخلی بود. در این قسمت قصد داریم به مبحث نوسازی نمای بیرونی ساختمان بپردازیم.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع نمای ساختمان کدام است؟ + عکس کلیک کنید!


چرا نوسازی نمای بیرونی مهم است؟

اولین نمای هر ملک، نمای خارجی آن است. پس افراد ابتدا با دیدن نمای خارجی ملک، آن را قضاوت می‌کنند. حتی قبل از اینکه افراد پا به داخل ساختمان بگذارند، از نمای بیرونی می‌توانند فضای داخل را تصویرسازی کنند. اگرچه گاهی این تصور اشتباه و گاهی هم درست از آب درمی‌آید.

ممکن است بسیاری از مشتری‌های خوب ملک شما به دلی نمای نامناسب بیرونی، از بازدید داخل منصرف شوند. پس در بازسازی نمای بیرونی، مطمئن شوید که تاثیر مثبتی بر نمای داخلی می‌گذارد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی 8 انواع دیوارپوش + انواع نازک کاری کلیک کنید!


در نوسازی نمای خارجی چه مواردی اولویت بیشتری دارند؟

اگر قصد نوسازی نمای بیرونی ساختمان خود را دارید، بهتر است ابتدا موارد زیر را در اولویت قرار دهید. زیرا بر زیبایی و ارزش ملک شما تاثیر بیشتری می‌گذارد.

1.محوطه سازی

محوطه سازی شامل همه موارد، از چمن و درختان گرفته تا پاسیو و گل‌آرایی می‌شود. البته این مورد برای ساختمان‌هایی است که دارای حیاط هستند.

2.آبیاری

اگر ساختمان شما به یک سیستم آبیاری هوشمند برای حیاط مجهز باشد، بسیار عالی است.

3.روشنایی

همه ما می‌دانیم که نور یکی از عناصر مهم در صنعت طراحی داخلی محسوب می‌شود. در چندسال اخیر نور به یکی از اجزای مهم در طراحی نمای بیروی ساختمان‌ها نیز تبدیل شده است. نورپردازی نه تنها بر زیبایی حتی بر روی درصد امنیت ملک نیز می‌تواند تاثیر گذار باشد.

فرانک دیلو می‌گوید: “برای یک مجتمع اداری قدیمی، محوطه سازی بیرونی می‌تواند تا حد زیادی به جذابیت ملک کمک کند.” “اگر فضای سبز و باغ‌هایی با فضای سایه‌بان و نشیمن‌گاه جذاب وجود داشته باشد که رهگذران بتوانند از آن استفاده کنند، بسیار جذاب خواهد بود.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی 10 ایده طراحی حیاط خلوت کلیک کنید!


طراحی نمای بیرونی ساختمان

طراحی فضاهای بیرونی با فضاهای داخلی کمی متفاوت است. اگر مطمئن نیستید که چگونه می‌توانید به نوسازی نمای خارجی بپردازید، بهترین راه‌حل کمک گرفتن از فضای سبز است.

یعنی تا جایی که می‌توانید از فضاهای تشکیل شده از چمنزارها، درختان و بوته‌ها استفاده کنید. طوری کار کنید که بازدیدکنندگان تصور کنند، با طبیعت محاصره شده‌اند.

علاوه بر این می‌توانید از Hardscapingاستفاده کنید. Hardscaping شامل هر عنصر غیرزنده‌ای است که می‌تواند در محوطه‌سازی استفاده شود. این موارد شامل، دیواره‌های سنگی، نیمکت، فواره و نرده می‌شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی 12 نوع سقف کاذب کاربردی! کلیک کنید!


مزایای نوسازی نمای بیرونی ساختمان

  اگر عملیات نوسازی نمای بیرونی به درستی انجام شود، بر ارزش ملک شما اضافه می‌کند. اگرچه هزینه هم دارد، اما تقریباً همیشه منجر به بازگشت مثبت سرمایه می‌شود. مزیت دیگر این کار، تشویق بازدیدکننده‌گان برای دیدن کردن از داخل ساختمان است. افزایش امنیت و زیبایی نیز می‌تواند از جمله مزایای نوسازی محسوب گردد. امنیت از آن جهت که عموماً با استفاده از تجهیزات هوشمند در ساختمان‌ها تا حدودی امنیت سازه بیشتر از حالت عادی خواهد شد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی معماری پایدار چیست؟ کلیک کنید!


کلام آخر!

ما در این مطلب سعی کردیم تمامی نکات مربوط به نوسازی نمای داخلی و نمای بیرونی ساختمان را بررسی کنیم. همچنین در رابطه با نوسازی ساختمان‌هایی با کاربری‌های مختلف نیز صحبت کردیم. تفاوت نوسازی، بازسازی و تغییر مدل را نیز شرح دادیم که برای بسیاری از افراد گنگ می‌باشد. در صورتی که قصد نوسازی یا بازسازی ملک خود را دارید، می‌توانید با ما در تماس باشید.

دفتر فنی و مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه‌های موفق بسیاری در استان تهران و البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی به شمار می‌آید.

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز به پروژه ها رجوع نمایید.

آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

دفتر فنی و مهندسی باروچین، به ساختن فردایی بهتر می‌اندیشد!

۳۳ پاسخ

 1. We’re a group of volunteers and starting a brand new scheme
  in our community. Your site offered us with helpful information to work on.
  You have done a formidable activity and our whole
  group can be thankful to you.

 2. First of all I want to say terrific blog! I had a
  quick question that I’d like to ask if you do not mind. I was curious to
  find out how you center yourself and clear your head before
  writing. I have had a difficult time clearing my thoughts in getting
  my ideas out there. I do enjoy writing however it
  just seems like the first 10 to 15 minutes are lost simply
  just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
  Cheers!

 3. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for
  another platform. I would be fantastic if you could point
  me in the direction of a good platform.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید