مراحل ایزولاسیون استخر در 4 قدم + معرفی انواع درزگیر

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

موضوع مورد بحث ما در این مطلب، پیرامون آب بندی استخر و استفاده از محصولات متفاوت برای انجام این کار است. امروزه تنوع بسیاری برای استفاده از محصولات آب بندی وجود دارد. در هنگام انتخاب، این موضوع مهم است که نوع استخر، کاربری آن و ویژگی‌هایی که در هنگام ساخت بدان پرداخته شده در نظر داشته باشید، سپس محصول مورد نظرتان را انتخاب کنید. برای آب بندی استخر بتنی نیزیک سری مراحل وجود دارد که ما در ادامه آورده ایم. با ما همراه باشید تا از تمام نکات مرتبط با آب بندی استخر، اطلاعات لازم را بدست آورید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی 5 مرحله سفت‌کاری کلیک کنید!


چسب آب بندی استخر

پیش از بررسی مراحل ایزولاسیون استخر در چهار قدم شما را به دیدن ویدیو دعوت می‌کنیم:

 

مراحل ایزولاسیون آستخر در 4 قدم

به صورت کلی برای آب بندی استخر مراحل کلی وجود دارد که ما در ادامه قصد داریم این مراحل را بررسی کنیم. تفاوتی ندارد برای آب بندی از چسب آب بندی استفاده کنید و یا از کارشی و همچنین محصولات دیگر، در هر صورت لازم است این مراحل را طی کنید.

1.صاف کردن بستر

هر نوع ترک، ناهمواری و هر چیزی که بستری ناصاف را به وجود آورده، باید برطرف نمایید. برای این کار می‌توانید از سیمان استفاده کنید و منتظر بمانید تا خشک شود.

2.تمیز کردن بستر

برای تسهیل اتصال قوی غشای ضد آب و کاشی، لازم است بستر را به صورت کامل تمیز کرده باشید. هر گونه آلودگی چربی و گرد وغبار را از سطح پاک کنید. برای پاک کردن، می‌توانید از آب پرفشار، ماسه بلاست، انفجار شات و سنگ زنی استفاده کنید. در نهایت تمامی گرد و غبارها را پاک کرده و از اسفنجی مرطوب جهت پاکسازی نهایی استفاده نمایید تا خشک شود.

3.اعمال غشای ضد آب

طبق دستورالعمل سازندگان و یا توصیه‌های کارشناسان نوع غشای مورد نظر خود را انتخاب نمایید. این غشا می‌تواند پوشش ضد آب، چسب ضد آب، کاشی و یا بسیاری موارد دیگر باشد. دقت داشته باشید که قبل از پوشاندن سطح با غشای ضد آب، تمامی درزها را گرفته باشید.

4.تست نشت

پس از اینکه غشا به درستی پخت شد، قبل از شروع نصب کاشی، از ضد نشت بودن سطح اطمینان حاصل کنید. برای این کار می‌توانید، استخر را با سرعت کم پر کنید. برای مقایسه، یک ظرف  را پر از آب کرده و آن را کنار استخر نگه دارید. بعد از پر کردن، سطح آب استخر و مخزن آزمایش را اندازه بگیرید و بعد از چند روز دوباره اندازه گیری کنید. اگر استخر و مخزن آزمایشی مقادیر مشابه‌ ای از آب را از دست داده باشند، یعنی استخر نشتی ندارد. اما، اگر استخر به طور قابل توجهی بیش از ظرف آزمایش آب از دست داده باشد، باید استخر را تخلیه کرده و سیستم ضد آب را تعمیر کنید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی 14 نکته اجرایی در پروژه‌های عمرانی کلیک کنید!


ایزولاسیون استخر با کاشی

یک روش معمول برای تهیه آب بندی استخر، پوشاندن آن با کاشی و سرامیک است؛ این روش نه تنها از نفوذ آب جلوگیری خواهد کرد، حتی جلوه‌ای خاص از نظر زیبایی نیز خواهد داشت. توجه داشته باشید این که از چه روشی برای آب بندی استفاده کنید، روی جزییات دیگر مراحل، تاثیر خواهد داشت.

اگر از کاشی برای آب بندی استفاده می‌کنید، حتماً از ماده‌ای موثر برای عایق کاری در لایه زیرین باید استفاده کرده باشید. این ماده باید در مقابل فشارهای انبساط و انقباضات مقاومت کافی را داشته باشد. همچنین طول عمر خوبی داشته باشد، زیرا در صورت خراب شدن هزینه زیادی برای تعمیر خواهد داشت.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی نحوه نظارت بر پروژه های عمرانی کلیک کنید!


نکات مهم در هنگام آب بندی استخر با کاشی

علاوه بر این چسب کاشی باید از مقاومت و کشش قابل توجهی برخوردار باشد و بر اثر آب و اثرات مواد شیمیایی مقاومت خود را از دست ندهد.

دوغاب کاشی مورد استفاده باید به اندازه کافی ضد آب باشد و مقاومت قابل توجهی در برابر تنش شیمیایی حاصل از مواد شیمیایی اضافه شده به آب استخر و پاک کننده‌های قوی کاشی داشته باشد.

برای مقاومت در برابر فشار هیدرواستاتیک آب، قاب پشتیبانی استخر از اهمیت اساسی برخوردار است.

برای همپوشانی با کاشی و سرامیک نیاز به تشکیل یک بستر صاف و پایدار دارید که روی آن ثابت می‌شود. بنابراین، در صورت لزوم، با استفاده از یک ملات سیمان قوی، باید بستر را صاف کنید.

توصیه می‌شود که کاشی‌های استخر با دوغاب کاشی اپوکسی، که مقاومت بالایی در برابر فشار مکانیکی و شیمیایی و همچنین مقاومت در برابر آب دارند، دوغاب شوند. دوغاب کاشی که با افزودن لاتکس پلیمری DS-99 بهبود یافته است، می‌تواند به عنوان جایگزین برای دوغاب استفاده گردد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع نمای ساختمان کلیک کنید!


اگر مدتی پس از آب بندی، نشتی در استخر مشاهده شود راه حل چیست؟

گاهی پس از مدت زمانی کوتاه پس از آب بندی، ممکن است استخر شما دارای نشتی شود و به همین دلیل برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، نیاز است که این نشتی برطرف شود. برای برطرف کردن این نشتی‌ها، بسته به این که کجا باشد، چندین راه‌حل خواهید داشت، این موارد را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 • کمک گرفتن از یک کارشناس

در مرحله اول به شما توصیه می‌کنیم برای رفع نشتی، از یک کارشناس یا متخصص کمک بگیرید. کارشناسان در رفع سریع نشتی و همچنین تشخیص محل نشتی، مهارت ویژه‌ای دارند.

 • خرید مایع لاستیکی استخر

دومین گزینه‌ای می‌توانیم به شما برای رفع نشتی پیشنهاد دهیم، خرید مقداری رنگ لاستیکی است. این رنگ می‌تواند ترک‌ها و نشتی‌های داخل استخر را به صورت کامل بپوشاند.

البته برای پوشاندن ترک‌ها می‌توانید از سیمان ساده هیدرولیکی نیز استفاده کنید.

مراحل گرفتن درزهای استخر با استفاده از مایع لاستیکی

در ابتدا لازم است آب استخر را به صورت کامل تخلیه کنید. پس از تخلیه آب نیز لازم است چند روز به آن زمان دهید تا کاملاً خشک شود.

برای از بین بردن هرگونه رنگ باقیمانده یا باقی مانده رنگ و همچنین تمیز کردن عمیق سطح استخر ، از از فشار آب استفادع کنید.

اگر استخر شما دارای رنگ خاصی است، از همان رنگ برای پوشش لاستیکی استفاده نمایید.

برای استخر بتنی، اکنون زمان مناسبی است که یک لایه نازک از بتن هیدرولیکی را روی هر شکاف مخلوط کرده و استفاده کنید.

از یک برس بزرگ یا غلتک کششی استفاده کنید تا رنگ را در ضخامت تعیین شده بزنید.

حالا باید منتظر باشید تا رنگ خشک شود.

 • نصب مجدد غشا ضد آب

راه حل سوم، نصب مجدد غشا ضد آب می‌باشد. غشا ضد آب برای ماندگاری و پایداری بیشتر استفاده می‌شود.

 


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سقف کاذب کلیک کنید!


نکات مهم در رابطه ویژگی‌های هر یک از محصولات ضد آب استخرها

با توجه به موارد فوق حتماً اهمیت آب بندی استخر را متوجه شده‌اید. با توجه به تنوعی که در بازار این محصولات وجود دارد، ما در ادامه قصد داریم، نکاتی را که لازم است در رابطه با انتخاب این محصولات بدانید، بررسی خواهیم کرد.

 • پوشش‌های سیمانی

پوشش‌های سیمانی برای اتصال به لایه‌های بتونی می‌توانند انتخاب مناسب‌تری باشند. انواع محصولات سیمانی ضد آب وجود دارند که به دلیل ترکیب شدن با پلیمر خالص، می‌توانند انتخاب شوند.

در پروژه‌های ترمیمی، خشک کردن کامل بستر قبل از استفاده از ضد آب معمولاً دشوار است. سیستم‌های پوشش پلیمری خالص را نمی‌توان در بسترهایی که کاملاً خشک نیستند اعمال کرد، در حالی که محصولات سیمانی مقاوم در برابر رطوبت هستند.

 • رنگ‌های ضد آب

محصول دیگری که می‌توانید به صورت اسپری برای ضد آب کردن استخر استفاده کنید، اسپری رنگ ضد آب است.

از این محصول، می‌توان برای استفاده از پوشش‌های ضد آب در مناطق وسیع استفاده کرد.

هنگام انتخاب پوشش ضد آب‌، نوع پروژه خود را در ذهن داشته باشید. به عنوان مثال، استخرهای دارای روکش وینیل، اگر شکل غیر استاندارد داشته باشند، کار با آن‌ها دشوارتر خواهد بود. با این وجود می توان با استفاده از تجهیزات اسپری، سطح وسیع‌تری را نسبت به ابزاری همچون ماله، پوشش داد.

 • ایزوگام

اگر نما و شکل بیرونی استخر برای شما مهم است، پیشنهاد می‌کنیم از ایزوگام استفاده کنید. ایزوگام‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی موجود هستند و امکان استفاده از آن‌ها برای تمامی استخرها وجود دارد.

 • چسب آب‌ بندی

این مورد  نیز یکی از محصولات دیگری است که می‌توانید برای استخر از آن استفاده کنید. چسب نسبت به محصولات قیرگونی و محصولات نفتی، طول عمر بسیار بیشتری دارد. همچنین می‌توان در برابر رطوبت و نشتی‌ها، پوششی عالی را ایجاد نماید. شاید یکی از نقاط ضعف آن عدم مقاومت در برابر سرما باشد که البته این مشکل با استفاده از محلول ضد یخ چسب، حل خواهد شد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی صفر تا صد نوسازی کلیک کنید!


گرفتن درز استخر با چسب آب بندی

مزایای استفاده از چسب آب بندی چیست؟

در پاراگراف فوق به برخی از ویژگی‎های مثبت چسب آب بندی اشاره کردیم. در این قسمت قصد داریم مزایای آن را به صورت کامل بررسی کنیم.

این چسب ها برای استفاده روی مواد قیری و نفتی مناسب هستند.

برای افرادی که زمان کمی دارند، توصیه می‌شود زیرا سرعت پروژه را افزایش می‌دهند.

در برابر اسیدها و مواد قلیایی کیفیت و دوام بیشتری دارند.

با مواد بتنی سازگاری بیشتری خواهند داشت.

دارای انواع مختلفی از جمله، انواع تولید شده با پروژه نانو را دارند.

مقاومت خمشی و کششی بتن را بالا می‌برند.

برای استفاده با رنگ‌های استخری کاملاً مناسب هستند.

می‌توانند فشار زیادی را بدون آسیب دیدن، تحمل کنند.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی موارد مهم در هنگام خرید آسانسور کلیک کنید!


تفاوت بین چسب و درزگیر چیست؟

برای برخی از افراد تفاوتی بین چسب استخر و درزگیر استخر وجود ندارد، اما در واقع این دو ماده تفاوت‌های مهمی را با هم دارند، اگرچه تقریباً کاربردهای یکسانی را دارند، اما متفاوت نیز هستند. در ادامه ما قصد داریم تفاوت این دو را بیشتر بررسی کنیم.

از درزگیرها برای مهر و موم اتصالات و مجموعه‌ها و همچنین پر کردن شکاف بین اشیا یا بسترها استفاده می‌شود. اما ویژگی‌های آن‌ها به همینجا ختم نمی‌شود. آن‌ها باید مقدار مشخصی از چسبندگی را ایجاد کنند تا وجود اثرات هرگونه شرایط محیطی، به سطح آسیبی نرسد.

درزگیرها که از مواد انعطاف پذیر مانند سیلیکون، پلی اورتان و اکریلیک ساخته شده‌اند، دارای قابلیت انعطاف پذیری و توانایی کنترل کشیدگی و انبساط هستند. سایر ملزومات برای درزگیرها شامل مقاومت در برابر آب و هوا و اشعه ماورا بنفش است.

چسب‌ها نیز همین ویژگی‌های را داشته با این تفاوت که در برابر شل شدگی، بارهای دینامیکی و خراب شدگی‌ها نیز می‌توانند مقاوم باشند.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی صفر تا صد بازسازی خانه کلیک کنید!


مراحل استفاده از چسب آب بندی استخر

فن آوری‌های مورد استفاده در درزگیرهای استخر

تفاوت اصلی بین چسب‌ها و درزگیرها این است که ماده مهر و موم به طور معمول دارای مقاومت کم و کشیدگی بیشتری نسبت به چسب است. از آنجا که هدف اصلی یک درزگیر آب بندی مجموعه‌ها و اتصالات است، لازم است که مهر و موم‌ها چسبندگی کافی به زیرلایه‌ها و مقاومت در برابر شرایط محیطی داشته باشند. هنگامی که از مهر و موم بین لایه‌های دارای ضرایب حرارتی مختلف استفاده می‌شود، آن‌ها باید انعطاف پذیری و کشیدگی کافی داشته باشند. درزگیرها به طور کلی حاوی مواد پرکننده بی اثر هستند و معمولاً با الاستومر فرموله می‌شوند تا انعطاف پذیری و کشیدگی لازم را داشته باشند. آنها معمولاً دارای یک قوام خمیری هستند تا امکان پر کردن شکاف بین لایه های زیرین را فراهم کنند.

درزگیرها علی رغم نداشتن مقاومت زیاد، ویژگی‌های مفید دیگری را دارند. آنها بستر را در خط چسب آب بندی می‌کنند. برای حفظ رطوبت در اجزای سازنده استفاده می‌شوند. عایق حرارتی و صوتی ایجاد می‌کنند و ممکن است به عنوان مانعی در برابر آتش سوزی عمل کنند. بعضی اوقات حاوی خصوصیات الکتریکی هستند. همچنین ممکن است از آنها برای صاف کردن یا پر کردن استفاده شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی سازه‌ های بتنی کلیک کنید!


معرفی انواع درزگیر

درزگیرها بسته به کاربردی که دارند، در انواع مختلفی تولید می‌شوند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 درزگیرهای تک جزئی

این درزگیرها در یک کارتریج بسته بندی شده است. برای استفاده از درزگیرهای تک جزئی به تجهیزات خاصی نیاز نیست. فن آوری‌های شیمیایی آن شامل حلال اکریلیک، حلال بوتیل، پایه آب لاتکس، سیلیکون و یورتان است.

درزگیرهای دو جزئی

درزگیرهای دو جزئی از دو قسمت تشکیل شده است.یک جز base پایه و یک جز activ فعال کننده. فعال کننده معمولاً به جز پایه اضافه می‌شود و برای مدت زمان مشخصی قبل از استفاده مخلوط خواهد شد.

 نوارهای درزگیر

انواع آن شامل نوارهای بوتیل و سیلیکون (هر دو شکل از قبل ساخته شده) و نوار اورتان (در حالت فشرده عرضه می شود) است. این محصول همانطور که نام آن پیداست، به صورت نوار عرضه می‌شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی 8 مرحله ساخت استخر بتنی کلیک کنید!


سخن آخر!

ما سعی کردیم در این مطلب، تمامی ریزه‌کاری های مرتبط با آب بندی استخر را بررسی کنیم. فراموش نکنید که محصولات و ویژگی‌های آن در تمامی منابع یافت می‌شود؛ اما موضوع مهم‌تر آشنایی با این محصولات و اطلاع از نحوه انتخاب آن‌ها است. در صورتی که باز هم سوالی داشتید، می‌توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

برای دانلود پی دی اف مقاله، کلیک کنید.

آب بندی استخر

دفتر فنی و مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه‌های موفق بسیاری در استان تهران و البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی به شمار می‌آید.

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز، به پروژه ها رجوع نمایید.

چنانچه نیاز به آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین نیاز دارید، به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

برای مشاهده فروشگاه باروچین کلیک کنید!

دفتر فنی و مهندسی باروچین به ساختن فردای بهتر می‌‍‌اندیشد!

 

منابع:

https://www.rang-estakhri.com/index-en.htmlhttps://www.rang-estakhri.com/index-en.html

https://www.adhesives.org/resources/knowledge-center/aggregate-single/what-is-the-difference-between-an-adhesive-and-a-sealant

https://www.adhesives.org/adhesives-sealants/adhesives-sealants-overview/sealant-technologies

https://www.poolspamarketing.com/trade/sealing-concrete-pools/

https://www.projex.com.au/blog/waterproof-swimming-pool/

https://www.isomat.fr/solution/waterproofing-of-pools-and-fixing-of-ceramic-tiles-en/

https://www.tecspecialty.com/product-support/blog/4-steps-for-waterproofing-pools/

 

 

۲۵ پاسخ

 1. คิดไม่ออกจะเล่นเลขอะไร ขอเบอร์เธอเป็นแรงบันดาลใจได้มั้ยอ่ะ เป็นคนทุ่มเทตั้งใจจริง
  โดยเฉพาะกับเลขวิ่ง บน ล่าง เอาจริงจริง ตอนเมื่อกี้ก็ดีนะ ตอนที่หวยยังไม่ออกอ่ะ …
  เว็บซื้อหวยออนไลน์ที่มาแรงที่สุดในเวลานี้ RUAY เว็บหวยทอง เว็บหวยรูปแบบใหม่ ครบจบในเว็บเดียว หวยรัฐบาล
  จับยี่กี (ทั้งวัน ۸۸ รอบ)
  หวยหุ้นไทย หวยหุ้นไต้หวัน หวยหุ้นดาวน์โจน หวยหุ้นอังกฤษ หวยหุ้นหั่งเส็ง หวยหุ้นจีน หวยหุ้นรัสเซีย
  หวยหุ้นนิเคอิ หวยหุ้นอีบิปต์ หวยหุ้นเยอรมัน หวยลาว หวยเวียดนาม หวยมาเลย์ นอกจากนี้ยังมีเกมเดิมพันให้บริการอีกด้วย …
  RUAY.COM เว็บแทงหวยออนไลน์ที่ใช้งานง่าย ซื้อหวยออนไลน์ผ่านมือถือง่ายๆ เล่นหวยได้ทุกเพศทุกวัย บริการแทงหวยตลอด ۲۴ ชั่วโมง สมัครเดี๋ยวนี้รับโปรโมชั่นพิเศษเพียบ
  สามารถแทงขั้นต่ำเพียงแค่หนึ่งบาทเท่านั้น หวยออนไลน์จ่ายหนักจ่ายจริง
  RUAY (เว็บรวย) คือคำตอบ.

 2. بازتاب: Netflix bez VPN
 3. بازتاب: Netflix
 4. بازتاب: online moskva psiholog
 5. بازتاب: psy online
 6. بازتاب: uels ukrain
 7. بازتاب: SHKALA TONOV
 8. بازتاب: russianmanagement.com
 9. بازتاب: chelovek-iz-90-h
 10. بازتاب: 3Hk12Bl
 11. بازتاب: 3NOZC44
 12. بازتاب: 01211
 13. بازتاب: film-tor-2022
 14. بازتاب: hdorg2.ru
 15. بازتاب: Psychologists
 16. بازتاب: netstate.ru
 17. بازتاب: psy
 18. بازتاب: chelovek soznaniye mozg
 19. بازتاب: bit.ly

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید