10 سبک معماری مدرن + عکس‌هایی که باید ببینید!

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

آشنایی با ده سبک معماری مدرن

معماری مدرن یک سبکی است که از ابتدای قرن 20 میلادی آغاز گردید و تا جنگ جهانی دوم ادامه دار بود. این سبک تا جنگ جهانی دوم بسیار شیوع پیدا کرد و محبوب شد. آثاری که از جنگ به جا مانده بود موجب تغییر سبک ساختمان‌ها شد. اغلب ساختمان‌هایی که ساخته شده بودند؛، نابود شدند و اقدامات نوسازی شهر آغاز شد. البته اقدامات نوسازی شهر بسیار سخت و فرآیندی سنگین بود. به همین علت افرادی بزرگی که درعرصه هنر بودند به کمک معماران شتافتند. آن‌ها به کمک یکدیگر یک سبک جدید از معماری را پایه‌گذاری کردند تا بتواند همه نیازهای مردم را به صورت کامل رفع کند. در همین راستا هنر مدرن در عرصه معماری ورود کرده و سبک معماری مدرن شناخته شد. در واقع هدف از هنر مدرن، چگونگی به کارگرفتن مصالح و انواع تکنیک‌های مختلف است.

مصالحی که باید در این معماری استفاده شود بتن آرمه، بتن مقاوم شده، فلز و شیشه است. امروزه افراد بسیار زیادی تمایل به پیروی از این نوع سبک را دارند. مخصوصا سازمان‌ها، ارگان‌های دولتی و دانشگاه‌ها طرفداران این سبک هستند. استفاده از این سبک تا سال 1980 ادامه دار بود. اما پس از آن رقیبان دیگری مانند سبک مدرنیسم و نئو مدرنیسم جلوی پیشرفت آن را گرفتند. اغلب معماران از این سبک به عنوان یکی از خوش‌بینانه‌ترین سبک‌های معماری یاد می‌ کنند. علت آن هم استفاده از خلاقیت و ابتکار بالای معماری است که برای طراحی شهری ایده آل، سعی بر تغییر سبک داشته است. جالب است بدانید سال 2019 جشن صد سالگی ساختمان مدرسه باهاوس به عنوان اولین ساختمان معماری مدرن گرفته شد.

انقلاب صنعتی چه کمکی به معماری مدرن کرد؟

هنگامی که معماران اقدام به اجرای این نوع سبک از معماری کردند. مصادف با صنعتی شدن اروپا بود. به همین علت اروپا بیشترین تاثیر را از این سبک معماری دریافت کرده است. اولین سازه‌ها در این سبک معماری برج‌های بلند و آسمان خراش هستند. یکی از ویژگی‌های مهم در این سبک معماری نورگیر بودن سازه است. نورگیر بودن سازه در معماری مدرن بسیار حائز اهمیت است. به همین علت استفاده از شیشه در آن بسیار است. با ما همراه باشید تا در این مقاله چند نوع محبوب در سبک معماری مدرن را به شما معرفی و شرح دهید.

یکی از ویژگی‌های مهم در این سبک معماری نورگیر بودن سازه است. نورگیر بودن سازه در معماری مدرن بسیار حائز اهمیت است. و معماران از این سبک به عنوان یکی از خوش‌بینانه‌ترین سبک‌های معماری یاد می‌ کنند.

 

تاریخچه معماری مدرن

معماری مدرن دارای سه دوره تاریخچه بسیار حائز اهمیت است که قصد داریم در این بخش به بررسی آن بپردازیم.

 1. دوره اولیه آن سال 1650 تا 1914 یعنی قرن 18 میلادی بود. در این دروه انقلاب صنعتی تحت تاثیر روشنگری ایجاد شد. در دوره انقلاب صنعتی استفاده از خردگرایی و عقل گرایی در طراحی و تطابق معماری با صنعت در نظر گرفته می شد. و در واقع جهان را شبیه به یک ماشین جهت زندگی کردن می‌دانستند. در آن دوره لوکور بوزیه در سال 1921 بیان کرد “یک خانه، ماشینی برای زندگی کردن است.”
 2. دوره ثانویه آن در ابتدای قرن 19 به وجود آمد. در این قرن همه تزئینات، اکسسوری‌ها و زرق و برق‌ها حذف شد. و همه اعتقاد داشتند مدرن بودن در سادگی است. در این دوره آدولف لوس که از پیشگامان مدرنیسم بود بیان کرد “تزیینات و زرق ‌و برق یک جنایت است
 3. دوره سوم که در ابتدای قرن 20 آغاز شد و با ساخت باهاوس ( مدرسه‌ای که معمار آلمانی به وسیله ترکیبی از هنر و تکنولوژی آن را ساخته بود) ادامه‌دار و رشد نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از سبک معماری پایدار کلیک کنید.


ویژگی‌های معماری مدرن چیست؟

این سبک معماری نیز مانند دیگر سبک‌ها در معماری دارای ویژگی‌های خاص است. که قصد داریم در این بخش برای شما ویژگی‌های مهم این سبک معماری را نام ببریم:

 1. در این سبک معماری از ترکیبات نامتقارن استفاده می‌کنند.
 2. استفاده از اشکال مکعبی و استوانه‌ای در این سبک معماری بسیار رایج است.
 3. سقف‌هایی که در این سبک معماری ساخته می‌شوند باید به صورت مسطح باشند.
 4. برای ساخت سازه در سبک معماری مدرن باید از بتن مستحکم استفاده شود.
 5. در این سبک از معماری از قالب بندی‌های شیشه‌ای و فلزی استفاده می‌شود.
 6. در این سبک از معماری از گچبری، زرق و برق استفاده نمی‌شود و بسیار ساده است.
 7. رنگ‌های مورد استفاده در این سبک رنگ سفید و کرم است.
 8. طرح‌های مورد استفاده در این سبک باز و آشکار است.
 9. در این سبک مدرن از پنجره‌هایی که بسیار بزرگ هستند، استفاده می شود.

آشنایی با 10 سبک معماری مدرن

در این بخش از مقاله قصد داریم ده سبک از معماری مدرن را شرح دهیم. تا آشنایی کامل از آن پیدا کنید. با ما همراه باشید.

 • نمایش هنر مدرن در خانه آبشاری

پنسیلوانیا، آمریکا. توسط فرانک لوید رایت و میل ران. سال ۱۹۳۵

در این نوع طراحی نمادین از معماری ژاپن که در آن از کناف کاربرد زیادی دارد ساخته می‌شود. خانه‌‌‌ها با این سبک مدرن به صورت ایده‌آل در فضای طبیعت خودش را جا داده است. و خانواده هافمن از این ساختمان برای تفریحات آخر هفته خود استفاده می‌کردند. این سبک از خانه در مدت زمان بسیار کوتاهی عمر مفید داشت. این خانه را، خانه هفت سطلی نامیده بودند؛ زیرا از سقف آن با وجود هزینه بسیار زیاد، آب میچکید. به دلیل نداشتن استحکام کافی بعد از مدتی کناف‌ها از بین رفت. اما با وجود ناموفق بودن، این پروژه از پایه‌های معماری بوده است. و در سال 2002 این خانه و این سبک تبدیل به یک موزه گشت.

 • خانه شیشه‌ای (Glass House)

نیوکنان، کنتیکت، آمریکا. توسط فیلیپ جانسون. سال ۱۹۴۹

این خانه برای فیلیپ و استفاده شخصی خودش طراحی شده بود. ساختمانی که در این سبک ساخته شده است دارای طراحی مینیمال بوده و جلوه‌های متفاوتی از شیشه را همراه دارد. در محاسباتی که باید برای سایز، شکل و اندازه ساختمان انجام شود آزمایش زیادی صورت گرفته است. به همین علت این نوع خانه جزو سازه برجسته و تاریخی در معماری مدرن است. این ساختمان ها دارای بیشترین استفاده از شیشه و فلز هستند. اما مشکلی که در سبک آبشاری وجود داشت در این خانه نیز وجود داشت. و سقف دچار چکه کردن آب شده بود که نام آن را 4 سلطی نامیدند.

خانه-شیشه-ای

 

 • موزه گوگنهایم (The Guggenheim Museum)

آمریکا، نیویورک. طراح فرنک لوید رایت. ۱۹۵۹

طراح بزرگ فرنک لوید رایت با ساختن این موزه و این سبک مردم را با مفاهیم ارگانیک آشنا نمود. این سبک از طبیعت الهام گرفته است و پیوند بین انسان و طبیعت را بیان می کند. البته این سبک معماری جزو معماری مدرن و مدرن نو شناخته شده است. موزه گوگنهایم به شکل مخروطی است و از مجموعه های  هنری‌ بی نظیر و گالری های کلیدی استفاده کرده است. در طراحی داخلی آن شما به یک سفر بی پایان هدایت می شوید که امکان تجمس هر نقطه برایتان امکان پذیر است. هر طراحی شکل می تواند باعث القای حس و یک ایده خاص در شما باشد. به صورت مثال دایره بی نهایت را القا خواهد کرد، مثلث وحدت ساختاری را اقل می کند، مربع تمامیت را القا کرده و مارپیچ پد شرفت طبیعی را القا می کند. آقای رایت در واقع موزه خود را به شکل یک معبد روحانی مشاهده می کرد.

موزه-گوگنهایم

 • سبک Metabolism

سبک متابولیسم در معماری مدرن بعد از جنگ ژاپن به وجود آمده است. در این سبک از معماری به ساختن بناهایی که رشد بیولوژیکی ارگانیک داشته اند پرداخته می شود. این سبک توسط گروهی از جوانان ژاپنی تحت تاثیر نظریه مارکسیستی و فرآیندهای زیستی انجام شده است. سال 1960 اولین بیانیه در رابطه با سبک متابولیسم منتشر شده است. که موجب جلب توجه مخاطبین بسیار زیاده هم شده است. این سبک نیز دارای ویژگی های خاصی همچون واحد بندی شدن، داشتن پیش ساخت و زیر ساخت قوی و انطباق پذیری است.

سبک-متابولیزم

 • سبک Hi-Tech

این سبک در معماری مدرن از اکسپرسیونیسم الهام گرفته است. ترکیبی از تکنولوژی و طراحی ساختمان که با یکدیگر ادغام شده است. با پیشرفتی که در مصالح و فناوری به وجود آمده است سبک های تک ویژگی هایی چون طراحی و ساخت شفاف را دارد. یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم آن عملکرد ساختمان از طریق عناصر رو باز و نور گیر است. این ساختمان‌ها دارای طبقه های بسیار زیاد، سرویس دهی های رو باز و فضای قابل تغییر هستند. سبک معماری های تک دارای دیوارهای داخلی در ساختمان نیست و سعی می شود کمتر از دیوار استفاده شود.

سبکHITECH

 

 • سبک Deconstructivism

این سبک از معماری مدرن با الهام گرفتن از معماری فرا مدرن ساخته شده است. در سبک Deconstructivism هماهنگی، تداوم و تقارن وجود ندارد. که به این سبک نام ساختار شکن نیز می دهند که موجب دستکاری سطح خارجی یک ساختمان می شود. به صورتی که اشکال نا متقارن ایجاد کرده و باعث می شود عناصر کاملا جا به جا شود. در سال 1980 این سبک  نا متقارن و پر هرج و مرج بسیار محبوب و پر طرفدار شد.

سبک Deconstructivism

 • سبک International Style

این سبک که به نام سبک بین المللی و یا اینترنشنال شناخته شده است به واسطه فیلیپ جانسون و هنری هیچکاک ابداع شده است. این سبک در نمایشگاه بین المللی معماری مدرن رو نمایی شد. سبک بین المللی نمایانگر استایل دوره ای است که به وسیله آن مدرنیسم اروپایی در سر تا سر جهان گسترش میابد. که در واقع این گسترش موجب ایجاد تحول در اصول اولیه معماری مدرن شده است. از ویژگی هایی که در این سبک وجود دارد شکل های ساده، تزئینات کم است. که در آسمان خراش های آمریکایی و خانه هایی که دارای پشت بام مسطح هستند استفاده شده است.

سبک International Style

 • سبک Minimalism

این سبک در دهه 1920 گسترش چیدا کرد و برای تکمیل شدن از آن استفاده شد. در استفاده از این سبک از عناصری که دارای طراحی بسیار ساده و بدون تزئین هستند استفاده می شود. معمارانی هم چون میس ون این سبک را طراحی کرده اند. در طراحی این سبک باید ضروریات اصلی آن برداشته شده و ماهیت واقعی آشکار شود. این سبک شامل ویژگی های شکل های هندسی ساده، مصالح ساده، تکرار و خطوط مرتب است.

سبک Minimalism

 • سبک Expressionism

این سبک از معماری مدرن دارای شکل هایی است که تصاویر زیستی، اندامی و عاظفی را دارا است. سبک Expressionism با سبک Bauhaus در سالیان 1910 تا 1930 باعث شد این دو سبک در تناقض قرار بگیرند. اکسپرسیونیسم در کشورهای آلمان، دانمارک و چک مفهوم های زیادی را کسب کرده است. در کل میتوان گفت این سبک دارای شکل هایی خیالی و رویایی است.

سبک Expressionism

 •  سبک Constructivism

سبک های Bauhaus و De Stijl در دوره 1920 در حال گسترش که در این حین کنستراکتیویسم در اتحاد جماهیر شوروی ابداع شد. این سبک ترکیبی از نوآوری در تکنولوژی، سازه انگاری و آینده نگری است. در این سبک بر اساس ترکیب موارد گفته شده توده های هندسی انتزاعی به وجود آمد. محبوبیت این سبک در اوایل دوره 1970 از دست رفت. معماران بسیار مشهوری که در این سبک به دلیل محقق نشدن نظراتشان معروف شدند ولادیمیر تاتلین ال لیسیتسک هستند.

 در معماری مدرن سبک Constructivism

کلام آخر در معماری مدرن!

سبک معماری مدرن سبکی است که در آن از شیشه، فلز و بتن استفاده زیادی می‌شود. در استفاده از آن باید از استفاده کردن اکسسوری، دکوری و تزئیات بپرهیزید. از اجسام ساده و بدون زرق و برق استفاده نمائید. رنگ‌هایی که در این سبک بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد سفید و کرم است. این معماری، دارای سبک‌های بسیار زیادی است که هر سبک دارای ویزگی منحصر به فرد به خود است. در اغلب سبک‌های آن، خبری از نظم و تقارن نیست و هرج و مرج دیده می‌شود. تمامی سبک‌های این معماری دارای حس بوده و احساس خاصی را به مخاطب خود القا می‌کند. همچنین استفاده از پنجره‌های بسیار بزرگ در آن مرسوم است.

دفتر فنی ومهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه‌های موفق بسیاری در استان تهران و البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی به شمار می آید.

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز، به پروژه ها رجوع نمایید.

آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین به درباره ما مراجعه نمایید.

ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

دفتر فنی و مهندسی باروچین به ساختن فردای بهتر می اندیشد!

 

 

۵ پاسخ

 1. بازتاب: Netflix bez VPN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید