انواع پی ساختمان چیست + آشنایی با انواع پی

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

پی یا فونداسیون ساختمان چیست؟ چرا باید برای هر ساختمان از پی یا فونداسیون متفاوتی استفاده شود و اینکه انواع پی چیست. اگر از ساخت و ساز اطلاعاتی داشته باشید، حتماً می‌دانید که پی یا فونداسیون یکی مهم‌ترین قسمت‌های ساختمان است و اگر در انتخاب پی مناسب برای ساختمان به درستی تصمیم‌گیری نشود، قطعاً ساختمان با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد. به دلیل اهمیت این موضوع ما در ادامه قصد داریم اواع پی و نکات مرتبط با آن را بیشتر بررسی کنیم.

پی ساختمان چیست؟

بنیاد یا پی اصلی‌ترین پشتیبان سازه هر ساختمان است. این پایین‌ترین قسمت ساختمان است که با خاک تماس دارد و تمام بارهای سازه‌ای را با خیال راحت به خاک منتقل می‌کند. بدون فونداسیون، ممکن است ساختمان آسمان خراش‌ها را در جهان نبینید. بسته به ماهیت کار، انواع مختلف فونداسیون در ساخت و ساز استفاده می‌شود. در این مقاله، با انواع فونداسیون و پی‌هایی که در ساختمان با تصویر آن‌ها استفاده می‌شود، آشنا می‌شویم.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با اینکه دیمپل شیت چیست، کلیک کنید.


بهترین پی برای ساختمان های سنگین

انواع پی در ساختمان‌سازی

در این قسمت با ما همراه باشید تا از انواع پی اطلاعات لازم را بدست آورید.

 • پی جدا شده Spread

این یکی از ساده‌ترین و بنیادهای محبوب در سراسر جهان است. یک پی جدا شده بیشتر برای پشتیبانی از یک ستون استفاده می‌شود. این نوع فونداسیون زمانی مناسب است که ستون‌ها از هم فاصله نداشته باشند.

انواع پی جداشده شامل، موارد زیر می‌شود:

 • پله پله
 • پی ساده پخش
 • پی شیب دار

پله پله

این نوع پی‌ دارای پله‌هایی در کناره‌های فونداسیون است. عموماً از پله‌های پلکانی هنگامی استفاده می‌شود که بار سنگینی از روبنای فوقانی وارد می‌شود.

پی ساده پخش

در پی ساده، فقط یک پی ساخته می‌شود و سپس یک ستون دنبال آن خواهد بود. این نوع پی‌ها در مواقعی مناسب است که بار سنگین زیادی از قسمت بالای سازه به عنوان پی‌های پلکانی وارد نشود.

پی شیب‌دار

در این نوع پی، یک پی وجود دارد و سپس یک ستون دنبال آن می‌آید. اما شیب برای اتصال پی به اندازه ستون و همچنین شکل ذوزنقه بستگی دارد. همچنین

 • پی دیواری

پی‌های دیواری پی‌های پد یا پهن و نواری هستند که برای حمایت از دیوارهای ساختاری یا غیر ساختاری برای انتقال و توزیع بارها به خاک استفاده می‌شوند. تمام پی‌ها در امتداد جهت دیوار اجرا می‌شود. ضخامت و اندازه پی بر اساس نوع خاک محل مشخص می‌شود. عرض پی معمولاً بین 2 تا 3 برابر عرض دیوار ساخته می‌شود. در این فونداسیون، پی دیوار را می‌توان از آجر بتنی ساده یا سنگ بتن مسلح ساخت. پی دیوار برای ساختمان‌های کوچک مناسب است.

 • پیوندهای ترکیبی

پی‌های ترکیبی زمانی ارائه می‌شوند که ستون‌ها از هم فاصله داشته باشد. به طوری که پی آن‌ها با یکدیگر همپوشانی داشته باشد و وقتی ظرفیت باربری خاک کم‌تر است از این نوع پی استفاده می‌شود. در چنین مواقعی که ستون‌ها از هم فاصله دارند و اگر پی های جداگانه تهیه کنیم، با هم همپوشانی دارند، در چنین مواردی، بهتر است یک پی ترکیبی تهیه کنیم تا پی جدا شده.

در موارد زیر می‌توانیم از پیوندهای ترکیبی استفاده کنیم:

وقتی فاصله مرکز تا مرکز بین ستون‌ها کم است و ظرفیت باربری خاک کم است. پی ستون‌های جداگانه ممکن است با یکدیگر همپوشانی داشته باشند.

در صورتی که ستون در مجاورت خط املاک و خط فاضلاب قرار داشته باشد، مرکز ثقل ستون با پی مطابقت نخواهد داشت. سپس، لازم است که این پی را با ستون داخلی مجاور ترکیب کنید.

ابعاد یک طرف پی به هر دلیلی محدود می‌شود، بنابراین ممکن است پی‌های ستون ترکیب شوند.

بهترین پی ساختمان

 • پی‌های تسمه‌ای

هنگامی که دو یا چند پی با یک تیر به هم متصل می‌شوند، به عنوان پی ترکیبی و پی اتصال تیر به عنوان یک تسمه شناخته می‌شود.

این یک پی مهم است. هنگامی که یک پی چهارگوش یا مستطیل شکل در نزدیکی خط ملک واقع شده و اگر به طور متمرکز در زیر ستون قرار گرفته و به ویژگی مجاور گسترش می‌یابد، که ممکن است مجاز نباشد. برای چنین وضعیتی، پی ترکیبی ذوزنقه‌ای ممکن است جایگزین باشد.

 • فونداسیون Raft یا Mat Foundation

فونداسیون Raft همچنین به عنوان فونداسیون Mat شناخته می‌شود که یک دال پیوسته است و کل منطقه ساختمان را پوشش می‌دهد و وزن آن را به زمین منتقل خواهد کرد.

این پی نیز برای خاک با ظرفیت کم تحمل استفاده می‌شود، زیرا وزن ساختمان را در کل مساحت ساختمان توزیع کرده و نه در منطقه کوچک‌تر یا در نقطه جداگانه. درنهایت تنش در هر ناحیه بر روی خاک را کاهش می‌دهد.

استفاده از این پی هنگامی توصیه می‌شود که خاک فشرده مانند خاک رس بسیار نرم، رسوبات آبرفتی و مواد پر کننده قابل فشردگی در جایی که پی‌های نواری، پد یا شمع بدون حفاری بیش از حد یک پی ثابت ایجاد نمی‌کند.

 • پی شمع

فونداسیون شمع نوعی فونداسیون عمیق است که از بتن، چوب یا فولاد ساخته شده است. این پی مانند یک ستون با قطر کوچک است که به زمین رانده شده یا در زمین ریخته می‌شود. به عبارت ساده، پی شمع بیشتر از یک پی کم عمق دارد. این فونداسیون عمدتاً در ساخت پل استفاده خواهد شد.

این نوع فونداسیون زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که خاک زیر فونداسیون ظرفیت باربری کافی برای حمل بار ساختمان به خاک عمیق تا لایه‌های سخت را نداشته باشد. وظیفه اصلی پی شمع انتقال بارها به سطح پایین‌تر زمین از طریق ترکیب شمع اصطکاکی و شمع تحمل انتهایی در نقطه یا پی شمع است.

در شرایط زیر باید از پی شمع استفاده شود:

 • لایه بالایی خاک قابل تراکم یا ضعیف
 • حضور نیروهای افقی
 • خاک‌های گسترده در فونداسیون
 • در معرض نیروهای بالابردنی است
 • فرسایش خاک

 

 • پی اسکله یا کیسون

Caisson یکی از انواع سازه‌های مقاوم در برابر آب است که در ساخت سد بتنی، به عنوان اسکله پل سازی در رودخانه یا تعمیر کشتی‌ها استفاده می‌شود. Caisson یک جعبه یا سیلندر پیش ساخته توخالی است که در آب یا زمین تا عمق دلخواه فرو رفته و سپس با بتن پر می‌شود و در نتیجه یک پی ایجاد می‌کند.

فونداسیون Caisson عمدتا برای ساخت پل و سایر سازه‌هایی که نیاز به پی در زیر رودخانه‌ها و سایر آب‌ها دارند استفاده می‌شود. این به این دلیل است که می‌توان با استفاده از شناور به محل ساخت و ساز و غرق شدن در آب، کیسون را به عنوان پی فونداسیون منتقل کرد.

آن‌ها شبیه پی شمع هستند؛ اما با روش متفاوتی نصب می‌شوند. از فونداسیون Caisson زمانی استفاده می‌شود که خاک دارای مقاومت تحمل کافی در زیر لایه‌های سطحی مواد ضعیف مانند پر کننده یا ذغال سنگ نارس باشد.

این یک نوع فونداسیون عمیق است که در سطح زمین ساخته می‌شود، سپس با حفاری یا لایروبی مواد از داخل کیسون به سطح مورد نیاز فرو می‌رود.

انواع مختلفی از caisson وجود دارد، در اینجا انواع اصلی آن‌ها آورده شده است:

کیسون‌های باز: یک جعبه بدون فرورفتن در زمین است و برای وزن‌های بالا تثبیت شده است.

مدل پنوماتیک: هنگامی که کار تعمیر و نگهداری باید در اعماق زیر زمین یا زیر آب انجام شود، این کیسون‌ها ساخته می‌شوند تا کارگران را در پایین شفت قادر سازند.

کیسون‌های یکپارچه: کیسون‌های تک ستونی بزرگ ساخته شده از بتن مسلح هستند.

نوع تخلیه کننده: کیسون‌هایی با قابلیت پمپاژ آب از پایین. اغلب توسط حفاران نفت دریایی برای گردش مجدد آب آلوده استفاده می‌شود.

کیسون‌های جعبه‌ای: یک جعبه بتنی توخالی با قسمت پایین و کناره‌ها در زیر آب فرو رفته و متعاقباً با بتن پر می‌شود. در حالت توخالی، چگالی کمتری نسبت به آب دارد و در معرض خطر خروج از موقعیت قرار دارد، اما پس از پر شدن، ماندگارتر است.

پی ساختمان


برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتخاب بهترین سنگ و سرامیک برای ساختمان کلیک کنید.


طبقه‌بندی انواع پی ساختمان

در این قسمت همراه ما باشید تا طبقه‌بندی انواع پی‌ها را به شما ارائه دهیم.

دو دسته اصلی فونداسیون در ساختمان وجود دارد: عمیق و کم عمق.

 1. پی های عمیق

هنگام ساختن روی ماسه و سایر خاک‌های نرم که قادر به جذب بار ساختمان نیستند، فونداسیون‌های عمیق لازم است. در عوض، باید پی در اعماق زیر زمین یا حتی زیر آب ایجاد شود، جایی که می‌توان با لایه‌های قوی تر زمین تماس برقرار کرد.

به عنوان مثال، پل‌ها، اسکله‌ها و سدها باید زیر آب را پی گذاری کنند، در حالی که هنوز یکپارچگی سازه را حفظ کرده‌اند. اینجاست که فونداسیون‌های عمیق برای ساخت سازه‌های بزرگ ضروری می‌شوند.

 1. پی های کم عمق

به طور معمول، فونداسیون کم عمق، عریض‌تر از عمق آن است.

فونداسیون های کم عمق زمانی مفید هستند که ساختمان زیاد سنگین نباشد و خاک بتواند وزن قابل توجهی را در عمق کم تحمل کند.

فونداسیون های عمیق بار را از یک ساختمان به لایه‌ای از بسترهای زیرین منتقل می‌کنند تا از استحکام سازه در هنگام ساخت در زمینی که نمی‌تواند وزن سازه را به اندازه کافی جذب کند اطمینان حاصل شود. فونداسیون‌های کم عمق بیشتر برای پروژه‌های ساختمانی کوچک‌تر و زمانی که لایه بالایی خاک می‌تواند توزیع وزن را بطور مناسب انجام دهد استفاده می‌شود. حتی یک زیرزمین تا حدی غرق شده را می‌توان یک پی کم عمق در نظر گرفت.


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با تاسیسات ساختمان کلیک کنید.


انتخاب نوع پی مناسب

بسته به اندازه، موقعیت و چالش‌های ژئوتکنیکی پروژه شما، تصمیم برای ایجاد فونداسیون‌های کم عمق یا عمیق گرفته می‌شود. با توجه به اهمیت فونداسیون ساختمان در یکپارچگی کلی سازه، گرفتن تصمیم صحیح ضروری است.

برای اطمینان از سالم بودن فونداسیون و تحمل بار برای عمر سازه، از شرکت‌های ساختمانی واجد شرایط، مهندسان و مشاوران استفاده کنید. همچنین باید مطمئن شوید که خطوط ارتباطی بین همه افرادی که با پروژه درگیر هستند روشن است.

انواع پی ساختمان


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با سنگ قرنیز کلیک کنید.


اهمیت پی در سازه

در صورتی که پی به روش اصولی و با رعایت تمامی استانداردها اجرا شود کمک شایانی در دست‌یابی به اهداف زیر خواهد کرد:

توزیع بار سازه در یک منطقه وسیع از خاک

جلوگیری از نشست نامتعادل و نامتقارن سازه

جلوگیری از حرکات جانبی سازه

افزایش ثبات و پایداری سازه


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با سنگ فرش بتنی کلیک کنید.


چرا انواع مختلفی از پی داریم؟

از آنجایی که در هر منطقه خاک متفاوت، به همراه شرایط متفاوت و بسیاری فاکتورهای متفاوت دیگر وجود دارد. به همین دلیل ضروری است که انواع مختلفی از پی وجود داشته باشد که می تواند برای هر منطقه مناسب باشد.


برای اطلاعات بیشتر درباره پوشش‌های ضد حریق کلیک کنید.


سخن آخر

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی انواع پی، کاربرد آن ها، دسته بندی مختلف پی ها و بسیاری موارد دیگر بپردازیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در این رابطه داشتید، می توانید با ما تماس بگیرید.

۸ پاسخ

 1. I must thank you for the efforts you have put in writing this website.
  I’m hoping to view the same high-grade content by you later on as well.

  In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my
  own, personal website now 😉

 2. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book
  in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is excellent blog.
  A fantastic read. I will certainly be back.

 3. I have been surfing online greater than 3 hours these days, yet I by no means discovered any fascinating article like yours. It’s lovely worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content material as you probably did, the internet might be much more useful than ever before.

 4. I’ve been browsing online greater than 3 hours these days, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful price enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content material as you did, the internet can be much more useful than ever before.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید