دیمپل شیت چیست؟ + بررسی کاربرد و قیمت آن

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

دیمپل شیت یکی از محصولات جدیدی است که برای زهکشی در انواع ساختمان‌های امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اطلاع از ویژگی‌های این محصول، مزایای آن و نحوه کاربرد آن در ادامه همراه ما باشید.

 دیمپل شیت چیست؟

غشاهای دیمپل شیت یکی از متنوع‌ترین و موثر‌ترین محصولات زهکشی در بازار است. این محصول در اواسط دهه 1960 اختراع شد و امروزه توسط بیش از ده‌ها تولید کننده مختلف ساخته می‌شود و می‌تواند برای تقریباً هر وضعیت زهکشی قابل تصور استفاده گردد.

مایک کرایکمایر، رئیس JDR Enterprises، تولید کننده J-Drain، می‌گوید: “این فقط یک جایگزین خوب برای لایه‌های زهکشی کل است.”

از ورق‌های تخلیه مورب در همه موارد از زیرزمین‌های کوچک مسکونی گرفته تا پروژه‌های تجاری عظیم که 50 فوت زیر درجه دارند استفاده می‌شود. حتی می‌توان از آنها به صورت افقی استفاده کرد.

کلید تطبیق پذیری دیپل شیت در سادگی ظریف آن‌ها نهفته است. بیشتر آن‌ها از یک ورق پلی پروپیلن یا پلی اتیلن با چگالی بالا تشکیل شده‌اند که به صورت یک سری دستگیره‌های برجسته یا گودال قالب‌ریزی می‌شود.

ارتفاع گودی، ضخامت ورق و مقاومت فشاری بین تولید کنندگان متفاوت است. ژئوتکستایل غیر بافته شده به طرف گودال غشا که به عنوان فیلتر خاک عمل می‌کند، متصل شده است و معمولاً سوراخ شدن  باعث نفوذ رطوبت خواهد شد.

غشاهایی که منگنه کاری نشده‌اند، عملکرد متفاوتی نسبت به ورق‌های گودی فرو رفته دارند و اغلب “غشاهای شکاف هوا” نامیده می‌شوند. این غشاها معمولاً ژئوتکستایل به آنها متصل نیستند و می‌توانند به عنوان یک مانع ضد آب عمل کنند.


برای اطلاعات بیشتر درباره پوکه صنعتی کلیک کنید.


مزایای دیمپل شیت

مزایای استفاده از دیمپل شیت

غشاهای شکاف هوا مزایای بسیاری نسبت به سایر مواد ضد آب دارند که شامل موارد زیر خواهد شد :

 • جمع نشدن آب
 • مقاومت فشاری خوب
 • انعطاف‌پذیری خوب
 •  تصفیه آب
 • نصب راحت
 • غیر قابل اشتعال (در صورت درخواست مشتری)
 • قابلیت استفاده برای انواع پروژه
 • امکان اتصال رول
 • مقاومت بالا در برابر فشار شات کرت
 • بهبود کیفیت بتن به دلیل عدم جذب از طریق زمین

تطبیق پذیری

برای مبتدیان، می‌توان آنها را تقریباً بر روی هر نوع پایه نصب کرد که شامل، بتن ریخته، بلوک بتونی، فرم بتن عایق بندی شده یا پایه‌های چوبی حفظ شده می‌شود.

غشا شکاف هوا علاوه بر کارهای زیرسازی بیرونی، می‌تواند برای زیر کف، دیوارهای نگهدارنده، تخت گل ساخته شده، اطراف آبگیرها و سایر کاربردها استفاده شود.

ماندگاری

غشاها فوق العاده سخت هستند و در هنگام پر کردن طبیعی آسیب نمی‌بینند. علاوه بر این، طول عمر آنها حداقل 50 سال است، شاید بیشتر از خود ساختمان.

سرعت ساخت

می‌توانید به محض پاک شدن فرم‌ها، غشاهای شکاف هوا را نصب کرده و تقریباً بلافاصله پر کنید. علاوه بر این، این محصولات در هر آب و هوایی قابل استفاده هستند.

پایدار

دیمپل شیت ایمن و سازگار با محیط زیست است. این محصول، مواد شیمیایی مضر را به خاک اطراف خانه نمی‌ریزد. نصب‌کنندگان نیازی به تنفس و محافظت از پوست ندارند.


برای اطلاعات بیشتر درباره رنگ رومالین کلیک کنید.


غشای دیمپل شیت چگونه نصب می‌شود؟

دیمپل شیت با گودی‌های رو به دیواره فونداسیون نصب می‌شوند. ورق غشای دیمپل، اولین خط دفاعی در برابر رطوبت است که آب زیرزمینی را به سمت تخلیه پایه هدایت می‌کند. هر آبی که از ورق پلاستیک عبور کند آزادانه به زهکش‌ها می افتد. رطوبت ساختمانی و بخار آب از داخل خانه نیز می‌تواند متراکم شده و به زهکشی محیطی منتقل شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره کف کاذب آلمینیوم کلیک کنید.


دیمپل شیت

مقاومت دیمپل شیت نسبت به فرسودگی و خرابی

گاهی این سوال توسط برخی پرسیده می‌شود که بادوام‌ترین نوع دیمپل شیت از کدام مورد است؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که بادوام‌ترین نوع دیمپل شیت، از نوع ترموپلاستیک مانند پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)  ساخته شود. استفاده از این نوع دیمپل شیت، نه تنها منجر به صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهد شد، حتی در برابر فرسودگی و ترک‌خوردگی نیز از آن محافظت خواهد کرد. البته بدین منظور باید از یک

دیمپل شیت اکسترود شده با یک لایه تعبیه شده از HDPE بازیافتی بین دو لایه خارج از HDPE استفاده کرد.


فروشگاه باروچین


کاربرد دیمپل شیت

غشاهای چاله نفوذ‌ناپذیر یک گزینه عالی برای مقاوم‌سازی زیرزمین‌های مرطوب است، به ویژه هنگامی که خاکبرداری امکان پذیر نیست. غشای گودی در قسمت داخلی بین دیواره پایه و نوارهای خزدار داخلی نصب شده و به طور موثر رطوبت را متوقف می‌کند.

همچنین، این محصولات می‌توانند به عنوان یک مانع زیر لایه‌ای، نگهداری بخار آب و گازهای دیگر مانند رادون، در خارج از ساختمان مورد استفاده قرار گیرند.

لایه زهکشی تونل (مترو، انتقال کابل، جاده، راه آهن و غیره)

پایه‌ها و اعماق (برج‌ها، مجتمع‌های تجاری، مجتمع‌های مسکونی و مکان‌های گیاهان مدفون در خاک)

باغ‌های بام

قابلیت استفاده در تقویت نهایی و موقت سازه


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مراحل سفت کاری کلیک کنید.


دیمپل شیت سوارخ‎دار سوزنی

دیمپل شیت‌های سوراخ‌دار سوزنی نیز در طیف گسترده‌ای از کاربردها استفاده می‌شوند و دارای مزایای زیادی هستند. تفاوت اصلی این است که آنها کاملاً به عنوان یک لایه زهکشی عمل می‌کنند و به محصول دیگری نیاز دارند تا به عنوان یک دوره ضد آب عمل کند.

این غشاها هم برای کاربردهای عمودی و هم برای افقی محبوب هستند. برخلاف غشاهای شکاف هوا، ورق‎های تخلیه سوراخ‌دار با گودی‌های رو به رو بتن نصب می‌شوند.

تخته‌های تخلیه گودی می توانند مقدار عظیمی از آب را جابجا کنند. سرعت جریان معمولاً بین 15 تا 20 گالن در دقیقه در هر فوت خطی محصول است.


برای اطلاع از جزییات قرارداد پیمانکاری در پروژه‌های عمرانی کلیک کنید.


استفاده از دیمپل شیت در حالت افقی

این واقعیت که یک غشای نازک می‌تواند آب را به همین میزان کارآمد حرکت دهد، در صورت نیاز به زهکشی افقی، مزیت عمده‌ای است.

ورق‌های گودی می‌توانند عملکرد مشابهی را در کسری از اینچ انجام دهند. برای کاربردهایی مانند عرشه‌های پلازا و گاراژهای پارکینگ، محصول روی یک لایه ضد آب از فرورفتگی به بالا نصب می‌شود. سپس سطح نهایی بر روی ژئوتکستایل نصب خواهد شد. هنگامی که آب از طریق سنگفرش‌ها یا شکاف‌های عرشه بتن نفوذ می‌کند، غشای تخلیه آب را به سمت زهکش‌های کف درون دال هدایت می‌کند.

غشاهای دیمپل به طور معمول به نوعی بست ویژه برای اتصال مکانیکی آن‌ها به بستر نیاز دارند.


برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه نظارت بر پروژه‌های عمرانی کلیک کنید.


استفاده از دیمپل شیت در عمودی

ورق‌های تخلیه دارای سوراخ، دارای بسیاری از مزایای مشابه غشای شکاف هوا هستند. آنها همه کاره، بادوام، سازگار با محیط زیست و با نصب آسان هستند.

از ورق‌های گودی سوراخ‌دار معمولاً برای کار در تونل‌ها استفاده می‌شود، در مواردی که امکان استفاده از سنگ‌ریزه وجود نداشته باشد و برای کاربردهای تجاری سنگین که سرعت جریان و مقاومت فشاری از توانایی غشاهای شکاف هوا بیشتر است، استفاده از این محصول مناسب‌تر است.

در کاربردهای عمودی و کم درجه، برای جلوگیری از نفوذ آب باید یک “نوار خاتمه” به لبه بالایی غشاهای شکاف هوا متصل شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره پوشش‌های ضد حریق کلیک کنید.


چرا دیمپل شیت به عنوان عایق‌بندی می‌تواند گزینه مناسبی باشد؟

ورق‌های تخلیه گودی، چه از نوع تشک‌های جغرافیایی سوراخ شده و چه از غشاهای شکاف هوا باشند ، یکی از متنوع‌ترین و موثرترین محصولات زهکشی موجود در بازار امروزهستند. از هر دو نوع محصولات برای پروژه‌هایی از زیرزمین‌های کوچک مسکونی گرفته تا مجموعه‌های پیچیده بام باغ استفاده شده است.

آنها معمولاً به صورت رول عرضه می‌شوند. چهار فوت در 50 فوت متداول‌ترین اندازه است، اما برخی از محصولات را می توان بصورت رولهایی با عرض 12 فوت و به صورت فشرده برای مطابقت با ارتفاع مشترک زیرزمین سفارش داد.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با سنگ فرش بتنی کلیک کنید.


معرفی دیگر محصولات نوین برای زهکشی

در این قسمت قصد داریم علاوه بر دیمپل شیت، به معرفی انواع دیگر محصولات نوین برای زهکشی اشاره کنیم.

غشای دکل‌دار با حصیر زهکشی پارچه فیلتر

ورق گودی گوتا با پشم گوسفند یک راه حل هوشمندانه برای زهکشی موثر ارائه می‌دهد و تضمین می‌کند که گودال‌ها همیشه از خاک و گل و لای باقی بمانند. بنابراین زهکشی به صورت پایدار و برای تعدادی از کاربردها، از عایق‌بندی فونداسیون و عایق محیطی تا سبز شدن سقف رخ می‌دهد. همه این‌ها دارای کیفیت حرفه‌ای آزمایش شده است. از جمله ویژگی‌های این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بسیار مقاوم در برابر فشار
 • مناسب برای عایق‌بندی محیطی
 • بسیار پاره و مقاوم در برابر ریشه
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی

برای اطلاعات بیشتر دررابطه با سنگ قرنیز کلیک کنید.


چرا باید از دیمپل شیت استفاده کنیم؟

این روزها استفاده از دیمپل شیت بسیار مورد تاکید قرار گرفته است. یکی از ساده‌ترین دلایل استفاده از آن، نفوذ آب به سازه‌ها است. دیمپل شیت ساختار شانه تخم‌مرغی داشته و به همین دلیل مانع از ایجاد فشار هیدرواستاتیکی می‌شود. همچنین این محصول، به راحتی می‌تواند از نفوذ آب، جلوگیری کرده و عمر مفید بسیار طولانی دارد.


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با تاسیسات ساختمان کلیک کنید.


نصب دیمپل شیت

انواع دیمپل شیت

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که محصولات دیمپل شیت به چند دسته تقسیم می‌شود. در ادامه همراه ما باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

دیمپل شیت PM 8N

این دیمپل شیت غشای کم نور با 8 میلی متر می‌باشد و راه‌حلی عالی برای محافظت از دیوار است.

دیمپل شیت  PM STANDARD GS

این دیمپل شیت دارای غشاء کم عمق 8 میلی متربوده و محلول با کیفیتی برای محافظت از دیواره پایه خواهد بود. این نوع، از پلی اتیلن با چگالی بالا ساخته شده است و برای آب‌های زیرزمینی قابل استفاده خواهد بود.

دیمپل شیت PM XS

محصول دیمپل شیت PM XS، برای قسمت‌های داخلی انتخاب موثری است.

همچنین برای افزایش رطوبت و آلودگی نیز می‌تواند انتخاب موثری باشد.

علاوه بر این، می‌تواند به عنوان جایگزینی برای زیر پایه‌های بتنی بدون چربی استفاده شود.

دیمپل شیت PM 20

برای زهکشی آب‌های پشتی سازه‌ها دیمپل شیت PM 20 می‌تواند، مورد استفاده قرار بگیرد.

دیمپل شیت VersiDrain 8

این محصول، یک ورق پلاستیکی کم رنگ است که می‌تواند برای موارد زیر مورد استفاده بگیرد:

 • دیواره زیرزمین
 • جایگزین در ساخت اسلب زمینی
 • محافظ در برابر سازه‌های زیرزمینی

برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتخاب بهترین سنگ و سرامیک برای ساختمان کلیک کنید.


مزایای دیمپل شیت

سخن آخر

ما در این مطلب به بررسی ویژگی‌های دیمپل شیت پرداختیم و سعی کردیم نحوه کاربرد، مزایا و انواع آن را بررسی کنیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دفتر فنی و مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه‌های موفق بسیاری در استان تهران و البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی به شمار می‌آید.

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز، به پروژه ها رجوع نمایید.

چنانچه نیاز به آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین نیاز دارید، به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

دیمپل شیت چیست؟

دیمپل شیت برای زهکشی استفاده می‌شود.

قیمت دیمپل شیت چقدر است؟

قیمت دیمپل شیت با توجه به نوع آن تعیین می‌شود.

۵۳ پاسخ

 1. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is fantastic blog.
  A great read. I’ll certainly be back.

 2. This is the perfect web site for anybody who would like to understand this topic.

  You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa).

  You certainly put a brand new spin on a topic that’s been discussed for ages.
  Excellent stuff, just great!

 3. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit
  and sources back to your site? My blog is in the very same area of interest as yours and my users would certainly benefit from
  a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you.
  Appreciate it!

 4. Amazing blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?

  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost
  on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There
  are so many options out there that I’m totally confused ..
  Any recommendations? Cheers!

 5. Hi there I am so delighted I found your web site, I really found you by error, while I was looking on Bing for something else, Nonetheless I
  am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all
  round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over
  it all at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read a great deal more,
  Please do keep up the awesome b.

 6. Have you ever considered about adding a little bit more than just your
  articles? I mean, what you say is important and all.
  Nevertheless think about if you added some great photos or video clips
  to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with
  images and clips, this website could definitely be one
  of the greatest in its field. Awesome blog!

 7. بازتاب: Netflix bez VPN
 8. بازتاب: Netflix
 9. بازتاب: online moskva psiholog
 10. بازتاب: psy online
 11. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 12. بازتاب: uels ukrain
 13. Having read this I believed it was really informative.
  I appreciate you finding the time and energy to put this
  article together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

 14. بازتاب: Øêàëà òîíîâ
 15. بازتاب: Shkala tonov
 16. بازتاب: russianmanagement.com
 17. بازتاب: 3NOZC44
 18. بازتاب: 01211
 19. بازتاب: Psychologists
 20. بازتاب: psy
 21. بازتاب: chelovek soznaniye mozg
 22. بازتاب: bit.ly
 23. بازتاب: cleantalkorg2.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید