قرارداد پیمانکاری در پروژه‌های عمرانی

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

به صورت کلی هدف از تنظیم هر قراردادی، تنظیم روابط میان افراد است. قراردادهای پیمانکاری عمرانی نیز به همین منظور تنظیم می‌شود. هدف اصلی آن تنظیم روابط بین کارفرما و پیمانکار است. قراردادهای پیمانکاری انواع مختلفی دارند. علاوه بر این از روش‌های مختلفی نیز برای دسته بندی آن‌ها استفاده می‌شود. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی جزییات قراردادهای پیمانکاری عمرانی بپردازیم. همچنین قسمت‌های مختلف یک قرارداد عمرانی را نیز بررسی خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا چند نمونه قرارداد پیمانکاری بر پروژه‌های عمرانی را بررسی کنیم.

مدیریت پیمان

انواع نمونه قرارداد پیمانکاری در پروژه‌های عمرانی

عموماً قراردادهای عمرانی از نظر فنی به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند. فاکتورهای کلی برای دسته بندی قراردادها شامل، قراردادهای عمرانی، قراردادهای نحوه پرداخت، قراردادهای تامین منابع و قراردادها از نظر موضوع هستند.

ما در این مطلب قصد داریم به بررسی نمونه قرارداد پیمانکاری بر پروژه‌های عمرانی از نظر فنی بپردازیم. این قراردادها خود به چند نوع تقسیم بندی می‌شوند که شامل، قراردادهای عمرانی امانی، قرادهای عمرانی سه عاملی، قراردادهای عمرانی دو عاملی، قراردادهای عمرانی چهار عاملی می‌باشد. در قراردادهای امانی، کارفرما وظیفه تامین مالی پروژه و همچنین کلیه مراحل ساخت و مدیریت را بر عهده دارد. این نوع مخصوص پروژه‌های کوچک است. در قراردادهای سه عاملی، سه نفر دخیل هستند. این افراد شامل کارفرما، مشاور و پیمانکار می‌شوند. در این نوع قرارداد پیمانکار در مرحله آخر وارد عمل می‌شود. در نوع سوم قراردادهای عمرانی، کارفرما به کلی کنار کشیده و مسئولیت همه موارد با پیمانکار است.


برای اطلاعات بیشتر درباره مراحل مجوز ساخت  کلیک کنید!


انواع نمونه قرارداد پیمانکاری در پروژه‌های عمرانی از نظر نحوه پرداخت

قراردادهای پروژه‌های عمرانی از نظر نحوه پرداخت به قرارداد تک قلم، قرارداد با بازپرداخت هزینه، قرارداد با مبلغ مقطوع، قرارداد با بهای واحد کار و قرارداد ترکیبی براساس مبلغ مقطوع و بهای واحد کار تقسیم می شوند. در ادامه با توضیحات هر کدام بیشتر آشنا خواهیم شد.

قراردادهای عمرانی با روش پرداخت مقطوع

در روش پرداخت مقطوع، پیمانکار باید تعهد دهد که پروژه با مبلغی مشخص پایان خواهد یافت؛ در مقابل کارفرما نیز تنها برای پرداخت همین مبلغ تعهد می‌دهد. در این حالت پیمانکار باید به تعهد خود پایبند باشد؛ زیرا در غیر این صورت خودش متضرر خواهد شد. استفاده از این روش را هنگامی توصیه می‌کنیم که از هزینه‌ها تصور درستی دارید. در نهایت این روش می‌تواند به نفع کارفرما هم باشد. گاهی برخی پیمانکاران از این مورد سوء استفاده می‌کنند. به این صورت که از کیفیت مصالح کاسته و روی حفظ سود خود تمرکز می‌نمایند. در برخی موارد نیز با این روش، پروژه نیمه کاره رها خواهد شد.

قراردادهای عمرانی با روش فهرست بها یا واحد بها

در این روش هزینه پروژه براساس جمع هزینه‌ها محاسبه خواهد شد. برای تخمین صحیح هزینه، لازم است پیمانکار تخمین دقیقی از حجم مصالح مورد نیاز داشته باشد. در این حالت ممکن است، حین کار در هزینه‎‌ها تغییراتی اعمال شود.

از جمله معایب این روش می‌توان به این اشاره کرد که ممکن است پروژه بیش از حد طولانی شود. با طولانی‌تر شدن پروژه، هزینه‌ها و قیمت‌ها تغییر پیدا خواهند کرد.  در نهایت برآوردهای اولیه هم تغییر می‌کنند.

قراردادهای عمرانی با روش پرداخت درصدی

در این روش، هزینه براساس قیمت متریال و درصدی سود پرداخت می‌شود. در نتیجه این موضوع می‌تواند منجر به بروز اختلاف بین پیمانکار و کارفرما شود؛ زیرا کارفرما مجبور است به ریز مسائل نفوذ کند. عمدتاً این روش را در مواردی توصیه می‌کنیم که افراد درک درستی از هزینه‌ها ندارند.

قراردادهای عمرانی با روش پرداخت هزینه به علاوه حق الزحمه ثابت

در این روش برای پیمانکار حقوقی ثابت در نظر گرفته خواهد شد. پس نگرانی از بابت افزایش هزینه‌ها جهت افزایش حقوق دریافتی توسط پیمانکار وجود ندارد؛ زیرا پیمانکار علاوه بر دریافت هزینه، مبلغی را نیز به عنوان حقوق دریافت خواهد کرد. از جمله معایب این روش نیز می‌توان به ورود مستقیم کارفرما به مباحث مالی اشاره کرد. در نتیجه این موضوع به احتمال زیاد، بین تعیین هزینه‌ها و حقوق اختلاف نظر به وجود خواهد آمد.

قراردادهای عمرانی با روش بازپرداخت هزینه

اگر پیمانکار زیر نظر موسسه‌های خیریه پروژه‌ای را قبول کند، یا سابقه کاری در انجام پروژه‌های عمرانی نداشته باشد، از این روش استفاده خواهد شد. در این روش فقط هزینه‌های پروژه پرداخت خواهد شد و هیچ هزینه‌ای به عنوان حقوق پرداخت نمی‌شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره صفر تا صد بازسازی خانه کلیک کنید!انواع قرارداد در مدیریت پیمان

انواع نمونه قرارداد پیمانکاری در پروژه های عمرانی از منظر تأمین منابع

انواع نمونه قرارداد پیمانکاری در پروژه های عمرانی از منظر تأمین منابع، به قرارداد با مصالح و قرارداد دستمزدی تقسیم‌بندی می‌شوند. ما در ادامه قصد داریم تعهدات پیمانکار و کارفرما را براساس این قرارداد بررسی کنیم.

 • قرارداد با مصالح (تأمین مصالح و نیروی کار)
 • قرارداد دستمزدی (تأمین نیروی کار)

قرارداد پیمانکاری

تعهدات پیمانکاردر قرارداد با مصالح

در این قسمت مهم‌ترین موردی که باید به آن اشاره شود، انجام پروژه طبق نظر کارفرما است. همچنین پیمانکار باید تعهد دهد که هر چیزی تحویل گرفته شده را سالم نگاه دارد. پیمانکار باید برای حسن انجام کار نیز تعهد دهد. دیگر تعهدات پیمانکار در این حالت شامل موارد زیر می‌شود:

 • پیمانکار باید مصالح درجه یک استفاده کند.
 • هر گونه نقصی را باید به اطلاع کارفرما برساند.
 • پس از ابلاغ قرارداد، باید بلافاصله کار شروع شود.
 • پیمانکار باید با تمام توان از هدر رفتن منابع جلوگیری نماید.
 • کلیه نقل و انتقالات بر عهده پیمانکار است.
 • پیمانکار باید کلیه موارد ایمنی را رعایت کند.
 • مسئولیت رخداد هر جرمی در محل پروژه بر عهده پیمانکار است.
 • پیمانکار خود باید به کارکنانش حقوق، مزایا و غیره پرداخت نماید.
 • رعایت ساعت‌های کاری در کارگاه بر عهده پیمانکار است.
 • هر حکمی که منجر به تخریب و یا عدم ادامه پروژه شود، بر عهده پیمانکار است.
 • نظافت محل پروژه نیز بر عهده پیمانکار و کارکنان اوست.

تعهدات کارفرما در قرارداد با مصالح

 • در قرارداد با مصالح، کارفرما نیز یک سری تعهدات دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.
 • کارفرما می‌تواند حواله‌های مربوط به مصالح و تدارکات را صادر نماید.
 • نظارت بر حسن انجام کار پیمانکار، بر عهده کارفرما است.
 • پرداخت آب، برق و گاز بر عهده کارفرما است.
 • تعیین محلی برای استراحت و صرف غذا و همچنین استفاده از سرویس بهداشتی، بر عهده کارفرما است.

برای خرید انواع مصالح عمرانی با کیفیت به محصولات آکوارزین مراجعه نمایید!

نکات مهم از قرارداد پیمانکاری عمرانی

 • در قراردادهای عمرانی، باید نام مناسب برای قرارداد را انتخاب کنید.
 • مورد بعدی یکی از تعهدات مهم پیمانکار است، که مربوط به پرداخت حقوق و مزایا کارگران می‌شود.
 • هزینه‌های تجهیز کارگاه و برچیدن آن نیز بر عهده پیمانکار است.
 • توجه داشته باشید که با رعایت هرچه بیشتر نکات و دستورالعمل‌ها می‌توانید از بروز اختلافات جلوگیری نمایید.
 • مورد مهم بعدی مربوط به درج گزارش‌های پیشرفت روزانه است. باید به کارفرما گزارش‌های روزانه از انجام کار ارائه شود.
 • یکی از موارد کاربردی که می‌توانید در قرارداد عمرانی بیاورید، مربوط به ترتیب پرداخت‌ها است.
 • می‌توانید در قرارداد به این موضوع نیز اشاره کنید که کارفرما یک سری اطلاعات را در اختیار پیمانکار قرار دهد.

برای اطلاعات بیشتر درباره 14 نکته اجرایی در پروژه‌های عمرانی کلیک کنید!


منظور از پروژه چیست؟

ما سعی کردیم تا به این قسمت از مطلب، در رابطه با نکته‌های مرتبط با قراردادهای پروژه‌های عمرانی با شما صحبت کنیم. از آنجایی که ممکن است بسیاری از افراد از برخی اصطلاحات مرتبط با پروژه‌ها اطلاعات کافی نداشته باشند. به همین دلیل در ادامه به بررسی تعریف پروژه و یک سری موارد دیگر می‌پردازیم.

ما پروژه را از دو منظر بررسی خواهیم کرد. یکی از این موارد مرتبط با اهداف پروژه و مورد بعدی مربوط به ویژگی‌های پروژه است.اگر منظور از تعریف پروژه بررسی اهداف آن باشد، شامل یک موقعیت تجاری خواهد بود. اگر منظور از پروژه بررسی ویژگی‌های آن باشد، شامل یک سازمان موقتی خواهد بود که باید نتیجه‌ای خاص در بر داشته باشد.


برای اطلاعات بیشتر درباره مدیریت پروژه ساختمانی کلیک کنید!


پیمانکاران در پروژه عمرانی

بررسی یک نمونه قرارداد پیمانکاری عمرانی

در ابتدای قرارداد، لازم است نام طرفین قرارداد قید شود. در این قسمت می‌توانید شماره تلفن‌ها و آدرس طرفین را نیز قید نمایید.

ماده یک مربوط به موضوع قرارداد می‌شود که نکات مربوط به آن را بررسی کردیم. مورد بعدی مربوط به مبلغ قرارداد است. در قسمت سوم، می‌توانید مدت زمان مورد نیاز برای قرار دارد را قید کنید. برای مورد چهار، عموماً روش و شرایط پرداخت آورده می‌شود. در مورد بعدی، مبلغ پیش پرداخت، قید خواهد شد. همچنین مراحل و مراتب پرداخت نیز در نظر گرفته می‌شود.

آیتم‌های بعدی، مربوط به مدارک می‌شود. لازم است نام تمامی مدارک به همراه شماره صفحه هر مدرک، قید گردد. نحوه نظارت بر انجام پروژه، یکی از قسمت‌های مهم دیگر در قرارداد است. در قرارداد باید مشخص شود که نظارت در پروژه چگونه انجام می‌شود.

بررسی ماده هفتم، هشتم، نهم، دهم و یازدهم در نمونه قرارداد پیمانکاری عمرانی

ماده هفتم و هشتم قرارداد، مربوط به تعهدهای پیمانکار و کارفرما خواهد بود. دقت کنید که در این قسمت، تمامی موارد را با جزییات کامل، وارد کرده باشید. در قسمت تعهدات پیمانکار، می‌توانید به امانت داری پیمانکار اشاره کنید که لازم است از تمامی مدارک و اطلاعات به صورت محرمانه نگهداری نماید. مورد بعدی استفاده از نیروی کار متخصص می‌باشد. پیمانکار نباید بدون اجازه کارفرما اشخاص ثالث را در پروژه وارد نماید. در برخی قراردادها پرداخت بیمه و هزینه‌های حوادث مربوط به کارفرما و در برخی بر عهده پیمانکار است. این مورد را نیز باید در قرارداد مشخص نمایید. ماده نهم مربوط به تجهیز کارگاه، ماده دهم فسخ قرارداد و ماده یازدهم اختلافات ناشی از قرارداد می‌باشد. در تجهیز کارگاه، این موضوع باید مشخص شود که تامین تجهیزات مربوط به پیمانکار است.


برای اطلاعات بیشتر درباره نکات مهم مدیریت پیمان  کلیک کنید!


کلام آخر!

ما در این مطلب سعی کردیم تمامی نکات مربوط به نمونه قرارداد پیمانکاری بر پروژه‌های عمرانی را بررسی کنیم. از موضوعات مختلف برای دسته بندی قراردادها صحبت کردیم. از مفاد قرارداد و این که هر قسمت باید شامل چه مواردی باشد. توجه داشته باشید که قراردادهای پیمانکاری انواع مختلفی دارند و این که از کدام نوع استفاده کنید، بستگی به پروژه خودتان خواهد داشت. موضوعات قرادادهای پیمانکاری بسیار متنوع و گسترده می‌باشند که برای اطلاع از این موارد می‌توانید با کارشناسان مشورت کنید. در نهایت نیز به شما توصیه می‌کنیم برای انعقاد قرارداد حتماً با مشاوران زبده مشورت نمایید؛ زیرا کوچک‌ترین بی‌توجهی به مفاد آن می‌تواند منجر به ضررهای هنگفتی شود.

دفتر فنی و مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه‌های موفق بسیاری در استان تهران و البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی به شمار می‌آید.

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز به پروژه ها رجوع نمایید.

چنانچه نیاز به آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین را دارید، به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

دفتر فنی و مهندسی باروچین، به ساختن فردایی بهتر می‌اندیشد!

فروشگاه باروچین

 

۷۱۹ پاسخ

 1. I am really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any
  internet browser compatibility problems? A number
  of my blog readers have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any suggestions to help fix this issue?

 2. I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is attractive, your authored material stylish.

  nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 3. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger,
  and I was wanting to know your situation; we have developed some nice practices and we are looking to swap
  solutions with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 4. Thanks a bunch for sharing this with all folks you really understand what
  you are talking approximately! Bookmarked.
  Please also consult with my web site =). We could have a hyperlink alternate arrangement between us

 5. What i don’t realize is if truth be told how you’re no longer actually much
  more smartly-liked than you might be right now.

  You’re so intelligent. You recognize thus significantly
  in terms of this topic, produced me in my opinion imagine it
  from a lot of numerous angles. Its like women and men aren’t
  interested except it’s one thing to do with Girl gaga! Your individual stuffs great.
  Always handle it up!

 6. Generally I do not read article on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do it!
  Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite great post.

 7. I think that what you published was very logical.
  However, what about this? what if you typed a catchier post title?

  I ain’t saying your content is not solid., however what if you added a post title that makes people want more?

  I mean قرارداد پیمانکاری در پروژه‌های عمرانی – Baroochin is kinda plain. You ought to look at Yahoo’s front page and watch how they
  write post headlines to get viewers to open the links.
  You might try adding a video or a pic or two to grab people interested about what you’ve got to say.
  Just my opinion, it could bring your website a little livelier.

 8. Just wish to say your article is as surprising.
  The clarity in your post is simply nice and i could assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your RSS
  feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 9. Sosyal medyanın kalite bazlı mecrası olarak nitelendirilen twitter Takipçi Satın Al
  hizmeti ile markanızın büyümesine olanak sağlayacaktır.
  Genel olarak her sosyal medya mecrasında olduğu gibi
  burada da temel yükselim faktörü olarak takipçiler belirtiliyor.
  Fakat Twitter, yükselim için diğer sosyal medya platformlarından daha
  fazla takipçi sayısına ihtiyaç duyuyor.

  Zira buradaki kullanıcılar tweetlerin niteliğini takipçiler kapsamında
  değerlendiriyor.

  1000 takipçisi olan kullanıcıyla 10000 takipçisi olan kullanıcının tweetleri aynı
  bile olsa kalite bakımından fazla olan kazanacaktır.
  Bu durumu avantaja çevirip pazarlama stratejisi olarak takipçi hizmetinden faydalanmak istiyorsanız bu işlemi bazı etkenler çerçevesinde gerçekleştirmelisiniz.

  Zira Twitter’da her platform gibi sahte (bot) takipçilere karşı çeşitli önlemler alıyor.

 10. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the
  video to make your point. You obviously know what youre talking
  about, why waste your intelligence on just posting videos to your
  site when you could be giving us something informative to read?

 11. Can I simply just say what a relief to discover an individual who truly
  knows what they’re discussing on the net. You certainly know how to bring
  a problem to light and make it important. More people need
  to check this out and understand this side of the story.
  I was surprised that you are not more popular since
  you certainly have the gift.

 12. What i don’t understood is in reality how you are no longer actually much more
  smartly-preferred than you may be right now. You are so intelligent.
  You recognize thus significantly in relation to this subject, made me
  for my part believe it from so many numerous angles.
  Its like women and men aren’t involved except it is one thing to do with Lady gaga!
  Your own stuffs outstanding. Always maintain it up!

 13. I am extremely inspired along with your writing skills
  as neatly as with the layout for your blog. Is that this
  a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice high quality
  writing, it is uncommon to see a great blog like this one today..

 14. Obtaining ชอบ เป็นเพียง แนะนำ ชอบ สู่ Facebook ของคุณ โพสต์ของคุณ ปกติ ที่จะได้รับ ไลค์จาก Facebook เพื่อน You need to รอต่อไป สำหรับพวกเขา เพื่อน ชอบพวกเขา ตำแหน่งของเราหรือเผยแพร่ มี ไลค์ก็เหมือน ได้รับ ความน่าเชื่อ ที่ เราเคยเป็นมาแล้ว เป็นที่นิยมใน โซเชียลเน็ตเวิร์ก.

  พร้อมกับชอบ ไม่สามารถ
  ข่มขู่ ซึ่งกันและกัน ได้รับชอบ เป็นเพียง ขึ้นอยู่กับ ความปรารถนา ของ คน ที่ต้องการ มอบให้แก่พวกเขา
  เหมือนกับ สร้าง คนรัก เว็บไซต์ , มันไม่สำคัญอะไร เป้าหมาย มันคือ
  ก่อตั้งสำหรับ แต่ เพื่อให้ได้มา ชาวบ้านถึง เช่น
  เว็บไซต์
  ทั้งหมดนี้ ใช้เวลาเพียง สองสามนาที เพื่อให้เสร็จสมบูรณ์ และ do it ใน เพียงไม่กี่ ง่ายมาก วิธีการ.
  คุณสามารถค้นหา
  ง่าย การกระทำ. เพียงเพราะ คุณจะพบ a ขั้นตอนสำหรับสูบไลค์ด้วย คุณภาพเยี่ยม
  มันเซิร์ฟเวอร์ หลัก ที่สนับสนุน ใหญ่ ผู้ใช้ มูลนิธิ มั่นใจ ที่แต่ละ อย่างที่คุณ ได้รับคือ คุ้มค่า รายได้ ชำระแล้ว ในที่สุด แสวงหา ใช้ประโยชน์จาก เช่นเดียวกับปั๊ม
  ช่วยเหลือ ทันที เรา มั่นใจ ที่คุณจะ แทบจะไม่ ตลอดไป จะ ผิดหวัง
  เช่นเดียวกับการสูบน้ำ ทำได้
  ตรวจสอบให้แน่ใจว่า
  แต่ละบุคคล เช่น added on your หน้าเว็บ คือ บุคคลโดยเฉพาะที่ชอบ Fb
  บุคคล ไม่มีเหมือนการสูบ ผู้ให้บริการ ให้กับ ทั้งสอง iOS และ Android วิธีการ ไซต์ ของเราสามารถปั๊มไลค์ การค้า ไลค์ โพสต์, photographs, position, reviews และ {you will find|you’ll find|y

 15. I’ll right away seize your rss as I can not to find your
  email subscription hyperlink or newsletter service. Do
  you have any? Please allow me know so that I could subscribe.
  Thanks.

 16. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside
  case you shield this increase.

 17. Hmm it seems like your site ate my first comment
  (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips for rookie blog writers?
  I’d really appreciate it.

 18. Hi there! This article couldn’t be written any better!

  Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I will send this post to him.
  Pretty sure he will have a great read. I appreciate you for sharing!

 19. This design is incredible! You certainly know how to
  keep a reader amused. Between your wit and your videos, I
  was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 20. Hi there! This post could not be written any better!
  Looking through this post reminds me of my previous
  roommate! He continually kept preaching about this. I most certainly will send this post to him.
  Pretty sure he will have a good read. I appreciate you for sharing!

 21. Hello, I believe your web site could be having web browser compatibility problems.

  Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, fantastic blog!

 22. you are actually a good webmaster. The web site loading pace is amazing.
  It seems that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork.

  you’ve done a fantastic activity in this topic!

 23. Definitely believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the
  whole thing without having side-effects , people
  could take a signal. Will likely be back to get
  more. Thanks

 24. I do trust all of the ideas you’ve presented
  for your post. They’re really convincing and can certainly work.

  Still, the posts are very short for novices. Could you please extend them a bit from subsequent
  time? Thank you for the post.

 25. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with?

  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and
  I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 26. PAL ES is the official supplier of products on the territory of the Russian Federation
  Easy installation and configuration from a mobile
  application
  ABOUT OUR CONTROL AND ACCESS CONTROL SYSTEMS
  Intelligent innovative systems based on wireless technologies
  Ease of installation (small size, does not require deep knowledge and practical skills for installation and adjustment)
  Ease of use (all control via smartphone) https://2Zi.ru/sg302gi-wr/

 27. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this website.
  I’m hoping to check out the same high-grade content by you later
  on as well. In fact, your creative writing
  abilities has encouraged me to get my own website now 😉

 28. Excellent post. Keep writing such kind of info on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hello there, You have performed a great job. I will certainly digg it
  and individually recommend to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 29. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your site?

  My blog is in the exact same area of interest as yours
  and my users would really benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this ok with you. Thank you!

 30. Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you’re a great author.I will be sure to
  bookmark your blog and definitely will come back in the future.
  I want to encourage you to definitely continue your great work,
  have a nice day!

 31. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog
  posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I
  achievement you access consistently rapidly.

 32. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.

  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see
  a nice blog like this one today.

 33. You are so interesting! I do not believe I’ve read through
  a single thing like that before. So good to find someone with genuine thoughts on this topic.
  Really.. thanks for starting this up. This website is something
  that is required on the web, someone with a bit of originality!

 34. I’m curious to find out what blog platform you’re
  working with? I’m having some small security problems with my latest
  website and I would like to find something more safeguarded.
  Do you have any suggestions?

 35. Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to check
  out your blog on my iphone during lunch break.

  I love the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m shocked at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic
  blog!

 36. My brother suggested I would possibly like this web site.
  He was entirely right. This publish truly made my day.
  You can not consider simply how so much time I had spent for this info!
  Thanks!

 37. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it
  up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog writer but I’m still new to
  the whole thing. Do you have any tips and hints for novice
  blog writers? I’d really appreciate it.

 38. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside
  and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 39. Politechnika Częstochowska

  ul. J.H. Dąbrowskiego 69
  42-201 Częstochowa
  NIP: 573-011-14-01
  Informacje

  bip.svgBiuletyn Informacji Publicznej

  Zamówienia Publiczne

  Informacje o cookies

  Deklaracja dostępności

  Inspektor Ochrony Danych

  SARS-CoV-2
  Wydziały

  Wydział Budownictwa

  Wydział Elektryczny

  Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki

  Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

  Wydział Infrastruktury i Środowiska

  Wydział Zarządzania

  logo ePUAP

  Adres skrytki podawczej Politechniki Częstochowskiej w systemie ePUAP:
  /PolitechnikaCzestochowska/SkrytkaESP

 40. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything. Nevertheless just imagine if you
  added some great graphics or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and clips, this blog
  could definitely be one of the very best in its field.
  Fantastic blog!

 41. I used to be recommended this web site via my cousin. I am no longer certain whether or not
  this put up is written by means of him as nobody else
  recognize such targeted approximately my trouble. You are incredible!
  Thanks!

 42. Undeniably imagine that which you stated. Your favorite justification seemed to be at the web
  the easiest factor to bear in mind of. I say to
  you, I certainly get annoyed while other folks think about
  issues that they just don’t understand about. You controlled to
  hit the nail upon the top and also outlined out the entire thing without having
  side effect , other folks can take a signal. Will likely be again to get
  more. Thanks

 43. This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader
  entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 44. I don’t even know how I stopped up right here, but I believed this submit
  was good. I don’t recognize who you’re however definitely you’re going
  to a well-known blogger if you happen to aren’t already.
  Cheers!

 45. I’m really impressed with your writing skills and
  also with the layout on your weblog. Is this a paid
  theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these
  days.

 46. I must thank you for the efforts you’ve put in writing
  this blog. I really hope to check out the same high-grade content by you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired me to
  get my own, personal website now 😉

 47. Pretty portion of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to
  say that I acquire actually loved account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing for your augment and even I success you access consistently rapidly.

 48. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues with your site.
  It looks like some of the text within your content are running off the screen. Can someone else
  please comment and let me know if this is happening to them too?

  This could be a issue with my web browser because I’ve had this happen before.
  Kudos

 49. Ι like the helpful information you рrovide to your articlеs.
  I will bookmark your Ьloց and test once more right herе frеquentlу.
  I am somewhat certain I ѡill be told plenty of new stuff proper
  here! Best of luck for the next!

 50. My partner and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to
  be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content for yourself?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on many of the subjects you write with regards to here.
  Again, awesome website!

 51. Definitely consider that which you said. Your favourite reason appeared to be on the web
  the simplest factor to understand of. I say to you, I
  certainly get annoyed at the same time as other folks think about worries that they just
  don’t understand about. You controlled to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without
  having side effect , people can take a signal.
  Will likely be again to get more. Thanks

 52. Politechnika Częstochowska

  ul. J.H. Dąbrowskiego 69
  42-201 Częstochowa
  NIP: 573-011-14-01
  Informacje

  bip.svgBiuletyn Informacji Publicznej

  Zamówienia Publiczne

  Informacje o cookies

  Deklaracja dostępności

  Inspektor Ochrony Danych

  SARS-CoV-2
  Wydziały

  Wydział Budownictwa

  Wydział Elektryczny

  Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki

  Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

  Wydział Infrastruktury i Środowiska

  Wydział Zarządzania

  logo ePUAP

  Adres skrytki podawczej Politechniki Częstochowskiej w
  systemie ePUAP: /PolitechnikaCzestochowska/SkrytkaESP

 53. Unquestionably consider that that you stated. Your favourite justification seemed to be on the web the easiest factor to
  take into account of. I say to you, I definitely get annoyed even as
  other people think about issues that they plainly don’t realize about.

  You managed to hit the nail upon the highest and defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thank you

 54. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing issues with your blog.
  It looks like some of the written text in your posts are running off the screen. Can someone else please comment and
  let me know if this is happening to them too?
  This could be a issue with my browser because I’ve had this happen previously.

  Appreciate it

 55. I used to be suggested this website via my cousin. I am no longer certain whether or not this submit is written via him as nobody else understand such distinctive about my
  trouble. You’re amazing! Thank you!

 56. Having read this I believed it was extremely informative.
  I appreciate you finding the time and energy to put this informative article
  together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worthwhile!

 57. Excellent post. I used to be checking constantly this weblog and I am
  inspired! Very useful info specially the ultimate part 🙂 I handle such information a lot.

  I used to be looking for this certain information for
  a long time. Thank you and best of luck.

 58. After checking out a few of the blog articles on your website,
  I truly like your way of writing a blog. I saved as
  a favorite it to my bookmark webpage list and
  will be checking back soon. Please check out my website as well
  and tell me how you feel.

 59. Thank you for another informative website. The place else may I am getting that type
  of information written in such a perfect manner?
  I have a project that I’m simply now working on, and I’ve been on the glance
  out for such information.

 60. Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t
  loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 61. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between usability and appearance.
  I must say you’ve done a great job with this. Additionally, the blog loads super fast for me
  on Internet explorer. Exceptional Blog!

 62. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it
  but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing
  it develop over time.

 63. Thanks for every other informative website. The place else may I get that type
  of info written in such a perfect manner? I have a venture that I’m just now working on, and I’ve been at the glance out for such information.

 64. Politechnika Częstochowska

  ul. J.H. Dąbrowskiego 69
  42-201 Częstochowa
  NIP: 573-011-14-01
  Informacje

  bip.svgBiuletyn Informacji Publicznej

  Zamówienia Publiczne

  Informacje o cookies

  Deklaracja dostępności

  Inspektor Ochrony Danych

  SARS-CoV-2
  Wydziały

  Wydział Budownictwa

  Wydział Elektryczny

  Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki

  Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

  Wydział Infrastruktury i Środowiska

  Wydział Zarządzania

  logo ePUAP

  Adres skrytki podawczej Politechniki Częstochowskiej w systemie ePUAP: /PolitechnikaCzestochowska/SkrytkaESP

 65. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and everything. However just imagine if you added some great photos or video
  clips to give your posts more, “pop”! Your content
  is excellent but with pics and clips, this blog could certainly be one
  of the greatest in its niche. Terrific blog!

 66. Hi there terrific website! Does running a blog such as this require a great
  deal of work? I’ve very little knowledge of computer programming but I was hoping to start my
  own blog in the near future. Anyway, should you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
  I know this is off subject nevertheless I just wanted to ask.
  Thanks a lot!

 67. Hiya! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird
  when browsing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might
  be able to resolve this problem. If you have any recommendations, please share.
  Many thanks!

 68. Terrific article! That is the type of info that should be shared across the internet.
  Disgrace on the search engines for no longer positioning
  this submit upper! Come on over and talk over with my site .
  Thanks =)

 69. Politechnika Częstochowska

  ul. J.H. Dąbrowskiego 69
  42-201 Częstochowa
  NIP: 573-011-14-01
  Informacje

  bip.svgBiuletyn Informacji Publicznej

  Zamówienia Publiczne

  Informacje o cookies

  Deklaracja dostępności

  Inspektor Ochrony Danych

  SARS-CoV-2
  Wydziały

  Wydział Budownictwa

  Wydział Elektryczny

  Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki

  Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

  Wydział Infrastruktury i Środowiska

  Wydział Zarządzania

  logo ePUAP

  Adres skrytki podawczej Politechniki Częstochowskiej w systemie ePUAP: /PolitechnikaCzestochowska/SkrytkaESP

 70. I am really impressed along with your writing talents and also
  with the structure to your weblog. Is that this a paid theme
  or did you modify it your self? Either way stay up the nice quality writing, it is rare
  to peer a great weblog like this one nowadays..

 71. I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues with your site.
  It looks like some of the written text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and
  let me know if this is happening to them as well? This may be a problem with
  my internet browser because I’ve had this happen before.
  Thank you

 72. First of all I would like to say superb blog! I had a quick
  question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was interested to find out how you center
  yourself and clear your thoughts before writing.
  I’ve had difficulty clearing my mind in getting my ideas out.
  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to
  be wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
  Many thanks!

 73. I think everything published made a ton of sense. But, think
  about this, what if you wrote a catchier post title?
  I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, but what if you added something that makes people desire more?
  I mean قرارداد پیمانکاری در پروژه‌های
  عمرانی – Baroochin is kinda plain. You should look at Yahoo’s front page and see how they create article headlines to grab viewers to
  click. You might add a video or a pic or two to get people excited about everything’ve written. Just my opinion, it would bring your posts a little bit more interesting.

 74. I’m impressed, I have to admit. Seldom do
  I come across a blog that’s both equally educative
  and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the
  head. The issue is something which too few people are speaking intelligently about.
  I am very happy that I came across this during my hunt for
  something regarding this. http://history.lib.ntnu.edu.tw/wiki/index.php/%E4%BD%BF%E7%94%A8%E8%80%85%E8%A8%8E%E8%AB%96:Alpha565

 75. Howdy would you mind letting me know which hosting company
  you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price?
  Kudos, I appreciate it!

 76. Hey there! I know thbis is kinda off topic but I was
  wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platfoprm as yours aand I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 77. It is appropriate time to make some plans for the longer term
  and it is time to be happy. I’ve learn this put up and if I
  could I desire to counsel you some interesting issues or advice.
  Perhaps you could write next articles relating to this article.
  I desire to learn even more issues about it!

 78. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a tough time
  making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most
  blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to
  ask! https://www.instapaper.com/p/alphachains

 79. Do you have a spam problem on this blog; I also
  am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice practices and
  we are looking to exchange methods with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 80. Appreciating thee persistence you put into your blog and in depth information you present.

  It’s awesome to come across a blog evefy once in a while that
  isn’t the same outdawted rehashed information. Fantastic read!
  I’ve bookmarked yolur sote and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 81. I was curious if you ever considered changing the layout of your
  blog? Its very well written; I love what youve got
  to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 82. Excellent items from you, man. I’ve understand your stuff prior
  to and you’re just too magnificent. I really like what you have
  got right here, really like what you’re saying and the best way wherein you assert
  it. You make it enjoyable and you continue to care for to stay
  it sensible. I can not wait to read far more from you. This is
  actually a wonderful site.

 83. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable information to work on. You have done
  a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 84. May I simply say what a comfort to find someone who genuinely knows what they are discussing over the internet.
  You definitely understand how to bring an issue to
  light and make it important. More people need to read
  this and understand this side of your story. I can’t believe you are not more popular since you surely have the gift.

 85. Hey there! I realize this is kind of off-topic however I had to ask.
  Does building a well-established website like yours take
  a massive amount work? I’m brand new to blogging but I do write in my diary everyday.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and views online.
  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 86. Having read this I thought it was extremely enlightening.
  I appreciate you spending some time and
  energy to put this content together. I once again find
  myself spending way too much time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it!

 87. After going over a few of the blog articles
  on your web page, I honestly like your technique of writing a blog.
  I book marked it to my bookmark site list and will be checking
  back soon. Please check out my website as well and let me know how you feel.

 88. It’s appropriate time to make a few plans for the long run and it’s time
  to be happy. I have learn this post and if I could I want to suggest you few
  fascinating things or advice. Perhaps you can write next
  articles referring to this article. I want to read more issues
  about it!

 89. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your
  stuff previous to and you are just too great.
  I really like what you’ve acquired here, certainly like what you
  are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.
  I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful web site.

 90. I’m impressed, I must say. Seldom do I come
  across a blog that’s both educative and amusing, and let me
  tell you, you’ve hit the nail on the head.
  The problem is an issue that not enough folks are speaking intelligently
  about. I’m very happy that I came across this in my search for something relating to this.

 91. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself
  or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking
  to design my own blog and would like to find out where
  u got this from. many thanks

 92. I do consider all of the ideas you have offered for your post.
  They are really convincing and can definitely work.
  Still, the posts are too short for newbies. Could you please extend them a little from
  next time? Thank you for the post.

 93. You don’t know which playing cards your opponent has, your opponent would not know which
  playing cards you have, and people minutes taking part
  in a hand to its conclusion are spent trying to make the neatest
  moves possible with a scarcity of intel.
  More interesting, though, is how good Libratus was at finding rare
  edge circumstances during which seemingly bad moves have been actually wonderful ones.
  When not being used to greatest people at card video
  games, Bridges was being used for round 650 tasks by greater than 2,500 individuals.
  That fixation led him to co-create Claudico (the earlier AI that the humans trounced) with pHD pupil Noam Brown, and it led the two of
  them to attempt once more with Libratus. If the people leaned on a selected technique — like their fixed three-bets — Libratus may theoretically take some large losses.
  Libratus was busy. Many people watching the events unfold
  assumed the AI was spending its compute cycles determining ways to counter the gamers’ particular person play kinds and combat
  back, however Professor Sandholm was quick to rebut that concept.

 94. Counterintuitively the Bitcoin industry’s purpose
  remained constant although the wording of the infrastructure
  invoice. Rising oil production fields following the country’s hacker underground to help protect vital infrastructure and conduct.

  Forex bid prices at 0027 GMT European indexes and Wall Avenue futures barely higher.
  Once created each BTC was price almost 500 million though costs have been. Companies change over
  time with the euro Russians have been more and
  more cashing out their bank holdings. However new hybrid-entry
  situations have now transformed the VPN gateway in the years forward.
  In February suggesting that the only technique to create a pencil from
  scratch and spent years. Nonetheless Byrne additionally a
  Forbes contributor for several years in prison by itself.

  Velocity losses on Opensea the largest characteristic it gives unlimited
  system is sturdy. The world’s greatest rally in nearly seven weeks towards the greenback rose rose 1 million BTC.
  Sterling, which fell 0.7 versus the greenback to 84.96 per
  dollar after a 0.Ninety five rally in a single day.

 95. Have you ever thought about adding a little bit more than just your
  articles? I mean, what you say is valuable and everything.

  But think about if you added some great photos or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and video clips, this blog could definitely be one of the best
  in its field. Great blog!

 96. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays.