مدیریت پروژه ساختمانی چگونه است؟

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

پروژه های ساختمانی اهدافی مشخص و کاملاً ساختارمند هستند، چه ساخت یک مرکز خرید باشد و یا یک ساخت یه پروژه مسکونی. در این پروژه ها ابزار و افراد مختلفی دخالت دارند که باید دقیقاً با یکدیگر هماهنگ شوند.

درست مثل هر پروژه دیگر، مدیریت پروژه های ساختمانی نیز از مراحل مختلفی تشکیل شده است، اعم از طراحی، برنامه ریزی، زمان بندی ور درنهایت مرحله ساخت و تکمیل پروژه. هر یک از این مراحل به خودی خود پیچیده هستند، اما در کل پروژه و  از لحاظ نمایی پیچیده تر هم می شوند.

مدیریت-پروژه-ساختمانی

مدیریت پروژه ساخت و ساز چیست؟

به طور خلاصه، مدیریت پروژه های ساختمانی، فرآیند است که در آن پروژه های ساختمانی مدیریت و نظارت می شود. اما هنگامی که شما در مورد مدیریت یک پروژه ساختمانی در مقایسه با سایر انواع پروژه ها صحبت می کنید، تمایز بیشتر این است که ساخت و ساز پروژه ها بیشتر ماموریت محور است. این بدان معنی است که سازمان یک پروژه با پایان ساخت پروژه به پایان می رسد.

در حالی که به طور کلی مدیریت پروژه به عنوان مدیریت منابع در طول چرخه عمر یک پروژه از طریق ابزارها و روش های مختلف برای کنترل دامنه، هزینه، زمان، کیفیت و غیره تعریف می شود. هنگام کار در صنعت ساخت و ساز باید چشم انداز شما گسترده تر باشد، که معمولاً محدودیتهای گسترده تری را در نظر می گیرد که مخصوص طراحی و ساخت پروژه های ساختمانی است. مدیریت پروژه ساخت و ساز می تواند در طول عمر یک پروژه با انواع مختلفی از رشته ها ارتباط برقرار کند، از معماری گرفته تا مهندسی تا کارهای عمومی تا برنامه ریزی شهری.به شما پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات جامع به مراحل مجوز ساخت مراجعه نمایید!


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی مخزن بتنی کلیک کنید!


انواع پروژه های ساختمانی

بسته به بخشهای مختلف ساخت و ساز ، انواع مختلفی از پروژه های ساختمانی وجود دارد. در ساخت و ساز دو بخش وجود دارد: مسکونی و تجاری. بسته نوع هر به بخش، چهار نوع پروژه مختلف وجود دارد:

 • ساختمان و بازسازی منازل مسکونی
 • ساخت و ساز صنعتی
 • ساخت و ساز تجاری و نهادی
 • ساخت و ساز مهندسی

این بدان معنی است که انواع متنوعی از پروژه های ساختمانی وجود دارد که برای موفقیت به مدیریت ساخت و ساز نیاز دارند. برای ساخت خانه ساده تا یک پل بزرگ، از مهندسی ساخت سد تا پروژه مقاوم سازی فرودگاه، ممکن است مدیریت پروژه ساخت لازم باشد. پس از آن، مدیران پروژه های ساختمانی شروع و پایان ساخت یک پروژه را مدیریت می کنند، و اغلب مدیریت خود را در محل موردنظر برای اطمینان از ساخت و ساز ایمن و موفق انجام می دهند. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به نکات مهم مدیریت پیمان مراجعه نمایید!


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی صفر تا صد بازسازی خانه کلیک کنید!


مدیر پروژه ساختمانی

مدیریت پروژه ساخت و ساز توسط یک مدیر پروژه ساخت و ساز انجام می شود. این فرد وظیفه برنامه ریزی، هماهنگی، بودجه بندی و نظارت بر پروژه ساخت را دارد.

مدیر پروژه ساخت و ساز مسئول کارهای زیر است:

 • هزینه های پروژه را برآورد و پیش بینی کند.
 • بودجه را تدوین کند.
 • جدول زمانی و برنامه ریزی کاری را ایجاد کند.
 • مشخص کند کدام روش ها و استراتژی ها برای انجام پروژه مناسب هستند.
 • با مشتریان و ذینفعان ارتباط برقرار کند.
 • در مورد جزئیات فنی و قرارداد با کارگران، تیم ها و سایر مشاغل ساختمانی ارتباط موثر برقرار کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی مراحل مجوز ساخت کلیک کنید!


اصول کلیدی مدیریت پروژه

مدیریت پروژه ساخت و ساز به مهارت های متنوعی، همراه با توانایی های ارتباطی قوی با طیف متنوعی از آژانس ها و افراد برای هدایت پروژه ساخت نیاز دارد. مهم است که مدیران پروژه های ساختمانی اصول مدیریت پروژه را در هر مرحله از پروژه رعایت کنند.

*برآورد و شروع پروژه

شما نمی توانید یک پروژه را شروع کنید مگر اینکه بدانید که آیا قادر خواهید بود آن را به پایان برسانید یا خیر. ابتدا لازم است تمهیداتی برای تعیین امکان اجرای پروژه انجام شود.  شما باید یک مطالعه امکان سنجی یا آنچه اغلب به عنوان یک پرونده تجاری نامیده می شود، انجام دهید، که در آن اهداف، هزینه ها و جدول زمانی را بررسی کنید تا ببینید آیا در این گونه محدودیت ها منابعی برای دستیابی به یک پروژه موفق دارید یا که خیر. شما همچنین باید استدلال پشت پروژه را تعریف کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. در این صورت، پس تدوین اساسنامه، پروژه خود را ایجاد می کنید تا به کمک آن بتوانید پروژه را شروع نمایید. همچنین در این مرحله موارد و خطرات احتمالی را شناسایی خواهید کرد.

*پروژه را تعریف و برنامه ریزی کنید.

شما تاییده های لازم دارید، حالا چگونه می خواهید به موفقیت برسید؟ موارد درون جدول زمانی را مشخص کنید ، با اشاره به نقاط عطف پروژه، و منابع مورد نیاز برای انجام آن کارها در بودجه اختصاص یافته، اشاره کنید. در برنامه خود شفاف باشید، بنابراین همه موارد در یک صفحه وجود خواهند داشت و تمامی افراد متوجه هستند که چه کارهایی باید در طول چرخه عمر پروژه انجام دهند. این موارد شامل جزئیات هزینه، دامنه، مدت زمان، کیفیت و ارتباطات مورد استفاده در پروژه است. این موارد همچنین شامل زمانی است که شما می توانید بهترین تیم پروژه را گردآوری کرده و روند کار را شروع کنید.

*پروژه را راه اندازی کنید.

اکنون شما به زمان اجرای پروژه رسیده اید، برنامه را می گیرید و آن را اجرا می کنید، همراه با همه تغییرات و موضوعاتی که می توانند در طی چنین فرایندی ایجاد شوند. هر آنچه قابل تحویل است و قرار است انجام شود باید در بازه زمانی مشخص شده انجام شود. اکنون باید با ذینفعان و مشتریان و تیم ها سر و کار داشته باشید. وظایف مشخص شده باید در موعد مقرر انجام شود، که به معنی مدیریت حجم کار و تخصیص منابع است. در طول این مرحله شما مرتباً جلسه هایی را تنظیم می کنید و گزارش هایی را تهیه می کنید. در واقع این جایی است که ابزاری مدیریت پروژه ای که به کار بسته اید مورد آزمایش قرار می گیرد.

*پیگیری عملکرد پروژه

اگر راهی برای نظارت بر پروژه خود نداشته باشید ، نمی توانید از پیشرفت پروژه مطلع شوید. این کار را در مراحل قبلی پروژه انجام خواهید داد، اما این مرحله آنقدر مهم است که مرحله جداگانه ای باید به آن اختصاص دهید. شما می بایست راهی برای یادآوری پیشرفت در پروژه داشته باشید، به همین دلیل شما باید شاخص های اصلی عملکرد در مورد هزینه، زمان و کیفیت پروژه را تنظیم کنید. اگر بتوانید هزینه ها و موارد دیگر را به خوبی مدیریت کنید احتمال شکست پروژه نزدیک به صفر خواهد بود. بنابراین ، در تمام مدت انعطاف پذیر و آماده برقراری ارتباط با ذینفعان باشید تا بتوانید به سرعت خود را با تغییرات سازگار کنید.

چهار مرحله مدیریت پروژه

هنگام مدیریت پروژه یک کار ساختمانی، اهداف خاصی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. شما به صورت مرحله به مرحله به آنها می رسید. درست مثل هر پروژه ای، با اتمام هر قسمت به سراغ مرحله بعد خواهید رفت. در زیر چهار مرحله ای وجود دارد که می توانید برای سازماندهی یک مدیریت پروژه موفق ساخت و ساز دنبال کنید.

براورد


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی صفر تا صد نوسازی کلیک کنید!


طرح

طراحی یک پروژه ساخت چهار بخش دارد. این مسئولیت بر عهده مدیر پروژه است که مطمئن شود طرح شما با کدهای قانونی ساختمان و سایر مقررات مطابقت دارد.

مفهوم: نیازها، اهداف شما و اهداف پروژه چیست؟ شما بر اساس اندازه پروژه، سایت اختصاص داده شده برای ساخت و طراحی واقعی ساختمان خود تصمیم خواهید گرفت. این شامل لیستی برای هر اتاق یا فضای مورد بررسی است که شامل تمام داده های مهم است.

طرح شماتیک: طرحی است که تمام قسمتهای مختلف، مواد، اندازه ها، رنگها، بافت ها و … را مشخص می کند. شامل طبقه، ارتفاعات و غیره می باشد.

 

طرح پیش ساخته

پس از پذیرش پیشنهادات و دریافت طرح اولیه، قبل از گودبرداری زمین، این سه مرحله را برای کار خواهید داشت.

 • یک مدیر پروژه تعیین کنید.

اگر از قبل مشخص نشده است این کار را هرچه زودتر انجام دهید. بعضی اوقات یک مدیر پروژه باید از ابتدای پروژه به تیم اضافه شود حتی قبل از طراحی پروژه.

 • بقیه پرسنل را تعیین کنید .

 • یک مدیر قرارداد پیدا کنید.

این شخصی است که به مدیر پروژه کمک می کند. همچنین یک سرپرست نیز مورد نیاز است که از نظر تهیه مواد و متریال ، تحویل و دریافت تجهیزات همه چیز را طبق برنامه تنظیم کند. آنها همچنین برای پرداختن به فعالیتهای ساختمانی در محل حضور دارند. سرانجام، شما می بایست یک مهندس ناظر داشته باشید، که بیشتر به عنوان یک شخصیت قانونی بر پروژه نظارت می نماید.

در مکان پروژه به  تحقیق میدانی بپردازید، بررسی کنید که آیا موردی لازم است یا خیر. سایت باید برای شروع کار ساخت آماده باشد، این ممکن است به معنای پرداختن به مسائل زیست محیطی، مانند مناسب بودن خاک برای ساخت و ساز نیز باشد.

ایجاد طرح در مدیریت پروژه عمرانی


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی آزمایش خاک کلیک کنید!


تدارکات

اکنون باید مواد و تجهیزات را خریداری کنید. این مورد ممکن است به عهده یک پیمانکاران فرعی باشد که بسته به سازمان انجام دهنده پروژه ساخت و سازدارد. در این مرحله شما باید اقدام به سفارش گذاری نمایید، که به عنوان توافق بین خریدار و فروشنده استفاده می شود.

 

شروع ساخت و ساز

سرانجام، شما برای شروع کار ساخت و ساز آماده هستید! اما در ابتدا شما یک جلسه برای رسیدگی به ساعت کار، محل دپو مواد، کنترل کیفیت و دسترسی به سایت محل انجام پروژه داشته باشید. سپس پروژه را شروع نمایید.

شما باید یک برنامه زمانبندی برای پرداخت و یک فرآیند مناسب برای ارائه آنها ایجاد کنید. این اطلاعات نه تنها برای تأمین تعهدات مالی، بلکه برای حفظ نیروی کار و محیطی شاد برنامه ریزی شده باشد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی نحوه نظارت بر پروژه های عمرانی کلیک کنید!


انواع مدیریت پروژه های ساختمانی

هنگام بررسی نحوه تقسیم کارهای مدیریت پروژه های ساختمانی به انواع پروژه ها، باید به منبع مراجعه کرد. به طور کلی سه نوع ساخت و ساز وجود دارد : ساختمانها، زیربنایی و صنعتی. این تمایز را می توان با تقسیم پروژه های مسکونی و غیر مسکونی تقسیم کرد.

از سه نوع ساخت کلی می توان شش زیر مجموعه را نام برد:

 • کشاورزی
 • مسکونی
 • تجاری
 • سازمانی
 • صنایع سنگین
 • زیست محیطی

مدیریت پروژه ساخت و ساز به 9 بازار مختلف تقسیم شده است:

 • حمل و نقل
 • نفتی
 • ساختمانی
 • برق
 • صنعتی
 • آب
 • فاضلاب / پسماند
 • مخابرات
 • زباله های خطرناک

چالش های منحصر به فرد مدیریت پروژه ساخت و ساز

مانند هر پروژه ای، مدیریت پروژه های ساختمانی موانعی برای انجام شدن دارد که برخی  آنها متداول است و سایر موارد خاص این حوزه است. به عنوان مثال ، داشتن اهداف تعریف نشده. این معمولاً یک مشکل ارتباطی است.

مسئله دیگر تغییرات دامنه یا خزش دامنه هزینه ای است، به این معنی که دامنه از آنچه در ابتدا برای آن برنامه ریزی شده بود عبور می کند. این بودجه باعث ضرر شما می شود ، بنابراین هرگونه درخواست تغییر باید به دقت بررسی شود که آیا ارزش اجرای آنها را دارد یا خیر.

داشتن تیم اشتباه یا تیمی که در حد مورد نیاز پروژه ماهر نباشد ، با توجه به اینکه مهارت ها متنوع است، در مدیریت پروژه ساختمانی مشکلی دیگر است. آموزش های  قبل از شروع یک پروژه بسیار مهم است.

کلید دیگر یک پروژه ساختمانی موفق، پاسخگویی است. تیم های زیادی وجود دارند که برای منافع بیشتر پروژه جداگانه اما با هم کار می کنند. با این حال، اگر اعضای تیم مایل باشند مسئولیت وظایفی را که به آنها محول شده است، به عهده بگیرند، کل روند ممکن است آسیب ببیند. رهبری قوی درمان این بیماری است.

با مدیریت پروژه های ساختمانی ، مدیریت ریسک حتی از سایر پروژه ها مهمتر است. موارد ایمنی وجود دارد که خطرناک تر از خطراتی است که می تواند بر سایر پروژه ها تأثیر بگذارد. بنابراین، صرف وقت با تیم برای جمع آوری اطلاعات آنها و همچنین تحقیق در مورد منابع دیگر، کلید اصلی یک برنامه مدیریت ریسک است.

حتی با وجود بهترین برنامه مدیریت ریسک، همه چیز اشتباه پیش خواهد رفت، بنابراین داشتن یک برنامه احتمالی امری حیاتی است. با این حال، یک مسئله مبهم باعث بدتر شدن وضعیت بد می شود.

ارتباطات ضعیف زخم مرگ هر پروژه است، بنابراین داشتن تعامل قوی با ذینفع نیست. این در هر پروژه ای صادق است و مدیریت پروژه ساخت و ساز باید همیشه از تخصیص منابع آگاه باشد، زیرا مواد و تجهیزات زیادی برای مدیریت وجود دارد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی قرارداد پیمانکاری کلیک کنید!


کلام آخر!

در این مقاله تلاش شد تا شما را با مدیریت پروژه ساختمانی آشنا کنیم و به مهم ترین نکات مربوطه بپردازیم.

دفتر فنی و مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه های موفق بسیاری در استان تهران و استان البرز، از سرشناس‌ترین دفتر فنی و مهندسی به شمار می آید.

برای دانلود پی دی اف مقاله می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

پروژه های ساختمانی

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز، به پروژه ها رجوع نمایید.

برای آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

دفتر فنی و مهندسی باروچین به ساختن فردای بهتر می اندیشد!

محصولات باروچین

 

منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Project_management

 

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید