سیمان رنگی چیست + چه کاربردی دارد+ مراحل ساخت

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

سیمان رنگی یکی از محصولاتی است که در ساخت و سازهای امروزی، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش‌های مختلفی برای تولید سیمان رنگی وجود دارد که هر کدام بسته به نیاز و انتظارات شما متفاوت می‌باشد. ما در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی کاربردهای سیمان رنگی و نحوه تولید آن بپردازیم.

 سیمان رنگی چیست؟

سیمان رنگی که به عنوان سیمان تزئینی استفاده می‌شود؛ همان سیمان معمولی است که دارای رنگ می‎باشد.

استفاده از سیمان رنگی به اوایل دهه 1900 بازمی‌گردد و از این نوع سیمان بیش‌تر برای نمای ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

امروزه می‌توان از آن برای ایجاد طرح‌های منحصر به فرد، شکستن مناطق بزرگ شده و یا پنهان کردن لکه‌های احتمالی استفاده کرد.

بازار سیمان رنگی سریع‌ترین رشد را در تجارت بتن دارد و برای ساخت آن به تکنسین‌های ماهر که در فرآیند کاربرد آموزش دیده هستند، نیاز است.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با اینکه دیمپل شیت چیست، کلیک کنید.


integral-color-category

سیمان چگونه رنگ می‌شود؟

رنگی که برای سیمان استفاده می‌شود؛ استخراج شده از سطح زمین یا تولید شده در کارخانه‌های شیمیایی است.

این رنگدانه‌ها در سه شکل مختلف وجود دارند: پودر، مایع و گرانول. هر یک از این رنگدانه‌های مختلف مزایای خاص خود را دارند و به طور جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این رنگدانه‌های رنگی از ذرات اکسید آهن ساخته شده ‌اند که 10 برابر کوچک‌تر از ذرات تشکیل دهنده سیمان هستند. وقتی رنگدانه با مخلوط سیمان مرطوب ترکیب می‌شود، ذرات کوچک‌تر رنگی اطراف ذرات بزرگ‌تر سیمان را احاطه کرده و می‌پوشانند و سیمان رنگی رنگی ایجاد می‌کنند. نسبت رنگدانه‌های رنگی بر اساس میزان مخلوط سیمان مورد استفاده است، بنابراین هر چه ترکیب سیمان بیشتر باشد، رنگدانه بیشتری برای رنگ تیره‌تر و پررنگ‌تر مورد نیاز است.

هنگام رنگ‌آمیزی سیمان خاکستری رنگدانه بیشتری مورد نیاز است. این باعث ایجاد رنگ‌ها تیره‌تر شوند. اگر می‌خواهید رنگ‌های روشن‌تری داشته باشید، باید از بتن سفید استفاده کنید که هزینه بیشتری دارد.


برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتخاب بهترین سنگ و سرامیک برای ساختمان کلیک کنید.


چرا باید از سیمان رنگی استفاده کرد؟

امروزه دلایل متعددی برای استفاده از سیمان رنگی وجود دارد. از این محصول، بیشتر برای اهداف زیبایی استفاده می‌شود و یک گزینه عالی برای ایجاد طرح‌های جالب و ارائه هنری است.

از سیمان رنگی می‌توان برای شکستن سطوح بزرگ‌تر بتن استفاده کرد. اگر یک حیاط بتنی بزرگ یا مسیر طولانی دارید، رنگ‌آمیزی تمام یا بخشی از آن می‌تواند تصویر جالب‌تری ایجاد نماید.

گاهی از بتن رنگی برای ایجاد تصاویر الهام گرفته از طبیعت استفاده می‌شود. به طور مثال برای ایجاد چمن‌زارهای مصنوعی و یا ایجاد تصاویری شبیه به سنگ‌ریزه ممکن است از این محصول استفاده شود.


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با تاسیسات ساختمان کلیک کنید.


نحوه مراقبت از بتن رنگی

به صورت کلی چندین راه برای مراقبت از بتن رنگی وجود دارد که در ادامه به آن‎ها اشاره خواهیم کرد.

مهم‌ترین نکته مربوط به ترک خوردگی آن است که باید دقت کنید این اتفاق نیوفتد.

سیمان رنگی می تواند به دلیل قرار گرفتن در معرض هوا محو شود. این رنگدانه نیست که محو می‌شود، بلکه رنگ خاکستری موجود در خود سیمان است. اطمینان حاصل کنید که یک شرکت حرفه‌ای سیمان را با سیمان رنگی خود مخلوط کرده و از آن با سیلر محکم محافظت می‌کند.

برای حفظ رنگ بتن، باید سطح آن را تمیز نگاه دارید. این امر همچنین میزان لکه‌های تیره یا تغییر رنگ یافته روی بتن شما را کاهش می‌دهد.


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با سنگ قرنیز کلیک کنید.


از چه موادی برای ساخت سیمان رنگی استفاده می‌شود؟

سیمان رنگی را می‌توان با ترکیب رنگدانه‌های معدنی با سیمان معمولی به دست آورد. میزان مواد رنگ آمیزی ممکن است از 5 تا 10 درصد متغیر باشد. اگر این درصد بیش از 10 درصد باشد، مقاومت سیمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

  اکسید کروم رنگ سبز می‌دهد.

  کبالت رنگ آبی می‌بخشد.

  اکسید تن در نسبت‌های مختلف رنگ قهوه‌ای، قرمز یا زرد می‌دهد.

  اکسید منگنز برای تولید سیمان قهوه‌ای و سیاه استفاده می‌شود.

آیا به جز افزودن رنگ، راه دیگری برای داشتن سیمان رنگی وجود دارد؟

بله! افزودن رنگ تنها یکی از راه‌هایی است که شما می‌توانید سیمان رنگی داشته باشید. ما در ادامه روش‌های دیگری را که برای داشتن سیمان رنگی از آن‌ها استفاده می‌شود، بررسی خواهیم کرد.

سیمان رنگی

1)رنگ‌آمیزی

امروزه رنگ‌های بسیاری در بازار وجود دارد که برای مصارف صنعتی استفاده می‌شود. یکی از مصارف آن‌ها استفاده برای رنگی کردن سیمان‌های بدون رنگ است.

البته باید توجه داشته باشید که آماده‌سازی سطح در این حالت بسیار مهم است.

اگر دال بتنی به اندازه کافی متخلخل نباشد، ممکن است پس از استفاده، رنگ پوسته پوسته شود. همچنین، اگر می خواهید قسمت بزرگ‌تری مانند طبقه صنعتی یا انبار را رنگ‌آمیزی کنید، ممکن است نقاشی بسیار وقت‌گیر و پرهزینه باشد. این روش بیش‌تر برای یک منطقه کوچک با ترافیک کم مناسب است.

2) ایجاد الگوهای نامنظم رنگی

لکه‌های اسیدی و آب، یک واکنش شیمیایی درون بتن ایجاد می‌کنند تا اثرات دائمی رنگی روی سطح ایجاد نمایند. شما می‌توانید با این روش الگوهایی از لکه و رنگ را روی سیمان ایجاد کنید، که از لحاظ بصری نیز زیبا باشد.

 لکه‌های حاوی اسید انتخاب رنگ کمتری نسبت به آب دارند و ماهیت فرایند به این معنی است که نتایج ممکن است از طبقه‌ای به طبقه دیگر متفاوت باشد. لکه‌های بر پایه اسید نیز نتایج شفاف ایجاد می‌کنند، که ممکن است به این معنی باشد که لکه‌های روی زمین قابل مشاهده هستند. رنگ‌های بر پایه آب می‌توانند جامدتر باشند و همچنین برای مدت طولانی باقی بمانند.

3) استفاده از سیلر رنگی

استفاده از سیلرهای رنگی می‌تواند یک تیر و دونشان باشد، زیرا علاوه بر ایجاد ظاهری زیباتر روی سیمان، ماندگاری آن را نیز بیش‌تر خواهد کرد.

سیلرهای مبتنی بر حلال نسبت به سولک‌های پایه، حالت جامدتری دارند. اگر یک ناحیه بزرگ نیاز به درمان با یک رنگ داشته باشد، ممکن است سیلر رنگی جذاب باشد. یا اگر رنگ موجود نیاز به ترمیم دارد، این ماده گزینه مناسبی است.

توجه داشته باشید که درزگیرهای بر پایه آب در صورت استفاده با سمپاش ممکن است خوب عمل نکنند، زیرا رنگ و آب می توانند از هم جدا شوند. این یک راه حل دائمی نیست، زیرا احتمالاً بعد از مدتی به دلیل سایش و پارگی معمولی، کف باید دوباره بسته شود.

4) رنگ کردن سیمان

این روش عمدتاً برای کفپوش‌های سیمانی جدید، یا سطح اصلی اسلب‌های موجود قابل استفاده است. افزودن رنگدانه به مخلوط بتن، کل مجموعه را رنگ آمیزی می‌کند. این بدان معناست که بتن در عمق خود رنگ آمیزی خواهد شد.این روش، اگرچه برای ایجاد بلوک‌های بزرگ رنگی خوب است، اما مسئله اصلی هزینه است .این معمولاً راهی گران برای دستیابی به کف بتنی رنگی است.

لازم به ذکر است که هیچ یک از این چهار روش رنگ آمیزی دوام یا طول عمر کف را بهبود نمی‌بخشد و بتن را در برابر ضربه یا آسیب سایش محافظت نمی‌کنند.

5) استفاده از پوشش رزین

این روش هم برای یک مکان از قبل ساخته شده و هم مکان در حال ساخت، قابل استفاده می‌باشد. سیستم های روکش رزینی رنگ و درخشندگی قابل توجهی را به کف‌های صنعتی، تجاری و مسکونی می‌بخشد و می‌تواند برای ایجاد الگوهای تزئینی نیز مورد استفاده قرار گیرد. آن‌ها زمانی انتخاب می‌شوند که سطح نیاز به دوام بالا و تمیز کردن آسان داشته باشد. اجزای مایع سیستم مخلوط شده و به اسلب اعمال شده تا جایی که یک سطح پلیمری سخت ایجاد شود. توجه داشته باشید که در این روش، باید ابتدا کف را به خوبی آماده کرده باشید. جهت آماده‌سازی نیز نیاز است سطح را تمیز کرده و به اندازه کافی نفوذناپذیر نمایید تا پوشش رزین را بپذیرد. این عملیات ممکن است چندین روز طول بکشد. به همین دلیل لازم است زمان و هزینه مورد نیاز را در نظر گرفته باشید.

6) استفاده از سخت کننده رنگ سیمانی

یک سخت کننده رنگ سیمان که سخت کننده سطح رنگی نیز نامیده می‌شود، می‎تواند برای هر دو طبقه جدید و کف استفاده شود. این یک روش رایج و کاربردی است که در آن ماده به صورت پودر خشک روی بتن تازه ریخته شده می‌شود. این امر به محض بتن‌ریزی بتن اتفاق می‌افتد، بنابراین مرحله اضافی به روند ساخت اضافه نخواهد کرد. این امر باعث می‌شود که سخت کننده‌های سطحی راهی مقرون به صرفه برای رنگ آمیزی یک کف بزرگ صنعتی یا تجاری یا حتی قسمت‌هایی از کف در رنگ‌های مختلف باشند. برای مناطق کوچک‌تر، سخت کننده سطح را می‌توان به صورت مکانیکی یا دستی اعمال کرد.

برخلاف روش‌های اول تا چهار، سخت کننده‌های سطحی همچنین عمر کف را با افزایش مقاومت آن در برابر صدمات ناشی از ریزش، تراشیدن یا ریختن افزایش می‌دهند.

سخت کننده‌های رنگی را می‌توان روی کف‌های بتنی جدید یا موجود نیز به عنوان یک روکش دوغاب مرطوب از قبل مخلوط شده به آن اعمال کرد. اگرچه یک روش گران‌تر و دستی نسبت به روش‌های دیگر است.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با سنگ فرش بتنی کلیک کنید.


انواع سیمان رنگی

در این قسمت همراه ما باشید تا با انواع سیمان رنگی آشنا شوید. به صورت کلی انواع سیمان رنگی شامل، سیمان ساده و سیمان صنعتی سخت می‌شود. بتن ساده از آب، سیمان سفید، رنگ، سن و ماسه تشکیل شده است. از جمله ویژگی‌های آن می‌توان به این موضوع اشاره کرد که دارای مشخصات مکانیکی همچوم، بتن ساختمانی است. در این محصول می‌توان از ماسه رنگی نیز به جای ماسه معمولی استفاده کرد.

در سیمان رنگی صنعتی، از سیمان سفید و رنگ استفاده می‌شود. این محصول از مواد و ترکیبات سخت با مقاومت سایشی و فشار بسیار بالا به همراه ترکیبات صنعتی  تهیه می‌شود. سنگ دانه‌های صنعتی مقاومت سایشی و فشاری چند ده برابر نسبت به شن طبیعی دارد. به همین دلیل نام دیگر آن، بتن ضدسایش است.


برای اطلاعات بیشتر درباره پوشش‌های ضد حریق کلیک کنید.


کاربرد بتن‌های رنگی

از کفپوش سیمانی با بتنی برای سطوح خاص استفاده می‌شود. به همین دلیل بیش‌ترین استفاده از آن مربوط به رنگی کردن کف است. البته توجه داشته باشید که از این محصول برای کف، هزینه بالایی خواهد داشت.

از آنجایی که یک سری مکان‌ها مانند سالن‌های تولید و انبار در معرض سایش و آسیب بر اثر برخورد اشیاء تیز هستند، به همین دلیل باید در انتخاب کفپوش برای این موارد با دقت عمل کرد. البته دربرخی سیمان‌های رنگی از دانه‌های با پایه معدنی و مواد مصنوعی نیز جهت بالابردن مقاومت بیش‌تر بتن استفاده می‎شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره 10 ایده طراحی حیات خلوت کلیک کنید.


پروژه های مرتبط با سیمان رنگی

مزایای استفاده از کفپوش‌های ساخته شده رنگی چیست؟

کفپوش‌های ساخته شده رنگی، دارای مزایایی هستند که در ادامه بیشتر بررسی خواهیم کرد.

 • اجرای بتن و اجرای کف در زمان کوتاه
 • سرعت اجرای بالا
 • جلوگیری از گردوخاک
 • مقاومت بالا در برابر سایش
 • چسبتدگی بالا
 • تنوع در رنگ
 • پایداری در برابر نور خورشید
 • دوام بالا
 • مقاوم در برابر عوامل شیمیایی
 • مقاومت بالا در برابر سایش
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • مقاومت مکانیکی بالا
 • مقاومت در برابر اشعه ماورابنفش

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع نمای ساختمان کلیک کنید.


تولید سیمان رنگی در ایران

در ایران برای تولید سیمان رنگی، بیشتر از پودرهای رنگی استفاده می‌شود. استفاده از پودرهای رنگی مزیت‌های بسیاری دارد که یکی از آن‌ها افزایش مقاومت پودر است. برای رنگ‌آمیزی، در هر متر باید 5 کیلو رنگ استفاده شود. به علاوه با این روش می‌توانید ترک‌های بتن را نیز کاهش دهید. وجود مواد معدنی و سیلیس می‌تواند، باعث افزایش استحکام و چسبندگی شود. البته توجه داشته باشید که اگر اختلاط بتن به خوبی انجام نشده باشد، حفره‌هایی در بتن ایجاد خواهد شد که در فصول سرد سال می‌تواند منجر به افزایش حجم بتن رنگی شود.

روش دیگری که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از دانه‌های ریز معدنی است.

این دانه‌ها تشکیل شده از اجزاء طبیعی و مصنوعی هستند و در نهایت منجر به ایجاد تشکیل بتن رنگی می‌شود.

تولید بتن رنگی مقاوم به اشعه خورشید در کشور

طبق تحقیقات انجام شده در تولید سیمان رنگی، به تازگی فعالیت‌های جدیدی انجام شده است. در این فعالیت‌ها، محققان توانسته‌اند، بدون استفاده از پودرهای رنگی، سیمان رنگی تولید نمایند. به علاوه این محصول در برابر انواع شرایط محیطی از جمله، نورخورشید، یخبندان و تغییر درجه حرارت مقاوم است.

ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی

یکی از روش‌های ساخت بتن رنگی، استفاده از ژل میکروسیلیس رنگی بتن است که دارای یکنواختی و درخشش پایدار است. با استفاده از این محصول می‌توان سیمان را ضدآب و ضدنفوذ ساخت. به علاوه خاصیت ضدسائیدگی نیز با استفاده از این محصول به بتن اضافه خواهد شد.

موارد کاربرد ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن برای ساخت بتن رنگی شامل موارد زیر می‌شود:

 • سازه‌های بتن مسلح و غیر مسلح با نمای اکسپوز
 • تولید قطعات بتنی پیش‌ساخته
 • موزائیک‌های ویبره بتنی
 • انواع قطعات پیش‌ساخته پرس
 • انواع کف‌های بتنی
 • انواع سازه‌های آب بند، رنگی مثل استخرها
 • تعیین مقاومت کششی و فشاری بتن‌های رنگی ساخته شده با رنگدانه‌های سرامیکی

برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه مدیریت پروژه ساخت کلیک کنید.


خلاصه مطلب

سیمان رنگی و کاربرد آن در این مطلب بررسی شد. در صورتی که قصد خرید سیمان رنگی را دارید و نمی‌دانید از کدام نوع استفاده کنید و یا در مورد روش‌های تولید سیمان رنگی سوال دارید، می‌توانید با ما در تماس باشید و یا سوالات خود را در کامنت از ما بپرسید.

۴ پاسخ

 1. بازتاب: Netflix bez VPN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید