بهترین نرم افزار طراحی ساختمان کدام است؟ معرفی 10 نرم افزار برتر

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

نرم افزار عمرانی ابزاری اساسی برای معمارانی است که روی طراحی دیجیتال ساختمان کار می‌کنند. توسط معماران برای تجسم ، ایجاد ، ارائه و مستند سازی طرح های ساختمان با استفاده از ابزارهای قدرتمند طراحی و مدلسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه ابزارهای معماری بیش از هر زمان دیگری امکانات فوق العاده‌ای را ارائه می‌دهند. در حال حاضر این ابزارها به جای اینکه محدود به نقشه‌های مفهومی و مدل‌های فیزیکی باشد، به کاربران امکان می‌دهد فضای داخلی را طراحی کرده و ساختمان‌ها را با مدل سازی سه بعدی جمع کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید: hide

نرم افزار عمرانی چیست؟

ابزارهای گرافیک معماری و عمرانی باعث تغییر شکل چشم انداز معماری شده است. به صورتی که دیده می شود،فرآیندهای معمول را به طور خودکار انجام داده و ذخیره و چاپ طرح‌های شما را سریع‌تر و آسان‌تر می‌کند. همچنین به کاربران امکان می‌دهد کارهای خود را به دلخواه ویرایش کنند. فراتر از آن، بهترین بسته‌های نرم افزاری همچنین شامل مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) برای کمک به معماران و مهندسان در همکاری در هر جنبه از پروژه‌ها است.

برخی از بسته‌های نرم افزاری پیشرفته حتی به شما امکان می‌دهند جلوه‌های روشنایی را تنظیم کنید. این موارد، شامل اطلاعات مهندسی برای آزمایش اینکه آیا ساختارهای شما در دنیای واقعی قابل دوام است یا خیر، خواهد بود.. نرم افزار طراحی معماری همچنین می‌تواند به ساده‌سازی گردش کار و مدیریت پروژه کمک کند. بنابراین یک ابزار کلیدی در کل مراحل طراحی است

با این حال، در مورد نرم افزار معماری اغلب یک نوع متناسب وجود ندارد. بسته های مختلفی وجود دارد که همه آنها دارای مزایای مختلف، برنامه‌ها، سازگاری، قیمت‌ها و سطح تجربه هستند. بنابراین مهم است که بهترین نرم افزار معماری را برای خود پیدا کنید.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با اینکه دیمپل شیت چیست، کلیک کنید.


بهترین نرم افزارهای طراحی عمرانی و معماری

برای کمک به شما لیستی از ده بهترین نرم افزار معماری موجود در سال 2021 تهیه کرده‌ایم. ما نگاهی خواهیم انداخت به اینکه هر بسته نرم افزاری چه کاری انجام می‌دهد ، چقدر هزینه دارد و برای چه برنامه‌هایی مناسب است.


برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتخاب بهترین سنگ و سرامیک برای ساختمان کلیک کنید.


Revit  بهترین نرم افزار عمرانی BIM

نرم افزار Revit Architecture محصولی از Autodesk است که به کاربران اجازه می دهد با مدل سازی موثر اطلاعات ساختمان خود را طراحی کنند.

طبق گزارش‌هایی که اخیراً ارائه شده است، هفتاد درصد از معماران گفته‌اند این نرم‌افزار به کاش خطاهای آن‌ها کمک قابل توجهی کرده است. علاوه بر این، شصت و پنج درصد از معماران نیز این نرم‌افزار را عاملی برای افزایش رضایت مشتری معرفی کرده‌اند.

مزیت دیگر این نرم‌افزار این است که به شما اجازه می‌دهد، از اجزای ساختمان به صورت مجازی در طرح خود استفاده نمایید. به همین دلیل می‌توانید درکی بهتر از تمام اجزا به دست آورید.

یکی از بهترین ویژگی‌های این نرم افزار را می‌توان در به روز رسانی و ویرایش تمام تغییرات اعمال شده دانست. با اینکار زمان مورد نیاز برای انجام هماهنگی‌های مربوط به تغییرات بسیار کمتر خواهد شد.


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با تاسیسات ساختمان کلیک کنید.


اتوکد بهترین نرم افزار عمرانی 2 بعدی

این نرم افزار از سال 1982 یکی از اصلی ترین‌ها در صنعت معماری بوده است.

از این ابزار در درجه اول به عنوان ابزاری برای طراحی ساختمان‌ها در سطح پایه مورد استفاده قرار می‌گیرد. سپس این نقشه‌ها برای فرآیندهای پیشرفته‌تر مدل سازی 3D به سایر نرم افزارها منتقل می‌شوند.

در این نرم‌افزار objects های از پیش طراحی شده برای سرعت بخشیدن به روند کار وجود دارد.

مزیت دیگر این نرم‌افزار این است که هم مورد استفاده دانشجویان و هم مورد استفاده افراد حرفه‌ای قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از مزایای اتوکد این است که به عنوان یک برنامه در تلفن همراه نیز ارائه می‌شود. همچنین فضای ذخیره سازی مبتنی بر فضای ابری را ارائه می‌دهد. بنابراین وقتی به لپ تاپ خود دسترسی ندارید، طرح‌های تان را مشاهده و یا آن‌ها را به روزرسانی نمایید.


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با سنگ قرنیز کلیک کنید.


  3D Rhino  بهترین نرم افزار عمرانی 3D

در حالی که اکثر برنامه‌های کاربردی 3D CAD از خطوط مستقیم بهره می‌گیرند. Rhino 3D به طور خاص برای کنترل خطوط منحنی پیچیده و سطوح NURBS طراحی شده است.

این امر برای بسیاری از طراحان معماری ارزشمند است؛ زیرا می‌تواند به راحتی هر قسمتی از سازه‌ها را که مستقیم نیستند، مانند تقاطع سقف، مدل‌سازی کند.

Rhino انعطاف پذیری بالایی دارد و به طراح اجازه می‌دهد حتی با مهارتی متوسط هر مدلی را که مد نظر دارد، پیاده‌سازی نماید.

Rhino 6، آخرین نسخه این برنامه، حتی به شما امکان می‌دهد داده‌های دنیای واقعی را اسکن کنید. این نرم افزار سه بعدی معماری همچنین اسنادی را برای طراحی‌ها ارائه می دهد و دارای ابزارهای ویرایش عالی است.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با سنگ فرش بتنی کلیک کنید.


 ArchiCAD نرم افزار معماری خوب برای مبتدیان

ArchiCAD، توسعه یافته توسط شرکت Graphisoft بوده در سال 1987 منتشر شده است. این برنامه اولین نرم افزار CAD بود که امکان ایجاد مدل‌های دو بعدی و سه بعدی را روی سیستم‌های شخصی فراهم کرد.

در حالی که کاربران اتوکد تنها توانایی ایجاد برنامه‌های دو بعدی را داشتند، ArchiCAD همچنین مدل سازی سه بعدی را ارائه داد. به همین دلیل گفته می‌شود این برنامه، برای طراحی ساختمان‌ها، فضای داخلی و مناطق شهری مناسب است.

این نرم افزار به دلیل کاربر پسند بودن مشهور است و گزینه خوبی برای مبتدیان و دانشجویانی است که به دنبال یادگیری اصول طراحی معماری هستند.


برای اطلاعات بیشتر درباره پوشش‌های ضد حریق کلیک کنید.


 SketchUp  بهترین نرم افزار رایگان معماری

اگر به دنبال یک نرم افزار طراحی معماری با کیفیت هستید که رایگان نیز باشد، SketchUp یکی از بهترین‌ها در این زمینه است. این نرم افزار معماری رایگان به دلیل دسترسی و کاربردهای واقعی آن، به خصوص در بین مبتدیان، دانشجویان و کسانی که با بودجه کم کار می کنند بسیار محبوب است.

اگرچه پولی بابت آن نمی‌پردازید؛ اما امکان طراحی مدل‌های حرفه‌ای نیز با آن وجود دارد.

SketchUp گزینه خوبی برای مبتدیانی است که از آن برای تمرین مدل سازی سه بعدی قبل استفاده از نرم افزارهای پیشرفته استفاده کنند.


برای اطلاعات بیشتر درباره صفر تا صد بازسازی خانه کلیک کنید.


3D Studio Max   عالی برای تجسم کامل

3DS Max یکی دیگر از محصولات  Autodesk یکی از بهترین بسته‌های نرم افزاری معماری برای طراحی سه بعدی است.

یکی از مزایای اصلی استودیو مکس، این است که شما می‌توانید با استفاده از رندرهای واقع گرایانه و انیمیشن‌های پرتحرک، طراحی کاملی از پروژه خود ایجاد کنید. این همچنین یک ابزار خوب برای وارد کردن نقاشی های دو بعدی و تبدیل آن‌ها به موارد سه بعدی است. همچنین به مبتدیان توصیه می‌شود؛ زیرا امکان ایجاد تصاویر سه بعدی را با حداقل دانش cad ایجاد می‌کند.

این نرم افزار دارای ابزارهایی است که امکان، تجزیه و تحلیل سازه، تجزیه و تحلیل عملکرد ساختمان و جزئیات فولاد را فراهم می‌کند.


برای اطلاعات بیشتر درباره 10 ایده طراحی حیات خلوت کلیک کنید.


CATIA بهترین نرم افزار طراحی معماری برای کارشناسان

CATIA بیش از 30 سال پیش توسط Dassault Systemes ساخته شد و در اصل برای تولید محصولات نظامی مدل سازی شده بود.

این نرم‌افزار، طراحی شده تا به راحتی از عهده مشکلات معماری پیچیده برآید و مدل‌های بسیار دقیق تولید کند. ازاین نرم افزار در بخش‌های مختلفی استفاده می‌شود، از معماری و خودرو گرفته تا هوافضا و فناوری پیشرفته.

CATIA همچنین برای همکاری‌های تیمی نیز عالی است و با استفاده از قابلیت‌های رایانش ابری این ویژگی را گسترش داده است.


برای اطلاعات بیشتر درباره انواع نمای ساختمان کلیک کنید.


V-Ray   نرم‌افزاری ایده‌آل برای ارائه طرحی واقعی

V-Ray به جای یک نرم افزار مستقل یک افزونه است، اما یکی از بهترین ابزارهای نرم افزار معماری برای ارائه نمایشی واقعی است که به شما امکان می‌دهد مدل‌های سه بعدی خود را در دنیای واقعی نشان دهید. این برنامه با ArchiCAD ، SketchUp ، Rhino و 3DS و سایر بسته های نرم افزاری قابل استفاده است.

این افزونه امکان دسترسی به بهترین بافت‌ها و وسیع‌ترین پالت‌های رنگی موجود را فراهم می‌کند.

V-Ray برای مبتدیان پیشنهاد نمی‌شود، زیرا برای استفاده موثر از آن به سطح بالایی از تخصص عملیاتی نیاز دارید.


برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه مدیریت پروژه ساخت کلیک کنید.


 Fusion 360  نرم افزار همه کاره همراه با استفاده یک سال رایگان

Fusion 360 کاربردهای بسیاری در تمامی زمینه‌های معماری و طراحی دارد، به همین دلیل طرفداران بسیاری دارد.

در این نرم‌افزار امکان کار بر روی پروژه‌های مشترک نیز وجود دارد که توسط فناوری‌های ابری ایجاد شده است. بنابراین می‌توان از آن برای گردهم آوردن متخصصان از مناطق مختلف در یک پروژه واحد استفاده کرد. ساختار مبتنی بر ابر Fusion 360 همچنین به این معنی است که می توانید از آن در روی گوشی تلفن همراه خود نیز استفاده نمایید.

این همچنین یک نرم افزار قدرتمند طراحی معماری است. این ابزار برای تولید رندرهای واقع گرایانه از طرح‌ها و مدل‌های شما می‌تواند استفاده شود.

نکته مثبت دیگر این است که Fusion 360 به خوبی پشتیبانی شده و هر چند ما یک بار به روز رسانی می‌شود.

Fusion 360 برای استفاده‌های غیر تجاری به مدت یک سال بصورت رایگان در دسترس است.


برای اطلاعات بیشتر درباره انواع دیوار پوش کلیک کنید.


نرم افزار طراحی معماری چیست؟

نرم افزار طراحی معماری ابزاری آنلاین و تحت وب است. از آن برای ساده‌‌ سازی هر مرحله از روند طراحی معماری استفاده می‌شود. این ابزار طراحی ویژگی‌ها و قابلیت‌های کلیدی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا روند طراحی ساده‌تر شود.

نرم افزارهای طراحی معماری به اشکال مختلف و متنوعی وجود دارند که گزینه‌های مختلف و ویژگی‌های خاصی را به کاربران ارائه می‌دهند. ما در قسمت‌های فوق برخی از بهترین آن‌ها را به شما معرفی کردیم.


برای اطلاعات بیشتر درباره اصول خاکبرداری کلیک کنید.


چرا باید از یک نرم افزار طراحی معماری استفاده کنید؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که اصلاً چراباید از نرم‌افزارهای طراحی معماری استفاده کرد؟ این نرم‌افزارهای چه مزایایی دارند؟ در ادامه برخی از مهم‎ترین مزایا را بررسی خواهیم کرد.

بهره وری

با استفاده از نرم‌افزارهای معماری، می‌توانید خیلی سریع‌تر تمامی مراحل مربوط به طراحی و پیاده‌سازی را انجام دهید.

ثبات

در تمامی پروژه‌ها ممکن است چندین بار مقصد و حتی راه رسیدن به مقصد تغییر کند. در پروژه‌های عمرانی نیز این اتفاق ممکن است بیوفتد. به همین دلیل توصیه می‌شود که از نرم‌افزارهای معماری استفاده شود. این ابزارها، می‌توانند با تطابق تمامی مراحل خطا را به مقدار قابل توجهی کاهش دهند.

سادگی

با استفاده از نرم‌افزارهای معماری، می‌توانید به سادگی تمامی فرایندهای مربوط به پروژه‌های خود را انجام دهید. پس با استفاده از این فناوری بصری به طور حتم فرآیند را ساده‌تر و بسیار کاربرپسندتر خواهید کرد.


برای اطلاعات بیشتر درباره انواع شلف دیواری کلیک کنید.


چگونه بهترین نرم افزار طراحی معماری را انتخاب کنیم؟

با توجه به نکات گفته شده و معرفی 10 مورد از بهترین نرم‌افزارهای معماری، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه می‌توانیم بهترین نرم‌افزار طراحی معماری انتخاب کنیم؟ اگرچه تمامی نرم‌افزارها دارای نقاط قوت متعددی هستند، اما این موضوع مهم است که هر فردی بهترین آن را براساس نیازهای خود تشخیص دهد.

برای اینکه انتخاب بهتری داشته باشید، ابتدا باید نیاز خود را به درستی تشخیص دهید. در همین راستا نیز می‌توانید سوالات زیر را از خودتان بپرسید.


برای اطلاعات بیشتر درباره سقف کشسان کلیک کنید.


سوالاتی که قبل از انتخاب نرم‌افزار  عمرانی باید به آن‌ها پاسخ دهید

برای کدام مرحله از مراحل طراحی معماری به این ابزار نیاز دارم؟

با مشخص کردن این موضوع، می‌توانید تشخیص دهید که دقیقاً چه ویژگی‎هایی برای شما مهم‌تر است.

مهمترین الزاماتی که ابزار باید برآورده کند چیست؟

با مشخص کردن مهم‌ترین نیازهای خود از انتخاب یک ابزار، می‌توانید تشخیص دهید دقیقاً کدام برای شما بهتر است.

در نهایت نیز به شما توصیه می‌کنیم لیستی را از ابزاری که تا به این مرحله تشخیص داده‌اید، تهیه کرده و بهترین آن را انتخاب کنید.


برای اطلاعات بیشتر درباره کوپلر کلیک کنید.


در هر مرحله از طراحی باید از چه نرم افزار عمرانی استفاده شود؟

بسیاری از طراحان شاید کاربرد ابزارهای طراحی را در هر مرحله ندانند. در حالی که با آگاهی از این موضوع می‌توانید در زمان و انرژی خود صرفه جویی بسیاری داشته باشید. زیرا در هر مرحله با انتخاب ابزار مناسب، می‌توانید به سادگی نیازهای مورد نظرتان را پوشش داده و ادامه مراحل را طی کنید. به دلیل اهمیت این موضوع نیز ما در ادامه قصد داریم، بهترین ابزار برای هر مرحله از طراحی را به شما معرفی کنیم.

1. مرحله قبل از طراحی

در این مرحله، درخواست‌های مشتری همراه با سایر عوامل اصلی مانند بودجه ، جدول زمانی، سایت پیشنهادی و تجزیه و تحلیل سایت مورد بررسی قرار می‌گیرد. این مرحله به بحث و گفتگوهای منظم با مشتری (مشتری) نیاز دارد. پس ابزاری که انتخاب کنید باید متناسب با این نیازمندی‌ها باشد.

2. طراحی شماتیک

مرحله طراحی شماتیک شامل ایجاد یک طرح بر اساس نیاز مشتری و تحقیقات قبلی است.

نرم افزارهایی که می‌توانند کارایی کلی این مرحله را بهبود بخشند شامل نرم افزارهای مدل سازی مانند ArchiCAD و AutoCAD و ابزارهای پیش نویس مانند CorelCAD Revit هستند.

Filestage ابزاری خارق العاده برای کمک به روند بررسی و تأیید طرح‌های اولیه است. در این مورد مشتریان می‌توانند نظرات خود را بگذارند و مستقیماً روی طرح موجود در Filestage بحث کنند.

3. توسعه طراحی

در این مرحله، طراح و مشتری (های) آنها جزئیات اصلی پروژه را تعیین می‌کنند. اینها ممکن است شامل عناصری از جمله تزئینات داخلی، مصالح، ویژگی‌های سازه‌ای و یک نقشه نهایی برای داخل و خارج ساختمان باشد.

برای کمک به معماران در این مرحله، نرم افزارهایی مانند Cedreo ،  V-Ray ،AutoCAD ، Chief Architect و Substance می‌توانند مناسب باشند.

با Filestage می‌توانید دور دوم بازخوردها و دریافت تأییدیه نهایی را از مشتری مدیریت کنید. این پلت فرم امکان تصحیح آنلاین و همکاری معماران و مشتریان را بسیار راحت‌تر می‌کند و از بهترین نتیجه ممکن برخوردار می‌شود.

4. نقشه های ساختمانی

در این مرحله از روند طراحی نرم افزارهای طراحی معماری مانند Arcon Evo ،AutoCAD ، Vectorworks Architect یا CorelCAD توصیه می‌شود. زیرا طرح باید نهایی شود و این ابزارها قطعاً به شما کمک بسیاری خواهند کرد.


برای اطلاعات بیشتر درباره انواع روش مقاوم سازی ساختمان کلیک کنید.


کلام آخر

ما در این مطلب سعی کردیم، بهترین ابزارها و نرم افزار عمرانی طراحی ساختمان را به شما معرفی کنیم. پس از معرفی نرم افزار طراحی ساختمان نیز ویژگی‌هایی هر کدام را بررسی کردیم. برای افرادی که در انتخاب دچار مشکل هستند نیز راهکارهایی ارائه گردید که انتخابی بهتر و سودمندتر داشته باشند. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

۴۹ پاسخ

 1. Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wished
  to mention that I’ve truly loved surfing around your weblog posts.
  After all I’ll be subscribing on your rss feed and I’m hoping
  you write again very soon!

 2. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your website.

  It appears like some of the written text in your posts are running
  off the screen. Can someone else please comment and let
  me know if this is happening to them too? This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Cheers scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis
  surgery

 3. hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from
  right here. I did however expertise several technical points using this website, as I experienced to reload
  the site many times previous to I could get it to load
  properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining,
  but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and
  can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective intriguing content.
  Make sure you update this again soon.

 4. I truly love your website.. Very nice colors & theme.
  Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my very own blog and would love to know where you got this from or
  exactly what the theme is named. Many thanks!

 5. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that
  I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to
  your augment and even I achievement you access consistently fast.

 6. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I
  could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was
  hoping maybe you would have some experience with something like
  this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 7. بازتاب: Google
 8. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell
  you, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few people are
  speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this
  in my hunt for something regarding this.

 9. بازتاب: penis sleeve extender
 10. بازتاب: Technology News
 11. بازتاب: shroom supply
 12. بازتاب: Haupia strain
 13. بازتاب: Platinum haupia
 14. بازتاب: Watermelon haupia
 15. بازتاب: Bubble hash
 16. بازتاب: Moroccan hash
 17. بازتاب: Litto disposable
 18. Hello there, I discovered your blog via Google even as looking
  for a similar subject, your web site came up, it seems good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just turned into alert to your blog through Google, and found that
  it is really informative. I am going to be careful for brussels.
  I will be grateful if you happen to proceed this in future.
  Many other people can be benefited from your writing.

  Cheers!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید