10 ایده طراحی حیاط خلوت

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

طراحی حیاط خلوت می‌تواند یکی از آیتم‌های تاثیر گذار در قسمت‌های مختلف منزل شما باشد. اگر حیاط خلوتی دارید که نمی‌دانید چطور آن را زیباتر کنید ما در ادامه قصد داریم به تمامی سوالات شما در رابطه با ایده‌های زیباسازی و طراحی حیاط خلوت، پاسخ دهیم. برای زیباسازی و طراحی حیاط خلوت می‌توانید از طراحان خبره کمک بگیرید تا با ایده‌های خلاقانه به شما در این مورد کمک کنند؛ اما اگر قصد کمک گرفتن از طراحان را ندارید نیز می‌توانید در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا ایده‌های خلاقانه را به شما برای طراحی حیاط خلوت معرفی کنیم.

طراحی حیاط خلوت به منظور بازی، سرگرمی و استراحت

این طراحی حیاط خلوت مناسب فضاهایی است که متراژ کافی را دارند. در این طراحی می‌توانید یک میز ناهارخوری به همراه تعدادی صندلی را در نظر بگیرید. همچنین برای کف حیاط نیز از چمن مصنوعی و یا در صورت امکان از چمن طبیعی استفاده نمایید. علاوه بر میز و صندلی ناهارخوری می‌توانید از چندین حصار و نیمکت نیز استفاده کنید که از چوب قرمز ساخته شده‌اند. برای تزیین نیز می‌تواند از آجرهای بازیافتی استفاده نمایید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی قرارداد پیمانکاری کلیک کنید!


زیباسازی حیاط خلوت با تپه‌های زاویه‌دار

یکی از ایده‌های جذابی که می‌توانیم برای طراحی حیاط خلوت پیشنهاد دهیم، استفاده از طرح‌های زوایه‌دار است. تپه‌های زاویه دار یکی از طرح های پرطرفداری است که برای حیاط خلوت‌های بزرگ پیشنهاد می‌شود. در این طرح‌ها از نماهای پله‌ای استفاده شده است. در میان هریک از پله‌ها از گل و گیاهان تزیینی استفاده می‌شود. اگر طرفدار طرح‌های آمیخته با طبیعت هستید، این ایده بهترین پیشنهاد برای شما می‌تواند باشد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی آزمایش خاک کلیک کنید!


زیباسازی حیاط خلوت با تپه های زاویه دار

ایده زیباسازی حیاط خلوت با طرح‌های جنگلی

یکی از ایده‌های دیگری که برای طراحی حیاط خلوت می‌توانیم به شما پیشنهاد دهیم، استفاده از طرح‌های جنگلی است. در این گونه طرح‌ها از نماهای سنگی برای کف حیاط خلوت استفاده می‌شود. از سنگ‌ها به صورت نامنظم در کف حیاط استفاده شده و همچنین از میز و صندلی و وسایل بازی نیز می‌توانید در کنار این آیتم‌ها استفاده نمایید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی ساختمان مدولار کلیک کنید!


ایده زیباسازی حیاط خلوت با طرح های جنگلی

زیباسازی حیاط خلوت با طرح‌های اسلامی

یکی از روش‌های مرسوم دیگری که طراحان برای تغییر در فضای حیاط خلوت‌ها از آن استفاده می‌کنند، طرح‌های اسلامی است. منظور از طرح اسلامی، استفاده از آب نماهاست. آب‌ نماها نمادی از طرح‌های اسلامی هستند. برای تغییر در فضای حیاط خلوت ها می‌توانید از یک آب نما به همراه رعایت اصول کلاسیک طراحی، بهره ببرید. در این مورد نیز استفاده از گل و گیاهان می‌تواند به زیباتر شدن فضا کمک بسیاری نماید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی پوشش های ضد حریق  کلیک کنید!


زیباسازی حیاط خلوت با طرح های اسلامی

استفاده از طرح‌های مدرن

اگر به طرح‌های سنتی و کلاسیک علاقه‌ای ندارید می توانید از طرح‌های مدرن برای زیباسازی حیاط خلوت خود استفاده نمایید. در این طرح‌ها از سنگ فرش‌های بتنی، استخر و مجسمه‌هایی با طرح‌های پیچیده استفاده می‌شود که همگی دلالت بر طرح‌های مدرن دارند. با استفاده از سنگ فرش‌های بتنی امکان رشد گیاهان در میان فضاهای خالی سنگ فرش نیز فراهم می‌شود که زیبایی آن را چندین برابر خواهد کرد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی صفر تا صد نوسازی کلیک کنید!


استفاده از چمن طبیعی

گاهی برای زیبا کردن حیاط خلوت نیازی به پیاده سازی طرح‌های پیچیده و یا هزینه‌های سنگین نیست. کافی است از یک المان طبیعی مانند چمن استفاده نمایید. با استفاده از چمن طبیعی می‌توانید زیبایی حیاط خلوت خود را با کمترین هزینه چندین برابر نمایید. در این ایده ، به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً از یک تاب دو نفره نیز استفاده کنید. سنگ‌ریزه نیز در کنار چمن می تواند انتخاب مناسبی باشد. در این طرح دست شما بازتر است و می‌توانید از هر عنصر دیگری که کاربردی تر است و یا به نظر خودتان زیبایی بیشتری دارد نیز استفاده نمایید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی صفر تا صد بازسازی خانه کلیک کنید!


استفاده از چمن طبیعی

حیاط خلوت با طرح باغ انگلیسی

شاید برخی از شما حیاط خلوت را مکانی دنج برای استراحت در نظر گرفته باشید. در این مکان دنج لازم است فضایی مناسب مشابه با فضای نشیمن طراحی کنید با این تفاوت که در داخل آن حتماً از بوته‌های تزیینی کمک گرفته باشید. در این طرح استفاده از بوته ‌های تزیینی را به شما پیشنهاد می دهیم که می تواند حیاط خلوت شما را کاملاً زیبا و منحصر به فرد نماید. در این صورت شما طرح باغ انگلیسی را انتخاب کردید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی  انواع دیوارپوش کلیک کنید!


حیاط خلوت با طرح باغ انگلیسی

 

طراحی مکانی مناسب برای کاشت سبزیجات

برای بسیاری از افرادی که علاقه مند به کشاورزی و پرورش گل و گیاه هستند، این ایده می تواند مناسب باشد. برای طراحی حیاط خلوت یکی از ایده‌های بسیار کم هزینه و جذاب، می تواند کاشت سبزیجات باشد. با کاشت سبزیجات نه تنها یک حیاط خلوت؛ بلکه یک باغچه کوچک همراه با سبزیجات دل خواه تان را  می توانید داشته باشید.

اگر اندازه حیاط خلوت منزل شما خیلی بزرگ نیست ؛ اما دوست دارید که بزرگ‌تر نشان داده شود ، پیشنهاد می کنیم از طرح های مسیرسازی استفاده کنید. طرح های مسیرسازی به این صورت است که سنگ‌هایی مسطح و نزدیک به نمای طبیعی سنگ‌ها را انتخاب کرده و با آن‌ها مسیر فرعی که مقصدی مشخص ندارد را طراحی کنید. همچنین محوطه سازی و استفاده از آلاچیق‌های چوبی کوچک نیز در کنار این طرح می تواند بسیار جذاب باشد.

استفاده از طرح‌های هندسی

یکی از ایده‌های زیبای دیگری که می توانید برای زیباتر کردن حیاط خلوت خود استفاده نمایید ، استفاده از طرح‌های هندسی است. در این روش می توانید کف حیاط خلوت را چمن کاشته و سپس برای کاشت گل‌ها و بوته‌ها قسمتی از زمین را به شکل دایره در نظر بگیرید و گیاهان را در این طرح‌های دایره ای بکارید. بسته به فضایی که در اختیار دارید ، می توانید از تعداد مختلفی طرح هندسی در فضا استفاده کنید.

ایده ای برای مبتدیان

اگر برای اولین بار است که می خواهید حیاط خلوت منزل خود را طراحی کنید این روش پیشنهاد ما به شماست. کافی است از گل‌ها و بوته‌های مورد علاقه خود به صورت کنار هم مقداری بکارید و هر 6 ماه یا سالی یک بار به هرس کردن آن ها بپردازید.

اگر دوست داشتید باغچه کوچک شما نمایی زیباتر داشته باشد، می توانید از باغبان‌ها برای آرایش دادن به گل و گیاهان کمک بگیرید.

طراحی حیاط خلوت با آجر

این ایده نیز می تواند بسیار کم هزینه ولی در عین حال زیبا و تاثیرگذار برا فضای حیاط خلوت شما باشد. در این روش کافی است تعدادی آجر و همچنین بوته و یا گل داشته باشید. همانطور که در تصویر نمونه نیز می بینید، طراح ابتدا مسیری باریک را با استفاده از آجر حصار بندی کرده است. داخل این حصار نیز از انواع گل‌ها و گیاهان مورد علاقه خود می توانید استفاده نمایید.

آبشاری از گل

این ایده می تواند بسیار هیجان انگیز و زیبا باشد. مزیت پیاده کرده این روش، کاربرد آن در تمامی باغ‌ها با هر ابعاد و اندازه ای است. برای اینکه آبشار گل را روی حیاط خلوت خود پیاده کنید به یک گلدان بزرگ با کف مسطح و مقداری بذر گل نیاز دارید. مقداری از بذرها را داخل خاک گلدان دمر شده و مقداری نیز روی زمین بکارید تا طوری تصویر سازی کنید که گویی گل‌ها از داخل گلدان مانند آبشار روی زمین ریخته اند.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی مدیریت پروژه ساختمانی کلیک کنید!


آبشار-گل

نکات مهم در طراحی حیات خلوت

ما در قسمت قبل سعی کردیم ایده هایی کاربردی را برای بازسازی و زیباسازی حیاط خلوت در اختیار شما قرار دهیم. حال در این قسمت لازم است نکاتی مهمی را که قبل از شروع به بازسازی حیاط خلوت لازم است بدانید، بررسی نماییم.

شناخت خوبی از شرایط پیدا کنید

قبل از انتخاب و پیاده سازی هر طرح، ابتدا لازم است چشم انداز خوبی از آب وهوا، توپوگرافی و نوع خاک منطقه خود به دست آورید. به طور مثال میزان تابش و حتی زاویه تابش نور آفتاب به حیاط شما، از جمله موارد مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

قرار است چه افرادی در حیاط تردد داشته باشند؟

این موضوع مهمی است که در نظر داشته باشید چه افرادی قرار است از حیاط خلوت شما استفاده کنند. آیا همه افراد بزرگسال هستند؟ آیا کودکان نیز در حیاط تردد دارند؟ آیا حیوان خانگی دارید؟

نقشه حیاط خلوت خود را طراحی کنید

قبل از پیاده سازی طرح‌ها یکی از کارهای مهمی دیگری که لازم است انجام دهید، به دست آوردن اطلاعات لازم در رابطه با نقشه کلی و تم حیاط است. یکی از مواردی که می تواند به شما در این مورد کمک بسیاری نماید، بررسی معماری خانه است. سعی کنید خطوط و سبک معماری خانه خود را در حیاط  تکمیل کنید. با شناخت بهتر نقشه می توانید بهترین جایگاه را برای تزئینات، فضای سبز و دیگر موارد تکمیل کننده بیابید.

ایجاد و پیوند دادن فضاها

برای اینکه از حیاط خود بیشترین بهره را ببرید، آن را به عنوان یک اتاق دیگر در خانه خود تصور کنید. همانطور که هر خانه، اتاق‌های کاملاً مشخص و با برنامه ریزی دقیق دارد، طراحی شما برای باغ نیز باید چنین باشد. استفاده عاقلانه از فضای باغ به شما این امکان را می دهد که بتوانید بهترین طرح را برای باغ پیاده سازی کنید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی مخزن بتنی کلیک کنید!


هدف خود را از انتخاب گیاه مورد نظرتان مشخص کنید!

همانطور که می دانید از گیاهان تنها برای موارد تزیینی استفاده نمی شود. به طور مثال برخی، از گیاهان تنها برای محدود کردن دید به داخل منزل استفاده می کنند. برخی تنها برای خوش بو کردن فضا و برخی دیگر نیز تنها از گیاهان و سبزیجات خوراکی برای داشتن مواد غذایی ارگانیک استفاده می کنند. پس این موضوع را نیز با دقت بررسی کرده و هدف خود را از انتخاب هر نوع گیاه برای باغ تان مشخص نمایید.

به جزئیات توجه کنید!

گیاهان، مناظر، متریال مورد استفاده و موارد تزیینی همه جزئیات بصری خاص خود را دارند؛ زیرا هر کدام دارای رنگ، بافت و شکل مخصوص به خود هستند.

با فکر کردن در مورد چگونگی استفاده از این جزئیات بصری برای تکمیل و تقابل یکدیگر، می توانید منظره ای منسجم و فریبنده ایجاد کنید.

فقط به تصاویر توجه نکنید. با توجه به رایحه گیاهانی که برای حیاط خود انتخاب می کنید می توانید تجربه ای را که برای باغچه خود ایجاد می کنید، تغییر دهید. به این فکر کنید که چه زمانی گل‌ها شکوفا و معطر می شوند و همچنین اینکه چه رایحه‌هایی در منظره مکمل یکدیگر هستند.

هزینه‌ها را در نظر بگیرید!

توجه داشته باشید که تمامی گیاهان مورد استفاده در حیاط خلوت شما نیاز به نگهداری و رسیدگی دارند. به همین دلیل نیاز است هزینه‌های نگهداری آن‌ها، میزان آب و همچنین سازگار آن‌ها با محیط را در نظر داشته باشید. قبل از حذف گیاهان از منظره خود، تعیین کنید که آیا این گیاهان واقعاً نیاز به حذف دارند، یا اینکه می توانند در منطقه دیگری از حیاط شما منتقل شوند. هنگام انتخاب گیاهان جدید، بدنبال گیاهان کم مصرف باشید، گیاهانی که به آب، کود و سموم دفع آفات کمتری نیاز داشته باشند.

هنگام برنامه ریزی برای تغییر در طراحی حیاط خود، نصب یک سیستم آبگیر باران را در نظر بگیرید که منبع آب آبیاری پایدار برای محیط زیست را برای شما فراهم کند. با برنامه ریزی دقیق می توان چنین سیستمی را به عنوان عنصر طراحی زیبایی شناختی نیز در نظر گرفت.

استفاده از محافظ‌ های طبیعی سازگار با محیط زیست، مواد نگهدارنده غیر سمی، لکه‌ها، رنگ‌ها و مواد پاک کننده روش دیگری است که می توانید از آن‌ها برای محافظت منابع طبیعی خود استفاده نمایید. همچنین، استفاده مجدد از مصالح ساختمانی را در نظر بگیرید. قبل از شروع تخریب، در نظر بگیرید که  از چه موادی می توانید دوباره استفاده کنید.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی 12 نوع سقف کاذب کاربردی کلیک کنید!


کلام آخر!

ما در این مطلب سعی کردیم به شما راهکارهایی را آموزش دهیم که با استفاده از آن‌ها می توانید ایده‌هایی کاربردی را برای طراحی حیاط خلوت خود  بدست آورید. البته قبل از انتخاب هر ایده نیز نکات مهمی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود که ما این مورد را نیز بررسی کردیم. برای طراحی حیات خلوت، لازم است موارد متعددی با توجه به شرایط خاص هر حیاط در نظر گرفته شود که در این مورد می توایند روی مشاوره کارشناسان ما حساب کنید.

برای دانلود خلاصه مقاله از لینک زیر استفاده کنید.

طراحی حیات خلوت

دفتر فنی و مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه های موفق بسیاری در استان تهران و البرز، از سرشناس‌ترین دفتر فنی و مهندسی به شمار می آید.

مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز، به پروژه ها رجوع نمایید.

آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

دفتر فنی و مهندسی باروچین به ساختن فردای بهتر می اندیشد!

محصولات باروچین

منابع :

https://www.thespruce.com/backyard-landscaping-ideas-4172952

https://gardeningsolutions.ifas.ufl.edu/design/ten-planning-tips-for-design

https://homebnc.com/best-backyard-landscaping-ideas/

 

۴۰ پاسخ

 1. Hello, I believe your web site may be having web browser compatibility issues.
  When I take a look at your website in Safari, it looks fine however,
  when opening in I.E., it has some overlapping issues.
  I just wanted to provide you with a quick
  heads up! Aside from that, wonderful blog!

 2. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked
  up anything new from right here. I did however expertise some technical issues
  using this website, since I experienced to reload the website lots of
  times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I
  am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your
  placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot
  more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon. quest bars https://www.iherb.com/search?kw=quest%20bars quest bars

 3. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable information to work
  on. You’ve done an impressive job and our whole community will be
  thankful to you.

 4. بازتاب: Netflix bez VPN
 5. بازتاب: Netflix
 6. بازتاب: designchita.ru
 7. بازتاب: projectio
 8. بازتاب: moskva psiholog online
 9. بازتاب: psy online
 10. بازتاب: DPTPtNqS
 11. بازتاب: D6tuzANh
 12. بازتاب: Øêàëà òîíîâ
 13. بازتاب: russianmanagement.com
 14. بازتاب: chelovek-iz-90-h
 15. بازتاب: hd-tor-2022
 16. بازتاب: tor-lyubov-i-grom.ru
 17. بازتاب: psy
 18. بازتاب: chelovek soznaniye mozg
 19. بازتاب: bit.ly

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید