هزینه تعمیر سقف آپارتمان چقدر است؟!

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

آگاهی از هزینه تعمیر سقف ساختمان بسیار مهم است. زیرا با آگاهی از این موضوع می‌توانید به درستی هزینه‌های‌تان را تخمین بزنید. از آنجایی که بسیاری در رابطه با هزینه تعمیر سقف ساختمان اطلاعات کافی را ندارند، در ادامه ما جزییات این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله می خوانید: hide

هزینه تعمیر سقف ساختمان

بسیاری از افراد در رابطه با هزینه تعمیر سقف ساختمان سوال می‌پرسند. یکی از مهم‌ترین مواردی که در این رابطه پرسیده می‌شود، این مورد می‌باشد که آیا هزینه تعمیر سقف ساختمان، به اندازه‌ای هست که ارزش انجام دادن آن وجود داشته باشد. که پاسخ این سوال قطعاً مثبت است؛ زیرا در صورت بی اعتنایی به این مشکل، هزینه‌هایی به دیگر قسمت‌ها نیز وارد شده و هزینه نهایی شما افزایش چشم‌گیری پیدا خواهد کرد.

نکته مهم دیگری که باید در هنگام، هزینه تعمیر سقف ساختمان به یاد داشته باشید، این است که هر چه زودتر برای تعمیر آن پس از مشکل اقدام نمایید؛ زیرا هرچه دیرتر اقدام کنید، هزینه شما بیش‌تر  خواهد شد.

عوامل موثر به هزینه تعمیر سقف ساختمان


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با اینکه دیمپل شیت چیست، کلیک کنید.


نکات مهم در هنگام برآورد هزینه تعمیر سقف ساختمان

قبل از ادامه کار، مهم است که درک کنیم همه سقف‌ها یکسان نیستند.

به طور کلی، آسفالت یا قیرگونی رایج‌ترین نوع سقف است.

استفاده از بتون، سنگ و دیگر مصالح، می‌تواند هزینه شما را هنگام تعمیر سقف افزایش دهد.

هنگام تعمیر، این مواد ماندگارترین هستند و بنابراین طول عمر بیشتر خواهد بود.

یکی از رایج‌ترین مشکلات، نشت در سقف است. در این حالت ابتدا درز نشت پوشانده شده و قیرگونی استفاده خواهد شد.

قیمت وسایل روی سقف برای اصلاح و ترمیم نشتی متفاوت است.

اگر وسایل مختلفی نیاز به تعمیر داشته باشند، هزینه‌ها افزایش یافته، اما به طور کلی یک پیمانکار با تمام ابزارها نرخ هر یک را کاهش می‌دهد.


برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتخاب بهترین سنگ و سرامیک برای ساختمان کلیک کنید.


چرا یک سقف را تعمیر می‌کنیم؟

یکی از نکات مهمی که در رابطه با تعمیر سقف باید به شما بگوییم، این است که اجازه ندهید مشکل کاملاً ظاهر شود و بعد برای تعمیر سقف کنید. در واقع هر سال، بازدیدهای دوره‌ای را باید از سقف انجام دهید. این مورد برای مناطقی که دارای شرایط آب و هوایی شدید و خاص است، ضروری‌تر می‌باشد.

جزییات هزینه تعمیر سقف زساختمان


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با تاسیسات ساختمان کلیک کنید.


انواع نشت در سقف ساختمان

در این بخش، ما فقط می‌خواهیم یکی از مشکلات رایج را که در سقف رخ می‌دهد و آن هم نشتی است، مرور کنیم. ما نشان خواهیم داد که آیا مسئله جزئی، متوسط ​​یا عمده است و توضیح می‌دهیم که مشکل در چه قسمت‌هایی از سقف تأثیر می‌گذارد.

شایع‌ترین مشکل نشت است. نشت می‌تواند از چند طریق رخ دهد. به ندرت یک سقف از بیرون، مستقیم به داخل سوراخی دارد که می‌توانید از آن عبور کنید. درعوض، آب به هر درز شل نفوذ کرده و کانال‌هایی را پیدا می‌کند که ممکن است از داخل شروع به چکیدن نماید.

یک دلیل شایع‌تر برای نشت به دلیل وجود وسایل یا نفوذ در سقف است. وسایل، نفوذها و برجستگی ها شامل نورگیرها، دودکش‌ها، دریچه‌ها و سایر اشیایی است که از سقف یا بالای سقف بیرون زده اند.  از آنجا که این موارد با این ایده ساخته شده‌اند که یک سوراخ مورد نیاز است سقف محل اتصال است، بنابراین در اطراف آن سوراخ مواد قرار داده می‌شود تا از جمع شدن و نشت آب جلوگیری شود. آن ماده اطراف معمولاً فلزی است که به آن چشمک زن یا پیش بند می‌گویند. ممکن است فرسوده شود یا ممکن است به طور نادرست نصب شود. با گذشت زمان، درزهایی که فلز به سقف یا محل اتصال متصل است می‌تواند باعث رسوب و نشت آب شود.

نشت دودکش

نشت دودکش یکی از دلایل شایع نشت است. برای دودکش معمولی تفاوت‌های ظریف زیادی وجود دارد.

نشت در زونا

نشت در زونا یا کاشی یکی دیگر از مشکلات رایج است. باز هم، بعید است که سوراخی قابل مشاهده در سقف داشته باشید، اما زونا که به طور نادرست نصب شده، آسیب دیده یا فرسوده شده باشد، در نهایت منجر به نشت می‌شود.

دریچه‌ها و وسایل کوچک‌تر روی سقف دلیل دیگر نشت است.

مستعد آسیب بیشتر هستند، زیرا سازه خود از ساختار مقاوم در برابر دودکش برخوردار نیست.

احتمال دارد که دریچه نیازی به تعمیر نداشته باشد ، فقط مهر و موم یا چشمک زدن به اطراف دستگاه است. کاملاً ممکن است زونا در اطراف وسیله به جایگزینی یا وصله (اضافه کردن یک لایه اضافی) نیاز داشته باشد.

هنگامی که بدانید چگونه یک وسیله را آب بندی کنید ، این نوع کار تعمیر جزئی است. اما اگر نشت به داخل خانه در واقع در محل ورودی محل اتصال نباشد ، می تواند به یک مشکل متوسط ​​تبدیل شود.

نشت در نورگیر

نورگیرها دلیل دیگر نشت است.

نورگیرها به دلیل به دام انداختن آب در امتداد لبه‌های‌شان مشهور هستند و منجر به ترک خوردگی در مواد آب‌بندی آن می‌شوند. اگر این میزان مشکل باشد، یک جبران جزئی است. اما اگر چشمک زن خورده باشد  و بسته به میزان خوردگی آن می‌تواند به سرعت به یک مشکل متوسط ​​تا بزرگ تبدیل شود.

زونا منبع بسیاری از مشکلات رایج در یک سقف است که همیشه مربوط به نشت نیست. یکی دیگر از موارد متداول، یخ زدایی است. به دلیل آویزان شدن یخچال از کنار سقف برای صاحب خانه قابل مشاهده است.

بسیاری از مشکلات مربوط به زونا نیاز به تعمیرات جزئی دارد، مگر اینکه مناطق مشکل در قسمت زیادی از سقف پخش شده باشد. اگر روی کل سقف تأثیر بگذارد و بازرسی خسارت در چندین منطقه را نشان دهد، به طور بالقوه یک مشکل اساسی است.

اما مشکلات عمده معمولاً زمان می‌برد (ماه‌های زیادی) مگر اینکه در شرایط شدید مانند وزش باد شدید باشد. برخی از مشکلات رایج که با زونا (آسفالت) رخ می‌دهد:

 • آسیب باد – زونا منفجر شده یا از جای خود خارج شده است (کمی چسبیده)
 • خسارت تگرگ
 • فلاش شکست
 • نصب نادرست، به طور نامناسب پیوست شده است
 • یخ زدگی
 • شاخه‌های درخت افتاده
 • ترک خوردن
 • فر کردن
 • رنگ‌آمیزی
 • خزه

هزینه تعمیر سقف فلت


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با سنگ قرنیز کلیک کنید.


آسیب‌های سقف شیب‌دار

آسیب به دره‌های سقف‌های شیب‌دار، آخرین مشکل رایج است. اینها ناحیه‌ای مانند ناودان روی سقف هستند که به منظور پایین آوردن آب به لوله‌های تخلیه یا کمک به جاذبه از سقف باران می‌آیند. معمولاً دره ها با نوارهای فلزی (چشمک زن) یا وینیل پوشانده می‌شوند.

این حالت، به دلیل بلند کردن کاشی‌های اطراف، ایجاد قارچ یا باران شدید آسیب می‌بیند. از آنجا که این امر بر تمام زونا در اطراف آن، در هر دو طرف یا در هر دو طرف دره تأثیر می‎گذارد ، یک تعمیر متوسط نیاز خواهد داشت.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با سنگ فرش بتنی کلیک کنید.


هزینه تعمیر سقف تجاری چقدر است؟

بسته به دامنه کار، هزینه تعمیر سقف تجاری شما متفاوت خواهد بود.

در زیر، برخی از عواملی را که می‌توانند بر هزینه تعمیر شما تأثیر بگذارند، مرور می‌کنیم.

دسترسی و اندازه پشت بام تجاری شما

مکان، سهولت دسترسی و اندازه سقف شما نقش زیادی در کل هزینه تعمیر شما دارد.

تا حدودی متداول است که سقف ساختمان‌های بلندتر از طریق دریچه سقف به تعمیر و نگهداری دسترسی داشته باشند. این چیزی است که باید در مورد ساختمان شما در نظر گرفته شود. دسترسی آسان به سقف، هزینه کار را کاهش می‌دهد.

اگر تمام وسایل مورد نیاز از طریق ساختمان به دریچه سقف در طبقه آخر منتقل شود، هزینه بیشتری خواهد داشت، نه با نردبانی در بیرون ساختمان.

در صورتی که دسترسی به سقف شما آسان باشد هزینه تعمیر آن هزینه کم‌تری خواهد داشت.

سقف‌های بلند که دسترسی دشوارید ارند، هزینه بیشتری خواهند داشت.

نوع خسارت

مهمترین عامل هزینه برانگیز نوع و حجم خرابی سقف شما است.

همانطور که در بالا اشاره شد؛ اگر حداقل خسارتی وجود داشته باشد که فقط چند ساعت طول می کشد تا تعمیر شود.

در مرحله بعد، ما چند نمونه از انواع مختلف آسیب‌ها را بررسی خواهیم کرد.

غشای خراب

اگر مقدار زیادی خراب شده است، ممکن است بخواهید قبل از خراب شدن سقف برای بازسازی، سیستم ترمیم را در نظر بگیرید.

در آن زمان، شما با هزینه کامل تعویض سقف روبرو خواهید شد.

حوضچه آب

حوضچه آب مقدار زیادی به سیستم سقف مسطح می‌افزاید. اگر هر گونه ترک یا شکاف جزئی در سقف شما وجود داشته باشد که آب را به درون آب بریزد، فشار آب وارد سیستم عایق‌بندی سقف شما می‌شود و سیستم سقف شما را اشباع می‌کند. این باعث خرابی زودرس سقف خواهد شد.

پانل‌های فلزی زنگ زده

بسته به اندازه مناطق زنگ زده، یک تابه فلزی قطره‌ای نصب می‌کنیم. سپس آن را با پارچه‌های سیلانت و تقویت کننده فلش می‌کنیم.


برای اطلاعات بیشتر درباره پوشش‌های ضد حریق کلیک کنید.


سقف از کجا می‌تواند نشت کند؟

نشت سقف یکی از اصلی‌ترین شاخص‌هایی است که شما نیاز به تعمیر دارید و مکان‌های زیادی وجود دارد که ممکن است نشتی رخ دهد. این معمولاً به دلیل عواملی مانند نصب ضعیف،طراحی ضعیف سیستم سقف، عدم تعمیر و نگهداری و آسیب‌های جوی است. در زیر، چند نمونه از مواردی که سقف شما نشت می‌کند و نحوه تعمیر آن را مرور می‌کنیم.

اتصال دهنده‌ها

در بسیاری از مواقع، به دلیل تمام حرکاتی که سقف در طول عمر خود از شوک حرارتی و چرخه‌های انجماد و ذوب مداوم می‌گذراند، اتصال دهنده‌ها خود به سمت بالا کار کرده و در نهایت سوراخی در غشای سقف ایجاد می‌کنند.

درزها

درز بستر روی سقف را باز کنید که باعث نشت می‎‌شود.

اغلب، درزها به دلیل جوشکاری نامناسب یا سوزاندن (قیر اصلاح شده) در حین نصب اصلی خراب می‌شوند.

نوار خاتمه

این نقطه پایانی است که غشای سقف از دیوار بالا رفته و متوقف می شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره انواع درزگیرها و کاربرد آن‌ها کلیک کنید.


چه عواملی در هزینه یک سقف جدید موثر است؟

تعویض سقف شما ممکن است یک روند ساده به نظر برسد، اما عوامل بی‌شماری در هزینه تأثیر می‌گذارد.

اگر برآورد سقف شما از موادی که انتخاب کرده‌اید بالاتر از حد انتظار است، ممکن است به دلیل آسیب دیگری در سقف شما باشد. اگر طوفانی را تجربه کرده‌اید که باعث آسیب به سقف شده است، اما بلافاصله اقدامی انجام نداده‌اید، ممکن است در جایی که زونا کنده شده، سقف شما به تخته سه لا آسیب برساند.

طراحی‌های پیچیده سقف می‌تواند قیمت یک سقف جدید را نیز پیچیده و افزایش دهد. کار با نورگیرها دشوار است، بنابراین سقف سازان برای جای دادن این نوع ویژگی‌ها هزینه بیشتری می‌گیرند.

از دیگر عواملی که شرکت‌های بام هنگام تخمین هزینه سقف جدید در نظر می‌گیرند عبارتند از: نوع مواد سقف مورد نیاز برای برداشتن، شیب سقف و قابلیت دسترسی به سقف.

سقف فلت


برای اطلاعات بیشتر درباره مراحل ایزولاسیون استخر کلیک کنید.


یک بام چقدر دوام دارد؟

اغلب اوقات، نوع سقف می‌تواند بیشترین تأثیر را در طول عمر سقف داشته باشد، اما این فقط یک مرحله از روند تصمیم‌گیری است. فاکتورهای زیادی وجود دارد که طول عمر سقف را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نوع مواد

مواد به کار رفته در سقف شما و دوام آنها عواملی هستند که بر طول عمر متوسط ​​سقف تأثیر می‌گذارند. در بسیاری از موارد، هزینه و طول عمر به طور مستقیم با هم مرتبط هستند.

کیفیت مصالح

مهم نیست که از چه نوع مصالحی در محل زندگی یا ساختمان‌های تجاری خود استفاده کنید، نسخه‌های با کیفیت پایین و بالا از هر ماده وجود دارد. مواد بام با کیفیت پایین معمولاً منجر به تعمیرات بیشتر و پایین آمدن طول عمر سقف می‌شوند، بنابراین بهتر است یک محصول برتر انتخاب کنید. استخدام یک پیمانکار معتبر که از مواد با کیفیت بالا استفاده می‌کند به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بگیرید از سقف خود بیشترین بهره را ببرید.

پوشش

مصالحی که بر روی سقف استفاده می‌شود، یکی از مهم‌ترین اجزای تعویض سقف مسکونی است. پوشش یک لایه محافظ ضد آب در صورت آسیب دیدن سقف خارجی است. این لایه دفاعی اضافی از تجمع رطوبت و مشکلات کپک زدگی جلوگیری می‌کند و ضروری است تا مواد شما شروع به پوسیدگی نکنند.

عناصر

آب و هوا و قرار گرفتن در معرض آفتاب در سقف شما عوامل مهمی هستند که بر طول عمر سقف تأثیر می‌گذارند. دمای شدید و نامنظم غرب میانه همراه با طوفان‌های شدید که می‌تواند به سقف آسیب برساند سلامت سقف شما را تهدید کرده، بنابراین انتخاب گزینه‌های با دوام مهم است. دمای مداوم از گرم به سرد، مانند آنچه در بهار و پاییز تجربه می‌کنیم، می‌تواند باعث شکاف در زونا شود. باد، تگرگ، گردباد و طوفان‌های دیگر می‌توانند با ایجاد تقسیم در سقف، از بین بردن گرانول‌های محافظ از زونا و ایجاد رطوبت که منجر به نشت کپک و سقف می‌شود، آسیب بیشتری ببینند.

رنگ مواد

در بعضی موارد، رنگ زونا که انتخاب می‌کنید می تواند بر طول عمر سقف شما تأثیر بگذارد. به ویژه در مناطق آب و هوایی آفتابی، مواد سبک‌تری توصیه می‌شود، زیرا محصولات تیره گرمای بیشتری از خورشید را جذب می‌کنند. زونا که بیش از حد گرم شود احتمالاً دچار فرسودگی شده و این امر تهویه هوا را دشوارتر می‌کند.

شیب یک سقف

سطح سقف شما باعث تخلیه آب می‌شود و سقفی با توانایی زهکشی ضعیف ممکن است به تعمیرات مکرر یا تعویض نیاز داشته باشد. صاحبان املاک با سقف‌های مسطح و سقف‌هایی با شیب کم باید با احتیاط بیشتری نسبت به بررسی میزان تجمع آب که منجر به رشد کپک و قارچ می‌شود یا صدمات جدی‌تری را وارد کنند که منجر به نشت سقف شود.

تهویه

داشتن روش‌های تهویه مناسب برای سقف، قسمت اصلی سلامت املاک است که طول عمر سقف را افزایش می‌دهد. هنگامی که سقف بتواند دمای مطلوبی را حفظ کند، مواد تحت فشار کمتر ترک می‌خورند، می‌تواند خطر گرم شدن بیش از حد یا یخ زدگی را کاهش دهد و کل اموال شما به طور موثر کار می‌کنند. تهویه نامناسب می‌تواند خسارات زیادی را به همراه داشته باشد، بنابراین مهم است که مراقب علائم تهویه نامناسب سقف باشید و برای کنترل آن اقدامات احتیاطی انجام دهید.

تعمیر و نگهداری منظم سقف

انجام تعمیر و نگهداری دوره‌ای باعث افزایش طول عمر متوسط ​​یک سقف می‌شود. بازرسی‌های سالانه سقف به شما در شناسایی علائم هشدار دهنده‌ای که ممکن است به سقف جدید یا تعمیر اساسی نیاز داشته باشید کمک می‌کند.

در صورت شناسایی مشکلی، می‌توان سریعاً قبل از کنترل آن برطرف کرد.

طول عمر متوسط ​​یک سقف معمولاً بین 25 تا 50 سال است. با این حال، طول عمر یک سقف در نهایت به کیفیت، دوام و نوع ماده انتخاب شده بستگی دارد. شما معمولاً آنچه را که برای آن پرداخت می‌کنید دریافت خواهید کرد و هرچه سرمایه‌گذاری برای یک سقف جدید بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری از آن محافظت از خانه شما را تأمین می‌کند، اما گزینه‌های زیادی وجود دارد که صاحبان خانه و صاحبان املاک تجاری باید هنگام انتخاب بهترین نوع مواد بام بررسی کنند.


برای اطلاعات بیشتر درباره سنگ گرانیت کلیک کنید.


با مشاهده چه عواملی باید سقف خود را جایگزین کنیم؟

با وجود دانستن طول عمر متوسط ​​از انواع سقف‌های مختلف، شما باید همچنان سلامت سقف خود را کنترل کنید تا بدانید که سقف خود را چند بار تعویض کنید. علائم هشدار دهنده معمولی که به سقف جدید نیاز دارید عبارتند از:

 • آسیب به مواد سقف
 • نشت و آسیب به آب
 • تغییر رنگ تا سقف
 • آسیب قابل مشاهده به سقف و نمای بیرونی
 • آفات

برای اطلاعات بیشتر درباره سنگ گرانیت کلیک کنید.


مشکلات رایج سقف آپارتمان

در این قسمت ما قصد داریم مشکلات رایج سقف آپارتمان را بیشتر بررسی کنیم.

ضد آب نبودن سقف

اگر سقف ضد آب نباشد، مشکلات بسیاری را به وجود خواهد آورد. به همین دلیل نیز عایق رطوبتی باید روی سقف اجرا شود. اگر این مشکل حل نشود، محل به صورت کامل غیرقابل سکونت خواهد شد و منجر به پوسیدگی می‌شود.

 لوله‌کشی معیوب

آسیب دیدن لوله‌کشی به دلیل ترکیدن لوله رخ می‌دهد. معیوب شدن لوله‌کشی نیز به دلیل عدم استفاده از مواد درجه یک می‌باشد.

توجه داشته باشید که حتی اگر ضد آب کردن سقف نیز به درستی انجام شده باشد، با وجود لوله‌کشی معیوب، مشکلات بسیاری برای شما به وجود خواهد آمد.

 ترک خوردن سقف

ترک خوردن سقف نیز از جمله مشکلات رایجی است که رخ می‌دهد و به سادگی قابل برطرف شدن است.

 نفوذ آب از بیرون

اگر در طراحی سقف از مصالح بی کیفیت، با طراحی ضعیف استفاده شده باشد مشکل نفوذ در آب خواهیم داشت. نفوذ آب از بیرون، منجر به پوسیدگی ساختاری و آسیب الکتریکی و رطوبت و کپک خواهد شد.


برای اطلاعات بیشتر درباره نانوکامپوزیت کلیک کنید.


سخن آخر

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی هزینه تعمیر سقف ساختمان و انواع آن بپردازیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص هزینه تعمیر سقف ساختمان داشتید، با ما تماس بگیرید.

برای دریافت فایل پی دی اف تعمیر سقف آپارتمان می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

تعمیر سقف ساختمان

دفتر فنی و مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه‌های موفق بسیاری در استان تهران و البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی به شمار می‌آید.

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز، به پروژه ها رجوع نمایید.

چنانچه نیاز به آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین نیاز دارید، به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

برای تخمین هزینه تعمیر سقف آپارتمان چه راهی وجود دارد؟

برای این مورد می توانید از ما کمک بگیرید.

برای کاهش هزینه تعمیر سقف آپارتمان چه پیشنهادی می شود؟

بهترین پیشنهاد اقدام به موقع برای تعمیر است.

۲۸ پاسخ

 1. What i don’t understood is if truth be told how you’re not
  really much more neatly-liked than you might be now.
  You are very intelligent. You realize thus significantly on the subject
  of this subject, made me individually believe it from a lot of various angles.
  Its like men and women aren’t involved except it is something
  to do with Lady gaga! Your individual stuffs outstanding.
  Always handle it up! quest bars https://www.iherb.com/search?kw=quest%20bars quest bars

 2. Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your blog.
  Im really impressed by your blog.
  Hey there, You have done a fantastic job. I will certainly digg it and individually recommend to my friends.
  I’m confident they’ll be benefited from this web site.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید