کاربرد انکر بولت چیست؟ + نکات طلایی استفاده از آن

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

انکر بولت موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. ما قصد داریم در این مطلب در رابطه با انواع انکربولت، عوامل موثر بر انتخاب نوع انکربولت، نحوه نصب و بسیاری موارد دیگر را بررسی کنیم.  پیچ انکر اشیاء سازه‌ای را به سازه‌های بتنی متصل می‌کند. در صنعت ساخت، پیچ‌های انکر معمولاً تجهیزات، لغزش‌های ساختاری و ظروف را روی بتن ثابت می‌کنند. یک انتهای پیچ انکر در بتن قرار می‌گیرد، در حالی که انتهای رزوه ای نمایان شده به تجهیزات متصل می‌شود. انواع مختلفی از پیچ انکر وجود دارد. برخی از رایج‌ترین آنها میله‌های L شکل، دو سر با صفحه،  میخ سر جوش داده شده و نوع سوئدی هستند. در ادامه همراه ما باشید تا از جزییات مربوط به انکربولت اطلاعات لازم را بدست آورید.

آنچه در این مقاله می خوانید: hide

انکر بولت چیست؟

در پروژه‌های ساختمانی از Anchor Bolt برای نصب صفحات فلزی با ابعاد و ضخامت‌های مختلف به بتن سخت شده، سنگ، آجر و غیره استفاده می‌شود.

این صفحات امکان اتصال و جوش‌کاری قطعات مختلف فلزی به سازه‌های بتنی را برای اجرای نمای خشک و کامپوزیت، اجرای پشتیبانی از تاسیسات مکانیکی و الکتریکی، نصب تجهیزات و ماشین آلات فراهم می‌کند. اما آنچه مهم است انتخاب پیچ انکر بر اساس نوع عملکرد، اندازه، ظرفیت بار و محدودیت‌های نصب است.

Anchor Bolt از نظر نوع و عملکرد به دو دسته مکانیکی و شیمیایی طبقه بندی می‌شود.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با اینکه دیمپل شیت چیست، کلیک کنید.


آشنایی با عملکرد انکربولت

به طور کلی، عملکرد پیچ‌های انکر (گرفتن در بتن یا سایر مواد) به چهار روش انجام می‌شود:

 اصطکاک یا انبساط

در این حالت، انکر بولت می‌تواند پس از نصب یا کاشت، با ایجاد نیروی اصطکاک با مواد پایه، بارهای مختلف را تحمل کند.

 کلید یا بست

در این حالت، انکر با ایجاد حفره یا آسیاب کردن مواد پایه حفره ایجاد می‌کند که در این حالت اغلب بتنی است. این نوع بنرها دارای ظرفیت حمل بالا هستند و می‌توانند بارهای پویا را تحمل کرده و در فواصل کوتاه از لبه مواد پایه نصب شوند.

ترکیب اصطکاک و انبساط

این نوع بنرها به طور همزمان در دو حالت اصطکاک و کلید عمل می‌کنند. آنها هم‌چنین دارای ظرفیت حمل بالا و توازن بار پویا هستند.

 اتصال

یکی از کاربردهای رایج استفاده از انکربولت اتصال با استفاده از آن است.

انواع انکربولت


برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتخاب بهترین سنگ و سرامیک برای ساختمان کلیک کنید.


عوامل موثر در انتخاب نوع انکربولت

در این قسمت همراه ما باشید تا عواملی را که بر انتخاب نوع انکربولت تاثیر می‌گذارند، بررسی کنیم.

 شرایط محیطی

عوامل جغرافیایی مانند شرایط آب و هوا و رطوبت، وجود مواد خورنده مانند اسیدها، چربی ها، فرآورده‌های نفتی، فسفات‌ها، سولفات‌ها و … در محل Anchor و در مکان‌هایی مانند شهرهای حاشیه‌ای، پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، کارخانه‌ها … از جمله عوامل موثر بر انتخاب هستند.

 مقدار بار

انکربولت می‌تواند بارهای مختلف (بین 10 تا 15000 کیلوگرم) را برحسب نیاز، نوع عملکرد، جنسیت، نوع بار (کششی و برشی، یا ایستا و پویا) تحمل کند.

 نوع بار

به طور کلی، بارهای سازه‌ای به دو دسته تقسیم می‌شوند.

 بار استاتیک

بارهای استاتیک با مقدار ثابت روی سازه ثابت می‌شوند و با گذشت زمان تغییر نمی‌کنند. وزن سازه، وزن تجهیزات، وزن شخص و … نمونه‌هایی از بار استاتیک هستند.

 بار پویا

این نوع بارها در طول زمان تغییر می‌کنند و به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر خواهد بود.

بارپویا که شامل، عبور افراد، ماشین‌آلات، نیروی باد، برف، انواع دستگاه‌ها و تجهیزات در حال کار، مانند موتورهای الکتریکی، نمونه‌هایی از این نوع بارها هستند.

شوک نیز در زمان بسیار کوتاهی و بر اثر برخورد شدید، انفجار یا تخریب قسمتی از سازه رخ می‌دهد.

 قطر Anchor Bolt و عمق کاشت

بر اساس میزان بار و همچنین محدودیت‌های موجود، مانند سوراخ در پایه ماشین آلات و تجهیزات مورد نصب و سایر محدودیت‌های طراحی و اجرا، مانند فاصله بین نصب انکرها از لبه بتن و فاصله بین نصب بنرها، قطر و عمق کاشت انکر تعیین می‌شود.

 مواد اولیه

منظور مواد اولیه‎‌ای است که در سازه مورد استفاده قرار گرفته و بر انتخاب نوع انکر بولت تاثیرگذار خواهد بود.

 فاصله لبه و فضا

هر نوع انکر دارای ویژگی‌هایی است که به موجب آن باید در فاصله مشخصی از لبه آزاد بتن و هم‌چنین در فاصله مشخص نصب شود.

کاربرد انکربولت


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با تاسیسات ساختمان کلیک کنید.


محل دقیق پیچ انکر

هنگامی که صحبت از نصب سیستم‌های فلزی ساختمان می‌شود، یکی از مهمترین جنبه‌ها محل قرارگیری پیچ‌های انکر در فونداسیون است. قرار دادن یا تجسم نادرست پیچ‌های انکر می‌تواند منجر به خطاهای پرهزینه یا حتی تصادفات مرگبار شود.


برای اطلاعات بیشتر دررابطه با سنگ قرنیز کلیک کنید.


مسئولیت نصب صحیح انکربولت

ما در این قسمت سعی داریم قوانین مربوط به نصب صحیح انکربولت را به شما بگوییم؛ زیرا همانطور که انتخاب صحیح متریال مهم است، نصب و کاربرد صحیح آن‌ها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با سنگ فرش بتنی کلیک کنید.


قوانین در رابطه با نصب صحیح انکربولت

گری تی اسمیت، رئیس سازنده ساختمان فولاد، Thomas Phoenix International Inc ، Eastampton ، NJ Smith، که در هیئت مدیره ملی ساختمان فلزی است، می‌گوید: “جای‌گذاری پیچ انکربولت یک مسئله است زیرا اکثر مردم نمی‌دانند چه کسی مسئول است.” اسمیت هنگام بحث در مورد این موضوع به کتابچه سیستم‌های ساختمان فلزی که توسط انجمن تولیدکنندگان فلز ساختمان تولید شده است، اشاره می‌کند.

بر اساس بخش 6.2.2. “کار معمولاً در نصب گنجانده نمی‌شود”، سازنده هیچ مسئولیتی در قبال “عملیات فونداسیون، بتنی یا بنایی”، همراه با “تنظیم یا بازرسی تنظیم پیچ‌های انکر،” ندارد.


برای اطلاعات بیشتر درباره پوشش‌های ضد حریق کلیک کنید.


مسئولیت نصب صحیح انکربولت بر عهده چه کسی است؟

با این حال، اسمیت خاطرنشان می‌کند که در بخش 6.4 ، “دال بتنی ، فونداسیون و پیچ و مهره انکر”، در دفترچه راهنما آمده است: “مشتری نهایی مسئول تمام هزینه‌های اضافی ناشی از خطا در دال بتنی و فونداسیون یا تنظیمات پیچ انکر است،” مگر در مواردی که دال بتنی و فونداسیون توسط سازنده ساخته شده باشد.

اسمیت توضیح می‌دهد این بدان معناست که، مسئولیت پیمانکار بتن اطمینان از نصب صحیح انکربولت است.

این وظیفه سازنده فولاد است که قبل از چسباندن فولاد از صحت ابعاد بتن و محل پیچ انکر اطمینان حاصل کند. اگر مشکلی وجود داشته باشد، سازنده باید قبل از پیشروی در نصب ساختمان به پیمانکار عمومی و پیمانکار بتنی مراجعه کند تا آن را برطرف نماید.

اطمینان از مکان‌های پیچ انکر

وس بروکر، مدیر توسعه بازار در شرکت ساختمان‌های آمریکایی، اذعان می‌کند؛ در حالی که اکثر سازندگان ساختمان فلزی هیچ ارتباطی با فونداسیون ندارند، پیچ انکربولت موضوعی است که آن‌ها به طور منظم با آن برخورد خواهند داشت. همانطور که او توضیح می‌دهد، وقتی مشکلی در پیچ و مهره‌های انکر یا سوراخ‌های قاب وجود دارد، دو گزینه خواهید داشت.

یا پیچ‌های انکر باید با استفاده از چکش و بازسازی از بتن جدا شوند، یا قاب ساختمان نیاز به تغییر دارد. در هر صورت، هنگامی که پیچ‌های انکر به طور اشتباه یا در مکان اشتباه تعبیه می‌شوند، رفع این اشتباه هزینه بر شده و می‌تواند باعث تاخیر در چارچوب زمانی پروژه گردد.

محل مناسب برای قرار دادن انکربولت

ساختمان‌های با طراحی خوب نیازمند توجه دقیق به جزئیات هستند. یکی از این موارد، توجه به پیچ‌های انکر فونداسیون است که در محل مناسب در بتن تعبیه شده باشند. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات فونداسیون در ساختمان‌های فلزی، اطمینان از عایق‌کاری مناسب صفحات بتنی است.

چرا انتخاب محل مناسب برای انکربولت مهم است؟

اکثر ساختمان‌های فلزی به صورت دال بر روی سطح ساخته می‌شوند که در آن دال بتنی بر روی یک زیر لایه آماده شده ریخته خواهد شد. از آنجا که بتن یک ماده قوی رسانا برای گرماست، عایق‌بندی در اطراف پایه و همچنین زیر دال کف توصیه می‌شود. داگ تاد، مدیر بازار آمریکای شمالی در میدلند، Dow Building Solutions، واقع در میش، توضیح می‌دهد که یک طبقه بدون عایق یا عایق ضعیف به دو طریق مستعد ابتلا به از دست دادن حرارت است.

بسته به الزامات طراحی ساختمان ، عایق را می توان در نمای بیرونی یا داخلی فونداسیون و همچنین زیر دال اضافه کرد. تاد می گوید: “فلز برای انتقال حرارت بسیار رسانا است، بنابراین در جایی که فلز در معرض دید قرار می‌گیرد، می‌تواند به مجرای از دست دادن گرما از طریق پوشش ساختمان تبدیل شود.

انکر بولت بتنی


برای اطلاعات بیشتر درباره صفر تا صد بازسازی خانه کلیک کنید.


لزوم استفاده از عایق‌بندی مناسب در هنگام استفاده از انکربولت

با افزودن یک لایه عایق پیوسته، مانند پلی استایرن، در نمای بیرونی یا داخلی دیوار پایه و زیر اسلب، می‌توان جریان حرارتی عمودی و افقی را از طریق دیوار کند کرد.

کاهش اتلاف انرژی پایه و صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی سال به سال

در برابر مشکلات رطوبت محافظت خواهد کرد.

هنگام نصب در نمای بیرونی دیوارهای فونداسیون، یک لایه اضافی حفاظت از زهکشی ارائه خواهد شد.

با استفاده از غشای ضد آب در نمای بیرونی دیوارهای فونداسیون محافظت خواهد شد.

با ثابت نگه داشتن درجه حرارت، احتمال تراکم داخلی را کاهش خواهد یافت و

می‌توان،از جرم حرارتی بتن برای ذخیره و تابش گرما در صورت نیاز استفاده کرد.

برآمدگی یخ زدگی کاهش یافته و ترک خوردگی احتمالی نیز کم می‌شوند.

چرا استفاده از عایق‌بندی بیرونی بهتر است؟

تاد توضیح می دهد: “در بسیاری از موارد، نصب عایق در قسمت بیرونی فونداسیون ساده‌ترین است؛ زیرا در عین محافظت از مواد ضد آب، عایق را ترکیب کرده و هیچ فضای داخلی قابل استفاده‌ای را اشغال نمی‌کند. “در این نوع کاربردها، فقط مطمئن شوید که عایق‌های درجه بالا محافظت شده‌اند.

تاد می افزاید: “صرف نظر از کاربرد، عایق باید بتواند در محیطی با رطوبت بالا عملکرد بهتری داشته باشد و عملکرد طولانی مدت و با ارزش بالا را ارائه دهد.”


برای اطلاعات بیشتر درباره 10 ایده طراحی حیات خلوت کلیک کنید.


انواع انکربولت

در این قسمت همراه ما باشید تا با انواع پیچ انکر آشنا شوید.

انکربولت خم شده

این قلاب‌ها در بتن یا سنگ تراشی تعبیه می‌شوند. آنها در دو نوع L یا J وجود دارند. پیچ‌های انکر خمیده استفاده متداول را در تابلوهای راهنما، تیرها و دیگر سازه‌های فولادی مشاهده خواهد شد.

انکربولت دو سر با صفحه

این نوع انکرها به شکل میله‌های دو سر با یک بشقاب در انتها ظاهر می‌شوند. صفحه اغلب به پیچ انکر خود یا به مهره‌ای که در بتن تعبیه شده است جوش می‌خورد. پیچ و مهره‌های صفحه‌ای معمولاً در ساختن ستون‌های ساختمان علائم جاده‌ای، تیرهای چراغ و سایر سازه‌ها استفاده می‌شود.

انکربولت صفحه‌ای

پیچ‌های انکر دار دارای سر جعلی در یک سر هستند که معمولاً به صورت شش گوش یا سر مربع طراحی شده است. سر در بتن قرار می‌گیرد. اگر یک صفحه فلزی به هر طرف پیچ جوش بخورد، آن‌ها را انکرهای صفحه می‌نامند. این انکرهای صفحه هنوز هم به عنوان پیچ انکر سر در نظر گرفته می‎شوند. از آن در انواع کاربردهای ساختمانی مانند نرده پل، تیرهای نور و غیره استفاده خواهد شد.

انکربولت Swedge

این نوع پیچ‌های انکر از فولاد میله‌ای گرد تشکیل شده است. Swedge به این معنی است که آن‌ها دارای تورفتگی‌های زیادی هستند که اجازه می‌دهد چسبندگی بهتری در بتن داشته باشند. پیچ‌های Swedge در ساخت تیرچه‌ها و اسکله‌ها کاربرد متداولی دارند.


برای اطلاعات بیشتر درباره انواع نمای ساختمان کلیک کنید.


انتخاب نوع مناسب انکربولت

هنگامی که یک قطعه از تجهیزات را به بتن وصل می‌کنید، باید برای یک عمر باقی بماند. به همین دلیل بسیار مهم است که پیچ انکر مناسب برای برنامه خود را انتخاب کنید. هنگام انتخاب انکر پیچ برای اتصال یک شی به سازه بتنی، مسائل زیادی باید در نظر گرفته شود. اول، تعیین اندازه سوراخ برای پیچ انکر و طول آن مهم است. برخی از پیچ‌های انکر برای بتن طراحی شده‌اند، در حالی که برخی دیگر برای سیمان یا سنگ تراشی کار می‌کنند. انتخاب پیچ انکر مناسب بستگی به مواد پایه‌ای دارد که جسم به آن انکر می‌زند.

به طور کلی، روش ارجح برای ایمن‌سازی انکربولت شامل ریختن مستقیم آن‌ها در بتن قبل از عمل آوری است. با این حال، پیمانکاران مدنی همیشه محل انکر پیچ مورد نیاز را به دلیل ورود دیررس یا تجهیزات تعیین نشده نمی‌دانند. در چنین مواردی، پیچ‌های انکر مته در محل تجهیزات را به دال محکم می‌کنند. این امر از طریق انبساط طراحی شده یا استفاده از چسب اتفاق می‌افتد.

ما در این قسمت انتظاراتی را که هنگام نصب انکربولت دارید، بررسی کرده و توضیح خواهیم داد که برای رسیدن به هدف خود، باید از کدام نوع انکربولت استفاده کنید.

هنگام انتخاب پیچ انکر مناسب برای کار، می‌خواهید پیچ ​​انکر به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند فشار بار را تحمل کند؛ اما بدون آسیب رساندن به پایداری سازه کامل.

راه حل برای این هدف چیست؟

شما باید از بار کلی که انکربولت باید نگه دارد مطلع باشید. انکربولت ضعیف‌ترین نقطه در سازه بتنی است و بنابراین مقاومت و قطر آن بستگی به وزن پشتیبانی شده دارد. برای حداکثر ایمنی، قوی‌ترین ، بزرگ‌ترین و عمیق‌ترین پیچ‌های انکر را مشخص کنید.

به طور کلی، هرچه قطر پیچ انکر بیش‎تر باشد، قدرت حمل آن بیش‌تر است و بار بیش‌تری را می‌تواند تحمل کند. هم‌چنین، بهترین ارزش نگهدارنده در انکرهای عمیق تعبیه شده در بتن بسیار سخت رخ می‌دهد. یک مجموعه انکر 1/2 اینچی با حداقل جاسازی 2 اینچ، نگهدارنده قوی‌تری نسبت به یک انکر 1/4 اینچی با حداقل جاسازی 1  تولید می‌کند.

برای بارهایی که بالای سر به دیوار متصل می‌شوند، پیچ‌های انکر قوی‌تری را مشخص کنید. برای بارهایی که روی لبه چسبانده شده و روی زمین قرار گرفته‌اند، پیچ‌های انکر با قطر کوچک‌تر می‌توانند کافی باشند.

انکربولت استیل
انکربولت استیل

برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه مدیریت پروژه ساخت کلیک کنید.


تاثیر شرایط محیطی هنگام انتخاب انکربولت

هنگام تصمیم‌گیری در مورد انکربولت برای یک کار، شرایط محیطی سازه نیاز به توجه دارد.

طراحی پیچ و مهره شامل پیچ و مهره‌ای است که از وسایل عبور می‌کند. طول پیچ که از آن عبور می‌کند بستگی به این دارد که چند بار باید سفت شود و چگونه مهره قبل از قرار گرفتن پیچ در بتن قرار گرفته است.

هنگام در نظر گرفتن وزن بار که پیچ انکر باید نگه دارد، مهم است که درک کنیم که پیچ ضعیف‌ترین حلقه در سیستم سازه‌ای بتنی است. با این حساب، بسته به وزن نگهدارنده، قطر مورد نیاز پیچ انکر را تعیین کنید. قوی‌ترین و عمیق‌ترین پیچ‌های انکر با بزرگ‌ترین قطر، بارهای سنگینی را که به بتن چسبانده شده‌اند، مناسب می‌کند.

بارگذاری لرزش

تجهیزات متصل به بتن توسط یک انکربولت همان ارتعاشاتی را که تجهیزات در حین کار انجام می‌دهند تجربه می کنند. ویژگی ارتعاش تجهیزات قبل از نصب انکرهای پیچ نیاز به ارزیابی مستقل دارد. سازه‌های ارتعاشی شامل پمپ‌ها، موتورها، فن‎ها، تسمه‌های متحرک یا حتی علائم دمیدن در باد است.

پیچ انکر برشی و کشش وارد شده بر روی آن را از طریق اصطکاک منتقل خواهد شد، اما اگر اصطکاک از ارتعاش مداوم کاهش یابد، قدرت نگه داشتن آن کاهش می‌یابد. در چنین مواردی، باید از انکر پیچ قوی‌تر، بزرگ‌تر و عمیق‌تری استفاده کرد.

بارگذاری شوک

هرگونه تجهیزات چسبانده شده به بتن در جایی که بار ضربه‌ای وجود دارد، باید در طول مدت زمان تغییرات بار را تحمل کند. یک مثال رایج از ضربه شوک، ضربه‌گیر روی یک بارانداز است. از آنجا که انکرهای مکانیکی می‌توانند مقادیر نگهدارنده را بر اساس اصطکاک پیچ در برابر دیواره‌های سوراخ ارائه دهند، در صورت شکستن اصطکاک، مقدار نگهدارندگی کاهش می‌یابد. بارهای ضربه‌ای ممکن است به تدریج پیچ‌های انکر را به مرور شل کنند.

مسئولیت‌ها

هنگام انتخاب پیچ انکر مناسب برای برنامه کاربردی، ویژگی‌های مختلفی وجود دارد. نوع و مقاومت بتن، اندازه و محل نصب، نوع محیط  و ظاهر مورد نظر محصول نهایی باید مورد توجه قرار گیرد. اندازه و فاصله صحیح پیچ‌های انکر در هر کاربرد سازه ای بسیار مهم است. به همین دلیل، طراحی سازه با مشورت مهندس متخصص سازه بسیار مهم خواهد بود.

تعیین مسئولیت کلی برای طراحی پیچ و مهره ضروری است. اغلب، سازندگان متعدد تجهیزات را به یک سایت منحصر به فرد تحویل می‌دهند. مسئولیت طراحی و تحویل پیچ انکر به طور کلی باید بر عهده شرکتی باشد که مسئولیت کلی مهندسی را بر عهده دارد.


برای اطلاعات بیشتر درباره انواع دیوار پوش کلیک کنید.


6 نوع متداول انکربولت بتنی

انکر بولت بتنی برای چسباندن وسایل سبک به بتن مناسب هستند، اما هنگامی که نیازهای تحمل بار بیش‌تر باشد، انکرهای بتنی بهتر هستند.

یادگیری اینکه کدام انکرهای بتنی برای کار مناسب هستند آنقدرها هم که فکر می‌کنید دشوار نیست، اگر بدانید انکرهای بتنی مختلف چیست، چه کار می کند و چگونه این کار را انجام می‌دهند.

رایج‌ترین انواع انکرهای بتنی

تفاوت اصلی بین انکرهای بتنی این است که انکر نر است یا مونث. انکرهای نر از طریق مهره و واشر به بتن می‌چسبند و از طریق وسایل (یا شیئی که باید محکم شود)  در سوراخی از پیش حفر شده وارد می شوند.

انکرهای مونث در سوراخی که در بتن حفر شده است وارد می‌شوند. سپس فیکسچر روی سوراخ قرار می‌گیرد و یک پیچ از طریق وسایل و داخل سوراخی که توسط انکر دریافت می‌شود وارد خواهد شد.

انکربولت بتنی گوه

این محصول، هنگام بستن پیچ تا پایه 1/16 اینچ در قاعده آن باز خواهد شد. انکر گوه بتنی به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و جاگذاری آسان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. انکربولت بتنی گوه در واقع یک ناودانی است که از دو قطعه به هم چسبیده ساخته شده است. یک قطعه در انتهای بالای آن نخ‌دار شده است و انتهای دیگر آن شامل مکانیزمی است که شامل یک گیره و گوه‌هایی است که بین گل میخ و دیواره سوراخ در آن گسترش می‌یابد. انکرهای گوه معمولاً گزینه مناسبی برای بارهای سنگین یا برش های سنگین هستند. انکرهای گوه لرزه‌ای سنگین‌تر در مناطقی که فعالیت لرزه‌ای در آن‌ها بیشتر است،استفاده می‌شود.

در رابطه با انکرهای گوه چند نکته را باید در نظر داشت:

سوراخ‌های ایجاد شده در بتن برای یک انکر گوه باید برابر با قطر انکر باشد.

انکرهای گوه فقط برای بتن جامد هستند و نمی‌توان آنها را در آجر، بلوک، ملات یا سنگ استفاده کرد.

انکربولت بتنی Drop-In

این مورد، گاهی اوقات با انکرهای گوه اشتباه گرفته می‌شود زیرا آن‌ها به طور مشابه گسترش می‌یابند، انکربولت بتنی Drop-In ، محصولاتی هستند که در یک سوراخ از قبل حفر شده قرار می‌گیرند. دوشاخه منبسط کننده در پایه انکر با استفاده از یک ابزار تنظیم کننده تنظیم می‌شود که در اصل یک میله فولادی با یک سر به پایین است. قسمت گردنی ابزار را در انکر افتاده وارد کرده و با چکش به آن ضربه می‌زنیم تا جایی که لب انکر با لب ابزار تنظیم کننده برخورد می‌کند. مانند انکر گوه‌ای، انکرهای سقوط کننده فقط برای بتن جامد در نظر گرفته شده‌اند و نمی‌توانند به طور موثر در آجر، بلوک ، ملات یا سنگ استفاده شوند.

انکربولت آستین

انکرهای آستین، اتصال دهنده‌های نر هستند که از یک پیچ پیچ دار با یک آستین منبسط کننده در انتهای بالا و یک مهره و واشر در انتهای دیگر تشکیل شده است. انکر از طریق وسایل و در سوراخ از پیش سوراخ شده در بتن، آجر، ملات یا سنگ پیچ می‌شود. انکرهای آستین را می توان در بتن ، آجر یا سنگ استفاده کرد.

انکربولت مکانیکی

این نوع اتصال دهنده شامل یک پایه استوانه‌ای است که در یک سوراخ پیش‌ساخته بتنی، آجری، ملات یا سنگ قرار می‌گیرد. پیچ انکر از طریق وسایل و در سوراخ و پایه پیچ خواهد شد. برای چرخاندن پیچ از ابزار تنظیم استفاده می‌شود. با پیچ خوردن پیچ به پایه، پایه را محکم می‌کند تا انکر را در سوراخ محکم نماید. هر انکر پیچ ماشین دارای یک ابزار تنظیم خاص است که با قطر انکر پیچ مورد استفاده تعیین می‌شود. هنگامی که لب ابزار تنظیم با لب انکر برخورد می‌کند، انکر به درستی تنظیم خواهد شد.

انکربولت شیلد لاگ

این یک انکر متشکل از آستین آج‌دار و کمی مخروطی از آلیاژ است که در سوراخی که از قبل در بتن یا ملات‌های دیوارهای بلوک یا آجری سوراخ شده است، قرار می‌گیرد.

انکرهای سپر عقب عموماً بر اساس قطر پیچ که به انکر می‌رود، کوتاه یا بلند تعیین می‌شوند. در بیشتر موارد، سپر انکر بلند مقاومت بیش‌تری را در مصالح پایه که نرم‌تر و چگالی کم‌تری دارند، فراهم خواهد کرد.

انکر بولت Split Drive

در انکر بولت اسلیپت درایو، ترکیب انعطاف‌پذیر انکر درایو جداگانه منبع قدرت نگه داشتن آن است. درایوهای اسپلیت ساخته شده از فولاد کربنی سخت، انکرهای نر هستند که دارای پایه منبسط شده خواهند بود.

انواع انکربولت بتنی


برای اطلاعات بیشتر درباره اصول خاکبرداری کلیک کنید.


ملاحظات دیگر در انتخاب انکر بتنی مناسب

در این قسمت همراه ما باشید تا الزامات دیگری را که لازم است هنگام انتخاب انکر بتنی بدانید، بررسی کنیم.

زنگ‌زدگی و خوردگی

انکرهای ساخته شده از فولاد ضد زنگ مقاوم‌ترین در برابر زنگ‌زدگی هستند و در صورت غوطه‌ور شدن انکر در آب یا تحت شرایط گهگاه مرطوب در خارج از منزل باید از آن‌ها استفاده کرد. انکرهای روکش‌دار می‌توانند در فضای باز استفاده شوند؛ اما در نهایت زنگ می‌زنند. برای استفاده خشک و داخلی، انکرهای استاندارد روکش‌دار کافی است.

الزامات بارگذاری

بار شامل فشار بر روی بتن نسبت به موردی است که به آن چسبانده می‌شود. انکر باید قادر به مقاومت در برابر عوامل بار برشی و کششی باشد. هر چیزی که روی بتن چسبانده شود وزن داشته و به عنوان “بار” نامیده می‌شود. نمودار زیر برای مرجع کلی در مورد مقادیر بار در نظر گرفته شده است و باید همراه با داده‌های بار خاص از سازنده اتصال دهنده استفاده شود.


برای اطلاعات بیشتر درباره انواع شلف دیواری کلیک کنید.


فرق رول بولت با انکر بولت چیست؟

در این قسمت با ما همراه باشید تا تفاوت رول بولت با انکر بولت را بررسی کنیم. در این مورد باید به شما بگوییم که، ابتدا انکر چیست.

انکر برای وصل کرده المان‌های سازه‌ای و یا حتی غیرسازه‌ای در بتن استفاده خواهد شد. برای درک تفاوت رول بولت با انکر بولت باید با دو مفهوم انکر شیمیایی و انکرمکانیکی نیز آشنا باشید.

انکر شیمیایی

انکر شیمیایی یعنی، از چسب کاشت میلگرد برای اتصال راد های تمام رزوه، بولت ها و یا میلگردها استفاده شود.

کاربردهای چسب کاشت میلگرد شامل موارد زیر نیز خواهد شد.

 • کاشت میلگرد
 • نصب پلیت های فلزی
 • قابلیت نصب کناف، سازه فلزی
 • کاربرد در صنایع مختلف

انکر مکانیکی

انکر مکانیکی بدون استفاده از چسب بتن چسبانده خواهد شد. این نوع انکر به دو نوع فلزی و پلاستیکی تقسیم می شود.

نام دیگر انکر پلاستیکی در ایران، رول پلاک نیز هست.

انواع انکرهای مکانیکی فلزی نیز شامل، موارد زیر خواهند بود.

 

 1. انکر های رزوه داخل و یا ضربه ای

 

 1. انکر بولت

 

 رول بولت چیست؟

انکر بولت مکانیکی در کشور ما همان رول بولت نامیده خواهد شد. اجزای آن نیز شامل، بولت (پیچ)، مهره و غلاف منبسط شونده است. نحوه کار این انکر به این صورت است که پس از قرار گرفتن در حفره و با پیچاندن مهره، پیچ به سمت بیرون رفته و این عملیات باعث منبسط شدن غلاف انتهایی انکر که داخل حفره است، خواهد شد.

سخن آخر

در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیش‌تری در رابطه با انکربولت داشتید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

برای دانلود خلاصه مقاله انکربولت از لینک زیر استفاده کنید.

انکربولت

دفتر فنی و مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه‌های موفق بسیاری در استان تهران و البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی به شمار می‌آید.

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز، به پروژه ها رجوع نمایید.

چنانچه نیاز به آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین نیاز دارید، به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

قبل از انتخاب انکربولت به چه مواردی باید توجه کرد؟

شرایط محیطی، نوع کاربرد و بسیاری موارد دیگر که در متن به آن ها اشاره شده است.

قیمت انکربولت چقدر است؟

قیمت انکربولت بسته به شرایط بازار متفاوت خواهد بود.

۶۵ پاسخ

 1. Thanks for ones marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you might be
  a great author.I will make sure to bookmark your blog and may come back sometime
  soon. I want to encourage you to continue your great work, have a nice holiday weekend!

 2. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative.
  I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this
  in future. Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 3. My programmer is trying to convince me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of
  the costs. But he’s tryiong none the less.
  I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am nervous
  about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 4. When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new
  comments are added- checkbox and from now on each time a
  comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service?
  Kudos!

 5. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly
  donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and
  adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand
  new updates and will talk about this blog with my Facebook group.
  Talk soon!

 6. Hey there just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your article seem to be running off the
  screen in Firefox. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web
  browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the issue solved
  soon. Cheers

 7. بازتاب: Netflix bez VPN
 8. بازتاب: Netflix
 9. بازتاب: design-human.ru
 10. بازتاب: designmsu.ru
 11. بازتاب: projectio
 12. بازتاب: moskva psiholog online
 13. بازتاب: psy online
 14. بازتاب: uels ukrain
 15. بازتاب: DPTPtNqS
 16. بازتاب: qQ8KZZE6
 17. بازتاب: D6tuzANh
 18. بازتاب: SHKALA TONOV
 19. بازتاب: Øêàëà òîíîâ
 20. بازتاب: russianmanagement.com
 21. بازتاب: chelovek-iz-90-h
 22. بازتاب: 3Hk12Bl
 23. بازتاب: 3NOZC44
 24. بازتاب: 01211
 25. بازتاب: tor-lyubov-i-grom
 26. بازتاب: film-tor-2022
 27. بازتاب: hd-tor-2022
 28. بازتاب: hdorg2.ru
 29. بازتاب: Psikholog
 30. بازتاب: netstate.ru
 31. بازتاب: Link
 32. بازتاب: tor-lyubov-i-grom.ru
 33. بازتاب: psy
 34. بازتاب: chelovek soznaniye mozg
 35. بازتاب: bit.ly
 36. بازتاب: cleantalkorg2.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید