سیستم ICF دیواری برای عایق ساختمان

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

همه چیز راجع به سیستم ICF دیواری برای عایق ساختمان!

عایق دیواری ICF چیست؟ فوم‌های بتنی عایق بندی شده یا همان عایق‌های ICF، امروزه یکی از روش‌های رایج برای عایق بندی دیوارهای بسیاری از خانه‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این متریال، که حاصل نوآوری‌های کارشناسان در سال‌های اخیر است، از بلوک‌های کف پلی استایرن ساخته شده است. در واقع از این ماده بر پر کردن فاصله دیوارهای بتنی استفاده می‌شود. استفاده از این متریال در ساخت و ساز مزایای بسیاری دارد که در ادامه این موارد را بیشتر بررسی خواهیم کرد. علاوه بر این، با مطالعه این مطلب می‌توانید از ملاحظات مهم قبل از اجرای ICF و معایب آن نیز اطلاعات خوبی را کسب نمایید.

پیش ار هر سخنی از شما دعوت می‌کنیم تا ویدیو زیر را نگاه کنید و سپس به خواندن مقاله بپردازید:

 


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی‌ سقف‌های کاذب کلیک کنید! 


ICF دیواری برای عایق ساختمان چیست؟

ICF، سیستمی از بلوک‌های عایق سخت و محکم پلی استایرن است که با روکش پلاستیکی از یک دیگر جدا شده است. در واقع از این عایق برای پر کردن دیوارهای بتنی، به جای تخته‌های چوبی یا تخته سه‌لا سنتی، استفاده می‌شود. بلوک‌های ICF به هم متصل هستند، به همین دلیل باعث قرارگرفتن دو قسمت دیوار در کنار هم به صورت کاملاً محکم و یکپارچه می‌شوند. هنگامی که بلوک‌ها در جای خود قرار گرفتند، بتن ریخته شده و در پایان کار، به نوارهای اتصال دهنده تعبیه شده در عایق متصل می‌شوند.

ضخامت دیواره‌های ICF معمولاً بین 6 تا 12 اینچ است. ضخامت دیوار اغلب تحت تأثیر شرایط خاک و میزان پشتیبانی مورد نیاز قسمت‌های پوشاننده ساختمان است.

آیا ICF دیواری برای عایق ساختمان، انتخاب خوبی است؟

اگر بخواهیم به صورت کوتاه و مختصر پاسخ دهیم، پاسخ بله است. اصلی‌ترین نقاط قوت عایق ICF، شامل این موارد می‌شود که اولاً برای آب بندی کردن ساختمان بسیار عالی است. مزیت دوم را می‌توان این موضوع دانست که می‌تواند از نشت هوا جلوگیری نماید. از آن جایی که ICF دارای دو لایه عایق پیوسته یکی در داخل و یکی در خارج است، برای جلوگیری از اتلاف گرما نیز می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

آیا عایق های ICF به نسبت دیگر عایق ها گران‌تر هستند؟

فوم‌های بتنی ICF، در هر فوت مربع حدوداً 150 دلار قیمت دارند. این هزینه نسبت به عایق‌های چوبی کمی گران‌تر است. البته در خصوص هزینه نمی‌توان به صورت قطعی نظر داد؛ زیرا هزینه‌ها به موارد بسیاری همچون منطقه مورد استفاده، قیمت بتن و بسیاری موارد دیگر بستگی دارد. در برخی مناطق نیز برای اجرای این عایق، به مجوزهایی خاص مورد نیاز است که لازم است این موضوع را نیز مد نظر داشته باشید. توجه داشته باشید که شاید در ابتدا هزینه استفاده از این عایق گران‌تر باشد؛ اما به دلیل صرفه جویی در مصرف گاز و برق،  می‌تواند هزینه‌های مربوط به پرداخت قبوض انرژی را به شدت کاهش دهد.

عایق دیواری ICF

 

ماندگاری ICF چقدر است؟

جالب است بدانید خانه‌هایی که دارای سیستم icf دیواری برای عایق هستند، بیش از 100 سال عمر خواهند داشت. همچنین این ساختمان‌ها به کمترین هزینه تعمیر و بازسازی بابت عایق بندی احتیاج دارند. در مناطق سیل خیز نیز استفاده از این عایق توصیه می‌شود،در این مناطق حتماً از سیستم icf دیواری برای عایق استفاده نمایید؛ زیرا مقاومت را در برابر سیل به شدت بالا می‌برد. در مناطق زلزله خیز نیز این عایق می‌تواند بسیار مناسب باشد. اگر فکر می‌کنید منزل شما مستعد آتش شوزی است، باز هم این عایق رابه شما توصیه می‌کنیم.

 

مزایای استفاده از سیستم ICF دیواری عایق برای ساختمان

 • دیوارهای محکم
 • مقاومت در برابر بلایا و ایمنی
 • مقاومت در برابر کپک، پوسیدگی، کپک و حشرات
 • عایق صدا
 • بهره وری انرژی و صرفه جویی در هزینه
 • ساخت سریع ، آسان
 • انعطاف پذیری
 • وزن سبک برای حمل و نقل و نصب آسان

 

نحوه نصب و اجرای عایق ICF

برای نصب، سازندگان معمولاً از گوشه‌ها شروع می‌کنند و هر بار یک لایه را  روی دیوار قرار می‌دهند. بعضی از واحدها، به ویژه واحدهایی که پروفیل دیواری بتونی “وافل” یا تیرآهن دارند، باید در حین مونتاژ به یکدیگر چسبانده شوند. یا در اتصالات چسب زده شوند. امروزه اکثر سیستم‌ها دارای حفره‌های یکنواختی هستند که جریان پذیری بتن را بهبود می‌بخشد.

هنگامی که فرم‌ها در جای خود قرار گرفتند و آرماتور بندی شده و آرماتور مورد نیاز آن نصب شد؛  بتن به داخل فرم‌ها پمپ می‌شود. با استفاده از مهاربند، فرم‌ها باید با توجه به توصیه سازنده قالب، با سرعت مناسب پر شوند. این کار، از عدم انطباق و انفجار جلوگیری خواهد کرد.

استفاده از عایق ICF چگونه منجر به کاهش مصرف انرژی می‌شود؟

یکی از جذابیت‌های اصلی ICF، امکان کاهش انرژی برای گرم کردن و خنک کردن ساختمان است. برخی تخمین‌ها نشان می‌دهد که این عایق به اندازه 20 درصد منجر به صرفه جویی خواهد شد. خانه‌ای با عایق ICF توانایی ذخیره حدود 110 تن CO2 را در مقایسه با خانه‌های چوبی سنتی دارد. جرم حرارتی بالای این عایق‌ها نیز منجر به حفظ دمای ثابت منزل خواهد شد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که آن را محبوب کرده است، خاصیت زیست پذیر بودن آن است؛ زیرا منجر به کاهش قطع درختان خواهد شد. حتی سیستم ICF دیواری عایق برای ساختمان، می‌تواند حاوی مقدار مناسبی از مواد بازیافتی باشد.

 

عایق دیواری ICF

 

بررسی اجمالی و تاریخچه عایق ICF

تاریخچه این متریال به بعد از جنگ جهانی دوم برمی‌گردد. زمانی که در سوئیس از بلوک‌های الیاف چوب تصفیه شده استفاده می‌شد. در دهه‌های 1940 و 1950، شرکت‌ها فوم‌های پلاستیکی تولید می‌کردند. در نهایت در دهه 1960 یک مخترع کانادایی امکان ساخت یک بلوک فوم شبیه به ICF را فراهم کرد. اروپایی‌ها نیز در همان زمان در حال تولید محصولات مشابه بودند. در اواسط دهه 1990، انجمن فرم بتن عایق برای انجام تحقیقات و ارتقا محصولات، با هدف پذیرش کد ساخت، تاسیس شد. آنها همچنین برای ایجاد آگاهی از این نوع ساخت و سازها با انجمن سیمان پرتلند همکاری کردند. درابتدای تولید هزینه‌ها زیاد و رقابت کم بود. تا این که با افزایش تعداد تولید کنندگان، کم کم هزینه‌ها و قیمت محصول کاهش یافت.

ملاحظات مهم قبل استفاده از سیستم عایق ICF

صنعت ساختمان روند نسبتاً رو به رشدی را اخیراً مشاهده کرده است. به طوری که امروز شاهد هستیم بیشتر از الگوهای متناسب با کاهش مصرف انرژی و همچنین کاهش هزینه تبعیت می‌شود.

استفاده از عایق‌های ICF به دلیل داشتن مزایای بسیار، امروز گسترش پیدا کرده است. اگرچه این سیستم مزایای بسیاری دارد؛ اما قبل از اجرای آن لازم است، ملاحظاتی را در نظر داشته باشید که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

مناسب بودن یا نبودن آن را بررسی کنید!

اگر دستورالعمل‌های اساسی مربوط به این سیستم را رعایت کرده باشید، می‌توانید از آن برای هر نوع ساختمانی بهره بگیرید.

قبل از هر چیز به شما توصیه می‌کنیم برای اجرای این روش، با مهندس و طراح اصلی نقشه ساختمان خود مشورت کنید. این کار، برای جلوگیری از هر گونه مشکل احتمالی، توصیه می‌شود. حتی می‌توانید این کار را قبل از اینکه طرح منزل شما کشیده شود، استفاده نمایید؛ زیرا طراح باید از تمامی جزییاتی که قرار است در منزل شما پیاده سازی شود، آگاه باشد.

زمان مورد نیاز برای پیاده سازی را در نظر بگیرید

روند تبدیل و ساخت موفقیت آمیز،  به معمار یا طراح پروژه و درک آن‌ها از ساخت ICF بستگی دارد. طراحی که با ساخت ICF آشنایی داشته باشد، به شما اطمینان می‌دهد که روند کار با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

هزینه‌ها را در نظر بگیرید

ساخت و ساز با ICF، معمولاً موجب صرفه جویی بسیاری در هزینه‌های تعمیرات و بازسازی ساختمان می‌شود.

یکی از بزرگترین هزینه‌هایی که در تبدیل یک طرح برای استفاده با ساخت ICF وجود دارد، پرداخت هزینه‌های اصلی طراحان برای تغییر نقشه‌های آن‌ها است. این مورد اگرچه می‌تواند هزینه اضافی تلقی گردد؛ اما در نهایت منجر به کاهش هزینه خواهد شد.

وزارت مسکن و شهرسازی ایالات متحده گزارش داده است که با استفاده از ICF به طور کلی حدود 3 تا 5 درصد به قیمت خرید کل خانه افزوده خواهد شد.

ضخامت دیوارها را در نظر داشته باشید

نکته اساسی که باید در نظر گرفت؛ ضخامت دیواره‌های ICF و اینکه آیا طرح موجود بر این اساس برنامه ریزی شده است. یا خیر، می باشد. با استفاده از این روش، دیوارها بطور قابل توجهی ضخیم‌تر از چوب خواهند بود و می‌توانند فضای داخلی را به صورت قابل توجهی کاهش دهند. البته این روش مساحت کلی منزل شما را تحت تاثیر قرار نمی‌هد؛ زیرا منجر به افزایش ارتفاع سقف ساختمان خواهد شد.


برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی دیوارپوش کلیک کنید!


ملاحظات برق و لوله کشی را در نظر بگیرید

هنگام برنامه ریزی برای ساخت خانه بتونی، باید با دقت ملاحظات مربوط به سیستم‌های برق و لوله کشی را انجام دهید. یکی دیگر از عناصر مهم که باید در نظر بگیرید سیستم تخلیه است. انواع مختلفی از سیستم‌های زهکشی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. از جمله این موارد می‌توان زهکشی‌های ترانشه‌ای بتنی، زهکشی‌های شکافی حتی انواع سیستم های زهکشی بهداشتی اشاره کرد.

مشکلات احتمالی مربوط به عایق بندی برای آب

مطمئن شوید که آب از دیواره‌ها عبور نمی‌کند؛ زیرا اگر عبور کند، بر دوام دیواره تأثیر گذار خواهد بود.  کپک ناشی از رطوبت نیز می‌تواند کیفیت محیط داخلی را تحت تاثیر قرار دهد. خلا موجود در دیواره‌های بتونی و شکاف بین آن‌ها و صفحات ICF از نقاط ورودی بالقوه برای آب هستند.

معایب استفاده از روش عایق بندی ICF

در قسمت‌های فوق به بررسی ویژگی‌ها و نقاط قوت سیستم ICF دیواری عایق برای ساختمان پرداختیم. در این قسمت قصد داریم معایب و مشکلات آن را بررسی کنیم.

بازسازی دشوار

یکی از مشکلات خانه‌های ICF این است که بازسازی آن‌ها دشوار است. قبل استفاده از این روش، به دقت در مورد طراحی خانه خود فکر کرده و تغییراتی را که ممکن است در آینده بخواهید ایجاد کنید، اعمال نمایید. اضافه کردن یک در یا پنجره به خانه‌های ICF بسیار مشکل‌تر و زمان بر است. همچنین ممکن است مجبور شوید برای اعمال تغییرات، تمامی لوله کشی را از دوباره انجام دهید. پس به این موضوع حتماً دقت داشته باشید.

اشغال فضای طبقات

این عایق همانطور که در موارد فوق توضیح دادیم، به دلیل داشتن دیوارهای ضخیم‌تر، فضای بین طبقات را بیشتر اشغال می‌کند.

مشکلات حشرات و آب

اگر از فرم‌های پلی استایرن برای ساخت ICF استفاده شود، این موضوع می‌تواند، مسیری را برای ورود حشرات و آب‌های زیرزمینی به دیواره‌ها فراهم کند. برای رفع این مشکل، می‌توانید  بلوک‌های کف را به صورت ضد آب اجرا نمایید.

رطوبت

یک خانه ICF، بلافاصله پس از ساخت و ساز ممکن است با مشکلات رطوبتی مواجه شود. افزایش رطوبت داخلی به این دلیل اتفاق می‌افتد که، بتن هنوز در مرحله پخت قرار دارد. پس از بهبود کامل، سطح رطوبت هوا باید به حالت عادی برگردد. در این بین می‌توانید از کولر گازی یا رطوبت گیر برای کاهش رطوبت خانه خود استفاده کنید.

 

کلام آخر!

ما در این مطلب سعی کردیم تمامی نکات مرتبط با سیستم دیواری ICF برای ساختمان بررسی نماییم. اینکه این روش چه مشکلاتی دارد، چه مزایایی دارد و چه ملاحظاتی در رابطه با آن باید در نظر گرفته شود.

دفتر فنی و مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه‌های موفق بسیاری در استان تهران و البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی به شمار می‌آید.

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز، به پروژه ها رجوع نمایید.

آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

دفتر فنی و مهندسی مهندسی باروچین به ساختن فردای بهتر می‌‍‌اندیشد!

 

منابع:

https://www.foxblocks.com/blog/5-important-things-remember-icf-home-plan-conversion

 

https://www.cement.org/cement-concrete/paving/buildings-structures/concrete-homes/building-systems-for-every-need/insulating-concrete-forms-(ICFs)

 

۶۱ پاسخ

 1. First off I want to say wonderful blog! I had a quick
  question that I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to
  know how you center yourself and clear your head prior to writing.
  I’ve had a difficult time clearing my thoughts in getting my ideas out there.

  I do enjoy writing however it just seems like the first 10
  to 15 minutes are wasted simply just trying to figure out how to begin. Any
  ideas or tips? Many thanks!

 2. First off I want to say fantastic blog! I had
  a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your
  thoughts before writing. I’ve had a hard time clearing my thoughts in getting my thoughts out there.
  I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15
  minutes are lost just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
  Kudos!

 3. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or suggestions.
  Perhaps you could write next articles referring
  to this article. I want to read even more things about it!

 4. بازتاب: Netflix bez VPN
 5. بازتاب: design-human.ru
 6. بازتاب: projectio
 7. بازتاب: moskva psiholog online
 8. بازتاب: psy online
 9. بازتاب: uels ukrain
 10. بازتاب: qQ8KZZE6
 11. بازتاب: D6tuzANh
 12. بازتاب: SHKALA TONOV
 13. بازتاب: Øêàëà òîíîâ
 14. بازتاب: russianmanagement.com
 15. بازتاب: chelovek-iz-90-h
 16. بازتاب: 3Hk12Bl
 17. بازتاب: 3NOZC44
 18. بازتاب: 01211
 19. بازتاب: tor-lyubov-i-grom
 20. بازتاب: film-tor-2022
 21. بازتاب: hd-tor-2022
 22. بازتاب: hdorg2.ru
 23. بازتاب: Psikholog
 24. بازتاب: netstate.ru
 25. بازتاب: Link
 26. بازتاب: tor-lyubov-i-grom.ru
 27. بازتاب: psy
 28. بازتاب: chelovek soznaniye mozg
 29. بازتاب: bit.ly
 30. بازتاب: cleantalkorg2.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید