مراحل انجام تاسیسات ساختمان +نکات تاسیسات مکانیکی و الکتریکی

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

تاسیسات ساختمان یکی از بخش‌های مهم تمام ساختمان‌ها است و باید به درستی پیاده‌سازی گردد. این مورد به معنای بهره‌مندی و پیاده‌سازی کلیه امکانات تاسیساتی و مهندسی است. تاسیسات شامل سیستم سرمایش و گرمایشی، تهویه، لوله‌های آب، برق، گاز، تلفن و تخلیه فاضلاب می‌گردد.

برای اینکه تاسیسات ساختمانی به درستی انجام شود، لازم است از مهندسان و کارشناسان کمک بگیرید. به دلیل اهمیت این موضوع، ما در ادامه قصد داریم انواع نکات مربوط به تاسیسات ساختمانی را بررسی کنیم.

آنچه در این مقاله می خوانید: hide

تاسیسات ساختمان چیست؟

تاسیسات ساختمانی از بخش‌های مهم و کلیدی در هر ساختمان است، تاسیسات ساختمانی به معنای استفاده مطلوب از کلیه امکانات تاسیساتی و مهندسی است و در آرامش و رفاه ساکنین نقش مهمی را ایفا می‌کند.

لازم است بدانید شرط اصلی، اجرای درست تاسیسات ساختمانی و هماهنگی آن با سیستم ساختاری ساختمان است.

مهندسان  معماران برای طراحی و اجرای تاسیسات ساختمانی باید به نکات زیر توجه داشته باشند:

 • شرایط معماری ساختمانی
 • شرایط اقلیمی محل احداث ساختمان
 • فیزیک و نحوه ساخت ساختمان

تاسیسات ساختمانی شامل سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع، گاز، آب، برق، تلفن، تخلیه فاضلاب، ارتباط داخل و خرج ساختمان، ارتباط بین طبقات است.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه نصب آسانسور کلیک کنید.


دسته‌بندی تاسیسات ساختمان

تاسیسات ساختمانی به دو دسته کلی تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی تقسیم می‌شوند.

سیستم حرارتی ساختمان وظیفه دارد که محیط را در دمای مطلوب برای زندگی کردن، نگه دارد. در طراحی سیستم حرارتی تمامی موارد تاثیرگذار مانند اقلیم منطقه، معماری و نوع ساختمان، تعداد واحدها و … را بررسی می‌کنند.

تاسیسات مکانیکی ساختمان شامل: تاسیسات حرارتی، تاسیسات بهداشتی، تاسیسات گاز رسانی، تاسیسات استخر، تاسیسات آتش نشانی، تاسیسات و تهویه مطبوع در بیمارستان، تاسیسات سیستم‌های بخار، طراحی و اجرا در تاسیسات پله برقی و آسانسور، طراحی و اجرا در تاسیسات آبنما و فواره است.

سیستم حرارتی ساختمان وظیفه دارد که محیط را در دمای مطلوب برای زندگی کردن، نگه دارد. در طراحی سیستم حرارتی تمامی موارد تاثیرگذار مانند اقلیم منطقه، معماری و نوع ساختمان، تعداد واحدها و … را بررسی می‌کنند.

تاسیسات الکتریکی برق لازم برای روشنایی، گرما و سایر تجهیزات و لوازم برقی تاسیسات ساختمانی و خانه را تامین می‌کند.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مراحل مجوز ساخت، کلیک کنید.


مراحل انجام تاسیسات ساختمان

مراحل انجام تاسیسات ساختمان، موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. ما قصد داریم مراحل انجام تاسیسات ساختمان را براساس مراحل از جمله، انتخاب نوع تاسیسات، طراحی، خرید و اجرای تاسیسات را بررسی کنیم.

هر روز با گسترش پیشرفت ها در ساخت و ساز، تاسیسات نیز شامل پیشرفت های بسیاری شده است. اگر مراحل انجام تاسیسات ساختمان به درستی اجرا شود، عمر سازه تا چندین سال افزایش پیدا خواهد کرد.

از جمله مراحل انجام تاسیسات ساختمان می توان به لوله‌گذاری صحیح برای آب، برق، گاز و دیگر منابع انرژی اشاره کرد. علاوه بر این تهویه، سیستم‌های سرمایشی و گرماشی و ارتباط بین داخل و خارج ساختمان نیز در این گروه قرار می‌گیرد.

هر کدام از این موارد توسط مختصصین اجرا خواهد شد و لازم است استانداردهای لازم برای اجرای آن به کار گرفته شود.

در مراحل انجام تاسیسات ساختمان، عایق‌بندی نیز از اهمیت اساسی برخوردار است. زیرا اگر عایق‌بندی به درستی انجام نشود، به راحتی انواع شرایط محیطی می‌توانند کیفیت تاسیسات را پایین برده و تمامی تلاش‌ها را از بین ببرد. برای خرید محصولات عایق‌بندی کلیک کنید.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با نکات استفاده از نانورزین کلیک کنید.


تاسیسات مکانیکی در مراحل انجام تاسیسات ساختمان چیست؟

لازم است بدانید، تاسیسات مکانیکی از جمله مهم‌ترین تاسیسات ساختمانی است و از آنجایی که کلیه ساکنان به آن وابسته هستند، لازم است به صورت اصولی و صحیح انجام شود.

تاسیسات مکانیکی نیز خود به دو نوع، مکانیکی صنعتی و مکانیکی ساختمانی تقسیم‌بندی می‌شوند.

تاسیسات مکانیکی صنعتی شامل فاضلاب و سیالات، سیستم آبرسانی و انتقال آب، تصفیه آب، تولید انرژی از سیالات و… خواهد بود. هدف تاسیسات مکانیکی تامین سرمایش و گرمایش، پمپاژ یا آبرسانی به طبقات بالای ساختمان، تهویه مناسب هوا، تامین آب گرم و سرد و.. خواهد بود.

لیست تاسیسات مکانیکی ساختمان شامل موارد زیر می‌شود:

 • تاسیسات حرارتی (گرمایشی و سرمایشی)
 •  فاضلابی (آب و فاضلاب)
 • تاسیسات گاز رسانی
 •  استخر (استخر، جکوزی، سونا)
 • تاسیسات آتش نشانی ( اعلام حریق، اطفاء حریق)
 • تهویه مطبوع در بیمارستان ( تاسیسات گازهای طبی)
 • تاسیسات سیستم‌های بخار
 • طراحی و اجرا در تاسیسات پله برقی و آسانسور
 • تاسیسات آبنما و فواره

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع درزگیر کلیک کنید.


تاسیسات گازرسانی در مراحل انجام تاسیسات ساختمان چیست؟

سیستم گازرسانی زیرمجموعه از سیستم مکانیکی است. برای اجرای تاسیسات گازرسانی لازم است، قوانین شرکت گاز را به درستی بدانید. تمامی لوله‌کشی وانشعابات باید طبق قوانین اجرا گردد.

اجزای تاسیسات گازرسانی شامل موارد زیر می‌شود:

 • علمک
 • رگولاتور
 • کنتور گاز
 • بست
 • شلنگ
 • شیر مصرف گاز
 • برچسب انرژی
 • شیر ترموستات

برای اطلاعات بیشتر در ابطه با مراحل ایزولاسیون استخر، کلیک کنید.


تاسیسات حرارتی ساختمان در مراحل انجام تاسیسات ساختمان چیست؟

تاسیسات حرارتی ساختمان همانطور از نام آن پیداست، مربوط به دمای محیط می‌گردد. در طراحی این مورد نیز، مواردی همچون،اقلیم منطقه، معماری و نوع ساختمان، تعداد واحدها و غیره در نظر گرفته خواهد شد.

عملکرد سیستم‌های تاسیسات حرارتی به این صورت است که گرما از شیء گرم‌تر به شیء سردتر حرکت خواهد کرد، مانند وقتی که  آب از سطح بالاتر به سطح پایین‌تر می‌رود. دستگاه‌های تولید کننده گرما با حرکت دادن گرما به هوا، محیط را گرم می‌کند و در خصوص خنک‌سازی نیز همین کار انجام می‌شود.

اجزای سیستم‌های کنترل هوا شامل موارد زیر می‌شود :

منبع هوای گرم و سرد، ابزار توزیع هوای گرم و سرد و کنترل جهت تنظیم ترموستات در سیستم های گرمایشی و سرمایشی است.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با صفرتا صد بازسازی خانه کلیک کنید.


انواع انتقال گرما در تاسیسات حرارتی

تابش یک نوع از انتقال گرما توسط تاسیسات حرارتی است. در این روش، انرژی گرمایی از جسم گرم به بیورن منتقل شده و توسط جسم سرد، جذب خواهد شد.

همرفت نوع دیگری از انتقال گرماست که در نتیجه، حرکت چرخشی در بخش‌های گرم شده مایع یا گاز می‌باشد.

رسانایی نیز نوع دیگری از انتقال گرما در تاسیسات حرارتی است که در آن گرما به صورت مستقیم از جسم گرد به جسم سرد منتقل شده و به واسطه دو عنصر که در تماس مستقیم با هم هستند، انجام خواهد شد.

تبخیر نیز نوع دیگری از انتقال گرما است که در آن رطوبت به بخار تبدیل خواهد شد.

تاسیسات لوله کشی ساختمان

تهویه در تاسیسات حرارتی

وجود تهویه در تاسیسات حرارتی ضروری است. زیرا تهویه می‌تواند برای کنترل فشار هوا و جریان هوا در فضاهای داخلی ساختمان، بسیار موثر باشد. در ادامه انواع تهویه را بررسی خواهیم کرد.

تهویه طبیعی :در تهویه طبیعی، از نیروهای حرارتی شناور برای انتقال اختلافات دمایی و هوایی استفاده می‌شود. نیورهای حرارتی شناور، از طریق اختلاف چگالی، این کار را انجام می‌دهند.

تهویه مکانیکی: تهویه مکانیکی از فن برای ورود و خروج هوا استفده می‌کند.

تهویه ترکیبی: در تهویه ترکیبی هم از روش طبیعی و هم از روش مکانیکی استفاده می‌شود.

تاسیسات بهداشتی در مراحل انجام تاسیسات ساختمان چیست؟

تاسیسات بهداشتی از مهم‌ترین بخش‌های تاسیسات ساختمانی مکانیکی است و در واقع همان سیستم آب و فاضلاب است. برای جا‌به‌جایی آب در ساختمان دو سیستم در تاسیسات بهداشتی وجود دارد که به صورت موازی و هماهنگ عمل می‌کنند. یک شبکه از تاسیسات بهداشتی آب آشامیدنی را تامین می‌کند و شبکه دیگر تاسیسات بهداشتی مواد ضایعات در لوله‌ها یا همان فاضلاب را خارج می‌کند.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با صفرتا صد نوسازی خانه کلیک کنید.


نکات مهم در پیاده‌سازی تاسیسات بهداشتی

آب مصرفی از طریق منبع اصلی و به وسیله لوله‌ها تامین می‌شود و به سایر نقاط ساختمان منتقل می‌شود، برای انتقال آب به نقاط مختلف ساختمان باید به نیروی جاذبه غلبه کرد. سیستم فرعی دیگری که در تاسیسات بهداشتی یا سیستم آب و فاضلاب قرار دارد که هدف آن تامین آب گرم مورد نیاز تجهیزات است و از دیگ بخار و یا گرم‌کن استفاده می‌کند. معمولا در سیستم فاضلاب در تاسیسات بهداشتی ساختمانی از لوله‌های بزرگ استفاده می‌کنند، چون غلبه به نیروی جاذبه و جا‌به‌جایی بهتر انجام می‌شود.

لوله‌کشی و اتصالات آن بخش مهم تاسیسات بهداشتی را تشکیل می‌دهد. همانطور که اشاره شد هدف تاسیسات بهداشتی و لوله‌کشی استفاده از آب آشامیدنی و خروج آب‌های اضافی است. لوله‌کشی باید در تاسیسات بهداشتی باید باید قوی و با دوام باشد، که نتیجه آن عمر تاسیسات ساختمانی نیز افزایش پیدا می‌کند. جنس لوله‌ها از فولاد، مس، برنج، پلاستیک و سایر مواد غیرسمی ساخته می‌شوند. جنس لوله‌های فاضلاب در تاسیسات بهداشتی از آهن، فولاد، مس و سیمان آزبست است.

تاسیسات حرارتی ساختمان

تاسیسات الکتریکی در مراحل انجام تاسیسات ساختمان چیست؟

تاسیسات الکتریکی در تاسیسات یساختمانی شامل سیستم روشنایی، اطفاء حریق، آنتن مرکزی و… است. برق ساختمان از شرکت برق تامین می‌شود. تاسیسات الکتریکی برق لازم برای روشنایی، گرما و سایر تجهیزات و لوازم برقی تاسیسات ساختمانی و خانه را تامین می‌کند.

رعایت نکات ایمنی در تاسیسات الکتریکی موضوع مهمی است. تاسیسات الکتریکی مدار انشعابی دارد تا برق فضاهای داخلی ساختمان را تامین می‌کند. سیم‌پیچی در مدار تاسیسات الکتریکی بر اساس مقدار جریانی که حمل می‌کند، است. تابلو توزیع برق در تاسیسات الکتریکی فیوز یا برق‌شکن دارد که در صورت بالا رفتن جریان در سیم‌پیچی، مدار را قطع می‌کند.

سیستم‌های برق در تاسیسات الکتریکی باید توسط مهندس برق  طراحی شود ولی دانستن اطلاعاتی مانند محل تجهیزات روشنایی، خروج و محل توزیع برق و کلیدها برای مهندسان طراح و معمار ضروری است تا بتوانند عملکرد آنها را کنترل کنند.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با پوشش‌های ضد حریق کلیک کنید.


سیستم‌های برق در تاسیسات الکتریکی ساختمانی شامل چه مواردی می‌شود؟

 • منبع تغذیه و توزیع
 • سیستم‌های اطلاعاتی و مخابراتی
 •  کنترل
 • سیستم‌های امنیتی و دسترسی
 •  تشخیص و زنگ خطر
 • روشنایی داخلی و خارجی
 • نوع چراغ‌ها و روشنایی مناسب برای فضاهای مختلف
 • نحوه کنترل روشنایی به روش‌های سنتی و یا هوشمند
 • برآورد میزان برق عادی و اضطراری مورد نیاز پروژه و چگونگی تامین و توزیع آن
 • بررسی و اجرای سیستم‌های صوتی، تلفن، شبکه، آنتن مرکزی و …
 • نصب و اجرای سیستم‌های امنیتی دوربین مدار بسته، دزدگیر، اعلام حریق و …
 • اجرای سیستم‌های ایمنی همانند برق گیر و اتصال به زمین
 • اجرای تاسیسات الکتریکی در ساختمان شامل:
 • ایجاد شیار روی دیوار‌ها جهت نصب کلید‌ها، پریز‌ها و لوله‌های برق‌
 • سیم کشی و کابل کشی
 • نصب کلید و پریز
 • نصب تجهیزات و روشنایی‌ها

نکات مهم در مراحل انجام تاسیسات ساختمان

با توجه به نکاتی که مراحل انجام تاسیسات ساختمان بررسی کردیم، در این قسمت قصد داریم نکات اجرایی را برای مراحل انجام تاسیسات ساختمان بررسی نماییم.

حق حیات برای تمام موجودات

امروزه آسیب به محیط زیست و موجودات، در بسیاری از مراحل ساخت و ساز رایج شده است. در انجام تمامی مراحل ساخت، از جمله مراحل انجام تاسیسات ساختمان نیز باید این موضوع را در نظر داشته و کم‌ترین آسیب را به خاک و دیگر جزییات محیط زیست وارد نمایید.

بومی‌سازی تجارب

یکی از نکات مهمی که در مراحل انجام تاسیسات ساختمان باید رعایت شود، بومی سازی تجارب و دستورالعمل‌ها است؛ زیرا همانطور که‌ می‌دانید شرایط آب‌ وهوایی، خاک و بسیاری موارد دیگر در محیط‌های مختلف متفاوت باشد. پس لازم است به این موضوع توجه کرده و با در نظرگرفتن شرایط، برای پیاده‎‌سازی آن‌ها اقدام نمایید.

تاسیسات الکتریکی ساختمان

صرفه‌جویی

برای انجام مراحل انجام تاسیسات ساختمان، صرفه‌جویی ضروری است. در تمامی مراحل با اجرای کارآمد تمامی روش‌ها می‌توانید صرفه‌جویی خوبی در تمامی مراحل داشته باشید. پس به این نکته در مراحل انجام تاسیسات ساختمان توجه داشته باشید.

در خصوص صرفه‌جویی در ادامه مثال‌هایی را برای شما آماده کرده‌ایم، به طور مثال در هنگام اجرای تاسیسات برق، بهتر است از کابل و سیم فویل‌دار آلمینیومی جهت ارتباط بهتر استفاده نمایید. همچنین کابل کوآکسال تصویر بهتری ارائه خواهد داد.

اینکه از چه مقدار کابل و سیم در برق‌کاری استفاده کنید، بستگی به طول مسیر و مقدار مصرف خواهد داشت.

برای اتصال سیم‌ها نیز باید به این موضوع توجه کرد که ارتباط آن‌ها دقیق و منظم بوده و آمپر اضافی نداشته باشد.

یک سری تجهیزات برای برق‌کاری ضروری است که شامل، فیوزهای مینیاتوری داخل جعبه می‌شود.

در انتخاب پریز برق باید دقت کافی وجود داشته باشد.

تقسیم برق باید به صورتی انجام شود که در صورت قطعی برق یک قسمت، تمامی فضا تاریک نشود.

مسیرهای برق و گاز باید با هم فاصله داشته باشد.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با سیستم icf دیواری عایق ساختمان، کلیک کنید.


مراحل انجام تاسیسات ساختمان در برق‌کاری

برخی تصور می‌کنند که منظور از برق کاری، ایجاد تنظیمات مربوط به لامپ‌ها و یا تجهیزات نوررسانی است؛ اما لازم است بدانید، مراحل انجام تاسیسات ساختمان در حوزه بر، از زمانی که ریموت درب پارکینگ را زده و وارد ساختمان شوید، شروع خواهد شد.

مراحل انجام تاسیسات ساختمان برای برق ساختمان شامل موارد زیر است:

مرحله اول

در مرحله اول، ابتدا باید نقشه ساختمان شامل سیستم روشنایی، صوتی، سوکت، برق، آنتن، آیفون، موتورخانه و برق اضطراری کشیده شود.

سپس نقشه روی کار اجرا می‌شود و باید تمامی کلیدها تراز گردد.

پس از مشخص شدن جای کلیدها، باید مکان آن کنده شود.

حالا نوبت شیار زدن مسیر لوله توسط دستگاه مخصوص است. در نهایت قتی جای کلید و مسیر آن مشخص گردید، قوطی کلیدها روی دیوار نصب خواهد شد.

سوراخ کردن روشنائی سقفی توسط دستگاه وجوشکاری برای فیکس کردن لوله پولیکاهایی که جهت ورودی و خروجی لوله، انجام می‌شود.

در نهایت نیز نصب جعبه فیوز، جعبه آنتن و لوله فولاد انجام خواهد شد.

مرحله دوم

تمامی موارد فوق برای مراحل انجام تاسیسات ساختمان در مرحله اول انجام خواهد شد. در این قسمت قصد داریم مرحله دوم مراحل انجام تاسیسات ساختمان را در برق ساختمان بررسی خواهیم کرد.

در ابتدا باید تمیزکاری مربوطه مانند بریدن لوله‌های اضافی را انجام دهید.

سپس سیم‌گذاری و جای‌گذاری کابل برای بلندگو اجرا خواهد شد.

کابل‌کشی برق باید از داخل جعبه فیوز و رد کردن داخل سینی برق و بست زدن و از آنجا به زیر کنتور انجام شود.

کابل‌کشی تلفن و آیفون نیز از جمله موارد مهمی است که در این مرحله انجام خواهد شد. قلع‌کاری اتصالات را فراموش نکنید و در نهایت باید تمامی تمامی اتصالات را توسط وارنیش عایق نمایید.

تاسیسات مکانیکی ساختمان

مرحله سوم

در مرحله سوم باید ترمینال را روی سرسیم‌ها ببندید. کلیدپریزها را بسته و تراز کنید. شستی آن‌ها را نیز باید تعیین کنید و فیوز را داخل جعبه قرار دهید.

آنتن مرکزی و سوئیچینگ را نیز باید نصب نمایید.

آیفون تصویری ونصب چشم لایتینگ نیز در این مرحله انجام خواهد شد.

نصب تجهیزات برقی موتورخانه در مراحل انجام تاسیسات ساختمان چگونه انجام می‌شود؟

در این قسمت قصد داریم نصب تجهیزات برقی موتورخانه را در مراحل انجام تاسیسات ساختمان بررسی کنیم.

ابتدا باید تابلوی برق موتورخانه به همراه نصب لوله زیرسینی برق و از آنجا روی الکتروموتورها و ترموستات‌‌ها نصب گردد.

نصب پایه سینی برق روی دیوار و فیکس کردن سینی برق به همراه،  کابل‌کشی از تابلو برق روی سینی برق و داخل لوله نیز انجام می‌شود.


برای اطلاع از 5 مرحله سفت‌کاری، کلیک کنید.


مراحل کلی ساخت بنا

در ابتدا ساختن هر سازه‌ای با گودبرداری آغاز می‌شود. سپی پی کنی انجام شده و پی ساختمان ریخته خواهد شد تا بنا جهت اسکلت گذاری آماده گردد.

اسکلت سازه‌ها از جنس، فلز، بتن و آجر می‌باشد که روش اجرایی خاص خود را دارند. به طور مثال در سازه‌های بتنی، باید همزمان سقف نیز اجرا گردد که در مراحل ساخت سازه فلزی به این صورت نیست.

برای ساخت سازه‌های فولادی لازم است مراحل لازم است اجرا گردد تا ساختمان دچار تخریب نشود.

در مراحل کلی ساخت، مواردی که مربوط به محل قراردادن لوله، کانال کولر دیگر موارد اجرا خواهد شد.

نکات مربوط به نصب چهارچوب در هنگام اجرای مراحل انجام تاسیسات ساختمان

در هنگام نصب چهارچوب، اندود مربوط به گچ و خاک و سفیدکاری از مهم‌ترین موارد است. توجه داشته باشید که در این مرحله، باید نکات مربوط به معماری داخلی انجام گردد.

نکات مربوط به سقف کاذب در مراحل انجام تاسیسات ساختمان

پس از تمام شدن اجرای تاسیسات، لازم است سقف کاذب در زیر سقف‌ها اجرا گردد. اینکه از چه نوع سقف کاذبی استفاده شود، بستگی به معماری داخلی خواهد داشت. امروزه انواع مختلفی از انواع سقف کاذب وجود دارد که باید با توجه به نوع پروژه انتخاب گردد.

نکات مربوط به کاشی‌کاری در مراحل انجام تاسیسات ساختمان

پس از تمام شدن دیوارها، فریم‌ها و چهارچوب‌ها نوبت به کاشی‌کاری می‎رسد. برای کاشی‌کاری نیز نکات بسیاری وجود دارد که باید رعایت گردد.

نکات مربوط به نمای ساختمان در مراحل انجام تاسیسات ساختمان

نما شامل نمای فرعی و اصلی می‌شود که بهتر است به روزهای آخر پروژه موکول گردد. منظور از نمای اصلی، مواردی است که در کنار ساختمان، حیاط، خیابان و کوچه می‌باشد.

منظور از نماهای فرعی مواردی است که با زمین یا املاک مجاور هستند و ارتفاع آنها از ارتفاع ساختمان در دست احداث کمتر است. دیوار های داخلی جان پناه بام و خرپشته نیز جزء نماهای فرعی محسوب می شوند.

امروزه مصالح بسیاری برای اجرا روی نما وجود دارد که پیشنهاد می‌شود در هر صورت از بهترین مصالح استفاده گردد.

نکات مربوط به کف‌کاری در مراحل انجام تاسیسات ساختمان

در هنگام اجرای کف فضاهای بهداشتی، کمی شیب در نظر گرفته خواهد شد؛ اما برای فضاهای دیگر هیچ شیبی وجود نداشته و باید به صورت کاملاً افقی اجرا گردد.

پس از انجام عملیات مربوط به فرش کف، قرنیزها اجرا می‌شود.

نوع مصالح رایج قرنیز شامل سنگ پلاک، سرامیک برش خورده و یا چوبی است.

اگر نوع قرنیز مصرفی در ساختمان چوبی باشد اندود گچ و خاک، سفید کاری تا پشت قرنیز ادامه پیدا کرده و قرنیز به اندود دیوار می‌چسبد.

نکات مربوط به راه‌پله در مراحل انجام تاسیسات ساختمان

از جمله آخرین مراحل اجرای ساختمان، راه‌پله است که در مورد آن نیز نکات بسیاری وجود دارد و باید اجرا گردد.

اجرای راه‌پله از آخرین مراحل عملیات ساختمانی است که بسیار مهم بوده و حاوی نکات اجرایی با اهمیتی است. این مرحله از کار را به دلیل مصون ماندن پله ها از آسیب دیدگی به روز های آخر اجرای پروژه موکول می کنند.

اجرای سیستم گرمایش از کف در مراحل انجام تاسیسات ساختمان

گرمایش از کف امروزه در بسیاری از منازل اجرا می‌گردد و به همین دلیل نیاز است تا در مراحل انجام تاسیسات ساختمان به آن توجه کافی گردد.

سیستم گرمایش از کف معمولاً در هنگام اجرای ساختمان پیاده می‌گردد.

برای اجرای این مرحله، لازم است تمامی پیش‌بینی‌های لازم را کرده باشید. اگر نکات لازم را رعایت نکنید، هزینه‌های شما بیش از حد خواهد شد.

به طور مثال، اگر شما لوله‌های آبسرد و گرم و گاز را از کف ساختمان اجرا کرده باشید و بعد تصمیم به نصب سیستم گرمایش کف بگیرید، نیاز به کف‌سازی مجدد خواهد بود؛ در نتیجه هزینه‌های شما اضافه خواهد شد.

این نکته بسیار مهمی است؛ زیرا  در خیلی از ساختمان‌ها که تصمیم به اجرای سیستم گرمایش از کف گرفته دارند، مشاهده می‌شود.

نکته دیگری که در هنگام اجرای سیستم گرمایش از کف باید بدانید، مربوط  به هزینه‌ها است. هزینه اجرای این کار در مقایسه با شوفاژ بیشتر می‌باشد؛ اما در نهایت منجر به صرفه‌جویی در مصرف هزینه‌ها خواهد شد.


برای اطلاع از 10 سبک معماری مدرن کلیک کنید.


اجرای سیستم تهویه در مراحل انجام تاسیسات ساختمان

برای اجرای سیستم تهویه استاندارد در هر سازه که جزء قسمت‌های مهم در مراحل انجام تاسیسات ساختمان می‌باشند، منوط به در نظر گرفتن نکات زیر است.

 موقعیت ساختمان

برای اجرای تهویه باید مشخصات دقیق منطقه، جهت ساختمان، موقعیت آن نسبت به موارد مجاور و زاویه تابش نور و همچنین وزش باد در نظر گرفته شود. مورد بعدی نوع کاربری ساختمان است که می‌تواند شامل، ساختمان مسکونی، تجاری، صنعتی و غیره گردد.

علاوه بر این ابعاد هندسی ساختمان یعنی طول، عرض، ارتفاع، کف، سقف و اندازه درب و پنجره باید در نظر گرفته شود.

مصالح ساختمانی

مورد مهم بعدی که باید در ساخت تهویه مورد توجه قرار بگیرد، مصالح ساختمانی است. مصالح ساختمانی شامل، جنس، ظرفیت حرارتی، ضخامت لایه‌های جدار، مشخصات درب و پنجره و غیره می‌گردد.

وضعیت ساکنان ساختمان

برای اجرای تهویه مناسب، مورد مهم بعدی که باید در نظر گرفته شود، وضعیت ساکنان ساختمان است. وضعیت ساکنان ساختمان شامل بررسی نوع فعالیت ساکنان، تعداد افراد سیگاری، مدت اقامت ساکنان، تراکم جمعیت و سن و جنس خواهد شد.

سیستم روشنایی و وسایل برقی و حرارتی

در رابطه با این مورد، باید توان قدرتی چراغ، تجهیزات، نوع، قدرت مصرفی و ظرفیت حرارتی مورد بررسی قرار گیرد.

 دائم یا منقطع کار کردن سیستم

در تمامی قسمت‌های ساختمان‌ها فضاهایی وجود دارد که از آن‌ها به صورت دائم استفاده نمی‌شود. لازم است کارایی این قسمت‌ها به صورت کامل مشخص شده باشد. به طور مثال، فضاهای اداری، آمفی تئاتر و یا موارد دیگر از این دسته قسمت‌ها می‌باشند.

فضاهای قابل دسترس

تعیین کردن قسمت‌های قابل دسترس برای کانال‌کشی، لوله‌گذاری، نصب موتورخانه و دستگاه‌های هواساز ضروری است.

موانع

مشخص کردن موانعی که در شبکه‌های مختلف مانند راه‌پله، لوله گاز و دیگر شبکه‌ها وجود دارد، ضروری است.

تامین آب ساختمان

تعیین مشخصات سرویس‌های تامین آب ساختمان که مربوط به لوله و فشار می‌شود، ضروری است.

تامین برق ساختمان

تعیین مشخصات شبکه برق شامل مانند ولتاژ و غیره در این مرحله بررسی می‌شود.

تامین سوخت ساختمان

برررسی نحوه تامین سوخت ساختمان نیز از جمله موارد مهمی است که بررسی می‌گردد.

دفع فاضلاب ساختمان

جهت اجرای تهویه، مشخص کردن مشخصات سیستم تخلیه فاضلاب نیز از جمله موارد مهمی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.


برای اطلاع از اصول خاکبرداری کلیک کنید.


لوله‌‌کشی ساختمان و مراحل اجرای آن

در مراحل انجام تاسیسات ساختمان، لوله‌کشی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. لوله می‌تواند از جنس فلز، پلاستیک یا سیمان باشد. این مرحله نیز باید به صورت کاملاً اصولی انجام گردد.

لازم است بدانید از لوله نه تنها برای انتقال انرژی بلکه برای انتقال مواد شیمیایی، هوای فشرده و آب رسانی به زمین‌های کشاورزی یا صنعتی نیز استفاده می‌گردد.

برای پیاده سازی لوله‌کشی، در هر منطقه به تناسب شرایط جغرافیایی، قواعد مشخصی وجود دارد که بنابر آن انجام می‌شود.

نکات مهم در سیستم‌های لوله‌کشی ساختمان

لوله‌کشی ساختمان یکی از اقدامات مهم در مراحل ساخت‌ و ساز ساختمان می باشد که از اهمیت بالایی برخوردار است. درست انجام ندادن سیستم لوله‌کشی ساختمان ممکن است در آینده ایجاد مشکل نماید. بنابراین باید به یک شخص متخصص واگذار کرد.

نکات فنی هنگام لوله‌کشی ساختمان

ما در این قسمت قصد داریم لوله‌کشی ساختمان را از نظر نکات منفی بررس نماییم، در ادامه همراه ما باشید.

مراقبت از لوله‌ها و سیستم لوله‌کشی در مقابل مصالح ساختمانی

لوله‌کشی عموماً همزمان با اجرای سایر عملیات ساختمانی اجرا می‌شود، به همین دلیل باید نکات لازم برای محافظت از آن توجه گردد.

به عنوان مثال باید، مسیر لوله از پوکه نوک تیز پاکسازی شود.

توجه کنید که رول لوله به صورت مستقیم روی کف ساختمان نباشد.

پس از تمام شدن اجرای مسیر لوله، باید مسیر با ملات سبک پوشانده شود.

باید از فوم‌های مقاوم در برابر نورخورشید استفاده شود، لوله در برابر نور خورشید مقاومت کافی را داشته باشد.

در استفاده از اورینگ‌ها باید دقت کافی را داشت تا، مشکل نشتی پیش نیاید. اگر مشکل نشتی پیش بیاید، هزینه بسیاری را برای تعمیر خواهد داشت.

برای لوله‌هایی که در فضای باز هستند، در نظر گرفتن تمهیدات لازم جهت محافظت از سرما ضروری است؛ زیرا در غیر این صورت می‌تواند منجر به یخ‌‌زدگی و یا ترکیدگی گردد.

نصب تاسیسات ساختمانی

ارتباط بین سیستم لوله کشی نیوپایپ و سیستم لوله کشی فلزی

استفاده از تک اورینگ ماسوره داخل پخ 45 درجه برای ارتباط بین مهره ماسوره نیوپایپ با رزوه ضروری است.

ارتباط بین لوله پلیمری و آبگرمکن

طبق نکات تعیین شده باید توجه داشته باشید که، امکان نصب لوله با اتصال مستقیم به لوله نیوپایپ وجود ندارد. به همین دلیل باید لوله نیوپایپ را از قسمت انتهایی به لوله فلزی وصل کرد.

انتخاب مسیر صحیح از سقف کاذب به سیستم بهداشتی

برای اجرای لوله‌کشی از سقف کاذب یک سری نکات مهم وجود دارد که باید رعایت گردد. یکی از این موارد، محل تقاطع دو دیوار به عنوان مسیر عمودی است.

توجه به ویژگی‌های آب مورد نیاز

آب مورد نیاز در حمام و سرویس بهداشتی باید با فشار بیشتری باشد،به همین دلیل دیده می‌شود که لوله‌ها در این قسمت‌ها با اصول خاصی کارگذاشته می‌شوند.

توجه به جنس لوله

توجه به جنس لوله بسیار مهم است، زیرا باید طوری انتخاب گردد که کمترین خوردگی به وجود بیاید. در گذشته لوله‌ها فلزی بودند؛ اما امروز از این جنس استفاده نخواهد شد.

توجه به نظافت لوله

در ابتدا باید به این نکته توجه کنید که از لوله آلودگی به آب منتقل نشود، نکته مهم بعدی نیز مربوط به موردی است که برگشتی از آلودگی به لوله‌کشی به وجود نیاید.


برای اطلاعات بیشتر در رابطه با معماری پایدار، کلیک کنید.


سخن آخر

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی مراحل انجام تاسیسات ساختمان بپردازیم. از جمله مهم‌ترین بخش‌های تاسیسات ساختمان، مربوط به برق، تاسیسات مکانیکی، لوله‌کشی و یک سری موارد دیگر می‌شود که در صورت داشتن سوالات بیشتر در این مورد، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دفتر فنی و مهندسی باروچین، گلچینی از مهندسان حاذق و برجسته در صنعت عمرانی است. این مجموعه با داشتن پروژه‌های موفق بسیاری در استان تهران و البرز، از سرشناس‌ترین دفترهای فنی و مهندسی به شمار می‌آید.

برای مشاهده تجربیات ما و برخی از پروژه‌های بزرگ صورت گرفته در استان تهران و البرز، به پروژه ها رجوع نمایید.

چنانچه نیاز به آشنایی بیشتر با دفتر فنی و مهندسی باروچین نیاز دارید، به درباره ما مراجعه نمایید.

برای ارتباط با مشاورین برتر ما نیز به بخش تماس با ما رجوع کنید.

اجرای تاسیسات ساختمانی بر عهده کیست؟

برای اجرای تاسیسات ساختمانی می‌توانید از مهندسان و یا پیمانکاران کمک بگیرید.

برای اجرای تاسیسات ساختمانی می‌توان از باروچین کمک گرفت؟

در این خصوص می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

۴۱ پاسخ

 1. Hey there! I could have sworn I’ve been to this website before but after
  browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back
  frequently!

 2. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the
  book in it or something. I think that you could do with some pics
  to drive the message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog.

  An excellent read. I’ll definitely be back.

 3. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything
  new from right here. I did however expertise a few technical issues using this
  site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will
  often affect your placement in google and can damage your quality score if
  ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more
  of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon.

 4. Howdy, I do believe your web site might be having web browser compatibility problems.

  Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Other than that, excellent blog!

 5. Awesome website you have here but I was wanting to know
  if you knew of any discussion boards that cover the
  same topics talked about in this article? I’d really love to be a part
  of group where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the
  same interest. If you have any recommendations,
  please let me know. Bless you!

 6. Hiya! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My site looks weird when browsing from my iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any recommendations, please share.
  With thanks!

 7. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues.When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟
با واتس اپ در ارتباط باشید